Perşembe, Aralık 7, 2023
Gezi Günlüğü

Ağva Gezilecek Yerler

AĞVA 

Ağva gezilecek yerler bakımından özelikle doğa tutkunları için harika bir yer.  İstanbul’a sadece 97 km uzaklıkta Şile ilçesine bağlı çok ünlü bir mahalledir.  Ağva yemyeşil doğası, iki yanında akan Göksu ve Yeşil çay nehirleri, cephesinde Karadeniz’in masmavi suları, birbirinden lezzetli balıkları ile İstanbul’un kuzeydoğusunda yer alan bir doğa harikası yerimizdir.

Ağva gezilecek yerler

AĞVA GEZİLECEK YERLER

Doğal plajı ve doğa harikası yeşili ile Ağva gezilecek yerler bakımından doğa tatili severler için oldukça uyun bir yer.  Etrafında yer alan bakir koylar, adacıklar, ormanlarla doğallığın iç içe ve oksijen oranının çok yüksek olduğu bir bölge. Kilim Koyu, Gelin Kayası, Saklı Göl mutlaka keşfedilmesi gereken yerler. Gelin Kayasının bu adı almasının sebebine gelince, beyaz olması ve duvaklı bir geline benzemesidir.


Ağva, Karadeniz kıyısında 3 km. uzunluğunda kumsala sahiptir. Yerleşim yerleri çoğunlukla hayli içeride ve çamlıkların arkasında yer aldığı için burada deniz  ve kumsal her zaman tertemiz sizleri bekliyor. Biz mayıs ayında denize giremedik. Ama baharda Ağva yemyeşil bitki örtüsü ile bir başka güzeldi.

Ağva Gezilecek yerler

AĞVA’DA NELER YAPABİLİRSİNİZ?

Ağva gezilecek yerler ile size huzur dolu bir tatil sunacaktır. Bunun yanında Ağva’nın muhteşem coğrafyasında, Göksu nehrinde deniz bisikleti kiralayabilir yada deniz motorları ile gezinti planlayabilirsiniz.  Ormanda yürüyüş, koşu, bisiklet, atv gezisi, kamping gibi aktiviteler yapabilir,  Karadeniz’in hırçın sularında serinleyebilirsiniz.

Akva’da Aktiviteler için TIKTIK.. 

Ağva gezilecek yerler

Ağva avlanmaya da çok uygun bir yerleşim yeri. Temiz havayı buram buram solumak, romatizmal hastalıklara iyi geldiği söylenen şifalı kumsalında yürümek, dere kıyısındaki restoranlarda lezzetli balıkları tatmak da Ağva’nın keyfine varırken ihmal etmemeniz gerekenler. Ağva’ya gelirken yanınıza fotoğraf makinenizi almazsanız, yemyeşil doğayı, ağaçlar arasından Karadeniz’e dökülen nehirleri gördüğünüzde pişman olabilirsiniz.

Ağva gezilecek yerler

AĞVA’YA NASIL GİDİLİR?

Özel Araç ile Ulaşım
İstanbul-Ağva arası yaklaşık 110 kilometre. Özel otomobiliniz ile Ağva’ya gitmek istiyorsanız bu durumda TEM Otoyolu, E-5 ve Beykoz üzerinden olmak üzere üç alternatif mevcut. Dikkat etmeniz gereken tek tabela “ŞİLE” tabelası. 1. ve 2. köprü üzerinde “ŞİLE” sapakları mevcut, TEM üzerinden ise Sarıgazi-Şile yönünü takip etmeniz gerekiyor. İstanbul merkezden Şile yaklaşık 75-80 kilometre kadar.

Şile’ye ulaştıktan sonra “AĞVA” tabelalarını göreceksiniz. Şile’den sonra Ağva yaklaşık 30-35 kilometre kadar. Şile’den Ağva istikametine doğru gittikçe ilk olarak Çayırbaşıköyü karşınıza çıkacak.
Burada yol ikiye ayrılmakta. Sola giden yol deniz kenarından, diğeri ormanlık alan içinden geçiyor. Her iki yol ile de Ağva otelleri ve Ağva’ya ulaşmak mümkün. Gidişte birini, dönüşte diğerini kullanarak gezinize ayrı bir güzellik katabilirsiniz.

İzmit istikametinden geliyorsanız “KANDIRA” sapağı üzerinden Ağva’ya kolayca ulaşabilirsiniz.

Toplu Taşıma Araçları ile Ulaşım
Özel aracınız yok ise, Üsküdar’dan Şile ve Ağva’ya düzenli olarak çalışan otobüsleri kullanabilirsiniz.

Hepinizin Ağvayı görmesi dileğiyle……

Sizlerde Ağva gezilecek yerler hakkındaki gözlem, bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.

 


 

Comments

comments

3 thoughts on “Ağva Gezilecek Yerler

Bize Yazın

%d