Mayıs ayında Ağva bir başka güzel olur

AĞVA GEZİ REHBERİ

Ağva, yemyeşil doğası, iki yanında akan Göksu ve Yeşilçay nehirleri, cephesinde Karadeniz’in masmavi suları, birbirinden lezzetli balıkları ile İstanbul’un kuzeydoğusunda yer alan bir doğa harikası yerimizdir.

 

20170429_152952.jpg

Ağva, Karadeniz kıyısında 3 km. uzunluğunda kumsala sahiptir. Yerleşim yerleri çoğunlukla hayli içeride ve çamlıkların arkasında yer aldığı için burada deniz  ve kumsal her zaman tertemiz sizleri bekliyor. Biz mayıs ayında denize giremedik. Ama baharda Ağva yemyeşil bitki örtüsü ile bir başka güzeldi.DSC_0994

Doğal plajı ve doğa harikası yeşili, etrafında yer alan bakir koylar, adacıklar, ormanlarla doğallığın iç içe ve oksijen oranının çok yüksek olduğu bir bölge. Kilim Koyu, Gelin Kayası, Saklı Göl mutlaka keşfedilmesi gereken yerler. Gelin Kayası denmesinin sebebi, beyaz olması ve duvaklı bir geline benzemesi. Gelin Kayasının bu adı almasının sebebine gelince, beyaz olması ve duvaklı bir geline benzemesidir.

DSC_1012

Ağva’nın muhteşem coğrafyasında, Göksu nehrinde deniz bisikleti kiralayabilir yada deniz motorları ile gezinti planlayabilirsiniz.  Ormanda yürüyüş, koşu, bisiklet, atv gezisi, kamping gibi aktiviteler için son derece uygun olan Ağva, yazın Karadeniz’in hırçın sularında serinlemek isteyenler için de ideal bir yerdir.

DSC_0979

Ağva avlanmaya da çok uygun bir yerleşim yeri. Temiz havayı buram buram solumak, romatizmal hastalıklara iyi geldiği söylenen şifalı kumsalında yürümek, dere kıyısındaki restoranlarda lezzetli balıkları tatmak da Ağva’nın keyfine varırken ihmal etmemeniz gerekenler. Ağva’ya gelirken yanınıza fotoğraf makinenizi almazsanız, yemyeşil doğayı, ağaçlar arasından Karadeniz’e dökülen nehirleri gördüğünüzde pişman olabilirsiniz.

DSC_1002

20170429_124150

AĞVA’YA NASIL GİDİLİR?

Özel Araç ile Ulaşım
İstanbul-Ağva arası yaklaşık 110 kilometre. Özel otomobiliniz ile Ağva’ya gitmek istiyorsanız bu durumda TEM Otoyolu, E-5 ve Beykoz üzerinden olmak üzere üç alternatif mevcut. Dikkat etmeniz gereken tek tabela “ŞİLE” tabelası. 1. ve 2. köprü üzerinde “ŞİLE” sapakları mevcut, TEM üzerinden ise Sarıgazi-Şile yönünü takip etmeniz gerekiyor. İstanbul merkezden Şile yaklaşık 75-80 kilometre kadar.

Şile’ye ulaştıktan sonra “AĞVA” tabelalarını göreceksiniz. Şile’den sonra Ağva yaklaşık 30-35 kilometre kadar. Şile’den Ağva istikametine doğru gittikçe ilk olarak Çayırbaşıköyü karşınıza çıkacak.
Burada yol ikiye ayrılmakta. Sola giden yol deniz kenarından, diğeri ormanlık alan içinden geçiyor. Her iki yol ile de Ağva otelleri ve Ağva’ya

ulaşmak mümkün. Gidişte birini, dönüşte diğerini kullanarak gezinize ayrı bir güzellik katabilirsiniz.

İzmit istikametinden geliyorsanız “KANDIRA” sapağı üzerinden Ağva’ya kolayca ulaşabilirsiniz.

Toplu Taşıma Araçları ile Ulaşım
Özel aracınız yok ise, Üsküdar’dan Şile ve Ağva’ya düzenli olarak çalışan otobüsleri kullanabilirsiniz.

Hepinizin Ağvayı görmesi dileğiyle……

Comments

comments

2 thoughts on “Mayıs ayında Ağva bir başka güzel olur

Bize Yazın

%d blogcu bunu beğendi: