Cumartesi, Eylül 23, 2023
Bisiklet-Motosiklet

Bisiklet Seçimi Nasıl Yapılır

DOĞRU BİSİKLET SEÇİMİ VE BİSİKLET ÇEŞİTLERİ

Bisiklet seçimi nasıl yapılır? Size en uygun bisikleti belirlemek için öncelikle ihtiyaçlarınıza göre değerlendirme yapmalısınız.  Bisiklet kullanacağınız rotanın zemin tipinden tutun da bölgenin yol ile eğim yapısı spor amaçlı mı, ulaşım amaçlı mı bir bisiklete ihtiyacınız olduğunu belirleyecektir.  Ayrıca bütçenize göre en uygun modeli seçerken yine ihtiyaçlarınıza göre performans fiyat açısından gereksinimlerinizi karşılayacak optimum bisiklet modeline yönelmenizi tavsiye ederiz.

Bisiklet Seçimi Nasıl Yapılır

NASIL BİR BİSİKLET PEŞİNDEŞİN?

Bisiklet seçimi nasıl yapılır? Mükemmel bisikleti arıyorsunuz ama nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? Endişelenmeyin, seçeneklerin sayısı bunaltıcı olsa da mükemmel bir bisiklete sahip olmanıza yardımcı olacak bu beş adımı izleyin.

Adım 1 – Ne Tür Bir Sürüş Yapacağınızı Belirleyin

Aslına bakarsanız her bisikletin bir sitili aynı zamanda bir amacı vardır. Amaçlarına göre bisikletler mükemmel bir şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle doğru bisikleti seçmenin ilk adımı, ne tür bir sürüş yapmak istediğinize karar vermektir.  Bir ulaşım aracı olarak kullanmak için mi bir bisiklet arıyorsunuz? Yoksa sadece çocuklarla binmek için bir bisiklet mi arıyorsunuz? Ne yapmak istediğinizi değerlendirmek sizi hızla doğru yöne yönlendirecektir. Bisiklet seçimi nasıl yapılır konusun da doğru kararlar almanızı sağlayacaktır.

Bisiklet Seçimi Nasıl Yapılır

Adım 2 – Nereden Satın Alınır

Ne tür bir bisiklete binmek istediğinizi bilmek, satın alma noktalarınızı daraltarak karar vermenize yardımcı olacaktır. Düzenli bir bisiklet sürücüsü olmak istiyorsanız, uzman bir bisiklet mağazası muhtemelen size en uygun bisiklet konusunda yardımcı olacaktır. Kaliteli bisikletlerde uzmanlaşan bazı çevrimiçi mağazalar da doğru boyutu aldığınızdan emin olmak için bazı temel bilgiler ile size en uygun olan seçenekleri size sunacaktır.  Bütçeniz biraz daha kısıtlıysa, ucuz bir bisiklet için birçok seçenek var.  İkinci el mağazaları ile ikinci el web mağazalarını tercih edebilirsiniz.

Adım 3 – Bir Fiyat Noktası Oluşturun

Bisikletinize ne kadar para harcamak istediğinizi önceden planlayın. Bugün ülkemiz şartlarında marka ve modele göre 2.000,00 TL den 100.000,00 TL kadar bisiklet bulabilirsiniz. Bu ne kadar ödeyip karşılığında ne aldığınız veya bisikletten ne beklediğinizle ilgilidir. Bisiklet satış mağazaları ile web mağazaları bisiklet satış fiyatları konusunda size fikir verecektir. Bisiklet aldıktan sonra ihtiyaç duyabileceğiniz ek parça ve aksesuarlar için bütçe ayırmayı unutmayın.

Adım 4 – Boyutlandırma

Doğru bisiklet boyutunu bulmak, konforlu ve kendinden emin bisiklet sürmek için çok önemlidir. Yanlış boyutta bir bisiklet, garip veya rahatsız edici bir sürüşe neden olabilir ve aynı zamanda güvensiz olabilir. Yükseklik, iç dikiş uzunluğu, sürüş deneyimi ve esneklik gibi bir dizi faktöre dayanarak, doğru boyutta bisikleti belirlemek genellikle deneyim gerektiren bir şeydir. Doğru bisiklet boyutu seçildikten sonra, sizin için doğru şekilde takıldığından ve ayarlandığından emin olun. En yaygın ayar sele yüksekliğidir, ancak gidon yüksekliği ve gidonlara erişimin de ince ayarlanması gerekebilir.

Adım 5 – Parçalar ve Aksesuarlar

Kendiniz için doğru bisikleti belirledikten sonra, sıra parça veya aksesuarları seçmeye gelecektir.  Satın aldığınız bisiklet aslında onu sürmek için gerekli olan parçalarla birlikte satılır. Bisiklete ne eklemek istediğinize karar vermek size kalmış. Yapacağınız eklemeler arasında su şişeleri, ışıklar, pompa, kilit, bisiklet bilgisayarı ve farklı bir eyer veya pedallar bulunur.

Bisiklet seçimi nasıl yapılır sorularını cevaplarken Ülkemizde mevzuatta bugün için elektrikli bisiklet kullanıcılarının koruyucu başlık ve koruyucu gözlük takma zorunluluğu olmasına karşın, normal bisiklet sürücülerinin kask takma zorunluluğu yoktur. Kanunen kask zorunluluğu olmasa da kask, eldiven, bisiklet şortu gibi diğer aksesuarlar hem güvenliğinizi hem de bisiklet sürüş keyfinizi iyileştirecektir. 

Bisiklet Seçimi Nasıl Yapılır

BİSİKLET ÇEŞİTLERİ

Bisiklet seçimi nasıl yapılır? Günlük hayatta kullandığımız taşıtların başında bisiklet gelir. Temiz, gürültüsüz ve çevre dostu bir yaşamın yanında ekonomik olması sebebiyle birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.  Ayrıca sürüş zevki açısından bisikletin yeri anlatılamaz. Hala bir bisikletiniz yoksa birçok bisiklet çeşidi arasında size uygun olanı mutlaka vardır. Unutmayın ki özgülük bu pedallarda.

Bisiklet Seçimi Nasıl Yapılır

Yol Bisikletleri

Yol bisikletleri düzgün kaldırımda hızlı sürülmek üzere tasarlanmıştır. Pürüzsüz, ince lastikleri ve “düşük” gidonları vardır ve yol yarışları için kullanılabilirler. Genellikle diğer bisiklet türlerinden daha hafiftirler. Asfalt patikalarda sürülebilirler, ancak çoğu insan onları asfaltsız patikalarda rahatsız ve dengesiz bulur.  Çoğu yol bisikleti ağır yükleri taşıyamaz. Bu nedenle işe gidip gelmek veya gezmek için pek uygun değildir.

Bisiklet Seçimi Nasıl Yapılır

Cyclocross Bisikletleri

Cyclocross bisikletleri karışık bir yüzey parkurunda (kaldırım, asfaltsız patikalar, çakıl, çim kombinasyonu) yarışmak için tasarlanmış özel bir yol bisikleti türüdür. Normal yol bisikletleri gibi düşük bir gidonları var, ancak daha fazla arazi çekişi için lastikler biraz daha geniş ve şaside çamur birikmesini önlemeye yardımcı olan farklı bir fren stiline sahiptirler.  Cyclocross bisikletlere çapraz bisikletler veya kısaca cx bisikletleri denir.

Bisiklet Seçimi Nasıl Yapılır

Tur Bisikletleri

Tur bisikletleri bir başka özel yol bisikleti türüdür. Kaldırımda sürülmek üzere tasarlanmıştır, ancak kendinden destekli uzun mesafeli sürüşlerde kullanım için daha dayanıklıdır. Yük rafları ve çamurluklar için gerekli tüm montaj cıvatalarına sahiptirler. Daha rahat bir çerçeve tasarımına sahip oldukları için sürücü daha dik durur. Böyle olunca sürücüye uzun mesafelerde daha fazla konfor sağlar. Normal yol bisikletlerine kıyasla daha düşük vites aralığına sahiptirler ve dik yokuşlarda ağır yüklerin taşınmasına izin verirler. Ayrıca dayanıklılıkları ve ağır yükleri taşıma yetenekleri nedeniyle iyi banliyö bisikletidirler.

Bisiklet Seçimi Nasıl Yapılır

Triatlon/Zamana Karşı Bisikletler

Triatlon bisikletleri uzun mesafeleri daha kısa sürede tamamlamak amacıyla tasarlanmış, dayanıklılıkla sürati birleştiren bisikletlerdir.  Triatlon/Zaman Deneme Bisikletleri, aerodinamik özelliklerini en üst düzeye çıkaran özel bir tasarıma sahip yol bisikletleridir.  Yol bisikleti kullanan sürücü nispeten dik sayılabilecek bir pozisyonda otururken, triatlon bisikleti kullanan sürücü adeta yatıyor.  Yol bisikletiyle sürüş yapan bisikletçi gidonun farklı noktalarını kullanarak ve sele üzerinde hareket ederek farklı kas gruplarını çalıştırma lüksüne sahiptir. Bu da özellikle uzun tırmanışlarda kasların kullanım oranlarıyla oynama imkânı vererek daha az yorulmaya yardımcı olur. Triatlon bisikletlerinde sele ve gidon üzerinde hareket imkânı iki pozisyonla sınırlıdır.

Bisiklet Seçimi Nasıl Yapılır

Fitness Bisikletleri

Fitness Bisikletleri düz veya dik bir gidon ile normal yol bisikletlerinin avantajlarının çoğuna sahiptir. Hafif çerçeveler ve kaldırımda verimlilik için nispeten dar lastikler. Bu bisikletler hafif yüksek performanslı bir bisiklet isteyen ancak normal bir yol bisikletinin gidondan düşme konumunu sevmeyen kişiler için tasarlanmıştır. Bu bisikletlere bazen düz çubuklu yol bisikletleri veya performans hibrit bisikletleri denir.  Asfaltsız yollarda kullanıma uygun hale getirmek için biraz daha geniş lastikler takılabilir.  

Bisiklet Seçimi Nasıl Yapılır

Paletli/Sabit Vitesli Bisikletler

Pist/Sabit Dişli Bisikletler veya sabitleyiciler,  özellikle bisiklet yarışları için eğimli oval bir parkur olan bir velodromda sürülmek üzere tasarlanmıştır.  Genel bir kural olarak, sabit vitesli bisikletler tek viteslidir.  Sabit vitesli bisikletlerin çoğunda yalnızca ön fren bulunur ve bazılarında hiç fren yoktur.

Bisiklet Seçimi Nasıl Yapılır

Dağ Bisikletleri

Dağ Bisikletleri, zorlu arazi yollarında sürmek için tasarlanmıştır. Düz veya dik gidonları ve dik patikalarda pedal çevirmek için çok düşük vites aralığı vardır. Çoğu dağ bisikletinde bir tür amortisör veya süspansiyon bulunur.  Sadece ön süspansiyonlu dağ bisikletlerine hardtail denir;  hem ön hem de arka süspansiyona sahip dağ bisikletlerine tam süspansiyonlu bisikletler veya ikili bisikletler denir. Süspansiyonu olmayan dağ bisikletlerine rijit denir.  Dağ bisikletleri, geleneksel gezi veya işe gidip gelme bisikletleri kadar hafif veya verimli olmasalar da,  tur veya işe gidip gelme bisikletleri olarak kullanılmak üzere donatılabilirler. Şişman bisikletler, son derece geniş lastikleri ile dağ bisikleti kategorisine dâhildir.

Hibrit Bisikletler

Hibrit Bisikletler başlangıçta hem yol bisikletlerinin hem de dağ bisikletlerinin avantajlarını sağlamak için tasarlanmıştır. Geniş, dolgulu koltukları ve dik gidonları rahat bir sürüş pozisyonu sağlar ve mahallede veya bisiklet yollarında rahat sürüş, kısa mesafeli yolculuklar ve şehirdeki ayak işleri için en iyisidir. Asfalt yollarda sürülebilirler, ancak yol bisikletleri kadar hafif veya verimli değildirler. Asfaltlanmış veya asfaltsız bisiklet parkurları için idealdirler, ancak engebeli arazi dağ bisikleti parkurları için uygun değildirler.  Çoğu hibrit bisiklet, küçük tümsekleri düzeltmek için ön süspansiyona sahiptir,  ancak bazıları tamamen serttir. Hibrit bisikletler eskiden şu şekilde de anılırdı. Cross bikes, ancak bu terim cyclocross bisikletlerle karıştırılmaması için artık kullanılmamaktadır.

Çift Spor Bisikletler

Çift spor bisikletler bir hibrit bisikletin çok yönlülüğünü isteyen ancak biraz daha agresif bir tarz ve sürüş pozisyonu isteyen sürücülere yönelik bir hibrit bisiklet alt kategorisidir. Normal hibrit bisikletler kadar dik olmasalar da, düz veya dik bir gidonları vardır;  genellikle geniş konforlu bir koltuktan daha ziyade daha küçük, daha performans odaklı bir koltuğa sahiptirler. Çoğu ön süspansiyona sahiptir. Çift spor bisikletler,  iyi bir banliyö bisikletidir. Ayrıca asfaltsız patikalarda gezinmek için oldukça iyidir.

Kruvazör Bisikletleri

Kruvazör bisikletler gündelik sürüş için tasarlanmış olmaları ve rahat, dik bir sürüş pozisyonuna ve geniş, rahat bir koltuğa sahip olmaları bakımından hibrit bisikletlere benzerler. Kruvazörler genellikle geniş “balon” lastiklere ve daha dik ve bazı durumlarda hibrit bisikletlere kıyasla geriye doğru süpürülmüş gidonlara sahiptir. Çoğu kruvazör bisikleti tek vitesli veya 3 viteslidir ve eski moda coaster frenine sahiptir (durmak için geriye doğru pedal çevirirsiniz). Rotanız oldukça düz olduğu sürece, kısa mesafeli işe gidip gelme ve ayak işleri için kullanılabilirler. Bazı kruvazör bisiklet üreticileri, herhangi bir bisiklet tutkununun moda zevklerine uyacak şekilde çok çeşitli renkli modeller sunar.

Düz Tabanlı Konfor Bisikletleri

Düz Ayaklı Konfor Bisikletleri, kruvazör bisikletlerinin bir alt kategorisidir. Pedalları koltuğun birkaç inç ilerisine iten uzun bir çerçeve tasarımına sahiptirler. Bu, durduğunuzda ayaklarınızı düz bir şekilde yere koyabilmeniz için koltuk yeterince alçakta sürüş yapmanızı sağlar, ancak pedal çevirirken bacaklarınızı tam olarak uzatırsınız.

Şehir Bisikletleri

“Şehir bisikleti” terimi aslında belirli bir bisiklet kategorisine atıfta bulunmaz;  daha çok genel bir tanımlayıcı terimdir. Ayrıca “banliyö” veya “şehir” bisikletleri olarak da adlandırılabilirler, ancak bu sayfada listelenen bisikletlerin çoğu bir şehirde bisiklete binmek ve işe gidip gelmek için oldukça iyi bisikletlerdir.  Ancak, “şehir bisikleti” terimini kullanırken bazı insanların aklında olan belirli bir bisiklet türü vardır. Bu bisiklet, hem bir hibrit bisikletin hem de bir kruvazör bisikletinin özelliklerine sahiptir. Bir şehir bisikleti ayrıca, bisiklete özgü kıyafetlerin aksine normal kıyafetlerle sürmeyi daha uygun hale getiren özelliklere sahiptir.  Bu bisikletlere,  çoğu şehirlerde kullanılan günlük bisikletlere benzerlikleri nedeniyle bazen “Hollanda bisikletleri” de denir.

BMX Bisikletleri

BMX Bisikletleri küçük boyutları nedeniyle çocuklar arasında popülerdir.  Ayrıca hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından çeşitli hile ve akrobasi sürüşü stilleri için kullanılır.

Katlanır Bisikletler

Katlanır Bisikletler, bisikleti ile seyahat etmesi gerekenler için tasarlanmıştır. Küçük alanlarda veya küçük apartman dairelerinde yaşayan ve çok fazla saklama alanı olmayanlar için idealdir. Ayrıca, işe gidip gelmelerinin bir kısmı için bisikletlerini otobüse veya trene binmesi gereken ya da iş yerinde bisikletlerini park edecek güvenli bir yeri olmayan yolcular için de uygundur. Katlanır bisikletlerin daha küçük tekerlekleri vardır, bu da bu bisikleti standart bir bisiklete göre daha az verimli ve kullanımını daha zor hale getirir.

Yaslanmış Bisikletler

Yaslanmış Bisikletler uzun,  alçak bir tasarıma ve sırtlıklı tam boy bir koltuğa sahiptir. Yaslanmış koltuklar iki tekerlekli ve üç tekerlekli tasarımlarda mevcuttur.  Bu bisiklet,  bisikletçilerin önündeki bacaklarıyla birlikte bir koltuğa oturdukları bir bisiklettir.  Bu bisikletler ile yokuşlarda pedal çevirmek oldukça zordur.  

Tandem Bisikletler

Tandem Bisikletler iki kişilik bisikletlerdi. Bisiklet yolu veya tahta kaldırım için kruvazör tandemlerinden hibrit tandemlere, off-road dağ bisikleti tandemlerine ve yüksek performanslı yol yarışı tandemlerine kadar çeşitli türleri vardır.

Yetişkin Üç Tekerlekli Bisikletler

Yetişkin üç tekerlekli bisikletler,  hala kendi gücüyle dolaşmak isteyen yaşlı insanlar ile denge sorunları veya diğer özel ihtiyaçları olanlar için idealdir. Ayrıca çevreye duyarlı endüstriyel depo uygulamaları ile kargo şirketleri için idealdir.

 

Sizlerde Bisiklet seçimi nasıl yapılır hakkındaki gözlem, bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz. 


Comments

comments

Bize Yazın

%d blogcu bunu beğendi: