Cumartesi, Eylül 23, 2023
Gezi GünlüğüKamp

Doğa Harikası Bir Yer; Karacabey Longoz Ormanları

KARACABEY LONGOZ ORMANLARI – BURSA

Karacabey Longoz Ormanları, doğa harikası bir yer. Belki de çoğumuzun yanı başında ki güzellik. Bir doğa harikası olarak karşımıza çıkan bir yer. Kaçımız farkındayız bu doğa harikası yerin.

karacabey longoz ormanları gölet

Türkiye’de varlığı bilinen 4 longoz ormanından biri Karacabey Longoz Ormanları,  diğer adıyla Su Basar Ormanları. Dünya genelindeki nadir doğal yaşam alanlarının arasında, Avrupa’da örneği olmayan ve Türkiye’deki 4 longoz içinde en büyüğü olan Karacabey Longozu, Kocaçay Deltası’nda, 730 hektarlık bir alan içinde yer almakta. Bir yanında Marmara Denizi, bir yanında Arap Çiftliği Gölü ve Dalyan Gölü bulunmaktadır.

LONGOZ NEDİR? TÜRKİYE’DEKİ LONGOZ ORMANLARI?

Longoz veya Subasar Ormanı,  denize doğru akan derelerin getirdiği kumların birikerek kıyıda set oluşturması ve dere ağzını kapatması sonucu akar suyun biriktiği yerde oluşan bir özel ekosistemdir.  Bir su basar ormanı olan longoz, deniz seviyesinin altındaki orman yapısının daha çok kış aylarında, yağan yağmurlar sonrası orman zemini suyla kaplanarak, ormanın büyük bir kısmı sular altında kalarak longoz oluşuyor.

karacabey longozu salma sığırlar

Güney Marmara akarsularının büyük bölümünün birleşmesiyle oluşan Susurluk Irmağı, Bursa’nın Karacabey ilçesine bağlı Yeniköy yakınlarında Marmara Denizi ile buluşarak Kocaçay Deltasında Karacabey Longoz’unu oluşturmaktadır. Karacabey Longoz Ormanı ‘nda yılın büyük bir bölümü orman su içerisinde kalmaktadır.

Ender rastlanan eko sistemler arasında gösterilen Türkiye’deki diğer longoz ormanları ise şunlardır;

1 – İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı – Kırklareli

2 – Acarlar Longoz Ormanı – Sakarya

3 – Sarıkum Longozu – Sinop

4 – Karacabey Longoz Ormanı – Bursa

Karacabey Longoz Ormanları nerede?  Karacabey Longoz Ormanları’da neler yapılır? Neler Yapılmaz? Karacabey Longoz Ormanları’na gidilir? Giriş ücreti ne kadar? Sorularınıza bu yazımızda cevap bulabilirsiniz. Harika bir doğa gezisine bende varım diyenler Bursa İli Karacabey ilçesinde bulunan Karacabey Longoz ormanlarında unutamayacağınız bir gün geçireceksiniz.

KARACABEY LONGOZ ORMANLARI GEZİ REHBERİ

Doğa ile barışık olanlar için Karacabey Longoz Ormanları harikası bir yer. Henüz yeni yeni keşfedilmeye başlamış.  Recep İvedik 6 filminin Afrika çekimleri Karacabey Longoz Ormanlarında yapılmış. Yıllardır sahip olduğu eşsiz manzaraların ve sahip çıktığı binlerce canlı türünün keşfedilmesini bekleyen Karacabey Longoz Ormanları, şu sıralar Türkiye’nin dört bir yanından gelen ziyaretçilerini kucaklıyor.

karacabey longoz ormanları recep ivedik6

Karacabey longoz ormanları şehrin gürültü ve karmaşasından kaçmak isteyenler için günübirlik iyi bir gezi rotası. Burada kamp kurabilir, doğal güzellikler içerisinde sezsiz sakin kafa dinleyebilirsiniz. Zengin bir flora ve faunaya sahip olan bu bölge doğa severler, fotoğrafçılar, kuş gözlemcileri ile doğa fotoğrafçıları için harika bir yer.

Buradaki çeşitlilik birçok canlıya yaşam alanı yaratırken, ortaya görülmeye değer manzaralar çıkıyor. Alanda tespit edilen 217 kuş türü var. Bunlardan bazıları ; Ak Pelikan, Çamur Çulluğu, Kuğu, Sülün, Yeşil Ağaçkakan, Yalı Çapkını, Sürmeli Kum Kuşu ve Yılan Kartalı gibi nadir görülen türlerdir. Kara Leylek, küçük balaban, gri balıkçıl, kuğu, macar ördeği, sumru, ve poyraz kuşu gibi birçok kuş türü burada üremektedir. Bu kuş türleri ile birlikte çeşitli sürüngenlere ev sahipliği yapmaktadır. Dişbudak, kızılağaç, Söğüt gibi belli türdeki ağaçlar ile göl soğanı, su menekşesi, nilüfer gibi özel bir bitki örtüsünü de içinde barındırıyor.

recep ivedik6 afrika evleri

KARACABEY LONGOZ ORMANLARINDA NELER YAPILIR? 

Doğa  ile baş başa kalıp kendinizi dinleyebilirsiniz.

Erken saatlerde hazırlıklı gelerek, güzel bir kahvaltı ile güne burada başlayabillirsiniz.

Kamp yapmak için ideal bir yer. Çadırınız ile gelip kamp yapabilirsiniz.

Bitki örtüsü ve kuş çeşitliği bakımından oldukça zengin olan bölgede doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

Fotoğraf makinanızı unutmayın. Harika doğa ve kuş fotoğrafları çekebilirsiniz.

Eğer bisikletiniz ile gelirseniz doğanın içinde keyifli bir sürüş olacaktır.

Longozun sonlarında yer alan Kuş Gözlem Kulesi’nden doğayı ve kuşları gözlemleyebilirsiniz.

Longoz ormanı içerisinde yer alan kafede çay kahve içebilir WC ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Özellikle ilkbahardan yaza geçişlerde su üzerinde açan nilüfer çiçekleri gelenlere enfes bir görsel şölen fotoğrafçılara da harika kareler sunmaktadır.

Longoz alanı içerisinde yer alan göletlerde sandal turu yapabilirsiniz.

karacabey longoz ormanları nilüfer çiçekleri

KARACABEY LONGOZ ORMANLARINDA NELER YAPILMAZ?

Karacabey Longoz Ormanı içerisinde yer alan bitkileri koparmayalım. Zaten yasak.

Orman içerisinde inek, koyun, keçi, manda gibi hayvanlarla karşılaşabilirsiniz. Rahatsız etmeyelim.

Kamp ya da piknik yaptığımız alanları temiz bırakalım.

Araba ile içeri girebilirsiniz ama özellikle kış ve bahar aylarında çok fazla içerilere gitmemenizi tavsiye ediyoruz. Her yerde olmasa da bazı yerlerde bulunan çamurlar aracınız saplanabilir ve bozuk yollarda aracınız zarar görebilir. Ya da aracınız batabilir.

Karacabey longoz ormanları kuş gözlem kulesi

KARACABEY LONGOZ ORMANLARINA NASIL GİDİLİR?

Hani az gittik, uz gittik dere tepe düz gittik derler ya. Aynen öyle oldu. Giderken ne ıhlamur ormanlarından ne bal ormanlarından geçtik. Biz Çanakkale istikametinden geldiğimiz için Karacabey merkezinden giriş yaparak Taşlık-Çalık-Ekmekçi-Boğaz mahallelerinden geçerek Bayramdere’ye ulaştık. Bayramdere’ ye geldiğimizde yolumuza devam ederek sağda yolun bitiminde yer alan A101 marketin yanından sağa dönerek Karacabey Longoz Ormanlarına ulaştık.

Karacabey Longozu Bursa merkezden 85 km uzaklıkta yer almaktadır. İzmir yolu üzerinde 50 km gittikten sonra Seyran tabelasından içeri girin. Buradan sırası ile Hayırlar ve Bayramdere tabelalarını takip edin.

Longoza birçok yerden giriş bulunmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz, Uludağ Üniversitesi metro istasyonunun yanından Yeniköy – Boğaz dolmuşlarına binerek boğaz mahallesinde inerek gidebilirsiniz. Yeniköy Boğaz minibüsleri Longozun içine girmiyor,  A101′ in bulunduğu alandan yürümeniz gerekiyor. Fiyat 15 TL.

Karacabey Longozu Yol Tarifi İçin Tıklayınız.

Karacabey Longozu Kuş Gözlem Kulesi Yol Tarifi İçin Tıklayınız.

KARACABEY LONGOZ ORMANI GİRİŞ ÜCRETİ NE KADAR?

Karacabey Longoz Ormanlarına şu an için giriş ücreti alınmasa da yakın bir gelecekte alınacaktır diye düşünüyorum. Umarım ben yanılırım. Milli parklar dahil her yerden ücret talep edilince şaşırmadım değil doğrusu. Ama siz yine de acele edin. Bu fırsatı kaçırmayın. Benden söylemesi….

 

Sizlerde Karacabey Longoz Ormanları hakkındaki gözlem, bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz. 

Comments

comments

Bize Yazın

%d blogcu bunu beğendi: