Çarşamba, Kasım 29, 2023
Gezi GünlüğüVİDEOLAR

Eylül ayında Uludağ

Table of Contents

ULUDAĞ – BURSA

Uludağ, eski adıyla Olimpos dağı olarakta bilinir. Bursa ilimiz sınırları içerisinde 2543 metre yüksekliği ile Marmara bölgesinin en yüksek dağı. Ayrıca Türkiye’nin en büyük kış ve doğa sporları merkezi. Halk arasındaki bir başka adı Keşiş dağı. En büyük özelliği ekim ve nisan ayları arasında yoğun bir kar yağışına sahip olması.

Bizim ziyaretimiz Eylül ortasında olduğu için kar göremedik. Hatta Bursa da hava ne ise Uludağ’da da aynısı. Tişörtle çok rahat gezebildik. Çıkış için uludağ’ın virajlı yollarını değil, teleferiği kullandık. Çıkışta Bursa’nın manzarası harika.

Uludağ’ın meşhur teleferiği Bursa-Kadıyayla ve Kadıyayla-Sarıalan  mesafeleri arasında çok keyifli bir yolculuk imkanı sağlamaktadır.  Kuşbakışı çam ormanlarının üzerinde gitmek ve Bursa’yı tepeden izlemek harika bir duygu. Bursa ayaklarının altında. Zirveye çıktığınızda mis gibi temiz bir hava var. Ücretler çok düşük değil. Gidiş dönüş kişi başı 38,00 TL, öğrenci iseniz 27,00 TL.  Yükseklik korkunuz yoksa bu macerayı muhakkak yaşamalısınız derim.

Teleferik’e bindiniz. Ayağınız yerdek kesildiğinde anda başlıyor enfes Bursa manzarası.  Ve Bursa gittikçe küçülüyor. Sonra Uludağ’ın üzerinden usulca tırmanıyorsunuz yükseklere. Müthiş dağ manzarası sonrası ilk istasyon Sarıalan.

Burada inip orman da yürüyüş yapabilirsiniz, yada piknik, ATV kirayalayabilir veya bisiklete binebilirsiniz.

Yada sarıalan’dan tekrar teleferik’e binerek oteller bölgesine çıkabilirsiniz. Artık zirvedesiniz.

 

Diğer videolarak için tıklayanız….

Comments

comments

One thought on “Eylül ayında Uludağ

Bize Yazın

%d blogcu bunu beğendi: