Cumartesi, Eylül 23, 2023
Bisiklet-Motosiklet

Bisiklet Nedir? Hangi Parçalardan Oluşur?

BİSİKLET NEDİR? BİR BİSİKLETİN PARÇALARI NELERDİR?

Bisiklet nedir? Hangi Parçalardan oluşur? bu yazımızda bunlara yer vereceğiz. Bisiklet ya da popüler olmayan eski adıyla velespit, motorsuz veya elektrik motorlu, iki veya üç tekerlekli, pedallı, insan gücü veya elektrik ile ilerleyen bir ulaşım aracıdır. Ulaşım ve eğlencenin yanı sıra bisiklet sporunda da kullanılır. BMX, Dağ bisikleti, şehir bisikleti, tandem (çift kişilik bisiklet), tur bisikleti, yol bisikleti gibi türleri vardır. Vitesli ve vitessiz türleri bulunmaktadır. 

Günümüzde bisiklet, gelişen teknoloji sayesinde büyük gelişmeler kaydetmiş çok yönlü bir mucizevi araç haline gelmiştir. Bugün 21 vitesli, otomatik vitesli, elektrik motorlu, fonksiyonel ve hafif bisikletlerle bisiklet sürmek daha da keyifli hale gelmiştir.

bisikletle doğa gezisi

Bugün bisiklet, gelişmiş ülkelerde çevreyi, insan sağlığını, ekonomiyi, atmosferi korumanın en önemli araçlarından biri haline gelmiş,  hatta modern yaşamda bir kısa mesafe (5-6 km) ulaşım aracı olarak kullanılır hale gelmiştir.    

Belki de çoğumuz bu çok yönlü mucizevi aracı kullanabilirken, parçaları konusunda yeterli bilgi sahibi değiliz. Aslında bisikletinizi oluşturan parçaları tanımak kötü bir fikir değildir ve bazı durumlarda bize yardımcı olabilir.

Aslında bisiklet, pek çok parçaya sahip büyüleyici bir makinedir ve çoğumuz bu parçaların isimleri hakkında bilgi sahibi değiliz.  Basitçe temel parça adlarını bilmek bize yardımcı olabilir ve hatta bisiklete binme konusunda kendinizi daha güvende hissetmenizi sağlayabilir. Bu nedenle bisikletin neredeyse tamamını oluşturan parçalarını sizler için derledik. Bisiklet nedir? Hangi Parçalardan oluşur? İşte bir bisiklet ve parçaları.

bisiklet ve parçaları

TEMEL BİSİKLET PARÇALARI

Bisiklet nedir? Hangi parçalardan oluşur? Bisiklet nedir? konusuna yukarıda değinmiştik. Hangi parçalardan oluşur? sorularının cevapları ise aşağıda sıralanmıştır.

Pedal

Bu, bir bisikletçinin ayaklarını üzerine koyduğu kısımdır. Pedal, bisikletçinin zinciri döndürmek için döndüğü bileşen olan kranka takılır ve bu da bisikletin gücünü sağlar.

Ön Vites

Ön attırıcı vites sisteminin temel bölümlerinden biridir. Zincirin ön dişli üzerindeki konumunu belirler.  Zinciri bir zincir çarkından diğerine kaldırarak ön dişlileri değiştirmek için mekanizma; bisikletçinin yol koşullarına uyum sağlamasına olanak tanır.

Zincir

Pedal çevirme hareketini arka tekerleğe iletmek için zincir çarkı ve dişli çarkı üzerindeki dişlilerle birbirine geçen metal bağlantı seti.  Zincir vites sisteminin en önemli parçası. Pedaldaki gücü arka dişli aracılığı ile tekerleklere aktarır. Bu nedenle vites sisteminin en çok yıpranan parçasıdır.

Zincir Desteği

Zincir desteği ya da diğer adıyla arka attırıcı bisiklet vites sisteminin temel bölümlerinden biridir. Pedalı ve krank mekanizmasını arka tekerlek göbeğine bağlayan kısımdır. Zincirin ruble (kaset, arka dişli) üzerindeki konumunu belirleyen mekanizmanın adıdır arka attırıcı. Arka attırıcı üzerinde iki makara bulunur. Bunlardan alttaki gergi makarası, üstteki kılavuz makarasıdır.

bisiklet arka vites

Arka Vites

Zinciri bir dişli çarktan diğerine kaldırarak arka dişlileri değiştirme mekanizması; bisikletçinin yol koşullarına uyum sağlamasına olanak tanır.

Arka Fren

Bisikleti durdurmak için bir fren kablosu vasıtasıyla bisikleti durduran mekanizmadır.

Koltuk Borusu

Ana çerçevenin hafifçe arkaya yaslanan, sele direğini içine alan ve pedal mekanizmasına katılan kısmı.

Koltuk Desteği

Koltuk borusunun üst kısmını arka tekerlek göbeğine bağlayan boru.

Sele Direği

Koltuğun yüksekliğini ayarlamak için sele borusuna değişken derinlikte yerleştirilmiş seleyi destekleyen ve bağlayan bileşen.

bisiklet selesi

Sele

Bisikletin şasisine takılı küçük üçgen sele.  Sele seçimi için temel ölçüt genişliktir. Sürücünün ağırlığı seleye kalça kemiklerinden, selenin en geniş noktalarından aktarılır. Bu nedenle kullanılan sele kalça kemiklerine uygun genişlikte seçilir.

Çapraz

Bisiklet çerçevesinin yatay kısmı, kafa borusunu koltuk borusuna bağlar ve çerçeveyi sabitler .

Aşağı Tüp

Kafa boruyu pedal mekanizmasına bağlayan çerçevenin parçası; çerçevedeki en uzun ve en kalın parçadır.

Lastik Supabı

İç lastiğin şişirme açıklığını kapatan küçük klape supabı; havanın girmesine izin verir ancak kaçmasını engeller.

bisiklet çeşitleri

Lastik

Yapısı, iç lastiğin kasasını oluşturmak için jant üzerine monte edilmiş, kauçukla kaplı pamuk ve çelik elyaftan yapılmıştır.

Jant

Tekerleğin çevresini oluşturan ve lastiğin üzerine monte edildiği metal çemberdir.

Göbek

Tekerleğin,  tekerlek tellerinin yayıldığı orta kısmı. Göbeğin içinde, aksının etrafında dönmesini sağlayan bilyeli yataklar bulunmaktadır.

Çatal

Ön tekerlek göbeğine bağlı ve ön tekerlek göbeğinin her iki ucuna takılı iki boru.

bisiklet ön fren

Ön Fren

Bir fren kablosu aracılığı ile ön tekerleği yavaşlatmak için bir çift fren balatasını yan duvarlara doğru zorlayarak tekerleği durdurmaya yarayan mekanizma.

Fren Kolu

Fren kolu bir kabloyla etkinleştirmek için gidona takılı kol .

Kafa Borusu

Direksiyon hareketini çatala iletmek için bilyeli yatakları kullanan yüksekliği ayarlanabilen bir mekanizmadır.   

Gidon Bisiklet

Gidon

Bisikleti yönlendirmek için ön tekerleğe yön vermeye yarayan bir boru ile birbirine bağlanan iki tutamaktan oluşan cihaz. Gidon bisiklet turlarında konforu belirleyen en önemli ekipmandır. Turlarda ellerin, kolların rahat etmesi, sırt ağrıları yaşanmaması için doğru bir gidon seçimi önemlidir.

Fren Kablosu

Fren kolu üzerine uygulanan basıncı frene ileten kılıflı çelik kablo.

Vites

Değiştiriciyi hareket ettiren bir kablo aracılığıyla vites değiştirmek için kullanılan vites kolu.

yol bisikleti

 

İSTEĞE BAĞLI BİSİKLET PARÇALARI

Ayak klipsi

Pedallara basarken ayakların kaymasını, pedalın ayaktan kurtulmasını önleyen ve kalpiye adı verilen  ayakların önünü kaplayan, ayakları uygun konumda tutan ve pedallara takılan bir araçtır.

Reflektör

Cihazı, yolun diğer kullanıcılarının bisikletliyi görebilmesi için ışığı yansıtan bir cihazdır.

bisiklet reflektör

Çamurluk

Bisikletçiyi su sıçramasına karşı korumak için tekerleğin parçasını örten kavisli metal parça.

Arka Işık

Bisikletçiyi karanlıkta görünür kılan kırmızı ışık.

Jeneratör

Ön ve arka lambalara güç sağlamak için tekerleğin hareketini elektrik enerjisine dönüştüren arka tekerlek tarafından etkinleştirilen Jeneratör Mekanizması.

Taşıyıcı (Arka Raf)

Her iki tarafta çantaları ve üstte paketleri taşımak için bisikletin arkasına takılan mekanizma.

Lastik Pompası

Havayı sıkıştıran ve bir bisiklet lastiğini şişirmek için kullanılan cihaz.

bisiklet ayak klipsi

Su Şişesi Klipsi

Su şişesini taşımak için alt boruya veya oturma borusuna takılı mekanizma.

Far

Bisikletin önünü aydınlatmaya yaran lamba.

Comments

comments

Bize Yazın

%d blogcu bunu beğendi: