Çarşamba, Kasım 29, 2023
Seyahat Planlama

Seyahatiniz için Siber Gardınızı Aldınız mı?

DAHA GÜVENLİ BİR İNTERNET 

Güvenli İnternet, sizi internetteki muhtemel zararlı içeriklerden koruyan kullanımı kolay bir sistemdir. Bir sonraki yurtiçi veya yurtdışı maceranıza atılmadan önce seyahat planlarınızın siber suçlar ile bölünmesini engellemek adına bazı siber güvenlik önlemleri almalısınız. Çevrimiçi kişisel veri ve bilgileriniz seyahat ederken her zaman olduğundan daha çok siber riske maruz kalır.

Güvenli internet ile seyahatlerinizi daha güvenli hale getirebilirsiniz. 

guvenli internet

VERİLERİNİZİ YEDEKLEYİN

Kimlik, pasaport ve benzeri önemli belgelerinizin dijital kopyalarını çıkarın. Bu kopyaları bir USB belleğe yükleyin ve yanınıza alın. ExpressVPN’in teknoloji kiti örneğindeki gibi bir kit içinde bu belleği saklayın.

Seyahate çıkmadan önce cihazlarınızda bulunan verileri başka fiziksel bir cihazda ve çevrimiçi bir bulutta yedekleyin. Cihazlarınızın siber saldırıya uğraması veya çalınması gibi durumlarda verilerinizi bu şekilde koruyabilirsiniz.CİHAZ GÜVENLİĞİ

Cihaz güvenliğini seyahate çıkmadan önce ve seyahat sırasında sağlamalısınız. Aynı şekilde Güvenli internet hizmeti satın alarak  seyahatlerinizi daha güvenli bir hale getirebilirsiniz.

express VPN

SEYAHAT ÖNCESİ YAPMANIZ GEREKENLER

Cihaz Güncellemeleri

Seyahat öncesinde akıllı telefon, bilgisayar ve benzeri cihazlarınızı güncellemeniz gerekir. Bu güncelleme işletim sistemlerini, cihaz içindeki program ve uygulamaları içermelidir. Seyahate çıkmadan önce kullanmadığınız uygulamaları silmeniz de tavsiye edilir.

Otomatik Wi-Fi Bağlanma

Akıllı telefon, bilgisayar ve benzeri cihazlarınızın otomatik Wi-Fi ağına veya Bluetooth noktasına bağlanmasını engelleyin. Bu özelliği ayarlar üzerinden kapatabilirsiniz. Bu şekilde güvenli olmayan ağlara ve Bluetooth noktalarına cihazlarınızın izniniz dışında bağlanmasını engellersiniz.

Seyahate başlamadan önce gideceğiniz yere iniş yaptığınızda havaalanında yerel plan satın alarak internet ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Ekran Şifreleri

Cihazınız istenmeyen kişilerin eline geçtiğinde kişisel veri ve bilgilerinize erişmelerini engelleyecek ilk adım ekran şifresidir. Seyahate çıkmadan önce cihazlarınıza ekran şifresi koyun. Bu Face ID, parmak izi veya şifre şeklinde olabilir.

Güçlü Parolalar ve 2FA

Seyahate çıkmadan önce çevrimiçi hesaplarınızın güçlü parolalara sahip olduğundan ve iki adımlı kimlik doğrulamaya (2FA) sahip olduğundan emin olun.

express VPN

SEYAHAT SIRASINDA YAPMANIZ GEREKENLER

Ortak Wi-Fi Ağ Kullanımı

Seyahat sırasında havaalanı, otel ve kafe gibi mekanların Wi-Fi ağlarına bağlanmak hücresel veri kullanmaktan daha cazip bir seçenektir. Bununla birlikte, şifresiz ve ortak bu Wi-Fi ağları siber güvenliğiniz için bir tuzak olabilir.

Bu Wi-Fi ağlara bağlandığınızda telefon veya bilgisayar ve Wi-Fi modemi arasındaki bağlantı şifresizdir. Bir siber saldırgan bağlantıya sızabilir ve önemli kişisel veri ve bilgilerinizi okuyabilir.

Bu Wi-Fi ağlara bağlanırken VPN kullanıp bağlantınızı şifrelemelisiniz. Zorda kalmadıkça VPN olmadan bu ağlara bağlanmayın ve bağlandığınızda banka hesabınız gibi önemli hesaplarınıza giriş yapmaktan kaçının.

Seyahatiniz sırasında HTTPS web siteler kullanmaya çalışın. HTTP olan web sitelerden alışveriş yapmayın ve herhangi bir kişisel bilginizi bu sitelerde paylaşmayın.Ortak Bilgisayar Kullanımı

Seyahatiniz sırasında ortak alanlardaki bilgisayarları kullanmaktan kaçının. Bu bilgisayarlar üzerindeki çevrimiçi aktivitelerin kimler tarafından izlendiğini ve kaydedilip kaydedilmediğini bilemezsiniz.

Konum Paylaşımı

Seyahatiniz sırasında konumunuzu anlık olarak sosyal medyadan herkese açık bir şekilde paylaşmaktan kaçının. Bu sizin stalklanmanıza yani istemediğiniz kişiler tarafından takip edilmenize sebep olabilir. Aynı zamanda, tatilde olduğunuz ve evinizde kimse olmadığı anlamına da gelebilir. Fotoğraf ve videolarınıza seyahat bitişinde konum eklemeyi tercih edin.

Fiziksel Cihaz Güvenliği

Akıllı telefon, bilgisayar ve tablet gibi cihazlarınızı otel odası, havaalanı, uçak veya benzeri ulaşım araçlarında fiziksel olarak güvende tutmak istenmeyen erişimi, cihazlarınızın çalınması veya kaybolmasını engelleyecektir.

Seyahat sırasında cihazlarınızı yalnız bırakmayın. Dizüstü bilgisayarınız için kilit satın alabilirsiniz ve sağlam bir yere kilitleyebilirsiniz. Bu çalınmasını engelleyebilir fakat bir siber saldırganın bir USB takarak zararlı yazılım indirmesini engelleyemez. Bu yüzden cihazınızda lisanslı antivirüs programı ve ekran şifresi kullanın.

 

Sizlerde daha Güvenli İnternet hakkındaki gözlem, bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.

 

 

 

 


Comments

comments

Bize Yazın

%d blogcu bunu beğendi: