Çarşamba, Ekim 4, 2023
Seyahat ÖnerileriSEYAHAT REHBERİ

Dört Mevsim Gezilecek Yerler

TÜRKİYE’DE DÖRT MEVSİM GEZİLECEK GEZİLECEK YERLER

Dört mevsim gezilecek yerler bakımından ülkemiz oldukça zengindir. İş hayatının yoğunluğu tatil ihtiyacını beraberinde getirmektedir.

Tatil denildiğinde akla ilk olarak yaz sezonu gelse de, kimi çalışan insanların tatilleri farklı tarihlerde de olabiliyor. Örneğin yazın Antalya’yı tercih eden tatil severler, kış mevsiminde tatil yapıyorlarsa bu rota değişiyor. Peki, nereleri tercih ediyorlar?

 1. Kartepe
 2. Sapanca
 3. Afyonkarahisar
 4. Uludağ
 5. Kapadokya
 6. Eskişehir gibi şehirler tercih edilmektedir.

Dört mevsim gezilecek yerler

Yalova. İstanbul, Bursa ve Ankara’ya yakınlığı ve zengin termal kaynaklarıyla bu adreslerden biri olan Yalova’da hem keyifli vakit geçirecek hem de şifa bulmuş olacaksınız. Sağlıklı tatil için uçuş ara dersek nerelere gidebiliriz? Kaplıca tesislerinden dolayı bu şehirler tercih edilmektedir. Kaplıca denilince akla Sakarya – Adapazarı da gelir. Bu tesisler insanlar üzerinde şifa kaynaklı sular bulundurur. Siz de ‘’uçuş ara’’ yaparak ideal sağlıklı tatilinize gidebilirsiniz.

Dört mevsim gezilecek yerler

KAPLICANIN ŞİFASI NEDİR?

Dört mevsim gezilecek yerler arasında yer alan termal suların şifaları oldukça fazladır. Bu şifalar arasında:

 1. Astım, bronşit, alerjik üst solunum yolu rahatsızlıkları
 2. Nefes darlığı gibi solunum yolu hastalıklarında
 3. Sedef, egzama, akne gibi cilt rahatsızlıklarında
 4. Kireçlenme, bel fıtığı, romatizmal rahatsızlıklarda
 5. Felç, ameliyat sonrası hareket bozukluğu
 6. Çocuk felci gibi kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları
 7. Mide rahatsızlıkları, obezite, insülin direnci, karaciğer yetmezliği, gut gibi mide bağırsak problemi yaşayanlar
 8. Böbrek taşı, idrar yolları enfeksiyonları, prostat gibi böbrek ve idrar yolları rahatsızlıklarında
 9. Kadın doğum hastalıkları, iltihap, kısırlık ve sinir bozukluğu, stres ve nörolojik hastalıkların tedavisinde kullanılarak iyi sonuçlar alınmaktadır.


 

SAĞLIKLI LEZZETLER İÇİN EN İYİ ROTALAR!

Sağlıklı lezzetler için dört mevsim gezilecek yerler‘ e ait rotalara da bir bakalım.  Tatil her insanın ihtiyacı fakat sadece eğlenmek ve hoş vakit geçirmek yetmiyor. Gittiğini şehirlerde kaldığınız yerlerde ne yediğiniz, ne içtiğiniz, ne kadar temiz bir ortamda kaldığınız çok ama çok önemlidir. Çünkü mutlu ve huzurlu geçirmek istediğiniz bir tatilde olumsuz bir şey olsun istemezsiniz. Peki, neler yemeliyiz nasıl yerlerde kalmalıyız? Yediğimiz yiyeceklerin doğal ürünler olmasında fayda var. İlk öğünümüz olan kahvaltıdan başlamak gerekirse, kahvaltının en doğalı yöresel ürünlerden geçmektedir. Yöresel kahvaltı denildiğinde akıllara ilk gelen şehirlerden biri de Van’dır. Van kahvaltısı özenle hazırlanmakta olup, tamamen doğal ürünlerden geçmektedir. İstanbul’dan Van’a gitmek isteyen ve bu kahvaltıyı tatmak isteyen gezginler ne yapmalıdır? İstanbul Van arası yolculuk otobüs ya da araba ile yaklaşık 23 saat 54 dakikayı bulmaktadır. Bir günü bulan bu yolculuklar, yolcuları fazlasıyla yormaktadır. Hem zaman sebebiyle hem de konfor sebebiyle uçak biletleri talep görmektedir. Uçak ile gitmek isteyenler ise, İstanbul Van uçak bileti yazdıklarında kolaylıkla bilet bulabilirler. Öyleyse İstanbul Van uçak bileti alanlar Peki Van kahvaltısının özellikleri nelerdir, içerisinde neler vardır? Van kahvaltısında; yiyecekler tamamen doğaldır, kahvaltı sofrası özenle hazırlanır, hakiki Van balı, yoğurt kaymağı, süt kaymağı, yayık tereyağı, cacık, otlu peynir, örme peynir, beyaz peynir, kavurmalı yumurta, sucuklu yumurta, zeytin, murtuğa, kavut ve gencirun lezzetleriyle oluşur. Bu lezzetlerin yanında, Van’da gezilecek görülecek yerler ise;

 1. Van Kalesi
 2. Van Kedisi Heykeli
 3. Tarihi Van Evleri Mahallesi
 4. Cumhuriyet Caddesi
 5. Van Müzesi
 6. Akdamar Anıt Müzesi – Kilisesi
 7. Van Urartu Müzesi
 8. Van Gölü, gezilecek yerlerden bazılarıdır.

Doğal güzelliğe sahip olan Van, gerek lezzetleriyle gerekse dört mevsim gezilecek yerleriyle tatil severleri ağırlamaktadır.

Dört mevsim gezilecek yerler

TÜRKİYE’NİN EN KUZEYİ!

Türkiye’nin en kuzeyinde bulunan, Karadeniz’in orta bölgesinde yer alan 30 büyükşehirden biri olan Samsun şehri, dört mevsim gezilecek yerler bakımından görsel güzelliğiyle tatil severlerin ilgisini çekiyor. Sahili, tarihi yerleri, yeşillik alanları ve lezzetleriyle Türkiye’nin en gözde rotalarından biridir. Bu sebeple Samsun uçak bileti alıp gitmek için dört mevsim uygundur. Samsun uçak bileti ile güzel bir yolculuk yapılabilir. Gezginler Samsun’da nerelere gitmelidir?

 1. Atakum: Şehrin en popüler turistik noktalarından biridir. Oteller, kafeler ve restoranları ile tam bir tatil yeridir. Akşamları yapılan yürüyüşler ile huzur verebilmektedir.
 2. İlkadım: Samsun’un en kalabalık yerlerinden biridir. 7,5 kilometre uzunluğundaki sahili ile Samsun’da geziye başlamak için ideal bir yer denilebilir.
 3. Bafra: Samsun’un en çok ziyaret edilen ilçelerinden biridir. Şehir merkezinden 51 kilometre uzaklıkta olup, kamp yapabileceğiniz bir doğal güzelliği bulunmaktadır.
 4. Canik: Canik denilince akla tarih hazineleri gelmektedir.
 5. Samsun Ayvacık: Yalnız ülkemizden değil yurtdışından da turistlerin gelip gördüğü fotoğraflar çektiği bir yerdir.

Samsun’da bunlar gibi birçok gezilesi ve görülmesi gereken yerler bulunmaktadır.

Sizlerde Dört Mevsim Gezilecek Yerler hakkındaki gözlem, bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz. 

 


 

Comments

comments

Bize Yazın

%d blogcu bunu beğendi: