Ayvalık’ın muhteşem tepesi; Şeytan Sofrası

ŞEYTAN SOFRASI – AYVALIK

Geziniz sırasında mutlaka uğranması gereken yerlerden birisidir Ayvalık’ta bulunan şeytan sofrası. Muhteşem doğa manzarasını, ağustos ayında bile tatlı tatlı esen rüzgarını, gün batımını izlemenin keyfine varabileceğiniz nadir yerlerden birisidir şeytan sofrası.

Bu tepe  Ayvalık merkez’e 8 km mesafede adı şeytan sofrası ile ünlenmiş bir tepedir. Ayvalık‘ ın genel coğrafyası göz önüne alındığında yüksekte kaldığı söylenebilen Şeytan Sofrası, gün batımı manzarası ile tatilcilere unutulmaz anlar yaşatan tüm Ayvalık adalarının, koylarının ve Midilli’nin görülebildiği, üzerinde şeytan’ ın ayak izinin olduğuna inanılan eski bir lav kayalığı dır.

Sönmüş bir volkanın geride bıraktığı lav birikintilerinin yuvarlak bir sofra şeklini andırdığı tepenin ortasında büyük bir ayak izine benzer bir şekil bulunur. Üç ayağı olduğuna inanılan şeytanın bir ayağı ida dağı eteklerinde, bir ayağı Midilli adasında ve bir ayağı Şeytan Sofrası’ndadır. Şeytanın ayak izinin olduğu çukur şu anda demir kafeslerle çevrilmiş, koruma altına alınmıştır.

Aslında şeytan sofrası ismi şeytan sofrası efsanesiyle başlamıştır. 1500’lü yıllarda Osmanlı İmparatorluğu egemenliğinde bulunan Ayvalık’ta Rum halkı yoğunluktadır.

Kilise tarafından kovulan Panalope (Şeytan lakaplı) isimli bir rum gelip buraya yerleşir ve yıllar boyunca tek başına yaşar.

Yıllar sonra yaşanan kuraklığı Panalope ile ilişkilendiren halk, toplanarak tepede yaşayan Panalope’yi öldürmek ister. Panalope , kendisini öldürmek isteyen halka mükellef bir sofra kurar. Açlıktan kırılan halk, sofrayı görünce öldürme planlarını erteler. Zaman kazanan Panalope  ise kaçar ve kurtulur. O günden beri bu bölgenin adı Şeytan Sofrası olarak anılır.

style="border: 10px solid #000000;" src="https://gezikent.com/wp-content/uploads/2017/08/dt9rgbr.jpeg" alt="" width="494" height="662" />       

Tabi ki tüm bunlar bir efsane. İster bu efsanenin bir parçası olup şeytan sofrasında, şeytanın ayak bastığı çukura dileğinizin gerçekleşmesi için bozuk para atar ve kurdele bağlayarak  bir dilekte bulunursunuz,  isterseniz de eşsiz manzaranın tadını doyasıya yaşarsınız, tercih sizin.  Ayvalıkta  kesinlikle şeytan sofrasına uğramadan geçmeyin. Hele hele fotoğraf makinasız şeytan tepesine çıkmayın….

Comments

comments

2 thoughts on “Ayvalık’ın muhteşem tepesi; Şeytan Sofrası

Bize Yazın

%d blogcu bunu beğendi: