Perşembe, Ekim 5, 2023
HavacılıkSeyahat ÖnerileriSEYAHAT REHBERİVİDEOLAR

Kapadokya Balon Fiyatları

KAPADOKYA

Kapadokya balon fiyatları’ ndan önce kısaca Kapadokya’dan bahsedelim.  Kapadokya aslında Persler ’in ifadesiyle “Güzel Atlar Ülkesi” anlamına gelen “Kappa Tuchia” olarak adlandırılmaktadır. Kapadokya bölgesi dediğimizde, aklımıza daha çok Ürgüp, Göreme, Avanos ve Uçhisar gelse de, Kapadokya aslında Nevşehir, Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri illerini kapsayan oldukça büyük bir bölgenin adı. Olarak adlandırılmaktadır.

Aslında Bozkır’ın tamda ortasında, Türkiye’nin en popüler ve kendine özel turizm merkezlerinden birisi olan Kapadokya, eşsiz doğası, muhteşem güzellikteki vadileri, peri bacaları, açık hava müzeleri ve yeraltı şehirleri, ile her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Kapadokya balon fiyatları

KAPADOKYA BALONLARI

Kapadokya’da balonculuğun geçmişi 1980’li yılların sonuna kadar uzanıyor. Ayrıca 1997’de gerçekleşen Birinci Dünya Hava Oyunları’nın Kapadokya’da organize edilmesi, Kapadokya’da balonculuk turizminin ivme kazanmasında önemli bir rol oynamıştır. Bugün ise Kapadokya binlerle misafirini Kapadokya semalarında ağırlamaya, bu eşsiz manzarayı gökyüzünden izletmeye devam etmektedir. Böyle olunca binlerce turist Kapadokya balon fiyatları veya Kapadokya balon turu fiyatları ‘nı araştırmaya devam etmektedir.

Ülkemizin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya’da günün ağarmasıyla başlayan balonlar eşliğinde muhteşem Kapadokya manzarasına hazır mısın?

Kapadokya balon fiyatları

KAPADOKYA BALON TURU GÜVENLİ Mİ?

İstatistiklere bakıldığında balon kazaları çok ender rastlanan vakalardan biri olarak gözüküyor. Sıcak hava balonculuğunun dünyadaki önemli merkezleri arasında bulunan Kapadokya’da,  2017 yılına kadar geçen 21 yılda sadece beş kazadan bahsediliyor. Balon pilotları, Sivil Havacılık tarafından belirlenen profesyonel eğitimlere tabi tutulup, balonların uçuş izinlerini ise Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü veriyor. Eğer hava şartları uygun değilse uçuşa izin verilmiyor. Kapadokya’da hava koşullarına bağlı olarak yılda ortalama 300 gün uçuş yapılabilmektedir.KAPADOKYA BALON FİYATLARI

Kapadokya balon fiyatları veya Kapadokya Balon Turu fiyatları sezona ve talep yoğunluğuna göre değişiklik gösteriyor. 2022 sezonunun başladığı günlerde, COVİT-19 şartlarını da düşündüğümüzde Kapadokya balon firmalarının web sitelerine baktığımızda 60-100 Euro arası fiyatlar görebilmekteydi. Normal şartlarda 110 ila 150 Euro arasında değişen fiyatlar, turizmin en yoğun olduğu bu günlerde ise minimum 170 Euro’larda seyrediyor

Kapadokya balun fiyatları

KAPADOKYA BALON FİYATLARINA NELER DÂHİL?

Kapadokya balon fiyatlarına dâhil olan hizmetler,  öncelikle otelden balon kalkış alanına transferle başlar. Kapadokya Balon Turu fiyatına otelden alma, uçuş öncesi kahvaltı ve bilgilendirme, yaklaşık 1 saatlik balon turu, iniş sonrası şampanya veya alkolsüz içecek ile kutlama, hatıra olarak size özel uçuş sertifikası, sigorta ve otele geri bırakma hizmeti balon turuna dâhil olan hizmetlerdir.

KAPADOKYA BALON TURU NE KADAR SÜRÜYOR?

Kapadokya Balon uçuşları en az 1 saat sürüyor.  Otelinizden alma, uçuş öncesi kahvaltı ve bilgilendirme, balon turu, uçuş sonrası kutlama, sertifika takdimi ve otelinize geri bırakma olarak Kapadokya balon turu yaklaşık toplam 3 saat sürüyor.

KAPADOKYA BALON TURUNA KİMLER KATILAMAZ?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün gerekli denetimleri yaptığı Kapadokya balon turuna katılacak kişilerin, balon sepetine binebiliyor olmasıdır. Bunun haricinde;  6 yaşından küçük çocuklar, fiziksel açıdan engelli olanlar, akli dengesi bozuk olanlar, alkollü olanlar ve hamile bayanlar, herhangi bir operasyon geçirmiş olanlar, yükseklik korkusu olanlar güvenlik nedeniyle balon turlarına katılamaz.  Bunların dışında 16 yaşından küçük çocukların ise bir yetişkin ile beraber Kapadokya balon turuna katılmaları gerekmektedir.

BALONLAR KAÇ KİŞİLİK?

Balon sepetlerine balonun büyüklüğüne göre 12-32 arası yolcu binebiliyor.  Aldığınız paketlere göre sayılar değişiklik gösterebilmektedir. Tipik bir balon turunda sepette 20 ila 28 kişi arasında yolcu bulunuyor. Sepet 4 bölümden oluşuyor ve her bölüme maksimum 5 kişi biniyor. Ayrıca 10-12 kişilik balonlar da bulunuyor. Eğer isterseniz 2 kişi bile balon turu yapabilirsiniz. Sayı değişirken ücretin de değiştiğini bilmeniz gerekir. Partnerinize Kapadokya’da balonda evlilik teklifi gibi eşsiz bir deneyim yaşatmak isterseniz 2 kişilik balon turu seçeneğini tercih etmelisiniz. 

Kapadokya balon fiyatları

 KAPADOKYA BALON TURU İÇİN EN İYİ MEVSİM HANGİSİ DİR?

Yazı ayrı kışı ayrı bir başka güzel olan Kapadokya’da,  balon turları her mevsim yapılabilmektedir.  Kapadokya balon uçuşlarındaki en önemli unsur rüzgârdır. Bu nedenle Kapadokya balon turu için uygun mevsim değil uygun gün aramak daha doğru olacaktır. Hava şartlarına bağlı olarak balonların havalanıp havalanamayacağına Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü karar veriyor.KAPADOKYA BALON TURUNDA BALONLAR NE KADAR YÜKSEĞE ÇIKIYOR?

Balon pilotları hava koşullarına ve rüzgârın durumuna bağlı olarak irtifalarını ayarlarlar. Ortalama 800-900 metreye kadar yükselebilen balonlar,  peri bacalarını daha yakından görebilmeniz için yer yer yerden 1 metreye kadar indirebiliyorlar.  Yasal limit olarak balonlar maksimum yaklaşık yerden 1400 metreye kadar çıkabiliyor. Ayni zamanda yaklaşık 1 saat süren balon turu süresince yaklaşık 6 ila 7 kilometre bir mesafe katediliyor.

Kapadokya balon fiyatları
Fotoğraf: https://pixabay.com/tr

BALON UÇUŞLARI İPTAL EDİLDİĞİNDE ALDIĞINIZ TUR NE OLUYOR?

Kapadokya balon uçuşlarındaki en önemli unsur hava koşulları yani rüzgârdır. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ’de olumsuz hava şartları oluştuğunda yolcuların emniyeti nedeni ile uçuşları bir gün öncesinden veya uçuş günü iptal edilebiliyor. Bu durumda balon turu satın alan yolcuların Kapadokya balon fiyatları ücreti iade ediliyor veya programları müsaitse ertesi güne uçuş planlanıyor.

KAPADOKYA’NIN ÇÖMLEK ATÖLYESİ AVANOS

Kapadokya dediğimizde nedense ilk aklımıza gelen peribacaları olur. Sonrasında ise yeraltı şehirleri, uçsuz bucaksız vadiler ile gün ışıdığında havada uçan balonlar. Oysa hepimiz biliriz çanak-çömleği. Testisinden suyunu içmişliğimiz, güveçinde fırında sütlacını yediğimiz olmuştur.  Ama aklımıza gelmez ki Kapadokya’nın Çömlek atölyesi Avanos olduğu. 1800-1866 yılları arasında yaşamış halk ozanı Seyrani’nin deyişiyle “Kör de bilir Avanos’un yolunu, çanak-çömlek kırığından bellidir” Avanos Çömlekleri için TIKLAYIN.

KAPADOKYA’DA NE YENİR? NEREDE YENİR?

Meşhur Kapadokya yemekleri arasında, özellikle yapımı zor ve pişirilmesi uzun süren Kapadokya testi kebabı, Kapadokya’nın en meşhur tatları arasındadır.  Kapadokya’lılar “Biz testiden su içer, çömlekten yeriz” diyorlar. Kapadokya yemekleri için TIKLAYIN.

KAPADOKYA BALON TURU İLE NELER YAŞAYACAĞIM?

Eğer ölmeden önce yapılacaklar listenizde Kapadokya balon turuna katılmak var ise bunu asla ertelemeyin.  Kapadokya balon turu ile yaşayacağınız deneyim, size bugüne kadarki tüm deneyimlerinizi unutturacaktır. Kapadokya semalarında balonlar arasında muhteşem bir manzara eşliğinde gün doğumunun tadını çıkaracaksınız. Dünyanın birçok yerinde güneşin doğuşunu izlemek güzel iken, siz Kapadokya’da gökyüzünden güneşin doğuşunu izleyebileceksiniz.  UNESCO listesindeki Kapadokya’nın ay arazisinde yapacağınız bu gezintide kendini masal diyarında gibi hissedecek, Uçhisar Kalesi, Erciyes ve Hasan Dağı’nın görkemli görüntüsüyle büyüleneceksiniz.  Kapadokya’nın çok değerli bölgeleri olan Ürgüp, Göreme, Avanos’u kuşbakışı seyredeceksiniz. Eeeee ben daha ne diyeyim ki? Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir manzara yok.

Kapadokya balon fiyatları

KAPADOKYA BALON TURUNA KATILACAKLARA TAVSİYELER

Bugün Kapadokya bölgesinde 25’e yakın şirket ruhsatlı olarak balonculuk yapmaktadır. Haliyle Kapadokya balon fiyatları şirketler arasında da farklılık gösterebilmektedir. En iyi fiyat için en iyi en iyi araştırmayı yapmanız gerekiyor. Hala en hesaplı ve en güvenlini bulamadınız mı? Birde otelinizden destek isteyin. Belki size yapmadıklarını onlara yapabilirler.

Kapadokya’da balon turları gün doğumunda yapılmaktadır. Gün doğumu saatleri ise günün en soğuk saatleri olduğu için aman hazırlıklı gidin.  Sonra üşümeyin.  Yaklaşık 1 saat boyunca balonun sepetinde ayakta olacaksınız. Rahat ayakkabı ve kıyafetler giyin. Uçuş esnasında rüzgâr tehlikesine karşı üzerinize şapka, gözlük gibi aksesuarlar almamanızı tavsiye ederiz. Uçuş esnasında manzaraya mı bakacaksınız. Yoksa şapka ve gözlüğe mi sahip çıkacaksınız.  Bir de fotoğraf makinanızı almayı asla unutmayınız. Tadına doyum olmayacak manzaraları ölümsüzleştirmek isteyeceksiniz.

Kapadokya bölgesinde bulunan balon turu firmaları, Kapadokya balon fiyatları’nda zaman zaman kampanyalar yapmakta ve balon turları düzenlemektedir. Siz de bu kampanyaları takip ederek size uygun fırsatlar yakalayabilirsiniz.

Kapadokya’da balon turu düzenleyen çok sayıda acente bulabilirsiniz. Kapadokya balon fiyatları konusunda kendini kanıtlamış biri ile iletişime geçerek rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Kapadokya balon turunu tamamladınız.  Her şey mükemmeldi. Güzel bir yemeğe ne dersiniz. Şimdi buyrun Kapadokya’da ne yenir? Nerede yenir?  

 

Sizlerde Kapadokya balon fiyatları hakkındaki gözlem, bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz. 

 

Kapadokya’nın Çömlek Atölyesi; Avanos için TIK TIK

 

 


 

Comments

comments

Bize Yazın

%d blogcu bunu beğendi: