Perşembe, Aralık 7, 2023
Gezi GünlüğüSEYAHAT REHBERİ

Aydın Gezi Rehberi

EFELER DİYARI AYDIN

 Aydın gezi rehberi ile Aydın‘a bir göz atalım. Harika doğası büyüleyici tarihi ile namı diğer Efeler Diyarı Aydın. Heyyy gidinin efesi, efelerin efesi, efeler şehri Aydın. Haksızlığa karşı koyan, haksızlığın karşısında duran şehir.  Uygarlıklar vadisi olarak adlandırılan efeler diyarı Aydın’ı;  tarihi ve turistik yerleriyle gelin hep birlikte keşfe çıkalım. 


Aydın ili Türkiye’nin batısında; Ege bölgesinde yer almaktadır.  Ege denizi’nin kıyısında yer alan Aydın; Turizmin ilk başladığı en popüler şehirlerdendir.  Türkiye’nin ilk demiryolu kurulan şehri ile en uzun tünele sahip bir ilimizdir.  Binlerce yıl önce Büyük Menderes Irmağının suladığı bereketli ovalar üzerine kurulmuştur. Aydın denildiğinde  dağlarından yağ, ovalarından bal akan uzun ömürlü insanların yaşadığı bir şehir akla gelmektedir. Bizde Aydın gezimizden sizler için tüm detayları ile Aydın gezi rehberi ‘ni hazırladık.

Aydın Gezi Rehberi
Aydın İstasyon

AYDIN İLİ TARİHİ

Uygarlıklar vadisi olarak adlandırılan Büyük Menderes Havzası’nda yer alan Aydın‘ın bilinen tarihi M.Ö. 4500 yıllarına kadar dayanmaktadır. “Uygarlıklar Vadisi” olarak adlandırdığımız Büyük Menderes Havzası tarihin her döneminde iskan edilerek yoğun bir kültür gelişimine sahne olmuştur. Bugünkü Aydın; kuzeyinde Top Yatağı sırtında kurulan Tralles kenti ile birlikte M.Ö. 2500 yıllarında Hititler zamanında gelişmiş, VII. yüzyılda Lydia zamanında en parlak çağını yaşamıştır. Selçuklularla birlikte Türk uygarlığının kültür varlığı ve eserleriyle donatılan Aydın, 1282’de Menteşe bey tarafından alınarak Menteşeoğulları topraklarına katılmıştır.

Bu katılmadan sonra mevkiinin korunaklı ve güzel olması nedeniyle şehrin adını Güzelhisar olarak değiştirmişler ancak Tralleis’de oturmayıp kentin güney eteğindeki Nekropol üzerinde yeni bir şehir kurmuşlardır. 1426 yılında II. Murat tarafından Osmanlı topraklarına katılan Güzelhisar Anadolu Eyaletine bağlı bir sancak olmuştur. Güzelhisar ismi belli bir süre sonra tekrar Aydın olarak değiştirilmiştir. Aydın’ın 1919 yılına kadar sancak şeklinde devam eden bu yönetim şekli,  25 Mayıs 1919 – 7 Eylül 1922 yılları arasında kırk aya yakın süren işgalden sonra ve Kurtuluş Savaşının kazanılmasıyla birlikte 1923 yılında değişerek bir vilayet  olmuştur. Tarihe tanıklık eden bir çok medeniyetin merkezi olmuş Aydın İlimizin  kültürel varlıkları da bir o kadar fazladır. İşin özü Aydın gezilecek yerler bakımından oldukça zengindir.

Aydın Gezi Rehberi
Aydın şehir Merkezi

AYDIN’A NASIL GİDİLİR?

Aydın gezi rehberi ile Aydın’a çok kolay ulaşabilirsiniz. Aydın, Türkiye’nin en kalabalık yirminci şehridir. Bu büyüklükte bir şehre otobüsle ulaşmak isteyenler için hemen hemen her şehirden direkt olarak otobüs seferleri düzenlenmektedir. Özellikle yaz aylarında Aydın‘ın ilçeleri olan Kuşadası, Didim, Söke gibi ilçelere de direkt seferler bulabilirsiniz. Havayolu’nu kullanmak isteyenler için en yakın seçenek Adnan Menderes Havalimanıdır. Buradan servislerle Aydın merkeze ulaşabilirsiniz. Eğer kendi aracınızla gelecekseniz İzmir- Aydın Otoyolu’nu kullanarak daha kısa sürede Aydın’a gelebilirsiniz.

 Muğla – Aydın arası yaklaşık 130 kilometre ve 2 buçuk saat sürmektedir.
 İzmir – Aydın arası yaklaşık 195 kilometre ve 2 saat 45 dakika sürmektedir.
 İstanbul – Aydın arası yaklaşık 730 kilometre ve 10 saat 15 dakika sürmektedir.
 Bursa – Aydın arası yaklaşık 440 kilometre ve 4 saat 50 dakika sürmektedir.
 Ankara – Aydın arası yaklaşık 600 kilometre ve 6 saat 50 dakika sürmektedir.
 Eskişehir – Aydın arası yaklaşık 470 kilometre ve 5 saat 45 dakika sürmektedir.

Aydın İlimizin diğer İller ile olan mesafeleri için TIKLAYINIZ...

Aydın’ın Ege Denizine Kıyı İlçeleri

17 ilçesi bulunan Aydın İli’nin 3 ilçesinin Ege Denizi’ne kıyısı bulunmaktadır. Ege Denizi’ne kıyısı bulunan ilçeler; Kuşadası, Söke ve Didim ilçeleridir. Didim ilçesi turizm açısından son derece gelişmiş, Kuşadası ilçesi ise İzmir’e yakınlığı ve barındırdığı tarihi güzellikleri nedeniyle önemli bir turizm merkezidir.

Aydın İlçeleri ile Aydın İlçeler arası mesafeleri görmek için TIKLAYIN…..

 

Youtube’ta Takip İÇİN…


AYDIN’DA GEZİLECEK YERLER

Aydın çevresinde 13 antik kent var; dünyanın hiçbir bölgesinde bu kadar antik kent yok. Batıda kıyı kesiminde bulunan önemli antik yerleşimlerden Milet, Didyma, Priene; orta güneyde Alinda, Alabanda; kuzeyde Tralleis.  Aydın’ın bu kadar çok ören yerine ev sahipliği yapmasının en önemli sebebi, klasik dönemin en işlek ticari yolu olan ‘Krallar Yolu’nun üzerinde kurulmuş olmasıdır. Bu antik kentlerde halen kazı çalışmaları devam etmektedir. Haydi Aydın gezilecek yerler ‘e bir göz atalım. Aydın gezi rehberi ile Aydın’ı birlikte gezelim.

Tralleis Antik Kenti

Aydın İlinin kuzeyinde, Kestane dağlarının hemen güney yamacındaki plato üzerinde kurulmuştur. Argoslular ile Tralleis’liler tarafından kurulan kent şehir merkezine 1 km uzaklıktadır. Menderes havzasının verimli topraklarına kurulan bu kent M.Ö.334 yılında iskender tarafından alındıktan sonra Hellenistik krallıklar arasında sık sık el değiştirmiştir.

Tralleiste bu gün ayakta kalan tek yapı “Üç Gözler” olarak adlandırılan ikinci asırda yapılmış olan antik çağın eğitim, spor ve kültür açısından önde gelen yapılarından olan Gymnasium’a ait kalıntıdır. Gymnasüm sağlam kalmış üç kemerden dolayı Üç Göz adıyla bilinir. Devam eden kazılar ile antik kentin toprak altında kalan yapıları gün yüzüne çıkarılmaktadır. İlk çağda ürettiği deriler ve kırmızı renkli çanak çömlek ile ünlü olan kent Apollonios ve Tairuskos isimli iki büyük yontu ustası ile Ayasofya’nın mimarlarından Anthemios’u yetiştirmiştir.

Aydın gezilecek yerler
Tralleis Antik Kenti

Aydın Arkeoloji Müzesi

Aydın Müzesi 1959 yılında Zafer İlkokulu’nun bir odasında kurulmuş ve uzun süre müzecilik hizmetleri burada yürütülmüştür. Aydın Müzesi, müze binasının tamamlanmasından sonra 23 Nisan 1973 yılında kendi binasına taşınarak ziyarete açılmış ve 2012 yılına kadar bu binada hizmet vermiştir. İlk açıldığında arkeolojik ve etnografik eserler aynı binada sergilenmiştir. Aydın Müzesi, zaman içerisinde hızla gelişen bölgede devam eden bilimsel kazı ve araştırmalardan elde edilen eserler ve çeşitli yollarla Aydın’da yaşamış uygarlıklara ait eserleri bünyesinde toplayarak eşsiz koleksiyonlara sahip olmuştur. Aydın Müzesi, 40 yıllık yaşamında fiziki ömrünü tamaladığından teşhir salonları, depolar, bürolar ve servis üniteleri ile çağdaş müzecilik anlayışı normlarına cevap veremez duruma gelmiştir.

Aydın gezilecek yerler
fotoğraf:rotosenin.com                                                Aydın Arkeoloji Müzesi

Instagram’ada Bekleriz..

Aydın Merkez ılıcabaşı mahallesinde  15.000 M2’lik arazi üzerinde yer alan Aydın Arkeoloji Müzesi’nin yapımına 2000 yılında başlanılmış 17 Ağustos 2012 tarihinde ise hizmete açılmıştır.  Aydın İli sınırları içerisinde yapılan bilimsel kazılar sonucu açığa çıkan arkeolojik ve kültürel mirasın sergilenmesine yönelik olarak planlanan Aydın Arkeoloji Müzesi, Aydın-Denizli karayolu üzerinde 15 bin 769 metrekare alan üzerinde çağdaş bir müzecilik anlayışı ile kurulmuştur.  Aydın Arkeoloji Müzesi sorumluluk alanında bulunan Tralleis, Magnesia, Alabanda, Nysa Arkaik Panionion, Kadıkalesi (Anaia), Tepecik Höyük kazılarında bulunan eserlerin sergilenmesi esas alınarak planlanan teşhirde yine bölgemizde bulunan Alinda, Amyzon, Piginda, Harpasa, Mastaura, Akharaka, Pygale, Orthosia gibi antik kentlere ait eserler ile müze tarafından yapılan kurtarma kazılarında elde edilen eserlere de yer verilmiştir. Bahçe teşhir bölümünde ise müze sorumluluk alanında bulunan antik kentlerden gelen taş eserler sergilenmektedir.

Aydın Arkeoloji Müzesi ziyaretçilerini girişindeki şu dörtlükle karşılamaktadır:

Yaşadığın müddetçe dertsiz tasasız ol

Hiçbir şeyin seni üzmesine izin verme

Hayat çok kısa

Ve zaman her şeye gebedir. 

Bu şiir, Tralleisli Seikilios’un eşinin mezar taşına yazdırdığı ve daha sonra 6/8 lik nota ölçüleriyle ezgiye dönüştürülen yaklaşık 2000 yıllık dünyanın en eski yazılı şiiridir. Eser bugün Danimarka’da Kopenhag Müzesinde yer almaktadır.

Aydın Arkeoloji Müzesi daha fazla eser için TIKLAYIN…

Bey Camii

Klasik Osmanlı üslubuyla yapılmış Süleyman bey camii, merkezde Aydın istasyon binası yakınında bulunmaktadır. Cezayir Beylerbeyi Mustafa Paşa’nın oğlu Süleyman Bey tarafından 1683 yılında yaptırılmıştır.  Mimar Sinan’ın kalfalarından biri tarafından inşa edildiği sanılan bu cami, bir avlu içerisinde kare plânlı, kesme taştan ve tek kubbeli bir yapıdır. 1899 depreminde yıkılan caminin minaresinin şerefeden yukarı kısımları orjinalinden uzaklaşılarak yenilenmiştir. Yunan işgali sırasında tahribata uğrayan minare 1954-1956 yıllarında cami ile birlikte onarılmış ve orijinal durumuna getirilmeye çalışılmıştır.

Aydın gezilecek yerler
Aydın Bey Camii
 

Didyma Antik Kenti

Apollon tapınağıyla ünlü olan Didyma Antik Kent, Aydın’ın Söke ilçesine bağlıdır. Burada yapılan ilk kazılar İngilizler tarafından 1858 yılında yapılmıştır ve 1937 yılına kadar devam etmiştir. Bu kent sadece bir antik kent değil aynı zamanda bir dini merkezdir.  Didyma ile ilgili ilk yazılı kaynak Herodot’tur. Herodot M.Ö. 600’lerde Mısır Kralı II. Nekho ve Lidya Kralı Kroisos’un Didyma’daki Apollon mabedine adaklar sunduklarını nakleder. Büyük İskender’in Perslere karşı kazandığı zaferden sonra Didyma Antik Kenti’nin yapımına başlanılmıştır.

Apollon’un ikiz kardeşi Ay Tanrıçası Artemis’dir ve Miletler bu kente Yunancada “ikiz kardeş” anlamına gelen Didyma ismini vermişlerdir. Mitoloji sevenlere harika bir gezi planı olan Didyma Antik Kenti, mistik kokusuyla sizi büyüleyecektir. Geziniz sırasında belki Zeus, Hades, Poseidon, Athena, Demeter, Afrodit, Hermes ve diğer tanrılarla karşılaşabilirsiniz. Apollon’a adanan bu kenti belki onlarda ziyaret etmiştir. Eğlenceli ve fantastik hikayeleriyle Didyma Antik Kenti sizi bekliyor. Didyma Antik kenti Söke ilçesinin Eğe Denizi kıyısındaki Yenihisar köyü yakınlarındadır. Yenihisar köyünün Söke ilçesine uzaklığı 50 km’dir.

Aydın gezilecek yerler
fotoğraf:esin.deniz.10 (ınstagram)                             Didyma Antik Kenti

Didyma Müzesi için TIKLAYIN…

Didyma Antik Kenti için TIKLAYIN…

Aphrodisias Antik Kenti   

Yerleşim tarihi MÖ 5. bin yıl ortalarına kadar uzanan Aphrodisias antik kentiAydın ili, Karacasu ilçesi, Geyre Mahallesi sınırları içinde yer almaktadır.  Adını aşk ve güzellik tanrıçası Aphrodite’den alan Aphrodisias antik kenti, Menderes  ırmağı’nın bir kolu olan Dandalaz Çayı’nın oluşturduğu bereketli vadide, denizden yaklaşık 600 metre yükseklikte bir plato üzerinde yer almaktadır. Günümüze kadar çok iyi korunmuş anıt yapıları ile Türkiye’nin en önemli arkeolojik yerlerinden biridir. Tarih boyunca, içinde bulunduğu nehir havzasının doğal özelliklerinden beslenen kentin Antik Dönem’deki en büyük zenginlik kaynağını ise kentin kuzeyinde, Babadağ eteklerinde yer alan mermer ocakları sağlamıştır. Aphrodisias, antik mermer ocakları ile birlikte 2017 yılında Dünya Miras Listesi’ne kaydedilmiştir.

Aydın gezilecek yerler
kulturvarlikleri.gov.tr                                 Aphrodisias antik kenti

Aphrodisias Müzesi İçin TIKLAYIN…                                                                                                                                                                                         Aphrodisias Antik Kenti için TIKLAYIN

 

Milet Antik Kenti

Aydın’ın Didim İlçesinde Akkoy’un 5 km. kuzeyinde ve Balat köyü yakınlarında yer alan tarihi bir antik bir liman kenti. 12 iyon kentinden biri olan Milet Antik Kenti sanat, felsefe ve bilim alanında öne çıkan bir devlet olmuştur.  Filozoflar şehri olarak ta anılmaktadır. Aydın ili topraklarında yer alan antik kentlerden sadece biri olan Milet Antik Kentinde; İlkçağın ilk filozofu, astronomi-geometri bilgini Thales, ilk coğrafya haritasını yapan Anaksimandros, filozof Anaksimenes, dikdörtgen sokak planlarının mucidi Hippodamos, çatılı tavan yerine kubbeyi geliştiren, Ayasofya’nın da iki mimarından biri İsidoros, mimari kemer ve kemer kilit taşını bulan Demokritos, coğrafya bilgini ve tarihçi Hekatios hepside Miletli’dir.  Zamanında Büyük menderes nehrinin ağzına yakın bir yerde yer alan Milet Antik kenti, bu gün ise denizden 10 km. içeride kalmıştır.  Milet antik Kentinde; Tiyatro, Agora, Faustina hamamı, Tören caddesi, Anıtsal Çeşme, Gymnasium, Stadion, Athjena Tapınağı, Bouleuterion ile ören yerindeki müze gezilecek yerlerdir.

Aydın gezilecek yerler
fotoğraf:didim.bel.tr                                               Milet (Miletos) Antik Kenti

Milet Müzesi için TIKLAYIN…

Faustina Hamamı

Aydın‘ın Didim ilçesine yaklaşık 1 km mesafede yer alan Faustina Hamamı, Didim’in sembollerindendir.  Bu tarihi yapı Milet tiyatrosuna sadece 150 metre uzaklıkta olup, yıl içi ziyaretçi sayısı oldukça fazladır. Roma İmparatoru Marcus Avrelius tarafından eşi Faustina adına yaptırdığı bu hamam zaman içinde onarım geçirmiştir.  Hamamın ortasında yer alan büyük havuzun kenarında çeşme olarak kullanılan alan heykelinin orjinali Milet Müzesi’ndedir.

Aydın Gezi Rehberi
fotograf:evrensmyrna.blogspot.com.tr                              Faustina Hamamı

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

Aydın’ın Kuşadası-Söke ve Didim ilçe sınırları içerisinde yer alan Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Park alanının, Dilek Yarımadası bölümünün kuzeydoğusunda Güzelçamlı, güneydoğusunda Tuzburgazı yerleşmeleri bulunmakta, Menderes deltası bölümünün doğusunda Batıköy, Balat ve Akköy yerleşmeleri yer almaktadır. Milli park sınırları içerisinde yer alan ve tek yerleşim alanı olan Doğanbey Köyü yarımada ile deltanın kesiştiği noktadadır. 1966 yılında dilek yarımadası Milli park ilan edilmiş, 1994 yılında ise Menderes Deltası da Milli park alanına dahil edilerek ülkemiz 10908 hektarı Dilek yarımadasında, 16690 hektarı ise Menderes Deltasında olmak üzere 27598 hektar Milli park alanına kavuşmuştur. Milli parka İzmir-Söke-Milas-Muğla Devlet kara yolu ile ulaşılmaktadır. Milli park alanı içinde doğa yürüyüşü, bisiklet turu, piknik yapabilir, harika doğa fotoğrafları çekebilirsiniz. Muhteşem koylarında yüzebilir,  yaban hayatını gözlemleyerek manzara seyri yapabilirsiniz.

2018 yılı Milli Park Giriş Ücretleri :

İndirimli  Yaya        2.5 TL
Yaya                           5 TL
Bisiklet                       5 TL
Motorsiklet              10 TL
Otomobil                  15 TL
K.Minibüs                 45 TL
B.Minibüs                 75 TL
Otobüs                    120 TL

Aydın gezilecek yerler
fotograf:mehmetfatt (ınstagram)        Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Park     

Milli parkın hemen girişinde yer alan Zeus mağarası da görülmesi gereken bir yerdir.  Zeus Mağarası Milli Parka gelmeden, parkı giriş kapısının sol tarafında  park girişine 100-150 m. uzaklıkta, dağın eteğinde, içinden çıkan su kaynağının oluşturduğu oldukça derin, küçük havuz benzeri su birikintilerinin oluşturduğu doğal bir mağaradır.     

Aydın Gezi Rehberi
fotoğraf:erenyusuf2561 (ınstagram)                           Zeus Mağarası

Dilek Yarımadası Büyük menderes Deltası Milli Parkı için TIKLAYIN…         

Dilek yarımadası içerisinde görülmeye değer yerlerden bir diğeri ise Kurşunlu Manastırı‘dır.  Manastır, Davutlar ve Güzelçamlı arasında, Davutlar’a 12 kilometrelik bir mesafede 11. yüzyıl Bizans yapısı olduğu sanılmaktadır.  Kurşunlu Manastırı’nın görülmeye değer kalıntıları arasında mutfak, kiler, keşiş odaları, şapel, mezarlık, revir, savunma odaları, manastır surları ve sur mahseni yer almaktadır. 

Aydın gezilecek yerler
fotoğraf:mavigelecek(ıntagram)                               Kurşunlu Manastırı

 

AYDIN’DA NE YAPILIR?   

Aydın gezi rehberi ‘ne göre Aydın’da bunları yapabilirsiniz. 

  • -Aphrodisias Antik Kenti, Didim Apollon Tapınağı ve Milet Antik Kentlerini ziyaret etmeden,
  • -Dağlarından yağ ovalarından bal akan Aydın’dan zeytinyağı, turunç reçeli ve incir almadan,
  • -Yöreye özgü zeytin yağlı yemeklerinden tatmadan,        
  • -Halı, kilim, deri eşyalar ile topraktan imal edilen çanak, testi vs. almadan,
  • -Harmandalı ve Aydın zeybeği oynayanları izlemeden,
  • -Kuyu tandır kebabı ve kar helvası yemeden,
  • -Deve sucuğu almadan,
  • -Aydın geleneksel deve güreşlerini izlemeden,
  • -Kurtuluş Savaşımıza katkı sağlayan Aydın Efeleri’nin hikayelerini dinlemeden

Asla Aydın’dan dönmeyin…….

Şimdi bir ara verelim, Yörük Ali Türküsü’nü dinlemek isteyenler BURAYA…    Yok devam diyorsanız alt satıra.

 

Aydın Gezi Rehberi

 

AYDIN’DA NE YENİR? NEREDE YENİR?

Aydın gezi rehberi ‘nde Aydın’da ne yenir? Nerede Yenir? sorularını da cevapladık. Çok eski bir tarih, Büyük Menderes Ovasının verimli toprakları birde  çok farklı kültürlere ev sahipliği yapması. Bütün bunların hepsi bir araya geldiğinde Aydın mutfağının zenginliğini düşünemiyorum.  Aydın mutfağı denildiğinde aklımıza ilk gelen bol zeytinyağlı ve egenin çeşitli otlarıyla yapılmış yemekler gelse de  bununla sınırlı değildir.  Otun bol olması etin olmadığı anlamına gelmez. Aydın’ın kuyu tandırı, deve sucuğu, pidesi, Germencik Ortaklar’ın çöp şişi meşhur yiyecekleridir. Yuvarlama, keşkek, kabak çiçeği dolması yöreye özgü ayrı tatlardır. Sahil kısmına indikçe denizinin kalabalık ve bereketli olmasıyla çıkarılan kefal, barbunya, mercan ve çipura balıklarının da lezzetleri farklıdır. Yemekler dışında incirleri, üzümleri, üzüm şarapları, yetiştirilen doğal narenciyeleri ve bu narenciyelerden yapılan ürünlerinin yeri farklıdır.

1-Hacıoğulları Kebap

Aydın'da ne yenir

1878 yılından beri faaliyette olan bir işletme. 139 yıllık bu işletmeye mutlaka uğramanızı öneririm. Şişe geçirilmiş küçük köfteler, kare kare kesilmiş lavaşın üstüne çekiliyor, üstüne eritilmiş halis tereyağı gezdiriliyor, maydanoz, közlenmiş biber ve domates konarak servis ediliyor.  Adres: Hükümet Bulvarı 1625 Sok. Efeler-Aydın                  Tel: 0.544.9436090 Konum ve Web Sitesi için TIKLAYIN…

2 – Değerlioğlu Kuyu Tandır

Nesillerdir süre gelen lezzet sırrı. Değerlioğlu Kuyu Tandır Tuncay Usta tarafından Nazillide en iyi kuyu tandırı sizlere sunmaktadır. Dededen babaya, babadan oğla yıllardır süre gelen bu lezzet yarım asrı aşkın süredir sırrını korumaktadır. Nazillide kuyu tandırın ilk adresi Değerlioğlu. Adres: Altıntaş Mah. Kıbrıs Cad. No:36 Nazilli/Aydın    Tel: 0.544.3324402 Konum için TIKLAYIN…

Aydın'da ne yenir
Kuyu Tandır

3- Obam Restoran

Ağzının tadını bilenlerin tercihi Obam Restorana umarım yolunuz düşer,düşmezse de mutlaka düşürün. Adres: Devlet karayolu Üzeri Pamukoren – Kuyucak-AYDIN Tel: 0530.5185645 Konum ve Web Sitesi için TIKLAYIN…
 Aydın Gezi Rehberi

4 -Ortaklar Çöp Şiş

 
Ufak parça etlerin kargıya geçirilerek hazırlandığı çöp şiş, yapımı ustalık gerektiren bir et türüdür. Ortaklar çöp şiş büyük bir ustalıkla bu lezzeti sizlere sunuyor.  Adres: Kızılcapınar Mahallesi, İzmir Aydın Yolu, 09330 Germencik-Aydın. Konum ve Web sitesi için TIKLAYIN…
Aydın'da ne yenir
Çöp Şiş

5 -Köfteci Tahsin 

Aydın Çine’de yol üstü lezzet duraklarından Köfteci Tahsin. Adres: Yeni Mahallesi, 342. Sk. No:1, 09500 Çine-Aydın Tel:  0.256.7119968  Konum ve Web sitesi için TIKLAYIN…

Aydın Gezi Rehberi
Çine köftesi

6 -Balıkçım Restoran

Bir balık restoranından beklenen her şey burada. Ege’nin bereketli sularından çıkan balıkları zevkle yiyebileceğiniz bir ortam. Adres: Adnan Menderes Bulv. No:101-A Aydın Merkez  Tel: 0256.2152222 Konum ve Web sitesi için TIKLAYIN..

Aydın'da ne yenir
Balıkçım Restoran- Aydın Merkez

7 -Deve Sucuğu

Deve eti yağsız etler sınıfında değerlendirildiğinden egzama, damar tıkanıklığı, kalp rahatsızlığı, şeker ve tansiyon hastaları için şifa kaynağı olduğu söyleniyor.

%100 Doğal Baharatlı Deve ve Dana Sucuğu , Her dem taze çay , doğal limonata , yayık ayran , simit, börek , poğaça ve kasap tostu ile hizmet veren Kasap Kamil’in yerinde deve sucuğu yiyebilirsiniz. Adres: Devlet karayolu üzeri İsabeyli girişi İsabeyli-Aydın Tel: 0535.2854219 Konum ve Web sitesi için TIKLAYIN..

Aydın'da ne yenir
Deve sucuğu

Deve Sucuğu Siparişi için TIKLAYIN… 

Aydın Gezi Rehberi
Aydın Deve Sucuğu

 

AYDIN’DA NEREDE KALINIR? 

Konaklama seçeneği için Aydın gezi rehberi ‘ni kullanabilirsiniz. Aydın’da konaklama seçeceğiniz bölgeye göre değişmektedir. Sahil kesimlerinde konaklama için seçenekler artarken iç kesimler de ise seçenekler azalmaktadır.  Aydın merkezde yer alan otelleri tercih ettiğinizde, şehrin akışı içinde yer alarak çarşı pazar gezme fırsatı bulacak, merkezden tarihi mekanlar ile kaplıcalara daha kolay ulaşma imkanını bulacaksınız. Aydın merkezde Efeler Otel, Anemon Aydın, Ozlu Otel, Otel Ünlü, Concept Suites, Aydın Elit Pansiyon ile Hotel Orhan gibi şehir otellerini seçebilirsiniz.

Aydın nerede kalınır

Sahile doğru indiğimizde Söke, Kuşadası ve Didim  gibi sahil bölgelerinde  otel, motel, pansiyon, tatil köyleri, çadır ve karavan kamping alanları, apart oteller ve sezonluk kiralanan dairelere kadar bir çok konaklama seçeneği bulacaksınız. Hatta bu bölgede yarım pansiyon konaklama seçeneğinden her şey dahil konsept’e kadar en düşük bütçeden en rahat konfora kadar konaklama imkanı bulacaksınız.  Kuşadası merkezde Önder Kamping alanı merkezi konumuyla çadır, karavan yada  bungolov konaklamayı tercih edecekler için  şehre yürüme mesafesinde olan temiz sessiz kaliteli bir yer.  Bir diğer çadır kamp alanı Didim merkeze  6,5 km mesafede yer alan Tavşan Burnu Kamp alanıdır.  Bu tür kamp alanlarında kendi çadırınızı kurabilir yada kiralama yapabilirsiniz. Yok çadır olmaz derseniz bungalov kiralayabilirsiniz.

Twitter’da Takip İÇİN…

Aydın kaplıca turizmi bakımından da oldukça zengindir.  Aydın ilindeki kaplıcalar genellikle ilçelere dağılmış durumdadır.  Aydın’ın Bozdoğan, Buharkent, Germencik, Kuşadası, Söke ve Kuyucak ilçelerindeki sıcak ve soğuk su kaynakları  sağlık turizmi yoluyla il ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Çok sayıda şifalı kaplıca, içme ve çamur banyolarının yer aldığı Aydın’da, termal kaplıca otelleri de bulunmaktadır. Kaplıcaların ilçelere dağılmış olmasına rağmen il merkezinin hemen yanı başında kaplıcalar bulunmaktadır.

Aydın Kaplıcası: Kentin doğusundadır. Suyu; mide, bağırsak, karaciğer ve safra kesesi hastalıklarında yararlıdır.

Güzellik Suyu: Kentin doğusundan kaynayan bir sudur. Kükürt içeren bu su, cilt hastalıklarına ve romatizmaya iyi gelmektedir.

İmamköy Kaplıcası: Aydın’ın doğusunda, merkez ilçeye bağlı lmamköy’dedir. Kaplıca köyün kuzeyinde yer alır. Sodalı sıcak maden suları kapsamında olup, bir miktar karbondioksit içermektedir. Nevralji ve sinir sistemi bozukluklarında, ağrılı hastalıklarda ve böbrek sancılarının durdurulmasında etkili bir sudur.

Aydın ve çevresindeki termal tesislerde farklı sıcaklıktaki sulardan farklı içerikteki sulara, şifa yada güzellik için kullanılan çamur banyolarına kadar bir çok tesis bulunmaktadır.  Hedef Dağ Termal Otel Gümüş Termal Suites Hotel, Radon Termal Otel bölgedeki termal tesislerinden sadece bir kaçıdır.                                                                                                                                                                                    

Aydın Şehir Merkezi’ne En yakın Oteller için TIKLAYIN...

En Uygun Fiyatlı Aydın ve Çevresi Otelleri için TIKLAYIN… 

Aydın ve Çevresi Her şey Dahil Oteller için TIKLAYIN..

Aydın ve Çevresi Balayı Otelleri içinTIKLAYIN…

Aydın ve Çevresi Termal Oteller için TIKLAYIN…

Aydın ve Çevresi Kamp Alanları içinTIKLAYIN…

AYDIN VE ÇEVRESİ ARAÇ KİRALAMAK İÇİN

1- Bulvar Rent A car : Aydın’da Rent A car olarak hizmet vermekte olan firmamız Bulvar oto kiralama, lüks, konforlu araçlarıyla, günlük kiralama, kurumlar için uzun dönemli operasyonel filo kiralama ve Aydın Adnan Menderes Hava Alanı transfer & ulaşım hizmetleri vermektedir. Tel: 0850.2812214  Konum ve Web sitesi için TIKLAYIN..

2- Kuşadası Rent A Car: Kuşadası Oto Kiralama,bölgedeki satış ofisleri ve internet sitelerinden gelen talepleri, bünyesindeki araç filosuyla müşterilerine şoförlü ve şoförsüz binek oto kiralama,ticari oto kiralama, VİP araç kiralama,şirketlere filo kiralama ve tüm bu hizmetlere bağlı her türlü transfer hizmetini 7 gün 24 saat aralıksız vermektedir.  Tel: 0256.6132854   Konum ve Web sitesi için TIKLAYIN…

3- Akbük Rent A Car:  Oto kiralama sektöründe öncü bir kuruluş olmayı ilke edinen firmamız Akbük Oto Kiralama teknolojik altyapıya büyük önem vermektedir, Müşteri memnuniyetini her zaman en ön planda tutmayı kendisine görev edinmiş firmamız siz değerli müşterilerimize her zaman en iyi hizmeti sunmanın verdiği gönül rahatlığıyla çalışmalarını sürdürmektedir. Tel:0256.8565561  Konum ve Web sitesi için TIKLAYIN…

Aydın gezi rehberi, Aydın gezi rehberi, Aydın gezi rehberi, Aydın gezi rehberi, Aydın gezi rehberi, aydın gezi rehberi, Aydın gezi rehberi, Aydın gezi rehberi, Aydın gezi rehberi

Sizlerde Aydın Gezi Rehberi hakkındaki gözlem, bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.

Comments

comments

Bize Yazın

%d