Perşembe, Ekim 5, 2023
Gezi Günlüğü

Yenice’de Bir Yer; Gazi Çeşmesi

GAZİ ÇEŞMESİ-YENİCE-ÇANAKKALE

Yenicede bir yer; Gazi Çeşmesi. Atatürk’ün su içtiği Çeşme.  Kaz Dağları’nın denize bakan yüzünde Edremit,  arka yüzünde ise Yenice İlçesi yer alır. Çanakkale İlinin bir ilçesi olan Yenice, Çanakkale’ye 90 km, Balıkesir’e 110 Km uzaklıkta yer alır. Toprak genişliği bakımından Çanakkale’nin en büyük ilçesi olan Yenice’nin toprakları da oldukça verimlidir. Hal böyle olunca kırmızı salçalık biberinin, pembe domatesinin, sazak fasulyesinin, çileğinin tadına doyum olmaz.

Kaz dağlarının eteğine kurulmuş olan Yenice’nin en dikkat çeken özelliklerinden birisi bitki örtüsüdür. Ormanlık alanı bol olan İlçe doğa yürüyüşü, doğa fotoğrafçılığı, yamaç paraşütü, dağ bisikleti aktiviteleri için oldukça uygundur.

GAZİ ÇEŞMESİ

Yenice’nin çıkışındaki yol kenarları bile çınarlarla kaplıdır. Yolun her iki yanına dikilmiş çınarlar sanki bir tünel içinden geçiyormuş izlenimi verir insana. Cumhuriyet Döneminin ilk asfalt yolu Çanakkale-Balıkesir arasında kazma kürek ve insan gücüyle yapılmıştır.  Mustafa Kemal Atatürk 1934 yılının nisan ayında yurdumuzu ziyaret eden İran Şahı Rıva Pehlevi’ye Türkiye’nin ilk asfalt yolunu göstermek için seyahat ettiği sırada Yenice’ye 9 Km mesafede bir çeşmede mola vermiş, yöredeki köylüler ile sohbet etmiştir.

 

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve İran Şahı Rıza Pevlevi’nin mola verip dinlenip, su içtikleri çeşmenin çevresi, Cumhuriyetin 75. yılı şerefine Çanakkale Seramik Fabrikaları Sahibinin kurucusu Sayın İbrahim Bodur tarafından düzenlemesi yapılarak adı da Gazi Çeşmesi olmuştur.

Yenice-Balıkesir karayolu 9. km sinde yer alan Gazi Çeşmesinde siz de bir mola vererek piknik yapabilir, Gazi Çeşmesinin buz gibi akan suyundan kana kana içebilirsiniz.

 

Sizlerde Çanakkale İlimiz’in Yenice İlçesinde bulunan Gazi Çeşmesi hakkındaki gözlem, bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz. 

Comments

comments

Bize Yazın

%d blogcu bunu beğendi: