Cumartesi, Eylül 23, 2023
Güncel Turizm Haberleri

Dünyanın En Güzel Köyleri

TÜRKİYE’DEN BİR YER EN İYİLER ARASINDA

Dünyanın en güzel köyleri açıklandı. İngiltere’de faaliyet gösteren bir sosyal medya şirketi olan Uswitch isimli platform,  sosyal medya kullanıcılarının paylaşımlarını inceleyerek dünyada ve kıtalar arasında, dünyanın en güzel köyleri ile belde ve ilçelerini açıkladı. Sosyal medyada bahsedilme, konum, etiket, kaydetme ve paylaşım verilerine göre hazırlanan listede dünyanın birçok noktasında ki köy, belde ve ilçe yer alıyor.

Listenin İlk üç sırasında Yunanistan, Türkiye ve Vietnam 1 milyonun üzerindeki etkileşim ve paylaşım ile en beğenilen bölgeler ilan edildi. Dünyanın en güzel köyleri listesinde Türkiye üçüncü sırada yer alıyor. İşte dünyanın en güzel 9 köyü.

Dünyanın En Güzel Köyleri

Oia – Yunanistan (1.612.671 paylaşım)

Bir tepeye kurulu olan Oia, Santorini’nin en meşhur köyü. Butikleri, ufak lokantaları, dar sokakları ve her köşe başından sunduğu eşsiz manzaralarla Oia, kesinlikle görülmesi gereken bir yer.  Özellikle fotoğrafla ilgilenenler için, Oia için tam bir cennet denebilir.

Dünyanın En Güzel Köyleri

Halong Bay – Vietnam (1.168.018 paylaşım)    

Halong, Vietnam’da yer alan Dünya’nın cennet köşelerinden bir tanesidir.  Doğu Asya’nın önde gelen tatil merkezleri arasında bulunan koy 1994 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine alınmıştır.

Dünyanın En Güzel Köyleri

Göreme – Türkiye (1.129.300 paylaşım)

Dünyanın en güzel köyleri arasında Göreme 3. sırada yer alıyor. Göreme, Ürgüp ile birlikte Kapadokya’nın merkezi konumunda.  Dünyanın en karakteristik ve eski yerleşim bölgelerinden biri olan Göreme, son yıllarda sadece Türkiye içinden değil dünyanın dört bir yanından da yüz binlerce turisti ağırlıyor. Bölgenin yeryüzü şeklinin oluşumu 60 milyon yıl öncesine kadar uzanıyor. Göreme Açıkhava Müzesi, 1985 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alındı.

Dünyanın en güzel köyleri

Dünyanın En Güzel Köyleri

Hallstatt – Avusturya (799.213 paylaşım)

Hallstatt, Avusturya’da bir bölge olan Yukarı Avusturya’da Salzkammergut’da bir köydür.  Dağların arasında saklı küçücük bir inci Hallstatt. Burası Avusturya’nın hem en eski kasabalarından biri hem de ülkenin Viyana ve Salzburg gibi popüler turistik şehirlerine rağmen çok büyük bir ihtimalle en çok fotoğraflanan yeri.

Dünyanın En Güzel Köyleri

Mission Beach – Avustralya (608.796 paylaşım)

Bu güzel sahil bölgesi, Mission Beach, Queensland, Avustralya’daki Cassowary Coast Bölgesi’nde küçük bir sahil kasabası ve yeridir. Townsville ve Cairns’in tam ortasında yer alan Mission Beach, 14 kilometrelik geniş altın kumlarla birbirine bağlanan dört sahil köyünden oluşuyor.

Dünyanın En Güzel Köyleri

Wanaka – Yeni Zelanda (566.714 paylaşım)

Wanaka Gölü, Yeni Zelanda, küçük bir kasaba havası ve büyük şehir olanaklarına sahip neredeyse mükemmel bir şehirdir.  Wānaka, öncelikle hem yaz hem de kış mevsimi olan bir tatil beldesidir.

Dünyanın En Güzel Köyleri

Vernazza – İtalya (493.134 paylaşım)

Vernazza, İtalya’nın kuzeybatısındaki La Spezia, Liguria eyaletinde bulunan bir kasabadır.  Cinque Terre bölgesini oluşturan beş kasabadan biridir. Vernazza kuzeye giden dördüncü şehirdir, araba trafiği yoktur ve İtalyan Rivierası’ndaki en gerçek “balıkçı köylerinden” biri olmaya devam etmektedir.

Shirakawa-Go – Japonya (256.681 paylaşım)

Shirakawa, Japonya’nın Gifu prefektörlüğünde bulunan bir köydür.  Unesco’nun dünya miras listesinde olan Shirakawa go köyünün tarihi 17 yüzyıla kadar dayanıyor. Günümüzde mimarisi ve özel çatı dizaynı ile dünya çapında ün kazanmış. Bu evlerin mimari tarzına ise Gassho Style evler deniliyor.

Tobermory – İskoçya (242.210 paylaşım)

Dünyanın en güzel köyleri arasında 9. sırada Tobermoy yer alıyor. Tobermory, İskoç İç Hebrides’deki Mull Adası’nın başkenti ve 1973’e kadar tek şehirdir. Sound of Mull’ın kuzey girişinin yakınında, adanın en kuzeyindeki Mişniş’in doğu kıyısında yer almaktadır. Köy, 1788’de bir balıkçı limanı olarak kurulmuştur.


 

Sizlerde Dünyanın En Güzel Köyleri hakkındaki gözlem, bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz. 


 

Comments

comments

Bize Yazın

%d blogcu bunu beğendi: