Perşembe, Ekim 5, 2023
Gezi GünlüğüVİDEOLAR

İncekaya Kristal Cam Seyir Terası, Safranbolu

KRİSTAL CAM SEYİR TERASI – SAFRANBOLU

Tarihi evleri ile adını duyuran, UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne giren Safranbolu’nun Tokatlı Kanyonu üzerinde, benzerlerinin Arizona ve Gürcistan’da olduğu adrenalini, korkuyu ve zevki bir arada yaşayabilecekleri bir Kristal Cam Seyir Terası var. Safranbolu’nun muhteşem doğası eşliğinde farklı bir tecrübe yaşatacak olan bu terasın manzarası da görülmeye değer güzelliktedir. 

Tokatlı Kanyonu Kristal Cam Seyir Terası

 

Türkiye’de yapılan ilk cam teras uygulaması UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Karabük’ün Safranbolu İlçesinde Tokatlı Kanyonu üzerinde yer almaktadır.  ABD’nin Arizona eyaletindeki bir terastan esinlenerek Safranbolu turizmine katkı sağlamak amacıyla Tokatlı Kanyonu üzerinde tamda uçurumun üzerinde yerden 80 metre yükseğe kurulmuştur. Kristal cam seyir terası’nın tabanı ise 3 santimetre kalınlığında 3 parça camdan oluşmaktadır. Tabanı camdan olduğu için sakın korkmayın. Zira kırılmaz camdanmış.

Yükseklik korkusu olanlar için bir nevi cesaret testi olan Kristal balkon üzerinde en uca kadar gidip harika kanyon fotoğrafları çekebilirsiniz. Genişliği 11 metre olan platform üzerinde yürüdüğünüzde sallanıyor.  Ama merak etmeyin.  Sizi rahatlatmak için söylemiyorum.  Kristal Cam Seyir Terası 75 ton ağırlığındaki yükü taşıma kapasitesine sahipmiş. Hatta roketatar mermisiyle dahi kırılmayan cam seyir terası, 400 kişiyi taşıma kapasitesine sahip olup, 100 metrekareden oluşan kristal cam seyir terasında bir seferde 30 kişi Tokatlı Kanyonu manzarasını seyredebilmektedir. Ziyaretçiler adrenalini yaşamak için Kristal Cam Teras’ın üzerine çıktığında korkuyla zevk birbirine karışıyor. 

 

Kristal Cam Teras – Tokatlı Kanyonu

 

Instagram’ada Bekleriz…

Bir uçurum balkonu gibi boşluğa uzanan Kristal Cam Teras 07:00 ile 22:00 saatleri arasında ziyaretçilerine açık olup ışıklandırma sistemi ile akşamları eşsiz bir manzara ziyafeti sunmaktadır. Görselliği ve adrenalini daha da üst seviyelere çıkarmak için Kristal Cam Teras sahasına yapay şelale, dev salıncak, zip-line projeleri bulunmaktadır. Kristal Tres işletmeci arkadaşa gözlemlerimi iletecek olursam Kristal Cam Teras’ın taban camları çizilmiş. Dolayısıyla teras’tan aşağıya bakıldığında buğulu bir görüntü göze çarpıyor. Kristal Cam Teras sahasına planlanan projelerin tamamı tamamlandığında Kristal Cam Teras’ın taban camlarını değiştirmelerini ve cam değişiminden sonra ziyaretçilerin ayakkabısız ve galoş vs. biçimde Kristal Cam Teras üzerine alınmaları tavsiyemdir. 

 

Kristal Cam Seyir Terası

Ve Kristal Cam Teras ziyaretiniz sona erdi. Adrenalini heyecan ve korkuyu birlikte yaşadınız. Panik yapmayın bu korkunun üzerine soğuk bir su içebileceğiniz, hatta sıcak içecekler ile aperatif bir şeyler atıştırabileceğiniz, yorgunluğunu atmak için büyükçe bir kafeterya bulunmaktadır. Kış aylarında da ziyarete açık olan Kristal Cam Teras’ın manzarası her mevsim ayrı bir güzellikte.  Bu arada Kristal Cam seyir Terası giriş ücreti 4,50 TL.  

Krsital Seyir Terası Kafesi

 

Kristal Cam Seyir Terası Nerede? Nasıl Nasıl Gidilir?

Kristal Seyir Terası’na ulaşmak için önce Safranbolu merkezine ulaşmanız gerekir.  Safranbolu, Batı Karadeniz Bölgesinde denizden kuş uçumu 65 km içeride bulunan bir ilçe. Karabük iline bağlı olan Safranbolu, il merkezinden yalnızca 8 km uzaklıkta. İlçe, Karabük, Bartın ve Kastamonu illeri ile çevrili durumda. İstanbul’dan yola çıkanlar Bolu’yu geçip Ankara- İstanbul karayolunun Gerede kesiminden ayrılarak Karabük’e gelen 82 km.’lik yolu 8 km. daha devam ederek Safranbolu’ya ulaşabilir. İlçe merkezine ulaştıktan sonra Tokatlı Kanyonu Kristal Cam Seyir Terası’na kiralık araç veya taksi tutarak ulaşabilirsiniz. Ya da merkezden Asfalt arabalarına binip Gayzabaşı’nda inip köy içerisinde yaklaşık 10-15 dakika yürüdükten sonra buraya ulaşabilirsiniz. Konum İçin TIKLAYIN.. Adres: Tokatlı Köyü/Safranbolu/KARABÜK  Telefon: 0.370.7251900

 

Tokatlı Kanyonu

 

SAFRANBOLU TOKATLI KANYONU

Tarihi güzellikleriyle de bilinen Safranbolu birbirinden eşsiz kanyonlara da ev sahipliği yapıyor. Bunlardan en bilineni Tokatlı Kanyonu doğal güzellikleri ile de tanınıyor.  Tokatlı kanyonun önemli bir özelliği doğal yaşamın korunması. Kanyon boyunca kaz, sincap, at gibi canlılar ile karşılaşma olasılığınız yüksek.  Safranbolu Tokatlı Kanyonun bir ucu Tokatlı Köyünde, diğer ucu ise Eski Çarşı’nın Gümüş Mahallesi’ne dayanmaktadır.

Tokatlı Kanyonu’nda yaklaşık dokuz kilometrelik bir yürüyüş parkuru bulunuyor. Doğanın keyfini çıkararak, tertemiz havayı içinize çekerek yapacağınız sakin bir yürüyüşle iki saatte kanyonun diğer ucundan çıkıyorsunuz. Kanyonda paintball, at biniciliği gibi etkinliklerde yapılabiliyor. Dinlenmek istediğinizde kanyon içindeki ağaç gölgesindeki masalarda oturup semaver çay keyfi yapabilir, aynı yerlerde mangalda yapabilirsiniz. Tamamen taşlar, ağaçlar, bitkiler ve doğal ortamlarında yaşayan canlılarla baş başa kaldığınız Safranbolu Tokatlı Kanyonu doğal güzelliği, tabiatıyla sizleri büyüleyecektir.   Kanyona eğer Eski Çarşı yönünden giderseniz giriş için 3,00 TL ücret ödemiyorsunuz.

 

İncekaya Su Kemeri                  Resim: safranboluevleri.org

 

SAFRANBOLU İNCEKAYA SU KEMERİ

Tokatlı Kanyonu’nun girişine yakın bir konumda olan 6 kemerli İncekaya Su Kemeri, Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından yaptırılmış. İlçe mekezine 7,5 km uzaklıkta İncekaya köyündeki su kemeri 116 metre uzunluğunda 60 metre yüksekliğinde 6 kemerli görkemli bir yapıdır. Safranbolu’yu besleyen suyun ulaşımını sağlayan su kemerinin genişliği 1 – 2 metre arasında değişiyor. Su kemerinden altında ise Tokatlı Kanyonu yer alıyor. İncekaya su kemeri Safranbolu’ya gidildiğinde görülmesi gereken yapılardan biridir.

Comments

comments

One thought on “İncekaya Kristal Cam Seyir Terası, Safranbolu

Bize Yazın

%d blogcu bunu beğendi: