Perşembe, Ekim 5, 2023
Gezi GünlüğüNe Yenir? Nerede Yenir?

Edirne’de Ne Yenir? Nerede Yenir?

OSMANLI SARAY MUTFAĞININ EŞSİZ LEZZETLERİNİN SUNULDUĞU EDİRNE

Serhad şehri adıyla anılan, Osmanlı’ya bir dönem başkentlik yapan Edirne, tarihten gelen zenginliklerini mutfakta da sergiliyor. Edirne’de, saray mutfağının gelenekleri hala sürmektedir. Bu sebeple de Edirne mutfağının lezzeti ve zenginliği her daim ön plana çıkmaktadır. Edirne’nin en çok ciğeri meşhur olsa da başka ne var diye soranlara daha neler var neler…. Edirne’de saray mutfağının gelenekleri dendiğinde bizimde hemen aklımıza Edirne yöresel lezzetleri, Edirne mutfağı, Edirne lezzet durakları,  Edirne’de ne yenir? Nerede yenir? soruları aklımıza geliyor. 


Edirne'de ne yenir? Nerede Yenir?

EDİRNE MUTFAĞI

Tarihsel süreçte birçok uygarlıkların yaşandığı ve bir asra yakın Osmanlı İmparatorluğu’na Başkentlik yapan Edirne, birbirinden lezzetli yöresel yemekleri ile zengin bir mutfak kültürüne sahip. Böyle olunca da ilk aklımıza gelen Edirne’de ne yenir? Nerede Yenir? soruları takılıyor. Geniş ve bereketli topraklara sahip olmanın avantajını hayvancılıkta da kullanan Edirne, et yemeklerinde oldukça başarılıdır. Koyun sütünden elde edilen Edirne peyniri, Türkiye’nin birçok yerinde beğenilip sevilerek yenmektedir.  Ancak Türkiye’de tava ciğer denilince ilk akla gelen İlimiz şüphesiz Edirne’dir. Et yemekleri ile öne çıkan Edirne’nin Badem ezmesi, Peynir tatlısı ve Hayrabolu tatlısı meşhur tatlılarındandır.

Edirne’nin meşhur lezzetlerini denemek için öncelikle yapmanız gereken şöyle birkaç günlük Edirne seyahati planlamak. Bölgede konaklama için çok sayıda otel alternatifi de bulunuyor. Edirne’deki oteller genellikle şehir merkezinde yer alıyor ve hem meşhur yemeklerini deneyebileceğiniz restoranlara hem de turistik pek çok yere yürüme mesafesinde hizmet veriyor. 

EDİRNENİN YÖRESEL LEZZETLERİ

Edirne’de ne yenir? Nerede yenir? sorularına Edirne’nin yöresel lezzetleri ile başlayalım.

Edirne'de Ne Yenir
Edirne’de Ne Yenir? Edirne Tava Ciğeri

Edirne Tava Ciğeri

Edirne tava ciğeri olarak bilinen Edirne yaprak ciğeri, dana ciğerinin ince yaprak şeklinde kesilip buğday ununa bulanması ile hazırlanır. Edirne yöresinde yetişen genç danaların kara ciğerinden yapılan tava ciğerinin hazırlanışı ustalık gerektirir. Malzeme seçimi, hazırlanışı, pişirilişi ile servisi maharet gerektirir. Pişirilmesi sırasında kaliteli un, yöreye ait ayçiçek yağı; servisinde ise Edirne Karaağaç ürünü doğal yoldan kurutulmuş kırmızı biber kullanılır.  Edirne’de tava ciğeri yiyebileceğiniz en iyi adresler Aydın Tava Ciğer, Ciğerci Niyazi usta ve Edirne ciğercisi Kemal Usta‘dır.

Edirne'de Ne Yenir
Edirne’de Ne Yenir? Edirne Köftesi

Edirne Köftesi

Rumeli damak zevkinin yarattığı bir lezzet olan Edirne köftesi, erkek dana eti ile hazırlanmaktadır. Karabiber, Kekip ve kimyonla çekilen et 12 saat bekletildikten sonra soğan ile birlikte yoğuruluyor. Yuvarlak, yumuşak ve lezzetli olan köfte yeşil biber, soğan, domates ve kırmızı biberden yapılan salça sosuyla servis edilmektedir. Edirne köftesi için ise uygun adresler Köfteci Osman ve Aydın Tava Ciğer Edirne’de bir çok şubesi ile hizmet vermektedir.

Edirne'de ne yenir
Edirne’de Ne yenir? Ciğer Sarma

Ciğer Sarma

Edirnede, sakatatların yöre mutfağında kullanımı oldukça yaygındır. Ciğer sarma yapımında sakatat olarak ciğer ve kuzu gömleği kullanılmaktadır.  Rumeli mutfağında yer alan ciğer sarma soğan, pirinç, ve kuzu ciğeri harmanlanarak kuzu gömleğine sarılıp, fırında pişirilmesiyle hazırlanıyor. 

Edirne'de Ne Yenir
Edirne’de Ne Yenir? Badem Ezmesi

Badem Ezmesi

Badem ezmesi Edirne mutfağının çok özel ve geleneksel bir lezzetidir. Yörenin meşhur bademlerinin Osmanlı mutfağından devşirilmiş geleneksel tariflerle tatlı, kurabiye ve helvalarda kullanıldığı ve aynı zamanda Deva-i Misk olarak bilinen ve geçmişinin Edirne’nin Osmanlı’ya başkentlik ettiği yıllara dayandığı söylenir. Badem Ezmesi, Mısırlı şekerci ustasının yöre mutfağına kazandırdığı özel bir lezzet olarak kabul ediliyor ve tarihi namı günümüze kadar uzanıyor. Edirne’de köklü gelenekten edinilmiş tecrübeler ile hazırlanan badem ezmeleri yörenin marka değeri yüksek turistik kazanımlarının başında yer alıyor.  

Edirne'de Ne Yenir

Kavala Kurabiyesi

Edirne’nin meşhur bademli kurabiyesi, namı diğer Kavala kurabiyesi. Edirne Mutfağının meşhur lezzetleri arasında yer alıyor. Kavala Kurabiyesi terayağı, badem ve un’un buluşmasıyla yapılıyor. Yunanistan’ın sahil kenti Kavala’dan ismini alan bu kurabiye ağızda dağılan lezzetiyle damaklarda iz bırakıyor.

AKHİSAR NE YENİR? NEREDE YENİR?Akhisar, Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde bulunan Manisa iline bağlı bir ilçesidir. İzmir-İstanbul karayolu yolu üzerinde bulunan Akhisar İlçesi, tarihi zenginliğinin yanı sıra kendine has lezzetleriyle de oldukça meşhurdur. Meşhue Akhisar yemekleri için TIKLAYIN.
KAPADOKYA’DA NE YENİR? NEREDE YENİR?Meşhur Kapadokya yemekleri arasında, özellikle yapımı zor ve pişirilmesi uzun süren Kapadokya testi kebabı, Kapadokya’nın en meşhur tatları arasındadır.  Kapadokya’lılar “Biz testiden su içer, çömlekten yeriz” diyorlar. Kapadokya yemekleri için TIKLAYIN.

EDİRNE’NİN LEZZET DURAKLARI

Evet Edirne’de ne yenir? Nerede yenir? sorularının cevaplarına bir göz atalım.

Edirne'de Ne Yenir? Nerede Yenir?

Aydın Tava Ciğer

Edirne’nin ilk lezzet duraklarından biri olan Aydın Ciğer, 1998 yılından beri aynı kalite anlayışıyla hizmet veriyor. Edirne tüketicisine kaliteyi sunmuş, tava ciğeri yanında müşterilerine sunduğu geniş yelpaze ürünleri ile Edirne de bir marka haline gelmiştir. Kaliteden asla  taviz vermeyerek müşterisinin her zaman güvenini kazanmaya çalışmıştır.  Tahmis meydanında ilk şubesi Aydın Tava Ciğer Restoranı ile müşterisiyle buluşmuş daha sonra Tahmis Meydanında ikinci şubesini açmıştır. Margi AVM’ye gelen müşterilerden yoğun talep üzerine üçüncü şubesi Margi AVM de hizmete girmiştir.               

Adres: Tahmis Çarşısı Sokak No:8 Edirne Tel: 0.284.213 99 99 Web Sitesi Konum için TIKLAYIN

Edirne'de Ne Yenir? Nerede Yenir?
fotoğraf: http://www.bernanil.com/

Ciğerci Niyazi Usta

Edirne lezzet duraklarında bir diğer mekan Ciğerci Niyazi Usta. 1973 yılında dedesinin köfteci dükkanında mesleğe atılan ilk adım sonrası bugün Edirne’nin tanınmış lezzet durakları arasında yerini almış. Hiç pes etmemiş. 1983 yılında Alaattin Usta’nın işletmiş olduğu küçük ve şirin işletmeyi devir alıp ticaret hayatıma başlamış. Hedefler büyük olunca 1990 yılında Edirne Selimiye Camii ‘nin karşısındaki Yediyolağzı mevkiinde bulunan yeni işletmeye geçiyor, orası da yetmeyince tam 12 yıl sonra Edirne merkezde Alipaşa Ortakapı caddesindeki işletmesini faaliyete geçiriyor.

Adres: Alipaşa Ortakapı cadesi No:5/2 Edirne Tel: 0.284.213 33 72 Web Sitesi Konum için TIKLAYIN

Edirne Ciğercisi Kemal Usta

Küçük ve samimi bir ortamda ciğer yemek isterseniz tercihinizi Kemal Usta’dan yana kullanabilirsiniz.   Edirne yerlilerinin uğrak noktası Kemal Usta’da porsiyonlar da oldukça doyurucu. Edirne Ciğercisi Kemal Usta, etin kokusunu almadan, sadece lezzetini ortaya çıkarabilen ender mekânlardan. Uygun fiyatları ve doyurucu porsiyonları ile de öne çıkan mekânı gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Adres: Mithatpasa Mh. Ortakapı Caddesi No:3 Edirne Tel: 0.284.213 64 75 72 Web Sitesi Konum için TIKLAYIN

Meşhur Edirne Ciğercisi Kazım ve İlhan Usta
fotoğraf: http://www.mekanlar.com

Meşhur Edirne Ciğercisi Kazım ve İlhan Usta

1964’den beri temiz ve titizliliği, dürüstlüğü, tecrübesi ve mesleğine olan saygısı ile günümüze kadar gelen Kazım Usta, en büyük desteğini, ailesinden alarak 2000 senesinde oğlu İlhan ŞEN’e mesleğin inceliğini, püf noktalarını ve yılların tecrübesini onunla paylaşıp işin takipcisi olmuştur. Kazım ve İlhan Usta’nın ciğer sevmeyenleri bile kendine hayran bırakan ciğerleri baba oğulun elinden çıkıyor.

Adres: Dilaverbey Mahallesi, Osmaniye Caddesi No:69 Edirne Tel: 0.284.212 12 80 Web Sitesi Konum için TIKLAYIN

Edirne köfteci osman
fotoğraf: http://www.transgourme.eu

Köfteci Osman

Osman Almadık’ın önderliğinde 1988 yılında kurulan 20 kişilik ufak bir butik dükkan olarak faaliyete geçen köfteci Osman, bugün Edirne Kentinin sayılı  bir firması olmuş Edirne Merkez il sınırları dahilinde 4 adet şubesi bulunmaktadır. Selimiye Camii’nin karşısında 100 kişilik kapalı, 120 kişilik yazlık iki işletmesinde, her yıl hem Edirne’ye gelen yüzbinlerce dışarıdan turiste hem de Edirne halkına hizmet vermektedir.

Adres: Bedesten çarşısı karşısı Kuyumcular Sk. No:2 Edirne Tel: 0.284.214 23 23 Web Sitesi Konum için TIKLAYIN

Edirne keçecizade
fotoğraf: http://www.transgourme.eu/

Keçecizade

Keçecizade Metin Keçeci tarafından, 1961 yılında imalathane ve satış yeri olarak hizmet vermeye başlamış olup geleneksel lezzetleri günümüze taşımaya devam ediyor. Ürün gamında  badem ezmesi, lokum, deva-i misk, bademli kurabiye, helva ve şekerleme çeşitleri bunulan Keçecizade; kurucusu Metin Keçeci’nin mesleğindeki yılların ustalık tecrübesini kullanarak, her geçen gün daha da gelişerek, yeniliklerle, örnek olan işletmecilik anlayışı ile Edirne’ye ve yöresine hizmet veriyor.

Adres: Çavuşbey Mahallesi, Hükümet Caddesi No:3/7 Edirne Tel: 0.284.225 24 81 Web Sitesi Konum için TIKLAYIN

Edirne'de Ne Yenir
fotoğraf: http://www.kisikates.com.tr

Arslanzade

Geleneksek badem ezmesi tadının “Arslanzade” olarak bugünlere gelmesinde öncülük eden kurucusu Arif MERİÇ, 1974 senesinde başladığı şekerleme ve şarküteri ürün guruplarının satışı esnasında, Osmanlı Döneminde Kadı olarak bilinen büyük dedesi “Arslanzade’ nin” ismini tescil ettirerek markanın bugünlere gelmesindeki ilk adımı atmıştır.

Adres: Şükrüpaşa mah. Su yolları mevkii. Lalapaşa yolu 1.km Edirne Tel: 0.284.213 15 15 Web Sitesi Konum için TIKLAYIN

TÜM DETAYLARI İLE EDİRNE GEZİ REHBERİ

Sizlerde Edirne’de Ne Yenir? Nerede Yenir? hakkındaki gözlem, bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.


Comments

comments

Bize Yazın

%d blogcu bunu beğendi: