Cumartesi, Eylül 23, 2023
Gezi Günlüğü

Ege Dizilerinin Favori Seti; Ildırı Köyü

BİR DİZİ FİLMİN MEŞHUR ETTİĞİ KÖY

Türk Televizyon dizilerinin yerli turizme kazandırdığı nadide köylerden biridir Ildırı Köyü.  Tabelasında “Ildırı” yerli halkın ise Ildır dediği köy. “Fatma Gül’ün Suçu Ne?” dizisiyle ünlenen Ildır köyü, “Kalbim Ege’de Kaldı”, “Hayat Sevince Güzel” ve “Siyah İnci” dizileriyle Ege dizilerinin favori seti olarak ününe ün katmaya devam etmiştir.

ege-dizilerinin-favori-seti-ildiri-koyu

Çeşme seyahatim sırasında yol üzerindeki “ILDIRI” tabelasının dikkatimi çekmesi sonrası uğradığım; sonrasında iyi ki uğramışım dediğim bir yer Ildırı Köyü. Sahil kenarında keşfedilmemiş bir cennet. Çeşme yarımadasının yüksek ve rüzgarlı bir tepesinde kurulu Ildır, dar sokakları, taş evleri ile sessiz sakin bir tatil isteyenlerin yeri. Ildır sahile oturup denize baktığınızda, denizde irili ufaklı bir çok ada göreceksiniz. Hele içlerinden birisi, denizin ortasında küçücük bir adacık, üzerinde de tek bir ağaç. Zamanında rahmetli Zeki MÜREN’in bu adayı almak istediği, bürokratik engellere takılınca Bodrum’a yerleştiği söyleniyor. İşte sırf bu sebepten dolayı o adanın adı bugün Zeki Müren adası olarak anılmaktadır. 

ıldırı gezilecek yerler

Instagram’ada Bekleriz

Ildır dağın yamacına kurulmuş, dupduru suları olan bir balıkçı köyü.  Geçmişi Tunç çağına kadar uzanan Alaçatı beldesi bağlı Ildır köyü, Batı Anadolu’nun önemli yerleşim merkezlerinden birisi olan Erythrai antik kenti’nin üzerine kurulmuştur. Bu nedenle 2. derece sit alanı olarak koruma altına alınmış bir yerleşim yeri.  Ildır’ın neresini kazsanız altından antik kalıntılar çıkacak değerli bir yer.

ıldırı

Antik çağda on iki İon devletinin önde gelenlerinden olan Erythrai, antik ege dünyasının önemli yerleşimlerinden sadece birisi.  Kentin adını kırmızı anlamına gelen “Erythros” tan aldığı, toprağın kırmızı renginden dolayı “Erythrai”nin “Kızıl Kent” anlamında kullanıldığı sanılmaktadır. Rumların “Litri” adıyla bildikleri bu köy mübadele anlaşması sonrasında 1924 yılında boşaltılması sonrası Selanik, Yugoslavya ve Makedonya’dan gelen Türklerin buraya yerleşmesinden sonra adı Ildırı olarak değiştirilmiştir. 

Sahilde yer alan kafeteryada oturup, Ege’nin pırıltılı sularını seyrederek çayımızı yudumlarken kafeterya sahibi tepeden  Erythrai Antik Kenti’nden  manzaranın harika olduğunu söylüyor. Zaten bölgede yaşamış meşhur Yunan Filazof’u Eflatun;  “Dünyadaki görülebilir en güzel gün batımı Erythrai’dedir demiştir.

 

Köyün dar sokaklarından Erythrai Antik Kentine doğru ilerliyoruz.  Badem ağaçları ile enginar tarlalarının arasından geçerek, uzun zamandır bakımı yapılmayan patika yollarda ilerleyerek,  kendimizi Antik Kentin tiyatrosunda buluyoruz. 

Yuotube’da Bekleriz

Erythrai’ın Ankara Üniversitesi adına araştırma ve arkeolojik kazıları ilk olarak Arkeoloji Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Ekrem Akurgal tarafından, 1964-1982 yıları arasında gerçekleştirilmiştir.  Bu önemli merkezdeki II. Nesil Ankara Üniversitesi kazıları Bakanlar Kurulu izniyle 2007 yılından itibaren Doç. Dr. Ayşe Gül Akalın Orbay tarafından yürütülmektedir. Erythrai’daki en erken iskan izleri, 2013 yılı çalışmaları ışığında M.Ö. 3. Bin’e kadar geri gitmeye başlamıştır. Kazılarda, bu döneme ait mimari kalıntılar yanında karakteristik seramik örnekleri ele geçmiştir. Bizim ziyaretimiz sırasında Antik Kent’te her hangi bir kazı çalışması olmasa da önümüzdeki yıllarda devam edilecek kazı çalışmaları ile bölge daha da önem kazanacaktır. 

 

Tiyatronun dik merdivenlerini kullanarak, çalı çırpı patika yollardan geçip köyün en tepesindeki Athena Tapınağına  ulaştığımızda pırıl pırıl parlayan deniz, deniz içindeki adalar ve mavinin çeşitli tonları ile kendimizi harika bir manzarada buluyoruz. Güneşin en güzel battığı yer burası olsa gerek.  Ildırı yolu Çeşmeden geçen herkesin uğraması gereken belde.

ILDIRI NASIL GİDİLİR?

Ildırı’ya İzmir havalimanını kullanıp sonrasında İzmir’den 29 km’lik ücretli otoban ile gelebilirsiniz.

  • İzmir- Ildırı arası yaklaşık 29 kilometre mesafede ve araçla yaklaşık 30 dakika kadar sürmektedir.
  • İstanbul- Ildırı arası yaklaşık 590 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 8 saat 15 dakika kadar sürmektedir.
  • Ankara- Ildırı arası yaklaşık 613 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 8 saat 40 dakika kadar sürmektedir.
  • Muğla- Ildırı arası yaklaşık 233 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 3 saat kadar sürmektedir.

Ildırı Köyü ve çevresinde gezi rotalarını görmek için TIKLAYIN…

ILDIRI NEREDE KALINIR?

Karaburun yarımadasında bir balıkçı köyü olan Ildırı, tarihin doğal güzellikleri ile buluştuğu bir tatil beldesidir. Çeşme gibi Türkiye’nin en popüler tatil belgesine yakın olmasına rağmen oldukça sakin kalmayı başarmıştır. Çeşme Ildırı küçük bir sahil kasabası ve turizmin yeni gelişmeye başlayan bir yer olması nedeniyle fazla konaklama seçeneği bulamazsınız. Ildırı’da bulunan birkaç otel ve küçük pansiyon tipi işletmeler kasabadaki konaklama ihtiyacını karşılamaktadır. 

Herakles Butik Otel

Huzuru yakalamak isteyen gezginlerin eşsiz sığınağı; mavinin ve beyazın huzur verici sakinliğinde doğayla iç içe verilecek molanın yegane yeri, Erythrai antik kentinin mistik havasının adresi, Ildır’ın ilk butik oteli Herakles… Mavi pencereli camlarından sakız sardunyalarının sarktığı; arnavut kaldırımlı sokaklarında komşu teyzelerin sohbetleri arasında kaybolacağınız; düşle gerçeğin birbirine karıştığı; doğaya ve doğala olan saygının temeli üzerine kurulmuş köy hayatının daimi hüküm sürdüğü, Homeros’un da dediği gibi güneşin en güzel battığı yer; Ildır.  Kısacası annenizin evindeymiş gibi rahat edin. Biz de mutlu olalım. Dilediğiniz takdirde günü birlik tekne turu, olta balıkçılığı gibi etkinlikler organize edelim.  Detaylı Bilgi ve Rezervazyon İçin TIKLAYIN…

Çağla Butik Otel

Çağla Butik Otel, Çeşme’nin bir sahil köyü olan Ildır’da konuklarını ağırlamaktadır. Sahil kenarında hizmet veren deniz evinin huzur dolu atmosfere sahip bir bahçesi bulunmaktadır. Tesise sadece birkaç adım mesafede halka açık bir plaj yer almaktadır. Tesis bünyesindeki tüm alanlarda ve konaklama birimlerinde ücretsiz Wi – Fi erişime sahip kablosuz internet ağı sunulmaktadır. Detaylı Bilgi ve Rezervasyon İçin TIKLAYIN…

Daha Fazla Otel Seçeneği İçin TIKLAYIN…

ILDIRI’DA NE YENİLİR?

Ildır, Enginarı, Balığı, Lokması, Şıpıldak otu ve doğal güzellikleriyle meşhur.  Ildır’da acıktığınız zaman tadabileceğiniz özel lezzetler de mevcut. Enginarlı Midye Dolması, Balık çeşitleri alternatifler içerisinde. Ayrıca Ildır Lokmasını da denemeden ayrılmayın köyden. Bir de şifalı olduğu bilinen Şıpıldak Otu’ndan bolca bulabilirsiniz burada. Çünkü yetiştiği tek yer Ildır.

Ildırı Balık Restaurant

Ildırı’ya geldiğinizde rakı ve balığın keyfini çıkarabileceğiniz harika bir yer. Özellikle ahtapot güveç, kalamar tava, ot mezeleri, atom ve enginar favorileri oluşturmakta. Huzurun denizle buluştuğu, mavinin yeşili kucakladığı, şehrin gürültüsünden, kalabalığın boğucu atmosferinden uzak bir yer. Tel:0232.7251322   Konum     Detaylı Bilgi İçin TIKLAYIN..

Özlem Restaurant

Hemen yanındaki kooperatiften taze balıkları alıp pişirterek yiyebileceğiniz gibi restaurant’ın kendi menüsünden de yiyebilirsiniz.  Tel: 0232.7251506 Konum

Sizlerde ILDIRI hakkındaki gözlem, bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz. 

 

 

 

 

 

 

Comments

comments

Bize Yazın

%d blogcu bunu beğendi: