Akhisar’da Ne Yenir? Nerede Yenir?

AKHİSAR’DA NE YENİR? NEREDE YENİR?

Akhisar’da ne yenir? Nerede yenir? Sorularına cevap ararken kısaca Akhisar’a bir göz atalım. Akhisar, Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde bulunan Manisa iline bağlı bir ilçesidir. İzmir-İstanbul karayolu yolu üzerinde bulunan Akhisar İlçesi, tarihi zenginliğinin yanı sıra kendine has lezzetleriyle de oldukça meşhurdur.

AKHİSAR'DA NE YENİR? NEREDE YENİR?
fotoğraf: http://www.akhisar.bel.tr/

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından da tescillenmiş bir lezzet olan Akhisar Köftesi, ilçenin en meşhur yemeğidir. 2012 yılında coğrafi ürün olarak tescillenmiş ve kalitesi tüm dünyaya yayılmıştır.

                                          AKHİSAR MUTFAĞI

Ege Bölgesi’nin tarihi zenginliğiyle ön plana çıkan şehirlerinden olan Manisa, kendine has lezzetleriyle ön plana çıkmaktadır. Özellikle mesir macunuyla adını tüm Türkiye’ye duyuran Manisa’da Osmanlı Dönemi’nden günümüze kadar ulaşmış birçok lezzet bulunmaktadır. Manisa ilinin bir ilçesi olan Akhisar, tescillenmiş bir lezzet olan Akhisar Köftesi ile oldukça meşhurdur. Akhisar köftesinin yanında Akhisar katmeri, Akhisar surası, Akhisar simit ekmeği ile zeytin yağında kızartılmış susamlı lokma ilçenin diğer lezzetleridir. 

Akhisar’da Ne Yenir? Nerede Yenir?
fotoğraf: http://www.akhisar.gov.tr/

Köftesi gibi zeytiniyle de ünlü olan Akhisar, Ege’nin zeytin tadını yaşatıyor. Zeytini bu denli güzel olan bir yerin zeytinyağının kötü olması beklenemez tabii. Zeytinyağı dalında birçok ödül alan Akhisar’ın zeytinyağı da doğallık kokuyor.

BOLU’DA NE YENİR? NEREDE YENİR?

Tabiatın kalbi Bolu, doğal güzelliklerinin yanı sıra yöresel mutfağı ve Mengenli aşçıları ile ünlüdür. Bolu aşçıları ile kendini tüm dünyaya kanıtlamış bir şehirdir. Böyle olunca Bolu denince akla ilk gelen şeylerden biri, Bolu mutfağı ile ünü ülke sınırlarını aşmış maharetli aşçıları. Bolu’nun yemekleri için TIKLAYIN.

KAPADOKYA’DA NE YENİR? NEREDE YENİR?

Meşhur Kapadokya yemekleri arasında, özellikle yapımı zor ve pişirilmesi uzun süren Kapadokya testi kebabı, Kapadokya’nın en meşhur tatları arasındadır.  Kapadokya’lılar “Biz testiden su içer, çömlekten yeriz” diyorlar. Kapadokya yemekleri için TIKLAYIN.

 AKHİSAR’IN YÖRESEL LEZZETLERİ

Bir gün yolunuz Akhisar’a düşerse; Akhisar’da ne yenir? Nerede yenir? Soruları için biz hep burada olacağız. İşte Akhisar’ın yöresel lezzetleri.

Akhisar Köftesi

Akhisar’ın en çok bilinen yöresel lezzetlerinin başında Akhisar Köftesi geliyor. Akhisar köftesi yüzde 100 dana etinden yapılmakta, kullanılan et lezzetini, yağını ve suyunu muhafaza eden bir özelliğe sahiptir. Lezzetlendirici olarak saf yemek tuzu, kuru soğan ve ekmek içi kullanılır. Altında tereyağlı pidesiyle servis edildiği ve yanında domates, maydanoz, biber gibi ek tatların da yardımıyla yiyenlerin hayran kaldığı bir tattır.

Akhisar'da ne yenir? Nerede yenir?
fotoğraf: http://www.akhisar.gov.tr/

Akhisar Katmeri

Akhisar’a ait bir diğer yöresel lezzet ise Akhisar katmeridir. Un, tuz ve su karıştırılarak hamur elde edilir. Yufka haline getirilen hamura tulum peyniri ve maydanoz eklenerek zeytinyağlı saç üzerinde iki yüzü de kızarıncaya kadar pişirilir.

Akhisar'da ne yenir? Nerede yenir?

Akhisar Surası

Kurban bayramlarının olmazsa olmaz cinsinden, geleneksel yemeğidir. Burada kurban etinin kaburgası, koluyla birlikte kullanılır. İç pilav gibi hazırlanan pirinç, maydanoz ve karabiber ilavesi ile oyulmuş etin içine yerleştirilir. Sonra ağzı iplikle dikilir ve haşlanır ve üzerine yoğurt sürüldükten sonra kızartılmak üzere fırına verilir. Kuzunun sağ ön kolunu kaburgasıyla birlikte ve kaburgada delik kesik yapmadan yapılan ve kendi pilavıyla birlikte servis edilen Akhisar surası’nın hem görüntüsü hem de lezzeti de benzersiz. Mutlaka siz de denemelisiniz.

Akhisar'da ne yenir? Nerede yenir?

Zeytinyağında Kızartılmış Susamlı Lokma

Zeytiniyle de ünlü olan Akhisar’ın, zeytinyağının kötü olması beklenemez tabii. Akhisar İlçesi’nde zeytinyağı üretiminin yoğun olarak yapılması yemeklerine de yansımış. Susamlı Lokma hamurun susam ile birlikte zeytin yağında kızartılmasıyla hazırlanmaktadır.

Akhisar Simit Ekmeği

Akhisar’ın bir başka önemli lezzetlerinden olan Akhisar Ekmeği, nohutla hazırlanmaktadır. Nohut mayalı ekmeklerin lezzetini sevenler için Akhisar simit ekmeği oldukça iyi bir lezzet. Nohut Ekmeği ya da Simit Ekmeği isimleriyle de bilinen Akhisar Ekmeği, genellikle bölge halkı tarafından evlerde pişirilmektedir. Tadını çok seveceğiniz Akhisar simit ekmeği enfes bir lezzet.

Akhisar’da Ne Yenir? Nerede Yenir?

Akhisar Kokoreç

Akhisar’da dikkatimi çeken bir diğer lezzet ise kokoreç. Akhisar’a özel midir bilmem.  Hiç yemedim, daha doğrusu yıllar önce bir kez tadına bakmışlığım vardır. Sevmem hatta tadını da bilmem diyebilirim. Ama yol üstü olmasından mıdır birçok restoran da kokoreç menüde yer almaktadır. Kokoreç genelde sokak yiyeceğidir ve ekmek arası yenir. Akhisar’da da kokorecinizi ekmek arası olarak tercih edebileceğiniz gibi, dilerseniz tabakta porsiyon olarak da söyleyebilirsiniz. Hatta Akhisar’da kokorecin yanında size bir de haşlanmış dalak servis ediliyor.

AKHİSAR LEZZET DURAKLARI

Akhisar’da ne yenir? Nerede yenir? Derken geldik Akhisar’ın lezzet duraklarına.

Akhisarda ne yenir? Nerede yenir?

Köfteci Hünkar

İzmir ziyaretimiz sırasında uğradığımız köfteci Hünkar Akhisar köftesi ile bizden tam not aldı. Akhisar’ da uzun süredir faaliyet gösteren Hünkar Restaurant, 40 personel ile 150 kişilik kapalı alan ve 100 kişilik açık alanda müşterilerine 24 saat hizmet veriyor. Menüsünde Akhisar köfte, Adana, Kuzu şiş, piliç şiş, Piliç pirzola, çorba çeşitlerinde işkembe, tavuk suyu, mercimek, domates ve ezogelin ile çeşit sunarken, açık menü salata ile birlikte tatlı çeşitlerinde kazandibi, tavukgöğsü fırın, keşkül, sütlaç, supangle, Aşure ve baklava çeşitlerini müşterilerine sunuyor.   

Adres: Doğuca, İstanbul Karayolu, Doğuca, Balıkesir Manisa Yolu 7. Km, 45200 Akhisar/Manisa Tel: (0236) 427 23 83 Konum için TIKLAYIN

Can Köfte

1981 yılında hizmet vermeye başlayan Can Köfte, her zaman en kaliteli hizmeti konuklarına en uygun fiyatlarla ulaştırmayı kendisine hedef olarak belirleyen bir firmadır. ‘’Gerçek patron müşteridir’’ ilkesiyle başlayan ve kalitesindeki sırda kendin yemediğin bir şeyi müşterine yedirme anlayışıyla devam eden ve 35 yıldır kalitesinden ödün vermeyen bir müessesedir. Kalitesindeki sırda %100 dana etinden yapılmış kıyma olmasıdır.

Adres: Paşa Mahallesi, 19. Sk. No:44, 45200 Akhisar/Manisa Tel: (0236) 412 71 25 Konum için TIKLAYIN

Ziyafet Kuzu Çevirme

Türkiye’nin en iyi kuzu çevirmecisi olarak ünlenen Akhisar’ın İstanbul çıkışında yer alan meşhur Ziyafet Kuzu çevirmecisi Şaban Taşkıran ilklerin adamı. 20 yıl önce kamyoncu lokantasında başladığı lezzet yolculuğunda büyük emek ve çabalarla Akhisar’a ve bu sektöre birçok marka ve mekân kazandırmış. Şimdi kuzu çevirme deyince onun ismi geliyor akıllara.       

Adres: Medar Mahallesi, Balıkesir Manisa Yolu, 45260 Akhisar/Manisa Tel: (0236) 414 14 00 Konum için TIKLAYIN

Şen Kardeşler Restoran

Akhisar merkezde 20 yılı aşkın süredir hizmet veren Şen Kardeşler, farklı konseptiyle öne çıkan bir mekân. Şen Kardeşler gün boyu her öğüne özgün lezzetlerle müşterilerine hizmet veriyor. Kelle paça, doğrama paça çorba çeşitleri, kahvaltılık, Köfte ve et çeşitleri, kokoreç ve daha pek çok et ürünleri menüde yer alıyor. Sabah saat 5.30’dan itibaren çorba içebileceğiniz bir mekân Şen Kardeşler. Yolunuz düşerse tavsiye ederim.

Adres: Paşa Mahallesi 19. Sokak No:48 45200 Akhisar/Manisa Tel: (0236) 413 87 35 Konum için TIKLAYIN

EGEA Restoran

Akhisar merkezde özellikle zeytinyağı sektöründe kullanılmış tarihi, geleneksel alet ve makinaların sergilendiği tertemiz bir müze restoran. EGEA restaurant, özellikle et yemekleri ile ön plana çıksa da farklı ürünleri de menüsünde bulunduruyor. Başlangıç olarak çorba çeşitleri ile başlayıp, ana yemek olarak et İskender, Adana kebap ve ızgara tavuk çeşitleri bulunuyor. Ayrıca taze yeşilliklerle hazırlanmış salatalar yemeğinize eşlik ediyor.

Adres: Paşa Mahallesi 19. Sokak No:59 45200 Akhisar/Manisa Tel: (0236) 415 00 50 Konum için

d:0x4507db01ddcf55d1!2m2!1d27.8400399!2d38.9205861" target="_blank" rel="nofollow noopener">TIKLAYIN

 

Sizlerde Akhisar’da Ne Yenir? Nerede Yenir? hakkındaki gözlem, bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.

 

Comments

comments

One thought on “Akhisar’da Ne Yenir? Nerede Yenir?

Bize Yazın

%d blogcu bunu beğendi: