Eskişehir Sazova Parkı Gezi Rehberi

SAZOVA PARKI – ESKİŞEHİR

Eskişehir Sazova parkı gezi rehberi bu yazımızın konusu.  Bilinen adıyla Eskişehir Sazova pakı; aslında Eskişehir’in bu en büyük parkının resmi adı Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı’dır.  Türkiye’nin en özgün parkları arasında yer alan bu park 400 bin m2 lik bir alana kurulmuş, Eskişehir başta olmak üzere Türkiye’nin bir çok parkından daha büyük olma özelliğine sahiptir.  Eskişehir Kütahya karayolu üzerinde Sazova mahallesi Tepebaşında yer alan Sazova parkı Eskişehir merkez’e oldukça yakın bir konumdadır.  Eskişehir’in en önemli gezi noktalarından olan Sazova Parkı içerisinde birçok gezi rotası yer almaktadır. Sazova parkı’na girişte 3,50 TL otopark ücreti hariç ücret ödemiyorsunuz.

Sazova Parkı Ücretsiz Tur Treni İstasyonu

Park içinde bulunan Masal Şatosu, Korsan Gemisi,  Hayvanat Bahçesi, Eti Sualtı Dünyası, Sabancı Uzay Evi, Esminyatürk gibi gezi noktalarında hepsinin farklı ücretleri bulunuyor.  Sazova parkı için bir gününüzü ayırmanız gerekir. Benim fikrimi sorarsanız bir gününüzü buraya ayırmaya kesinlikle değer. İsterseniz sazova parkı gezimize önce ücretsiz olarak bineceğimiz küçük tur treni ile parkı turlayarak başlayalım. Ardından park içindeki gezi noktaları ile gezimize devam edelim.

 

 

Ücretsiz Tur Treni

 

Sazova Parkı Aperatif Büfeleri

 

Sazova Parkı’na Nasıl Gidilir?

Eskişehir Kütahya karayolu üzerinde Sazova mahallesi Tepebaşında yer alan Sazova parkı Eskişehir merkez’e araçla 15 dakikalık bir mesafede bulunuyor.  Konum için TIKLAYIN… Porsuk çayı yada Odunpazarı bölgesinden sazova parkına araçla 20 dakikalık bir yolculuk sonrası ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma ile Odunpazarı’ndan 11-17 hat numaralı belediye otobüsleri ve şehir merkezinde eski stadyum arkasından kalkan 16 ile 38 numaralı minibüsleri kullanarak parka ulaşabilirsiniz.

Sazova Parkı Haritası İçin TIKLAYIN

 

♦ Hesaplı Bir Yurt Dışı Tatilimi Düşünüyorsun?

Yükselen döviz kurunun karşısında sürekli değer kaybeden Türk Lirası ile hayal ettiğiniz ülkelere gidemiyormusunuz. Hem Türk Lirasının değerli olduğu hem de vizesiz seyahat edebileceğiniz vizesiz ülkeler listesini sıraladık. İşte cebinizde ki Türk Lirası ile doya doya tatil yapabileceğiniz Türk Lirası’nın değerli olduğu vizesiz ülkeler için TIKLAYIN.

♦ İşte Buyrun! Avrupa’nın en fakir ülkelerinden bir olan Moldova

Avrupa’nın en fakir ülkelerinden bir olan Moldova’nın yeşili bol olup ormanlarla ve göllerle kaplıdır. Yeme içme fiyatlarının oldukça uygun olduğu Moldova,  dövizin yüksek olduğu şu sıralarda yurt dışına seyahat etmek isteyenler için ideal bir ülke durumundadır. Türkiye ile Moldova arasında yapılan anlaşma ile Türkiye ile Moldova arasında pasaport yerine sadece kimlikle seyahat dönemi başladı. Kimlikle Moldova Seyahati için TIKLAYIN..

Sazova Parkında Nereleri Gezebilirim?

Eskişehir Sazova Parkı içinde bir çok gezi rotası bulunmaktadır. Ücretsiz olarak bineceğiniz küçük tur treni ile parkı turladıktan sonra park içindeki Amfi Tiyatro, Türk Dünyası Şaheserleri Parkı, Türk Dünyası Bilim Kültür ve Sanat Merkezi, Bilim ve Deney Merkezi, Sabancı Uzay Evi, Hayvanat Bahçesi, Hayvanat Bahçesi içindeki Eti Su Altı Dünyası ile Japon Bahçesi, Korsan Gemisi, Yapay Gölet, Masal Şatosu bölümlerinin yanı sıra engelli çocuklar için oyun alanı, konser alanı, kafe, restoran, hediyelik eşya satan dükkanlar gibi bölümler ile hiç sıkılmadan bir gününüze rahatça geçirebileceksiniz.  Şimdi gelin Sazova parkı turuna çıkalım.

 

1-Türk Dünyası Şaheserleri Parkı (Esminyatürk)

Türk Dünyası Bilim Kültür ve Sanat Merkezi kompeksinin ön bahçesinde, yolun kenarında, sazova parkının ortasında yer alan Esminyatürk,  Türk Dünyası Vakfı tarafından yaptırılarak başta öğrenciler olmak üzere Eskişehir halkına ve bütün milletimize armağan edilmiştir. Canlı bir tarih dersliği olma özeliği ile Orhun kitabelerinden, medeniyetimizin ayak izlerinin ulaştığı ve günümüze kadar taşınan Mostar Köprüsüne kadar, şanlı tarihimizin, kadim medeniyetimizin 32 adet şaheserimizin asıllarına uygun maketleri bu alanda sergilenmektedir.

Minyatür Hansaray

Eskişehir’de Türk Kültürünü yaşamış ve yaşayan ülkelerde yer alan Türk izleri taşıyan şaheserlerin küçük örneklerinin sergilendiği bu parkta şu eserlerin maketleri sergilenmektedir.

Medine Osmanlı Tren Garı

Divriği Ulu Camii, Diyarbakır Ulu Camii, Ahlat Ulu Kümbet, Çifte Minareli Medrese, Aşık Paşa Türbesi, Ethem Bey Camii ve Saat Kulesi, Mümine Hanım Türbesi,  Alaca Camii,  Hümayun Türbesi, Gök Kümbet, Otuzüç Gözlü Köprü, Hoca Ahmed-i Yesevi Külliyesi, Rabia Sultan Türbesi, Hansaray,  Fatih Cami, Gül Baba Türbesi, Mustafa Paşa Camii, Orhun Abideleri, Uluğ Bey Medresesi, Muhammed Emin Han Külliyesi, Şam Osmanlı Tren Garı, Medine Osmanlı Tren Garı, Sultan Sencer Türbesi, Sultan Tekeş Kümbeti, Bey Hamamı, Selimiye camii, Mostar köprüsü, Sultan Murat Türbesi, Taç mahal, Bala Havuz Camii gibi eserler yer almaktadır.

Uluğ Bey Medresesi

Esminyatürk giriş ücreti tam bilet 3,00 TL öğrenci için 1,5 TL dir. Burayı yaklaşık yarım saatte gezebilirsiniz. Türk izleri taşıyan şaheserlerin küçük örneklerinin sergilendiği bu parka ulaşmak için TIKLAYIN..

 

Türk Dünyası Bilim Kültür ve Sanat Merkezi

2-Türk Dünyası Bilim Kültür ve Sanat Merkezi

Eskişehir İli Tepebaşı İlçesi Sazova Kültür Parkı sınırları içerisinde yer alan Bilim Kültür ve Sanat Merkezi,  Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı döneminde projelendirilmiş ve yapımına 2014 yılı Nisan ayında başlanmıştır. Yapısal tesis toplamda 15.000 m2 büyüklüğünde olup içerisinde Bilim Sanat Okulu, Türk Dünyası Müzik Aletleri Müzesi, Bilgi Bankası, kafeteryalar, tanıtım mekânları, amfi sahne ve 40 odadan oluşan Türk bilgelerinin maketlerinin sergilendiği ve geçmişimize ışık tutacak Osmanlı ve Selçuklu mimarisinin tanıtıldığı yapılar bulunmaktadır. Yapıyı örten kısım, çelik konstrüksiyon ve cam ile bütünleşen yarım kubbe şeklinde tasarlanmıştır. Kapalı alanda yer alan kubbenin altında geleneksel Türk mimarisine göre inşa edilmiş yapılar var. Bu yapı içerisinde ayrıca 40 farklı odadan oluşan yapılar mevcut. Bu odalarda hem video sunumlarıyla hem de yazılı olarak Türk bilim adamlarının tanıtımı gerçekleştiriliyor.

Merkezin zemin katında Devlet Konservatuvarının takibini gerçekleştireceği bir musiki tarihi salonu var. Burada Türk Dünyasına ait bazı müzik aletleri var. Tescil edilen 400’ün üzerindeki Türk müziği, Türk Dünyası’na ait müzik aletinden 216’sı burada sergileniyor. Türk Dünyası Bilim, Kültür Sanat Merkezi’ne giriş ücretsiz. Fakat bu merkez saat 17.00 civarı gibi kapanıyor. Ziyaretinizi kapanış saatini dikkate alarak planlamalısınız.  Türk Dünyası Bilim Kültür ve Sanat Merkezi eserlerine ulaşmak için TIKLAYIN…

 

3-Bilim Deney Merkezi

Sazova parkı içerisinde yer alan Eskişehir Bilim Deney Merkezi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından 4 Nisan 2012 tarihinde hizmete açılmıştır.  2.751 metrekare alan üzerinde, “Bilim İçin Geziyorum” adlı proje kapsamında BEBKA Destek Hibesi alınarak, Anadolu Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü ile ortak hayata geçirilen proje Çimsa’nın bağışı ile Sabancı Vakfı tarafından 1,5 milyon Euro’luk teknoloji donanımının sağlanmasıyla hayata geçirilmiştir.

Eskişehir Bilim Deney Merkezinde ; Ses deneyleri, basınç deneyleri, yeryüzü deneyleri, optik deneyleri, denge-mekanik deneyleri, el beceri ve dikkat gibi kategorilerde 77 adet deney aleti bulunmaktadır. Ayrıca animatronik dinozor bölümü, üç boyutlu sinema odası ve Türk-İslam Âlimleri bölümü ile konuşan bilim adamları portreleri de yer almaktadır. Bu merkez de günlük hayatınızı kolaylaştıran birçok aletin hangi bilimsel sürecin sonucunda oluştuğunu öğrenerek dünden bugüne  gelişim süreçlerini görerek kalp atışınızı dinleyebilecek, bisiklete binerken iskeletinizin durumunu izleyebilecek , sonsuzluk köprüsünden geçerek, güneş enerjisi ile uçakları uçurabileceksiniz. Pazartesi günü hariç haftanın diğer günleri açık olan merkeze giriş ücreti tam bilet 7,00 TL indirimli bilet ücreti 3,00 TL dir. Bilim Deney Merkezi hakkında daha fazla bilgi için TIKLAYIN… 

 

Fotoğraf..: Eskişehir Kültür ve Turizm Müdürlüğü

4-Sabancı Uzay Evi

Bilim Deney Merkezi bünyesinde 4 nisan 2012 tarihinde hizmet vermeye başlayan Sabancı Uzay Evi, Eskişehir Bilim Parkı içerisinde 2751 m2 olarak inşa edilmiştir.  Çimsa’nın şartlı bağışı ile teknolojik donanımı Sabancı Vakfı tarafından karşılanan uzay evinin 14 metre iç çapında ve 180° x 360° ebatlarında tam kubbe şekline dayalı bir tasarımı ve 96 kişilik kapasitesi bulunmaktadır. Türkiye’deki en büyük ve son teknolojinin kullanıldığı uzay evi olmanın yanı sıra dünyadaki diğer uzay evleri ile de eşdeğer özelliklere sahiptir.

Sabancı Uzay Evi’nde interaktif sunum ve show gösterimleri için balık gözü lensler ile 16 mega piksellik görüntü elde edilen yüksek çözünürlükte projeksiyon bulunmaktadır. Gösterimler bilimsel gözlem, veri ve modellere dayanan 360 derecelik tam kubbede yapılmakta olup, izleyicilerini evrene, uzaya, galaksilere, yıldızlara dünya ve gezegenlere canlı bir seyahat deneyimi yaşatmaktadır. Sabancı Uzay Evi’nde yıldızlara yapacağınız yolculuğun keyfini yaşayabilirsiniz.  Pazartesi günü hariç haftanın diğer günleri açık olan merkeze giriş ücreti tam bilet 10,00 TL indirimli bilet ücreti 5,00 TL dir.  Sabancı Uzay Evi hakkında daha fazla bilgi ve rezervasyon için TIKLAYIN…

 

Eskişehir Sazova Parkı Hayvanat Bahçesi

5-Hayvanat Bahçesi

Sazova parkı içerisinde yer alan hayvanat bahçesi 58 bin metrekare alanda kurulu olup 29 Nisan 2017 tarihinde ziyaretçilerine kapılarını açmıştır.

Hayvanat Bahçesi

Eskişehir Büyük Belediyesi tarafından Sazova Bilim, Kültür Parkı içerisine yapılan  Hayvanat bahçesinde deve kuşu, antilop, zebra, emu, lama, nandu, mara, paka, kabibara, oklu kirpi, rakun, lemur, pelikan, penguen, fok, geyik, ceylan, papağanlar, sürüngenler, maymunlar gibi 120’den fazla hayvan yer alıyor.

Penguenler

Açıldığı günden bu yana bir çok ziyaretçi tarafından ziyaret edilen hayvanat bahçesi pazartesi hariç diğer günler açık olup sabah 10:00 mevsime göre akşam 16:00 ile 19:00 saatlerine kadar ziyarete açıktır.

 

Hayvanat bahçesi giriş ücretleri tam bilet 10,00 TL öğrenci bileti 5,00 TL  dir.  Eskişehir Hayvanat Bahçesi hakkında daha fazla bilgi için TIKLAYIN…

 

ETİ Su Altı Dünyası

6-ETİ Su Altı Dünyası

Eskişehir Sazova parkında Hayvanat bahçesi içerisinde, hayvanat bahçesine girişte hemen sağda  2400 m2 kapalı alan içerisinde 30’dan fazla tematik akvaryumun yanısıra 19 metrelik akvaryum tüneli, zehirli ve tropik amfibik türlerin sergilendiği 6 adet teraryum, tesis dahilinde kabuk müzesi, hediyelik eşya, fotoğraf çekim noktası ve özel bir kafeterya dahil hepsi ETİ Su Altı Dünyası İçerisinde yer alıyor. Eskişehir Eti Sualtı Dünyası’nda; 123 farklı türden 2150 adet balık bulunuyor.

Sazova Parkı Akvaryum

Eti Sualtı Dünyası’nın akvaryum tüneli içerisinde gezerken kendinizi adeta su altında geziyor gibi hissedecek,  Kızıldeniz, Amazon Nehri, Okyanus gibi dünyanın farklı noktalarından getirilen birçok türden balığı görme fırsatı yakalıyacaksınız. Çevrenizde, sağınız, solunuz, üzerinizde  köpek balıkları gezerken eğlenceli vakit geçirerek, pirana sürüleriyle dehşete kapılabilecek güzel fotoğraflar çekebileceksiniz. Hayvanat Bahçesi yerleşkesi içerisinde yer alan Eti Sualtı Dünyası Pazartesi günleri hariç haftanın diğer günleri arasında saat  10:00 ile 18:00 arasında açık olup, hayvanat bahçesine girişte ücret ödediğiniz için buraya tekrar ücret ödemiyorsunuz.  ETİ Su Altı Dünyası için TIKLAYIN..

Sazova Parkı Japon Bahçesi

7-Japon Bahçesi

Eskişehir Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkında’ki Hayvanat bahçesi içerisinde 22 bin metrekarelik alanda kurulu olan bu bahçe; 2010 yılında Türkiye’de Japonya Yılı etkinlikleri kapsamında Japon peyzaj mimarları tarafından tasarlanan ve Türkiye’nin en büyük Japon Bahçesi olan bu Park; Bilim Kültür ve Sanat Parkı’nın en dikkat çeken köşelerinden biridir. Japon bahçesi içerisinde yer alan göletler, şelaleler, yeşil alanlar ve yürüyüş yolları ile çok sayıda ağaç ve verandalar, Japon mimarisi ile süslenmiş kütük evler ile köprülerin yer aldığı bahçe adeta küçük Japonya.

Japon Bahçesi

İlkbaharda ziyaret ettiğiniz taktirde her yer yemyeşil olacak bahçede, japon kirazı ağaçlarının mis kokularına bayılacaksınız.  Sonbaharda ziyaret ettiğiniz taktirde sonbaharın güzelliği ve sarı yapraklar arasında büyülenerek dolaşma fırsatınız olacaktır. Japonların bir tezi olan, insan ancak sakin ortamlarda düşünebilir tezinden hareketle bu bahçe de hem sakince düşünüp hem de tertemiz havanın tadını çıkaracaksınız. Japon bahçesine giriş ücretsiz olup, bahçenin keyfini çıkartmak isteyenler bir kaç saatlerini ayırmak zorunda kalabilirler.

Korsan Gemisi

8-Korsan Gemisi

Eskişehir Sazova Park alanı içerisindeki yapay gölet içinde Kristof Kolomb’un Amerika’yı keşfettiği Santa Maria Gemisi’nin birebir kopyasının yer aldığı muhteşem bir yapıdır Korsan Gemisi.

Korsan Gemisi

Birebir ölçülerle yapılmış, içinde toplar ve gülleleri, kaptan köşkü, güvertesi, mürettebat için hamaklar, mutfak, mutfak malzemeleri ve erzaklar, zindan ve zindanda çürümüş bir insan iskeleti, yatakhanelerine kadar her şeyi ile gerçek boyutlarında inşa edilen gemi ilginizi çekecektir.  Korsan Gemisi’nin giriş ücreti yetişkinler için 3,00 TL , çocuklar ve 65 yaş üstü için 1,50 TL.  Korsan gemiyi 09.30-21.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

 

Yapay Gölet

9-Yapay Gölet

Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı orta bölümde yer alan yapay gölet etrafında yürüyüş yolları ile dinlenebileceğiniz banklar bulunmaktadır. Gölet üzerinde zaman zaman su kayağı etkinlikleri yapılabilmektedir. Gölet etrafında fotoğraf çektiren bir çok gelin ile karşılaşabilirsiniz. Hatta sizde burada bir çok fotoğraf çekebilirsiniz.

 

Sazova Parkı Masal Şatosu

10-Masal Şatosu

Eskişehir Sazova Bilim Kültür ve Sanat parkı’nın en önemli yapılarından biri olan bu görkemli yapı 9 mart 2014 tarihinde düşşel bir ortamda mutlu çoçukların yetişmesine olanak sağlamak, her yaştan bireye içindeki çocuğu yaşatma fırsatı sunmak ve çocukların hayal güçlerini geliştirmelerine katkı sunmak amacıyla yapılmıştır.  İlk gördüğünüzde size dünyada yaşamayıp sanki bir masalın içindeymişsiniz hissini uyandıran, bu sevimli Eskişehir Masal Şatosu, Disneyland’a benzerliğiyle de dikkat çekiyor.

26 kule bulunan 50 metre yüksekliğindeki Masal Şatosu’nun en büyük kulesi, İstanbul’da bulunan Galata Kulesi ile bire bir aynı özellikleri taşıyor. Şatonun diğer kuleleri ise Antalya’daki Yivli Minare, Diyarbakır’daki Çan Kulesi, Topkapı Sarayı’ndaki Adalet Kulesi, İstanbul’daki Kız Kulesi, Mardin’deki Ulucami minaresi ve Amasya’daki Burgulu Minare’nin benzerlerinden oluşuyor.  Ünlü masal kahramanlarının üç boyutlu animasyonları, optik ışık canlandırmaları, özel yaşam alanları gibi birçok farklı mekanın bulunduğu Masal Şatosu’na gelen çocuklar, Türk ve dünya masal kahramanlarını bir arada görebiliyor ve onlardan masallar dinleyebiliyor. Masal Şatosu hafta içi 10.00-17.00, hafta sonu ise 10.00-17.15 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Masal Şatosu

Instagram’ada Bekleriz…

Masal Şatosu’nu gezmek için seans içi ve seans dışı olmak üzere iki seçenek mevcut.  İlki seans dışı olup şatonun giriş katını, kafeteryasını ve seyir terasını ziyaret edebiliyorsunuz. Giriş katında yer alan hediyelik eşya dükkanlarının yanı sıra çocukların ilgisini çekebilecek çeşitli masal kahramanlarının heykelleri bulunmakta. Bu ziyaretin giriş ücreti yetişkinler için 3,00 TL iken öğrenci ve 65 yaş üstü ziyaretçiler için 2,00 TL.

Masal Şatosu

İkinci seçeneğiniz ise daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiği seans içi seçeneği olup rehberli turlar.  Aslında bu turlar da her yaştan ziyaretçiler ve yalnızca çocuklar olmak üzere iki çeşit. Çocuklarla yapılan turda çocuğuyla birlikte tura katılan veli çocuğundan ayrı olarak dolaşıp, çocuğun diğer çocuklarla etkileşim kurması ve tur boyunca daha gerçekçi bir masal atmosferi yaşaması amaçlanıyor. Masal Şatosu içindeki turlar yaklaşık 30-35 dakika sürüp bu süre zarfında çocuklara masallar anlatılıp çocuğun o masalın içinde yer alması ile o hikaye içindeki olaylar çözüme kavuşturuluyor.

 

Bu hikayelerden bazıları:

Bir Varmış Bir Yokmuş (Midas Altın Dokunuş hikayesi, Nasreddin Hoca fıkraları)                                                  Masal İçinde Masal (Dede Korkut Çadırı, Keloğlan)                                                                                                          Gizemli Yolculuk (5-11 yaş aralığında çocuklar masal kahramanı oluyor)

Masal şatosu seans içi giriş ücreti yetişkinler için 10,00 TL, indirimli bilet ise 5,00 TL‘dir. Masal Şatosu hakkında daha fazla bilgi için TIKLAYIN..

x) 100vw, 800px" />

Eğer sizin de yolunuz bir gün Eskişehir’e düşerse yada Eskişehir’de yaşayıp hala gelmemişseniz mutlaka Sazova Parkı’nı ziyaret edin. Burada büyükten küçüğe herkesi ilgilendirecek, meraklandıracak bir şeyler var. Dilerseniz bilim, dilerseniz kültür, sanat, eğlence, dinlenme. Hepsini yaşayabileceğiniz, eğlenebileceğiniz, güzel vakit geçirebileceğiniz bir yer.

Sizlerde Eskişehir Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı hakkındaki gözlem, bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz. 

Comments

comments

Bize Yazın

%d blogcu bunu beğendi: