Perşembe, Aralık 7, 2023
SEYAHAT REHBERİ

Kalem Adası

KALEM ADASI GEZİ REHBERİ

Kalem adası; tam anlamıyla saklı bir cennet olup, turkuaz sularıyla Ülkemizin Maldivleri olarak biliniyor. Çoğumuzca bilinmese de son zamanlarda popülaritesi artmaya devam eden Kalem adası; eşsiz doğal güzellikleri,  mavi bayraklı plajları ve sahip olduğu şifalı suları sizleri bekliyor.

Kalem adası gezi rehberi ile Kalem adası tarihi, Kalem adası nerede, Kalem adasına nasıl gidilir, Kalem adasının özelliği nedir, Kalem adasında nerde kalınır, Kalem adasında neler yapılır sorularının cevaplarına hep birlikte bir göz atalım.

Kalem adası gezilecek yerler
Fotoğraf: http://www.olivieraresort.com

KALEM ADASI TARİHİ

Kalem adasının tarihi M.Ö. 1700 lü yıllara kadar dayanmaktadır. Ayrıca Kalem adası M.Ö. 406 yılında çok büyük bir deniz savaşına ev sahipliği yapan bölgede yer alıyor. Atina ve Sparta arasında gerçekleşen Peloponez isimli 270 geminin katıldığı bu savaşta birçok gemi batmış ve sonunda kazanan Atina olmuştur.

Dünyaca ünlü tarihçi Strabon, Ege’de Aiolis bölgesinde bulunan Arginussai isimli üç küçük adadan bahseder: Kalem Adası, Garip Adası ve Güvercin Adası. Dönemin en büyük deniz savaşına tanıklık eden Kalem ve Garip adaları, çevrelerindeki kumun ışığı yansıtmasıyla oluşan özel görünümleri nedeniyle tarihte Arginnsai (ışık saçan) olarak biliniyor. Ayrıca Çandarlı olarak bilinen Pitane, Midilli Adası olarak bilinen Lesbos, Bergama olarak bilinen Pergamon ve yine şimdilerde Dikili olarak bilinen Aternus, Kalem Adası’nın çevresindedir.

KALEM ADASI NEREDE?

Kalem Adası, İzmir’in Dikili ilçesine bağlı Bademli Köyü açıklarında bulunuyor. İnce kumu ve göz alıcı plajı ile Türkiye’nin Maldivleri olarak biliniyor. Muazzam bitki örtüsü ve palmiyeleri ile meşhurdur. Bademli Köyü ile Midilli Adası arasında yer alan İzmir Kalem Adası, ana karaya 450 metre uzaklıkta bulunuyor. Kardeşi Garip Adası, komşusu ise Midilli.

Kalem adası gezi rehberi
Fotoğraf: http://www.olivieraresort.com

KALEM ADASI’NA NASIL GİDİLİR?

Kalem Adası’na; İzmir’in Dikili ilçesi Bademli Köyü’nden ulaşım sağlanıyor. Dikili ilçesinde bulunan Bademli Köyü, merkezden 10 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.  Bademli köyüne geldiğinizde tabelalar sizi Oliviera resort otopark alanına kadar götürüyor. Dikili Kalem Adası’na Bademli köyünden tekneyle ulaşım sağlanıyor.

Kalem adası
Fotoğraf: http://www.olivieraresort.com

KALEM ADASI’NIN ÖZELLİĞİ NEDİR?

Çoğu insanda merak uyandıran Kalem adasının özelliği, Türkiye’nin ilk ve tek ada oteli özelliği taşımasıdır. Özel mülkiyet olduğu için üzerinde yalnızca tek bir otel var. Kuzeyden güneye 1,5 kilo metre ve adanın toplam alanı ise 480.000 metrekaredir.

Ada 1973 yılında İşadamı Yüksel Dartar tarafından satın alıyor ve Türkiye’nin ilk ve tek ada oteli Oliviera resort’u inşa ediyor. Yaklaşık 44 özel oda ve süit odalar ege havasını yansıtacak şekilde taş binalar, asırlık zeytin ve palmiye ağaçları ile kayıtlı tarihi eserlerle süslüyor.  Botanik bahçeleri ise ana karadan borularla getirilen suyla besleniyor.

Kalem Adası, Türkiye sınırlarından çıkmadan Maldivler deneyimi yaşamak isteyenler için adeta bir cennet.

Kalem adası
Fotoğraf: http://www.olivieraresort.com

KALEM ADASI’NDA NEREDE KALINIR?

Özel bir mülkiyet olan Kalem adası üzerinde konaklayabileceğiniz yalnızca tek bir otel bulunuyor. Türkiye’nin ilk ve tek ada oteli olma özelliği taşıyan,  Ege Denizi’nin turkuaz sularıyla çevrelenmiş,  asırlık zeytin ağaçları, devasa palmiyeler, dünyanın farklı köşelerinden getirilmiş ağaç ve bitki türleri ile bezenmiş yemyeşil bir botanik bahçesinin yanı sıra, eşsiz antik eserleriyle size kendinizi bir açık hava müzesi atmosferinde cennetten bir köşede hissettirecek bu otel Oliviera Resort.  

Başka bir konaklama seçeneği bulunmayan Kalem adasına gitmeden önce konaklama sitelerinden ya da direkt Oliviera Resort oteli arayarak rezervasyon yaptırabilirsiniz. Fiyata gelince 5 günlük bir tatil için konaklama seçeneğinize göre 35000-70000 TL arası bir bütçeyi gözden çıkarmalısınız.

Kalem adasında konaklamak isteyen kişiler için ada içerisinde başka bir seçenek yoktur. Günü birlik adada gezmek isteyen kişilerin otelden belirli saatler için rezervasyonlar yapmaları gerekmektedir. Bunun dışında adayı görmek ve gezmek mümkün değildir.

Oliviera Resort Otel, arzu eden konuklarına VIP ulaşım hizmeti de vermektedir. Özel araçlarla havaalanından transfer veya Deniz Uçağı ve Helikopter imkânları sağlamaktadır.

Fotoğraf: http://www.olivieraresort.com

KALEM ADASINDA NELER YAPILIR?

Kalem Adası’na ayak bastığınız andan itibaren, Ege Denizi’nin turkuaz sularıyla çevrelenmiş, asırlık zeytin ağaçları, devasa palmiyeler, dünyanın farklı köşelerinden getirilmiş ağaç ve bitki türleri ile bezenmiş yemyeşil bir botanik bahçesinin içinde yürüyüşler yapabilirsiniz.

Ülkemizin Maldivleri olarak anılan Kalem Adasının, Mavi bayraklı plajları ile akvaryumdan farkı olmayan turkuaz sularında yüzebilir, şifalı sularından faydalanabilirsiniz.

Muhteşem manzara eşliğinde sunulan kahvaltılar ve Midilli ve Garip adalarının görkemli manzarası eşliğinde romantik bir atmosferde akşam yemeklerinin tadını çıkartabilirsiniz

Fotoğraf: http://www.olivieraresort.com

Ada çevresinde gezinti yapıp değişik koylarda denize girmek isteyenler için düzenlenen bot turlarına katılabilirsiniz.

Beach Club’da keyifli müzikler eşliğinde ister kumda ister 3 ayrı platformda denize girerken kanoyla ada çevresinde gezintiler yapabilirsiniz.

Görülmeye değer bir deniz altı zenginliğine sahip Kalem adasında, TSSF onaylı tek yıldızdan üç yıldıza kadar dalış brövesi veren Su Sporları Merkezi’nde ister bröveli dalış ister deneme dalışı yapabilirsiniz.

Sağlığınızı, zindeliğinizi ve güzelliğinizi suyun iyileştirici gücüyle geri kazanıp, rahatlayıp yenilenmek için  Argunissia Spa’nın deneyimli ve sertifikalı terapistleri ile denize karşı özel masaj keyfini yaşayabilirsiniz.

Ege ve dünya mutfaklarından ilhamla, taze organik malzemeler ve adanın asırlık zeytin ağaçlarından üretilen sızma zeytinyağı ile hazırlanan birbirinden lezzetli yemeklerini yiyebilirsiniz.

Kalem Adası‘nın tarihi yaşatan yerleşim yerlerinde gezebilir,  siyah yediveren üzümü koruğundan yapılan, koruk suyunun tadına bakabilirsiniz.

 

Sizlerde Kalem Adası hakkındaki gözlem, bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz. 

Comments

comments

Bize Yazın

%d