Pazar, Aralık 10, 2023
Gezi GünlüğüVİDEOLAR

43 Yıl Öncesi Dünyanın Gözdesi, Bugünün İse Hayalet Şehri “Kıbrıs Kapalı Maraş”

KIBRIS KAPALI MARAŞ

43 yıl önce dünyanın en gözde turistik merkezlerinden bir tanesi olan Kıbrıs’taki Kapalı Maraş Bölgesi  bugün yalnızlığa terk edişmiş, adanın hayalet şehri durumunda. Burası yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti‘nde trajik bir hikayeye sahip, geçmişin savaş izlerini üzerinde taşıyan, içeriye girmenin yasak olduğu, günümüzde bilinen adıyla Kıbrıs Kapalı Maraş. 

Kıbrıs Kapalı Maraş Terk Edilen Oteller

1974 Kıbrıs barış Harekatı öncesi dünyanın en lüks tatil merkezi olan ve Kuzey Kıbrıs’ın Gazimağusa kentinde yer alan Türkçe adıyla Maraş, Rumca adıyla Varosha (şehrin çevresinde yada dışarısında anlamında), modern mimari yapıları ile dünyanın en zengin misafirlerini, sinema yıldızlarını, zamanın en gözde markalarını ağırlamıştır. Öyle ki maraş plajı için mısırdan kum getirildiği, dünyanın 7 yıldızlı ilk oteli Golden Sands Hotel’in burada olduğu, yine Marliyn Monroe’dan Sophia Loren’e, Elizabeth Taylor’dan, Brigitte Bardot’a kadar bir çok ünlü ismin bölgede villasının olduğu  söylenmektedir. 

1974 yılında ikinci Kıbrıs Harekatı sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ele geçirilen Maraş bugün Türk Silahlı Kuvvetlerinin kontrolü altındadır. Birleşmiş Milletler de anlaşma gereği Kıbrıs Kapalı Maraş’ta gözlemci statüde asker bulundurmaktadır.  İçerisinde Birleşmiş Milletlerin kullandığı bir adet bina ile yaklaşık 400 metre ilerisinde altı apartman Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından orduevi ve lojman olarak kullanılmaktadır.  Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ile ordu evi yanında bulunan kız öğrenci yurdunda kalan öğrenciler dışında içeriye giriş kesinlikle yasaktır. 

 

Instagram takip İÇİN

Kapalı Maraş Sahili

Kıbrıs’ın genelinde çıkan Rum ayaklanmaları sonucu Türk askeri acilen müdahalede bulunmak durumunda kalınca Rumlar Maraş’ı terk etmiştir. Kıbrıs Barış Harekatı ile bu kaçış öyle bir kaçış olmuş ki, halkın tümü birkaç saat içinde tüm eşyasını olduğu gibi, olduğu yerde bırakarak kaçmıştır. Mutfakta yemek dolu tabaklar, masalarda içleri dolu bardaklar, acele ile alınamayan eşyalar, kontak anahtarı üzerinde bırakılan arabalar, çalışır durumdaki iş makinaları, mutfakta çalışan ocaklar, ünlü markaların mağazalarında satış için bekleyen arabalar….. Sanki kıyamet koptu ve halk bir anda yok oldu.  1974’te kopan kıyamet ile uykuya dalan Maraş’ta zaman durdu ve 43 yıldır hala canlanamadı.   

Kapalı Maraş Bölgesi

 

KAPALI MARAŞ’I GÖRMEK İSTERMİSİNİZ?

Kıbrıs’a gittiniz. Kapalı Maraş’ı çok mu merak ediyorsunuz? İçeriye girişin kesin yasak olduğu Maraş’ı tek görebileceğiniz yer, bölgeye en yakın Palm Beach Otel ile Maraş bölgesi önünde yer alan sahilden 43 yıl öncesinin savaş izleri ile terk edilmiş binaları bir nebzede olsa görebilirsiniz.  Aslında sadece bu sahili görmek için bile Kapalı Maraş sahiline geçmenizi tavsiye ederim. 6,5 km uzayan bu sahilde berrak bir deniz ve yumuşacık bir kum ile karşılaşacaksınız. Maraş sahiline kumlarının Mısır’dan getirildiği rivayet değil gerçek sanırım. 

Twıtter Takip İÇİN

Ocak Ayında Kapalı Maraş Sahilinde Denize Girilebiliyor

Annan Planı’na göre Kıbrıs Kapalı Maraş, Kıbrıs Rumları’na bırakılacaktı.  Bunun üzerine gerçekleşen referanduma göre Türkiye şehri Rumlara bırakmayı kabul etse de, Kıbrıs Rumları tarafından reddedilmesi sonucu Kıbrıs Kapalı Maraş hala bizim kontrolümüzde bulunmaktadır. 

 

YOUTUBE ve Diğer Videolar için TIKLAYIN…

 

 

Sizlerde Kıbrıs Kapalı Maraş hakkındaki gözlem, bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz. 

 

 

Comments

comments

One thought on “43 Yıl Öncesi Dünyanın Gözdesi, Bugünün İse Hayalet Şehri “Kıbrıs Kapalı Maraş”

Bize Yazın

%d