Cumartesi, Eylül 23, 2023
Ne Yenir? Nerede Yenir?

Kapadokya’da Ne Yenir? Nerede Yenir?

KAPADOKYA’DA NE YENİR? NEREDE YENİR?

Kapadokya’da ne yenir? Nerede yenir? sorularına cevap ararken Meşhur Kapadokya yemekleri arasında, özellikle yapımı zor ve pişirilmesi uzun süren Kapadokya testi kebabı, Kapadokya’nın en meşhur tatları arasındadır.  Kapadokya’lılar “Biz testiden su içer, çömlekten yeriz” diyorlar. 

Fotoğraf: http://www.kapadokyabalonturufiyati.com/

Acaba hangimiz şu soruyu sormaya kendimize cesaret edebiliyoruz. Ne kadar gezebiliyorum? Ya da Gezmeye ne kadar vakit ayırabiliyorum? Bir şehri yerinde keşfetmenin verdiği tat bambaşkadır. Ya da kim hayır diyebilir ki; en sevdiği yemeği ait olduğu şehirde yemeyi?

Gezmenin ve yeni yerler keşfetmenin tadı bambaşkadır. Çünkü maddi olmayan ruhsal doyumlar yaşamımızı daha değerli kılar. İlk defa gidilen bir şehirde, ilk defa tadılan bir yemeğin tadı asla unutulmaz.

Bizde gezilerimiz sırasında bulunduğumuz yöreye ait farklı lezzetleri tatmaya sonrasında da ufak değerlendirme yazılarıyla sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz. Hal böyle olunca da Nevşehir’e gidipte Kapadokya testi kebabı ya da diğer adıyla çömlek kebabını tatmadan olmazdı. Gidenlere, gitmek isteyenlere bu enfes tadı tatmalarını fazlasıyla öneririz. Gelelim şimdi de, Kapadokya’da ne yenir? Nerede yenir?, testi kebabı tarif ve ayrıntıları ile Kapadokya’da testi kebabı yiyebileceğiniz mekanlara.

Fotoğraf: http://www.kapadokyadayim.com

TESTİ KEBABI DİĞER ADIYLA ÇÖMLEK KEBABI

Kapadokya bölgesinin kendine özgü tatlarından birisi de meşhur testi kebabı ya da diğer adıyla çömlek kebabı’dır. Aslına bakarsanız menşei Yozgat yöresine ait testi kebabını Kapadokya’ya mal eden ise Avanos testilerinin katkısı olsa gerek! Geleneksel testi kebabı, Avanos ilçesinde üretilen testi ve çömlek adı verilen toprak kapların içine, et ve diğer malzemeleri konularak, tandırda pişirilmek suretiyle hazırlanır. Testi Kebabı tandır kültürü etrafında oluşan bir yemek olup,  günümüzde tandırın yanı sıra fırınlarda ve açık ocaklarda da yapılmaktadır. Daha çok özel günlerde, gruplara göre yapılan bu testi kebabı Kapadokya bölgesindeki lokanta ve restoranlarda Avanoslu çanakçıların tek kişilik olarak imal ettikleri küçük testilerde de yapılmaya başlanmıştır. 

TESTİ KEBABI NASIL YAPILIR?

Testi kebabı için malzeme olarak öncelikle bir testi ya da çömleğe ihtiyacınız olacaktır. Tabi ana malzeme olarak kuşbaşı olarak doğranmış dana ya da koyun eti, domates, sarımsak, sivri biber ile sıvı yağa ihtiyacınız olacak. Baharat olmazsa olmaz. Tuz, karabiber, kimyon. 

Fotoğraf: http://www.instagram.com/svetlana_verba/

Şimdi de hazırlanışına geçelim. Öncelikle testiye sadece et ve sıvı yağ birlikte konularak, önceden hazır edilmiş köz halinde bulunan ateşin ortasına testi gömülerek, etin pişmesi sağlanır.  Etin suyu çekilip kavrulmaya başladığında, domates, sarımsak, sivri biber, tuz ve karabiber eklenerek, tam bir karışım hali alır. Ardından testinin ağzı bir bez konduktan sonra, orta kıvam hazırlanmış hamurla sıvanır. Hamurun ortasından küçük bir delik açılır. Bu haliyle köz ateşe gömülür. Yaklaşık iki saat ateşte bekletilir. Bu zaman içerisinde dengeli pişmesini sağlamak için ara sıra testi silkelenir. Testinin üzerindeki hamurun pişmesinden, içinde bulunan malzemenin de piştiği anlaşılır. Daha sonra testi ateşten alınarak, 20 dakika dinlendirilir. Servis yapmak için testinin ağzında sıvalı olan hamur çıkartılır, üzerine kimyon, karabiber gibi baharatlar serpilerek, servise hazır hale getirilir. Geleneksel uygulamalarda olmamakla birlikte, turistik restoranlarda testinin ağzı şov amaçlı olarak satırla kırılarak, yemek, testinin içinden servis edilir.

Evet; genelde bizim gördüğümüz de testinin ağzı satırla kırılıyordu. Testi kebabı özellikle odundan elde edilen köz halindeki ateşte pişirildiğinde tadına doyum olmayan harika bir lezzet ortaya çıkar. Kuşbaşı et, soğan, domates, yeşil biber ve sarımsağın harika uyumuyla ortaya çıkan testi kebabı lezzetini denemediyseniz mutlaka denemeniz gerekir.

KAPADOKYA’DA TESTİ KEBABI NEREDE YENİR?

Kapadokya’da testi kebabını yiyebileceğiniz onlarca restoran bulunmaktadır. Ama illaki ben bu yöntemle yapıyorum, bildiğinden de şaşmam deyip misafirlerime aynı lezzeti sunarım diyen o restoranları sizler için derledik. Kapadokya’ya gittiğinizde testi kebabı yersiniz ya da yemezsiniz; ama yemeğe karar verdiğinizde bu rehber sizin için Kapadokya’da olacaktır. 🙂 

Fotoğraf: http://www.millocalrestaurant.com

Millocal Restaurant

Kapadokya bölgesinin Uçhisar ilçesinde yer alan, yıllar öncesi yapılan bir taş fırında   testi kebabını en basit ve en lezzetli bir biçimde misafirlerine sunan restoranlardan biri Millocal Restaurant’tır. Testi Kebabını koyun ya da dana eti olarak sipariş verebiliyorsunuz. Yaklaşık olarak iki saat taş fırında pişirilen kebabın siparişini en az dört saat öncesinden vermeniz gerekiyor.  Bu enfes testi kebabı için ödeyeceğiniz fiyat 2019 rakamları ile 80,00 TL.

Adres: Tekelli Mah. Divanlı Sok. No:20 Uçhisar/Nevşehir Tel: 0530.143 03 25 Websitesi İçin

Fotoğraf: http://www.dibektraditionalcook.com/

Dibek Restaurant

Kapadokya bölgesi Göreme şehir merkezinde bulunan Dibek Restaurant, geleneksel ev yapımı yemekler sunmaktadır. 475 yaşındaki bir binada hizmet veren Dibek Restaurant  bir yıllık restorasyon çalışması sonrası 2004 yılında hizmete açılmıştır.  En popüler yemekler ev yapımı mantı, kurufasulye ve testi kebabı dır. Dibek Restaurant ayrıca ev yapımı şarap servisi yapmaktadır.

Adres: Dibek Traditional Home Cook Göreme/Nevşehir Tel: 0535.424 4570 Websitesi İçin

Fotoğraf: /www.instagram.com/millocal_restaurant_cappadocia

Sofra Restaurant

Kapadokya bölgesi Ürgüp şehir merkezinde bulunan Sofra Restaurant, testi kebabı, ızgara çeşitleri, sulu yemekler ve kapadokya’nın yöresel yemekleri ile misafirlerine hizmet vermektedir.

Adres: Kayseri caddesi No:25, 50400 Ürgüp/Nevşehir Tel: 0384.341 43 33  Websitesi İçin

Fotoğraf: /www.instagram.com/millocal_restaurant_cappadocia

Uranos Sarıkaya Restaurant

Kapadokya testi kebabını bölgenin dokusuna uygun yer altında içi oyulmuş kocaman bir mağarada yemek isterseniz Uranos Sarıkaya Restaurant tam size göre. Ayrıca ismini düzenlediği türk geceleri ile de duyurmuş bir restaurant.  

Adres: Akbel mevkii Köprü Başı No:88 50500 Avanos/Nevşehir Tel:0384.511 35 60

Fotoğraf: http://www.seyyahhan.com

Seyyah Han

Çavuşin bölgesinde küçük şirin otantik bir restaurant.  2005 yılından bu yana misafirlerini ağırlıyor.  Yemek, lezzet, manzara, ilgi, nezihlik ve daha pek çok şeyiyle önermemek imkansız. Bir restorandan ziyade ziyafet salonu. Adres: Maltepe Street No: 144Çavuşin,/Türkiye Tel: 0532.622 62 90 Websitesi İçin

BOLU’DA NE YENİR? NEREDE YENİR?

Tabiatın kalbi Bolu, doğal güzelliklerinin yanı sıra yöresel mutfağı ve Mengenli aşçıları ile ünlüdür. Bolu aşçıları ile kendini tüm dünyaya kanıtlamış bir şehirdir. Böyle olunca Bolu denince akla ilk gelen şeylerden biri, Bolu mutfağı ile ünü ülke sınırlarını aşmış maharetli aşçıları. Bolu’nun yemekleri için TIKLAYIN.

EDİRNE’DE NE YENİR? NEREDE YENİR?

Serhad şehri adıyla anılan, Osmanlı’ya bir dönem başkentlik yapan Edirne, tarihten gelen zenginliklerini mutfakta da sergiliyor. Edirne’de, saray mutfağının gelenekleri hala sürmektedir. Bu sebeple de Edirne mutfağının lezzeti ve zenginliği için TIKLAYIN.

KAPADOKYA’DA TESTİ KEBABI NE KADARA YENİR?  

Testi kebabının ham maddesi ettir. Fakat her restoranın sunumu farklı olduğu için fiyatlarda farklılık gösterebilmektedir.  2019 yılı itibariyle Testi kebabı fiyatları 50,00 TL ile 80,00 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

KAPADOKYA’NIN DİĞER LEZZETLERİ

İç Anadolu Bölgesinde bulunan Nevşehir ili, bulunduğu coğrafi şartlar itibariyle zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Kapadokya’ya özgü lezzetler İç Anadolu mutfağının geleneksel yöntemlerine göre hazırlanıyor. Özellikle hazırlanması zor ve pişirilmesi uzun olan testi kebabı ve çömlek fasulyesi, bölgenin en meşhur yemekleri olarak bilinir.  Bunun yanında bilinen diğer lezzetler arasında kuzu tandır, nohutlu yahni, kayısı dolması, dıvıl,  bulgur pilavı, un helvası, mantı, su böreği ve sütlaç  yer alıyor. Birbirinden lezzetli sofralar, geleneksel yöntemlerle hazırlanan yemeklerle donatılıyor. Kırmızı etler, yeşil sebzeler, hepsi Kapadokya’nın muhteşem manzaralı restoranlarında sizleri bekliyor.

 

Sizlerde Nevşehir mutfağı, Kapadokya’da Ne Yenir? Nerede Yenir? hakkındaki gözlem, bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.

Comments

comments

3 thoughts on “Kapadokya’da Ne Yenir? Nerede Yenir?

Bize Yazın

%d blogcu bunu beğendi: