İzmir Sasalı Doğal Yaşam Parkı Avrupa’nın En Büyüğü

SASALI DOĞAL YAŞAM PARKI  – İZMİR

Bundan tam 80 yıl önce 1937 yılında İzmir Kültürpark Fuar’ında 18 dönüme kurulan Hayvanat Bahçesi,  Türkiye’nin ilk hayvanat bahçesidir. 2008 yılında Çiğli Sasalı’daki 425 dönümlük alanda Türkiye’nin ilk Doğal Yaşam Parkı’na dönüştürülmüştür. 2006 yılında başlanılan proje, tamamı İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kendi öz kaynakları kullanılarak 2 yılda tamamlanmıştır. Hayvanların kendileri için özel olarak doğal ortamlarındakine benzer hazırlanan barınaklarda özgürce yaşadığı, binlerce ağaç ve bitki çeşitliliği ile kentin ve kentlinin nefes aldığı Sasalı Doğal Yaşam Parkı, kısa sürede İzmir’in cazibe merkezlerinden biri haline gelmiştir.

Çiğli’de kuşkusuz ki görülmesi gereken yerlerin başında İzmir Doğal Yaşam Parkı 425 bin metrekare alan üzerinde 120’den fazla türde 1200’ü aşkın hayvanı bünyesinde barındırmaktadır. Avrupa’nın en büyük doğal yaşam alanı olan İzmir Kuş Cenneti’nde 500 bin civarında kuş türü yaşamaktadır. Hayvan sayıları ve çeşitliği her gün artarken, ziyaretçilerin refahı ve özellikle çocukların eğitimleri konularında parkta yeni çalışmalar  da devam etmektedir. 

İzmir doğal yaşam parkı girişi

 

Çiğli Sasalı’daki 425.000 m2 lik alanda kurulu olan Türkiye’nin ilk Doğal Yaşam Parkı üzerinde hayvanların kendileri için özel alarak hazırlanan doğal yaşam alanları, binlerce ağaç ve bitki çeşidi ile büyük gölet, fiskiyeler, adacıklar ve mini şelaleler bulunmaktadır.

Ziyaretçiler için kafeterya

İzmir Sasalı Doğal Yaşam Parkı içerisinde ziyaretçiler için dinlenme ve alışveriş yapabilmeleri için iki kafeterya ve bir hediyelik eşya mağazası  bulunmaktadır.  Hediyelik eşya mağazasında hayvan figürlerinin bulunduğu orjinal hediyelik eşyalar, buzdolabı mıknatısları, tişörtler, bez oyuncaklar, yap bozlar bulunmaktadır.

Doğal Yaşam Parkı Yerleşim Planı

İzmir Sasalı Doğal Yaşam Parkı Ziyaret Saatleri ve Günleri

İzmir Doğal Yaşam Parkı, haftanın 7 günü, yılın 365 günü ziyarete açık. Ancak ziyaret saatleri yaz ve kış döneminde farklılık gösterebilmekte.

Doğal Yaşam Parkı Giriş Çıkış Saatleri
Tablo Kaynak: izmirkesif.com

 

Yıl boyunca sabah saat 09:00’da ziyaretçileri için kapılarını aralayan parkın kapanışı saatleri ilkbahar,yaz,sonbahar,kış ve geçiş dönemi olarak saat 17:00 ile 20:00 saatleri arasında değişmektedir.

Bu resme tıklayarak İzmir Doğal Yaşam Parkı Wep sitesine yönlenebilirsiniz.

İzmir Doğal Yaşam Parkı Giriş Ücreti

2012- 2015 yılları arası uygulanan ve hiç fiyat artışı yapılmayan giriş ücretleri 2017 yılında değiştirilmeden aynen uygulanıyor.  Buna göre öğrenciler 2 TL, yetişkinler ise 5 TL ücret ödeyerek girebiliyorlar. Parka ücretsiz giriş yapabilecek olanların listesi ise şu şekilde;

 • Engelliler ve bir refakatçileri
 • Gazi ve şehit yakınları
 • Bası kartı sahibi basın mensupları

İzmir Doğal Yaşam Parkı’na okul ziyareti yapacak olan tün öğrenci ve öğretmenler ise Çarşamba ve Cuma gününe özel olmak kaydıyla ücretsiz şekilde parka giriş yapabiliyorlar.

İzmir Sasalı Doğal Yaşam Parkına Nasıl Gidilir?

Otobüsleri kullanarak Sasalı’da yer alan İzmir Doğal Yaşam Parkı’na gidecek olan ziyaretçiler Karşıyaka Vapur İskelesi’nden hareket eden 777 numaralı otobüsler ve Çiğli Aktarma Merkezi’nden hareket eden 751 numaralı otobüsler ile ulaşabilir.

İzban’ı kullanarak gidecek olan ziyaretçiler Çiğli Aktarma Merkezi’nden hareket eden 751 nolu otobüslerle İzmir Sasalı Doğal Yaşam Parkı’na ulaşabilirler.

İzban sefer saatleri için tıklayınız.

Otobüsün hareket saatleri için tıklayınız.

Özel araçla  Doğal Yaşam Parkına gidecek ziyaretçiler Çevre Otoyolunu kullanarak Atatürk Organize Sanayi Bölgesi istikametinde (Sanayi içerisine girmeden) hiçbir yöne sapmadan ilerlediklerinde Sasalı ve İzmir Doğal Yaşam Parkı tabelalarıyla karşılaşacaklardır. Aynı şekilde Çiğli ya da Karşıyaka istikametinden gelen araçlar da yine Atatürk Organize Sanayi Bölgesi istikametine döndüklerinde İzmir Doğal Yaşam Parkı yönlendirme tabelalarını göreceklerdir.

Park Kuralları

İzmir Sasalı Doğal yaşam Parkı;  ziyarete gelenlerle ilgili bir takım kurallar belirlemiştir.

 • Güvenlik açısından parkın içinde bisiklet, scooter, kaykay, tekerlekli patenle gezilmesi uygun değildir. Bisikletle gelen ziyaretçiler park girişindeki bisiklet park yerine bisikletlerini park edebilirler.
 • Hayvan barınaklarının etrafını çeviren güvenlik bariyerlerini aşmak veya tellerin arasından hayvanlara dokunmaya çalışmak güvenliğiniz açısından tehlikelidir. Barınakların etrafında bulunan tellerde elektrik vardır. Uyarıları levhalarına dikkat ediniz.
 • Tropik Merkez’in açılış ve kapanış saatlerine uymaya çalışınız bu konuda ısrarcı olmayınız.
 • Doğal Yaşam Parkı’nı güzelleştiren, alandaki  ve Tropik Merkez’deki bitkilere zarar vermeyiniz.
 • Doğal Yaşam Parkı hayvanların evidir. Evlerinde onları rahatsız etmeyiniz.
 • Gözetleme kulelerinden sarkmayınız.
 • Görevlilerin uyarı ve isteklerine uyunuz.
 • Uzman personel tarafından hayvanlarımızın biyolojisi, mevsim şartları, metabolik ihtiyaçları göz önüne alınarak günlük rasyonları (diyetleri) hazırlanmaktadır. Dışarıdan verilecek gıda maddeleri onların sağlıklarını tehlikeye sokabilir. Hayvanların sağlıklarına  zarar vermemek için park dışarıdan yiyecek getirilmesine ve hayvanlara  verilmesine izin verilmemektedir.
 • Çocuk Hayvanat Bahçesinde bakıcıların kontrolünde hayvanlarla temas kurulabilir onun dışındaki alanlarda kendi güvenliğiniz ve hayvanların güvenliği dikkate alınarak hayvanlara dokunulmamalıdır.
 • Hayvanat bahçeleri hastalıklar yönünden ari ve izole yerlerdir. Bu yüzden parkımıza evcil hayvan getirmek yasaktır.
 • Park içindeki havuzlara ve alana çöp atmayınız. Her türlü çöp barınaklara gittiğinde hayvanlara zarar verebilir. Havuzların içine yabancı maddeler atmamanız orada yaşayan canlılar için hayatı önem taşımaktadır. Bu yüzden lütfen çöplerinizi çöp kutularına atınız.

Siz ziyaretçiler bu kurallara uymayı sakın ha ihmal etmeyiniz.

Fotoğraflarla İzmir Sasalı Doğal Yaşam Parkı 

 

: 10px solid #000000;" src="https://gezikent.com/wp-content/uploads/2017/10/resim18.jpeg?w=300" alt="" width="300" height="199" />

Türkiye’nin en güzel şehirlerinden İzmir, gezilecek görülecek yerleri ile cezbedici güzellikte. İzmir Sasalı  Doğal Yaşam Parkı da gezilecek en güzel yerlerden birisi. İzmir ziyaretinizde Doğal yaşam parkı ziyaretiniz size ve çocuklarınıza çok iyi gelecektir.

Sizlerde İzmir Sasalı Doğal Yaşam Parkı hakkındaki gözlem, bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.

Comments

comments

Bize Yazın

%d blogcu bunu beğendi: