Perşembe, Aralık 7, 2023
SEYAHAT REHBERİVİDEOLAR

Kıbrıs Tankı | Kıbrıs Tank Nerede? | Tank Efsanesi

KISACA KIBRIS

Kıbrıs tankı ‘ndan önce kısaca Kıbrıs ‘a değinelim. Sımsıcak insanları ve Akdeniz’in mükemmel iklimi ile ünlü bu güzel ada 3 kıtayı birleştiren bir konumdadır.  Eşsiz doğası ve tertemiz sahilleri ile Akdeniz’in turizm cennetidir. Sicilya ve Sardunya’dan sonra Akdeniz’in 3. üçüncü büyük adasıdır.  Efsanede anlatıldığı gibi Sezar’ın Kleopatra’ya aşkını kanıtlamak için bu adayı vermesi en güzel örnektir. Kıbrıs tank gezi rehberi ya da Kıbrıs tank gezisi ile Kıbrıs tankı, Kıbrıs tank efsanesiKıbrıs tank nasıl gidilir? Kıbrıs tank giriş ücreti, Kıbrıs tank ziyaret saatleri, Kıbrıs tank nerede? sorularının cevabı için Kıbrıs’ın Beşparmak Dağları ‘na gidelim. 

Kıbrıs Barış Harekatı sırasında Beşparmak Dağları‘nda 1024 metre yükseklikte dik ve sarp kayaların üzerinde kalan Kıbrıs tankı savaş efsanesi değil, gerçeğin ta kendisidir. Şimdi Kıbrıs Tank 

kıbrıs tankı

KIBRIS BARIŞ HAREKATI VE O EFSANE TANK

Kıbrıs’ın beşparmak dağlarındaki efsane tankı ‘nı ilk duyduğumda çok etkilenmiş sonrasında bu efsane tankı bir gün görmeyi hep hayal etmiştim. 20 Temmuz 1974 tarihinde gerçekleşen Kıbrıs Barış Harekatı hemen öncesi 05 Temmuz 1974 yılında Kıbrıs’ta nerede ise bir soykırım başlar. Bunun üzerine rahmetli Rauf Denktaş Bayrak radyosu aracılığı ile Türkiye’den  Kıbrıs halkına yardım çağrısında bulunur. Tarihler 20 Temmuz 1974’ün sabahını gösterdiğinde, Türk Ordusu  havadan indirme, denizden çıkarma harekatına başlar. Ve TRT televizyonlarından sabah saat 06:10’da harekatı duyuran dönemin Başbakan’ı rahmetli Bülent Ecevit, dünyayı şaşırtan o tarihi konuşmayı yapar.  

kibris tanki

O TARİHİ KONUŞMA

“Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kıbrıs’a indirme ve çıkarma harekâtı başlamış bulunuyor. Allah milletimize, bütün Kıbrıslılara ve insanlığa hayırlı etsin. Bu şekilde insanlığı ve barışa büyük hizmette bulunmuş olacağımıza inanıyoruz. Öyle umarım ki kuvvetlerimize ateş açılmaz ve kanlı bir çatışma olmaz. Biz aslında savaş için değil, barış için, yalnız Türklere değil, Rumlara da barışı getirmek için adaya gidiyoruz. Bu karara ancak tüm politik ve diplomatik yolları denedikten sonra mecbur kalarak vardık.

Bütün dost ülkelere, bu arada son zamanlarda yakın istişarelerde bulunduğumuz dost ve müttefiklerimiz Birleşik Amerika’ya ve İngiltere’ye meselenin müdahalesiz halledilebilmesi, diplomatik yollardan halledilebilmesi için gösterdikleri iyi niyetli çabalar için şükranlarımı belirtmeyi borç bilirim. Eğer bu çabalar sonuç vermediyse, elbette sorumlusu, bu iyi niyetli gayretleri gösteren devletler değildir. Tekrar bu harekatın insanlığa, milletimize ve tüm Kıbrıslılara hayırlı olmasını dilerim. Allah’ın milletimizi ve bütün insanlığı felaketlerden korumasını dilerim.” 

kıbrıs tank gezisi

Ecevit’in yaptığı bu tarihi konuşmayı her dinlediğimde yaşadığım heyecanı,  bu gün bu satırları yazarken de yaşıyorum. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sırasında Beşparmak Dağların’da bin 24 metre yükseklikte dik ve sarp kayaların üzerinden ilerleyerek  düşman tahkimatını püskürten birde “Efsane Tank” vardır. Beşparmak dağlarında, Selvili Tepe mevkiinde bulunan Kıbrıs tank anıt hitabesinde şu cümlelere yer verilmiştir.

KIBRIS TANK ANIT HİTABESİ

“Bu Tank, Türk’e has atılganlık ve cüretkarlığın anıtlanmış bir örneği ve simgesidir. 

02 Ağustos 1974 günü yapılan Lapta muharebelerinde düşmanı yan ve gerisinden vurmak için görevlendirilen, özel görev kuvveti’ne mensup bu tank; St. Hillarion bölgesinden, dar ve namüsait bir yolu kullanarak ve karanlığa sarkan bir zamanda (saat 21:15 sıralarında) buraya kadar gelmiş ve düşmanın yol üzerine döşediği mayına basması sonucu tahrip olmuş, bilahare arkadaki diğer bir tank tarafından da, yolun açılması maksadıyla buraya itilmiştir.”

Kıbrıs Tankın çıktığı dik yamacı görmek için TIKLAYIN.

kıbrıs tank nasıl gidilir

Bugün hala olduğu yerde açık hava müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlayan Kıbrıs tankı ‘nı yerinde görmeyenler, bunun bir savaş efsanesi olduğunu sanırlar. Ama bu efsane gerçektir, bir de hikayesi vardır. Gelin bu hikayeyi bir de bizden dinleyin.

KIBRIS TANK EFSANESİ

Kıbrıs meserya ovasında, sarp ve duvar gibi tek engel Kıbrıs Beşparmak dağlarıdır.  Dağdan Girne sahile baktığınızda uçaktan bakıyormuş izlenimi verir. O kadar dik, sarp ve yüksektir. 

Bu dik yamaca bu tankı çıkartan tank mürettebatı;

Tank Komutanı Tank Üsteğmen Mahmut ŞANLITÜRK, Tank Onbaşı Gürler ERDAĞ, Tank Erler Abdülkadir KURT ve Recep DOĞANYİĞİT’tir.

Birliğin komutanı, tankın sürücüsü kahraman askere;
– Evladım bu tankı buraya nasıl çıkardın? diye sorunca.
Asker;
– Komutanım, o anda gözlerimin önünde engelsiz dümdüz bir yol göründü. Rumlar kaçıyordu, ateş ede ede buraya öyle çıktım.
Komutan mehmetçiğe emreder.
– Tankı indir.
Er cevap verir.
– O yolu görmeden nasıl indireyim komutanım.
 

20-22 Temmuz tarihleri arasında yapılan harekat, Kıbrıs Barış Harekatı’nın ilk bölümünü oluşturdu. 8-13 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşen 2. Cenevre görüşmelerinde Türkiye’nin talepleri karşılanmayıp, 1. Cenevre anlaşmasında alınan kararların da uygulanması gerçekleşmedi. Cenevre’de yürütülen müzakerelerden bir sonuç çıkmayınca 14 Ağustos 1974 tarihinde Dışişleri Bakanı Turan Güneş’in Ankara’ya “Ayşe tatile çıksın” Kıbrıs Barış Harekatı parolası ile 2. Kıbrıs Harekâtı başlamış oldu.

kıbrıs tank nerede

Beşparmak Dağlarındaki Tankın Paleti Halen Olduğu Yerde Sergileniyor

Instagram Takip İçin TIKLAYIN.

KIBRIS EFSANE TANKI ZİRVEYE ÇIKARAN GAZİLER

Selam olsun, 1974 Kıbrıs Barış Harekatında Dünya savaş tarihi’nin ibret dolu hikayelerini yazanlara, selam olsun bu destan yazılırken şehit olanlara. Bugün harekatın üzerinden 48 yıl geçmiş ama o tank, Rumları kaçarken kovalayan Türk M-47 tankının çıktığı tepeyi ölümsüzleştiren bir abide halinde oradadır.  Üzerine tank mürettebatının isimleri kazılı bir de plaket takılmıştır. Yakın zaman önce Kıbrıs Beşparmak Dağlarındaki efsane tankı zirveye çıkaran iki gazı mürettebat 43 yıl sonra tankın önünde buluştu. Gelin tankın Beşparmak Dağlarının zirvesine çıkış hikayesini birde gazilerimizden dinleyin.

YOUTUBE ve diğer videolar için TIKLAYIN.

KIBRIS TANKI NEREDE?

Kıbrıs tank nerede? sorusunun cevabı ise, Kıbrıs Beşparmak dağlarında, Selvili Tepe mevkiinde bulunmaktadır.

KIBRIS TANKI ‘NA NASIL GİDİLİR?

Kıbrıs’ın Beşparmak Dağları’ndaki Kıbrıs Tankı ‘na nasıl gidilir?  Lefkoşe şehir merkezinden Girne yoluna doğru devam ederken Saint Hilarion Kalesi yol ayırımından giriyoruz.  Saint Hilarion Kalesi yolu üzerinde sol tarafta tanka gider tabelasını göreceksiniz. Soldan devam ederek yaklaşık 20 km sonra tanka ulaşıyoruz. Aman dikkatli olun. Yol çok dar.

KIBRIS TANK GİRİŞ ÜCRETİ VE ZİYARET SAATLERİ

Kıbrıs tankı Beşparmak dağları üzerinde oldukça sayfiye ve virajlı bir yolda. Bunu dikkate alarak gündüz saatlerinde ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.  Bu “Efsane Tank” için giriş ücreti yoktur.  1974 yılındaki Kıbrıs Barış Harekatı sırasında buraya çıktığı belirtilen tank, halen burada bulunmakta ve birçok ziyaretçisi bulunmaktadır.

Yolu Harita üzerinde görmek için TIKLAYIN…

 

Sizlerde Kıbrıs’ın Beşparmak Dağları‘ndaki Kıbrıs Tankı,  “Kıbrıs Efsane Tank”hakkındaki gözlem, bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz. 

 

Comments

comments

One thought on “Kıbrıs Tankı | Kıbrıs Tank Nerede? | Tank Efsanesi

  • Muzo

    Allah hepsinden razi olsun.Hayatta olmayanlara rahmet etsin.Degerlrrini bilelim.

    Yanıtla

Bize Yazın

%d