Pazar, Aralık 10, 2023
Seyahat Planlama

Cunda Adası’na Nasıl Gidilir? | Cunda Adası Nerede?

CUNDA ADASI

Cunda Adası’na nasıl gidilir? Cunda Adası Nerede? Cunda ziyareti öncesi pek çok kişi tarafından araştırılmaktadır. Her ne kadar Cunda bugün bir ada olarak anılsa da, Cunda Adası‘nın ana karaya bağlantısı iki büyük köprüyle sağlanarak Cunda Adası araç trafiğine açılmış durumdadır.

Cunda ile Ayvalık arasında yer alan Lale Adası 1817 yılında denizin doldurulmasıyla anakaraya; 1964’te yılında inşaası tamamlanan bir köprüyle Cunda Adası’na bağlanmıştır. Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü olma özelliğini taşıyan bu köprü sayesinde de Cunda Adası, yalnızca deniz yoluyla değil, kara yoluyla da ulaşımın sağlanabildiği bir ada olmuştur.

cunda adasına nasıl gidilir

Cunda Adası hem doğal güzellikleri hem de tarihi dokusuyla misafirlerini kendine hayran bırakan bir adadır. Pek çok farklı alternatiflerle ulaşım sağlanan adaya hem kara yolundan, hem hava yolundan,  hem de deniz yolundan ulaşım da oldukça kolaydır.

Peki, Cunda Adası nerede? Cunda Adası’na nasıl gidilir? Cunda Adası’na karayolu ile ulaşım nasıl sağlanmaktadır? Cunda Adası’na hava yolu ile nasıl gidilir?  Cunda Adası’na deniz yolu ile nasıl gidilir?  İşte Cunda Adası’na nasıl gidilir’e dair tüm merak edilenler.

cunda adası nerede

CUNDA ADASI NEREDE?

Alibey adası, diğer bir ismiyle Cunda adası Balıkesir İlinin Ayvalık ilçesine bağlı 22 Ayvalık Adası’ndan biridir. Ege Deniz’indeki en büyük dördüncü ada olan Cunda aynı zamanda bu 22 adanın yerleşime açık olan tek adası olma özelliğine sahiptir. Durum böyle olunca Cunda adası nerede sorusu aklımıza geliyor.

Cunda Adası’nın kendine has özelliklerinden en önemlisi Türkiye’nin ilk boğaz köprüsüne ev sahipliği yapmasıdır. Cunda ile Ayvalık arasında yer alan Lale Adası 1817 yılında denizin doldurulmasıyla anakaraya; sonra da 1964’te inşaası tamamlanan bir köprüyle Cunda Adası’na bağlanmış. Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü olma özelliğini taşıyan bu köprü sayesinde de Cunda Adası, yalnızca deniz yoluyla değil, kara yoluyla da ulaşımın sağlanabildiği bir ada olmuştur.

cunda'ya nasıl gidilir

CUNDA ADASI’NA NASIL GİDİLİR?

Ege Bölgesi’nin önemli turizm merkezlerinden olan Cunda Adasına Nasıl Gidilir? Sorusu herkesçe merak edilmektedir. Cunda Adası‘nın ana karaya bağlantısı iki büyük köprüyle sağlandığı için aracınızla Cunda’ya kadar gidebilirsiniz.

Cunda adasına hem kara yolu hem deniz yolu hem de hava yolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Cunda Adası’na ulaşımın ilk koşulu öncelikle Balıkesir’in Ayvalık İlçesi’ne gelmek. Otobüs firmaları ile Balıkesir’e ulaştıktan sonra şehir merkezinden kalkan minibüs ve ya otobüslerle Ayvalık’a ve Cunda‘ya ulaşabilirsiniz. İstanbul yönünden gelenler İDO feribotları ile Bandırma’ya gelip oradan Ayvalık ve Cunda’ya ulaşabilirler. 

Ayvalık merkezden her 30 dakikada bir hareket eden Ayvalık Belediyesi’ne ait otobüsler, sabah 06.30 ile gece 01.00’a kadar Cunda Adası ile Ayvalık arasında karşılıklı seferler düzenliyor. Aynı şekilde sabah 07.00 gece 01.00 saatleri arasında taksi dolmuş ve taksi seçenekleriyle de Ayvalık’tan Cunda Adası’na rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

cunda adasına nasıl gidilir

Eğer kendi aracınızla İstanbul-Bursa-Balıkesir istikametinden gelecekseniz Havran-Edremit yolunu takip ederek Edremit’e girmeden Burhaniye-Gömeç üzerinden Ayvalık’a ulaşabilirsiniz. Ayvalık’a ulaştıktan sonra, boğaz köprüsünü kullanarak Cunda’ya ulaşabilirsiniz. Ayvalık-Cunda arası sadece 8 Km.

Pe ki hava yolu ile Cunda’ya nasıl gidilir? Havayolu ile Türkiye’nin değişik noktalarından Cunda Adası’na gelmek isteyenler için tek bir seçenek bulunmaktadır. Cunda‘ya direk uçuş olmamakla birlikte yaklaşık 80 Km mesafede Edremit Koca Seyit Havalimanı yer almaktadır. 1997’den bu yana faaliyette olan Koca Seyit Havalimanı’na haftanın her günü İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan ve Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan direkt uçuş seferleri düzenleniyor. Havalimanından hareket eden toplu taşıma araçları ile Ayvalık ve oradan da Cunda’ya ulaşabilirsiniz.

  • İstanbul – Cunda Adası arası yaklaşık 520 kilometre ve 7 saat sürmektedir.
  • Ankara – Cunda Adası arası yaklaşık 680 kilometre ve 8 saat kadar sürmektedir
  • İzmir – Cunda Adası arası yaklaşık 160 kilometre ve 2 buçuk saat kadar sürmektedir.
  • Balıkesir – Cunda Adası arası yaklaşık 135 kilometre ve 2 saat kadar sürmektedir.

 

Sizlerde Cunda Adası’na Nasıl Gidilir? Cunda Adası Nerede? hakkındaki gözlem, bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.


 

Comments

comments

Bize Yazın

%d