Araç Sigortası Yaptırırken Bu Adımları Kontrol Edin

ARACINIZIN SİGORTASINI YAPTIRDINIZ MI?

Araç sigortası yaptırırken bu adımları kontrol edin. Aracınıza sigorta yaptırmanız oldukça önem teşkil eder. Zorunlu trafik sigortası yaptırmayan kişiler para cezası ödemek durumunda kalır. Kasko sigortası ise isteğe bağlı olarak yaptırılır. Zorunlu trafik sigortası ile kıyaslandığında çok daha kapsamlı olan kasko sigortası, seyir ya da park halindeyken aracınızı güvence altında tutar. Aracınızı sigortalatmadan önce yazının devamında anlatılan noktalara dikkat ederek sigorta yaptırma sürecinizin daha pürüzsüz bir şekilde tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. Araç sigortası yaptırırken nelere dikkat edeceğimize bir göz atalım.

Araç Sigortası Yaptırırken Bu Adımları Kontrol Edin

ARAÇ SİGORTASI YAPTIRIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Araç sigortası, özellikle kasko sigortası yaptırırken göz önünde bulundurulması gereken bazı noktalar bulunur. Bunlar aşağıda listelenmiştir:

  • Tam ve eksiksiz bilgi vermek: Sigorta poliçesi, sigorta yaptıranın vereceği bilgiler ışığında düzenlenir. Bu nedenle sigorta yaptıracak kişilerin doğru ve eksiksiz bilgi vermesi poliçenin geçerliliği ve kapsamı bakımından büyük önem taşır. Gerçeğe aykırı veya eksik bilgi verilmesi halinde sigorta poliçesinin iptali gündeme gelebileceği gibi poliçenin sağladığı güvenceden de tam anlamıyla faydalanamama riskiyle karşı karşıya kalınabilir.
  • Hizmet ücreti ve poliçe geçerlilik süresi: Yararlanılan sigorta hizmetinin ücreti ve sigortanın geçerlilik süresi de kontrol edilmesi gerekenler arasında yer alır. Trafik sigortasının fiyatında, ilgilinin trafik sicili, araç yaşı, kişinin ait olduğu meslek grubu gibi birtakım kriterler etkili olmaktadır. Geçerlilik süresine gelindiğinde ise zorunlu trafik sigortalarının 1 yıl için düzenlendiği göz önünde bulundurularak yıllık periyotlarla yenilenmesi aksatılmamalıdır.
  • Poliçe hükümlerinin detaylıca incelenmesi: Poliçe detaylarına geçildiğinde, poliçe bedeli ve kapsamının dikkatlice gözden geçirilmesi gerekir. Zira sigorta sahibinin ödeyeceği sigorta primine göre korumanın kapsamı değişmektedir. Poliçe kapsamında kalan güvenceler ile poliçenin genel ve özel hükümleri özenle incelendikten sonra eksik kalan hususlar sigorta şirketine bildirilmeli, gerektiği takdirde ilave koruma ve güvence maddelerinin eklenmesi konusunda anlaşma sağlanmalıdır.
  • Hasarsızlık indiriminden yararlanmak: Sigorta yaptırmayı düşünenlerin sıklıkla duyduğu hasarsızlık indirimi de önem arz eden bir diğer konudur. Hasarsızlık indirimi, daha önce trafik kazasına karışmamış olan kişilerin daha uygun fiyatlar üzerinden sigorta yaptırmasını anlamına gelir. Trafik kazasına karışılmayan her yılı takip eden yeni sigorta döneminde daha fazla indirimden yararlanma olanağı sigorta şirketleri tarafından sunulur. Dolayısıyla poliçe içerisinde yer alan hasarsızlık indirim oranının doğru şekilde uygulanıp uygulanmadığı kontrol edilmelidir.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               Araç Sigortası Yaptırırken Bu Adımları Kontrol Edin                                

    KAPSAMLI ÖN ARAŞTIRMA, SİGORTA ŞİRKETİ DESTEĞİ VE SİGORTA SONRASINDA YAPILACAKLAR İHMAL EDİLMEMELİDİR

    Yukarıda sıralanan hususlar, araç sigortası ya da trafik sigortası sahibi olmadan önce genel hatlarıyla dikkat edilmesi gereken noktaları özetlemektedir. Bunların yanı sıra, poliçe hükümleri detaylıca incelenerek, gerektiği takdirde sigorta şirketinin yardımına başvurmak ve anlaşılmayan noktaları açıklığa kavuşturmak son derece faydalı olacaktır.

sans-serif;">Her bir sigorta şirketinin sözleşme şartları farklı olduğu gibi sigortanın sağladığı güvence kapsamı da farklılık göstermektedir. Bu nedenle, ilk olarak kapsamlı bir araştırma yaptıktan sonra ihtiyacı sağlayan en avantajlı sigorta hizmeti tercih edilmeli ve takip eden süreç içerisinde poliçeden kaynaklanan sorumluluklar düzenli olarak yerine getirilmelidir. 

 

Sizlerde Araç sigortası yaptırırken bu adımları kontrol edin hakkındaki gözlem, bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.         

Comments

comments

Bize Yazın

%d blogcu bunu beğendi: