Cunda adası Türkiye’nin ilk boğaz köprüsüne ev sahipliği yapmakta.

TÜRKİYE’NİN İLK BOĞAZ KÖPRÜSÜ CUNDA ADASINDA

Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü cunda adası’nda.  Ayvalıktan cunda adasına, yeni adıyla Alibey adasına geçerken Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü tabelaları ile karşılanırsınız. Bu geçiş yolu Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü imiş.

Çok eski yıllarda iki ada arasında tekneler ile yapılan taşımacılık turizm’inde gelişmesi ile birlikte yeni ihtiyaçlar doğurduğundan  1964 yılında Lale adası ile Cunda ( Alibey ) adasını birbirine birleştiren köprü,  Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü inşa edilmiştir. Bu köprü İstanbul’daki boğaz köprüsünden yeni adıyla (şehitler köprüsü)’ünden 9 yıl önce hizmete girmiştir.

Ayvalık’tan cundaya giderken Ayvalık  ile Cunda Adası arasında Lale Adası vardır. Türkiye’nin ilk köprüsü de aslında Lale Adası ile Cunda arasındadır.  Aşağıda gördüğünüz bağlantı yolu da Ayvalık’tan Lale adasına geçiştir.

Cundaya adasına giderken;  Ayvalık’ı geçerek Lale adasına vardıktan yaklaşık 1 km sonra Köprü sizi karşılar ve böylelikle cennet ada cunda ya adımınızı atarsınız.

Bu köprünün üzerinden geçerken bir çok kişinin köprüde balık avladığını, yine birçok kişinin Türkiyenin İlk Boğaz Köprüsü Tabela’larının önünde hatıra fotoğrafı çektiklerini, yada köprü etrafındaki manzarayı fotoğrafladıklarını görebilirsiniz. Güzel mi güzel……….

Bizim de Fotoğrafladıklarımız….

         

="261" />

                 

        

Comments

comments

4 thoughts on “Cunda adası Türkiye’nin ilk boğaz köprüsüne ev sahipliği yapmakta.

Bize Yazın

%d blogcu bunu beğendi: