Pazar, Aralık 10, 2023
Gezi Günlüğü

Karaağaç Gezi Rehberi

SUYUN ÖTE YANINDA Kİ GÜZELLİK

Karaağaç gezi rehberi ile tarihe bir yolculuk yapmaya ne dersiniz? Yakın tarihimizde bir kazanılıp bir kaybedilen Karaağaç; bu gün ise Ülkemiz açısından küçük bir toprak parçasından ötedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin “suyun öte yanında” kalan tek toprak parçasıdır. Bunun da ötesinde Lozan Barış Antlaşması’nın da eşsiz bir simgesidir.  Doğanın eşsiz bir güzelliğine sahip Karaağaç yolunda içinizi sonsuz bir huzur ve mutluluk kaplayacak.


Karaağaç gezi rehberi

KISACA KARAAĞAÇ TARİHİ

Karaağaç gezi rehberi ile kısaca Karaağaç tarihine bir göz atalım. Balkan Savaşı ve I. Dünya savaşı sırasında zaman zaman el değiştiren Karaağaç, artan nüfusu ve tren yolunun buradan geçmesiyle Fransız askerî makamlarının idaresinde kurulan,  Müttefikler Arası Trakya Hükümeti’ne 7 ay boyunca, Gümülcine ve İskeçe ile birlikte merkezlik yapmıştır. 1920-23 yılları arasında Yunan işgali altında kalan Karaağaç, bütün bu geçirdiği karışık olaylardan, Edirne kadar yara almamış ve renkli yaşayışını her dönemde devam etmiştir.

Lozan Anlaşmasından sonra, savaş tazminatı olarak 15 Eylül 1923 ‘de Türk hükümetine devredilen Karaağaç,  artık suyun öte yanındaki tek Türk toprağıdır. Ülkemiz açısından küçük bir toprak parçasından ötedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin “suyun öte yanında” kalan tek toprak parçası, aynı zamanda Lozan Barış Antlaşması’nın eşsiz bir simgesidir.

Karaağaç Gezi Rehberi

KARAAĞAÇ

Karaağaç Edirne’nin güney batısında, Selimiye Camii’ne yaklaşık 5 Km mesafede bir mahalledir.  Meriç nehrinin 2 Km batısında, Yunanistan sınırına ise 4 Km uzaklıktadır.  Şehrin kaçılacak noktalarından bir yer olan Karaağaç, kendine has mimarisi, Arnavut kaldırımı yolları, mesire yerleri, şirin evleri, yemyeşil doğası, büyük tren garı, Lozan Anıtı ve müzesi ile eşsiz bir huzur beldesidir.

Aslına bakarsanız Karaağaç yolculuğu 2 km’lik Arnavut kaldırımlı bir yoldan ziyade tarihe giden bir zaman yolculuğudur. Bu yolculuk Edirne çıkışından hemen sonra Arnavut kaldırımlı 400 yıllık Tunca köprüsüne giriş ile başlar.

Karaağaç gezi rehberi ile kısa Karaağaç tarihi ve Karaağaç’ta gezilecek yerlere bir göz atalım.

Karaağaç Gezi Rehberi

KARAAĞAÇ’TA GEZİLECEK YERLER

Karaağaç’ta gezilecek yerlerin başında Yunanistan tarafından dahi görüldüğü söylenen Lozan Anıtı gelmektedir. Hikâyesi ve heybetiyle adından söz ettiren Eski Edirne Garı’da oldukça ilgi çekicidir. Karaağaç yolu üzerinde ziyaret edilmesi gereken yerlerden bir diğeri ise Jandarma Şehitliği’dir. Estetik görünümleriyle ön plana çıkan Karaağaç evleri ise gezinize ayrı bir tat katacaktır.

Şimdi buyrun! Karaağaç gezi rehberi ve Karağaç’ta gezilecek yerler.

Karaağaç Gezi Rehberi

Edirne Kent Ormanı (İzzet Arseven Kent Ormanı)

Edirne halkının özellikle hafta sonları ilgi gösterdikleri yerlerden birisi olan Edirne Kent Ormanı, diğer adıyla İzzet Arseven Kent Ormanı, söğütlük olarak ta bilinen bir bölgededir. Yüksek ağaçlarla kaplı ormanda çeşitli işletmeler, sosyal tesisler, çocuk parkları ve spor alanları bulunmaktadır. 250 dönüm arazi üzerine kurulu Edirne Kent Ormanı, 2016 yılında 29 yıllığına Edirne Belediyesi’ne devredilmiş fakat içinde ki düzenleme çalışmaları nedeniyle halen tam manasıyla hizmete açılamamıştır. 

Kent Ormanı’nın isminin İzzet Arseven olarak anılmasının nedeni, dönemin DYP İl Başkanı olan İzzet Arseven, Edirne halkının ücretsiz kullanımında olan Kent Ormanı’nın bir ihale ile oldubittiye getirilerek özel işletmeye geçmesine karşı çıkarak ihalenin iptalini istemiştir. Edirne Valiliği’nce bahse konu ihale 1995 yılında iptal olmuş, ama bu iptal sonrası izzet Arseven bir restoranda yemek yerken vurularak öldürülmüştür. Bu hazin hikâye sonrası Edirneliler bu ormanı İzzet Arseven Kent Ormanı olarak anmaya başlamışlardır.

TÜM DETAYLARI İLE EDİRNE GEZİ REHBERİ İÇİN BÖYLE BUYRUN

 

Jandarma Şehitliği ve Anıtı

İzzet Arseven Kent Ormanı’nın hemen bitiminde Jandarma Şehitliği yer alıyor.  1912-1913 Balkan Savaşı sırasında güney cephesinde birliklerimizin büyük çoğunluğunu teslim alan Bulgar birlikleri güneyden Karaağaç yönünden şehre girmeye başlarlar. Şuan ki şehitliğin bulunduğu noktaya yaklaştıkları sırada Jandarma Karakolu çevresinde mevzilenen 9 Türk Jandarma askeri Bulgar birlikleri ile 3 saat boyunca savaşarak 26 Mart 1913 tarihinde burada şehit olmuşlardır.

Edirne Karaağaç gezi rehberi

Lozan Anıtı ve Müzesi

Karaağaç’ta gezilecek yerlerin başında Yunanistan tarafından dahi görüldüğü söylenen Lozan Anıtı gelmektedir.  Edirne Karaağaç semtinde Trakya Üniversitesi Rektörlüğü alanı içerisinde yer alan Lozan Anıtı, Lozan anlaşması sonrası topraklarımıza katılan Karaağaç’ın anısına 29 Mart 1988 yılında yapılmıştır.

Üç değişik boyda ki sütundan oluşan bu anıttaki 1. sütün 36,45 metre yüksekliği ile Türkiye’yi, 2. sütün 31,95 metre yüksekliği ile Trakya Bölgesini, 17,45 metre yüksekliği ile 3. sütün Karaağaç semtini simgelemektedir.  Hemen yanında yer alan Lozan Müzesi’nde Atatürk ve İsmet İnönü fotoğrafları ile Lozan anlaşması ile ilgili eserler yer almaktadır. Bu müze haftanın her günü ücretsiz olarak ziyaretçilerine açıktır.

Keşfetmeniz gereken tren rotaları

Karaağaç Tren İstasyonu

İstanbul’da yer alan Sirkeci Garı örnek alınarak inşa edilen Karaağaç tren garı, üç katlı ve dikdörtgen bir yapıya sahiptir. İstanbul’un Avrupa’ya açılan tren yolundaki en önemli istasyonlarından biri olan Karaağaç tren istasyonu bugün Trakya Üniversitesi Rektörlük binası olarak hizmet vermektedir. Garın bahçesinde sembolik olarak bırakılmış raylar üzerinde duran bir kara tren bulunuyor. 

Karaağaç gezi rehberi ve Karaağaç’ta gezilecek yerler Karaağaç ziyaretiniz öncesi umarım size faydalı olacaktır.

 

Sizlerde Karaağaç gezi rehberi hakkındaki gözlem, bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz. 


Comments

comments

Bize Yazın

%d