100 Yıllık Bir Ömür İçin Yaşamı Zenginleştirmenin Yolları

ÖNCE 100 YILLIK BİR ÖMÜR DİLEMEK

100 Yıllık bir ömür için yaşamı zenginleştirmenin yolları günümüz dünyasında zor olsa da imkânsız değildir. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), “Hayat Tabloları, 2017-2019” istatistiklerine göre, Türkiye’de doğuşta beklenen yaşam süresi, ortalama 78,6 yıl olarak açıklandı. Bununla birlikte, bu tahmin, doğum anında geçerli olan ölüm oranlarının bir kişinin yaşamı boyunca aynı kaldığını var sayar.

Gerçekte, beslenme ve tıp bilimindeki keşifler ve yenilikler sayesinde ölüm oranları yıllar içinde azalmaktadır. Verileri gelecekte aynı hızdaki ölüm oranını gösterecek şekilde tahmin ederseniz, bugün 30 yaşına kadar olan insanlar makul bir şekilde ortalama 100 yaşına kadar yaşamayı bekleyebilirler.

NE KADAR YAŞADIĞIN MI? NE KADAR İYİ YAŞADIĞIN MI?

Ne kadar yaşadığın kadar, ne kadar iyi yaşadığın da önemlidir. Aşağıda, emeklilik yıllarınızın tadını çıkarmanızı sağlamak için atabileceğiniz adımlarla ilgili bazı fikirler bulunmaktadır. 100 Yıllık bir ömür İçin yaşamı zenginleştirmenin yolları ’na bir göz atalım.

AKTİF BİR EMEKLİLİĞE HAZIRLANMANIN YOLLARI

Aktif bir emekliliğe hazırlanmanın birinci yolu, yaşamın erken dönemlerinde iş ve yaşam dengesinin terazisini ayarlamaktan geçiyor. İnsanlar uzun saatler çalışır ve yeterince tatile çıkmaz ise zamanla bu zihinsel ve fiziksel yorgunluğa yol açabilir. Gençken kendimize bakmazsak, büyüdüğümüzde daha kaliteli bir yaşamın tadını çıkarma şansımız azalır.

Hayata bakış açınızı bir düşünün. Kendi mutluluğunuzun peşinde misiniz yoksa hayattan anlam bulmaya mı çalışıyorsunuz? Araştırmalar, mutluluk arayışının refahımız için daha anlamlı bir yaşam arayışı kadar iyi olmayabileceğini göstermiştir. Uzun vadede, daha fazla anlam ve amaç peşinde koşan insanların, geçici mutluluk peşinde koşanlara göre daha derinden tatmin olduklarını göstermektedir.

Başka bir çalışma, günlük yaşama daha fazla bağlılık ile daha yüksek bir finansal başarı arasında bir ilgileşim bile bulmuştur. Muhtemelen bu tür bir kişi uzun vadeli hedeflerin peşinden gitmeye yüksek bir değer verme eğilimindedir.

Yaşlı yetişkinlerin çoğunluğu herhangi bir fiziksel egzersiz yapmıyor. Daha gençken egzersize öncelik vermeyen insanlar muhtemelen emeklilikte bunu yapmıyor. Bu yüzden egzersizi yaşam biçimi haline getirip erken yaşlarda başlanılmalıdır.

Yaşlandıkça devam edebileceğiniz aktiviteler seçmek de önemlidir. Yaşlı yetişkinler için dayanıklılık, esneklik, denge antrenmanının yanı sıra, kas kuvveti ve eklem mobilizasyonları egzersizleri önerilebilmektedir.

nt.com/wp-content/uploads/2021/05/AKTIF-BIR-EMEKLILIGE-HAZIRLANMANIN-YOLLARI-scaled.jpg?resize=768%2C512&ssl=1 768w, https://i0.wp.com/gezikent.com/wp-content/uploads/2021/05/AKTIF-BIR-EMEKLILIGE-HAZIRLANMANIN-YOLLARI-scaled.jpg?resize=1536%2C1025&ssl=1 1536w" sizes="(max-width: 800px) 100vw, 800px" />

D vitamini için güneşi ihmal etmeyin.

100 yıllık bir yaşamı zenginleştirmek için yapmanız gerekenlere ek olarak doğanın sesini dinleyin. Doğanın gücünden yararlanmak ve yaşam sevincinizi artırmak için yürüyüşler yapmayı alışkanlık haline getirin. Dünyanın ne kadar mucizevi bir yer olduğunu kendinize rutin bir şekilde hatırlatarak yaşam sevinci düzeyinizi artırın. 100 Yıllık bir ömür İçin yaşamı zenginleştirmenin yollarını aramaktan vazgeçmeyin..

Yaşam kalitesini arttırmanın yolları
Uzman Klinik Psikolog Fırat ASLAN

Comments

comments

Bize Yazın

%d blogcu bunu beğendi: