Kıbrıs’ın Beşparmak Dağları’ndaki Efsane Tankı

KIBRIS BARIŞ HAREKATI VE O EFSANE TANK

Kıbrıs’ın beşparmak dağları’ndaki efsane tankı ‘nı ilk duyduğumda çok etkilenmiş sonrasında bu efsane  tankı bir gün görmeyi hep hayal etmiştim. 20 Temmuz 1974 tarihinde gerçekleşen Kıbrıs Barış Harekatı hemen öncesi 05 Temmuz 1974 yılında Kıbrıs’ta nerede ise bir soykırım başlar. Bunun üzerine rahmetli Rauf Denktaş Bayrak radyosu aracılığı ile Türkiye’den  Kıbrıs halkına yardım çağrısında bulunur. Tarihler 20 Temmuz 1974’ün sabahını gösterdiğinde, Türk Ordusu  havadan indirme, denizden çıkarma harekatına başlar. Ve TRT televizyonlarından sabah saat 06:10’da harekatı duyuran dönemin Başbakan’ı rahmetli Bülent Ecevit, dünyayı şaşırtan o tarihi konuşmayı yapar.  

Kıbrıs'ın Beşparmak Dağları'ndaki Efsane Tankı
Kıbrıs’ın Beşparmak Dağları’ndaki Efsane Tankı

O TARİHİ KONUŞMA

“Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kıbrıs’a indirme ve çıkarma harekâtı başlamış bulunuyor. Allah milletimize, bütün Kıbrıslılara ve insanlığa hayırlı etsin. Bu şekilde insanlığı ve barışa büyük hizmette bulunmuş olacağımıza inanıyoruz. Öyle umarım ki kuvvetlerimize ateş açılmaz ve kanlı bir çatışma olmaz. Biz aslında savaş için değil, barış için, yalnız Türklere değil, Rumlara da barışı getirmek için adaya gidiyoruz. Bu karara ancak tüm politik ve diplomatik yolları denedikten sonra mecbur kalarak vardık.

Bütün dost ülkelere, bu arada son zamanlarda yakın istişarelerde bulunduğumuz dost ve müttefiklerimiz Birleşik Amerika’ya ve İngiltere’ye meselenin müdahalesiz halledilebilmesi, diplomatik yollardan halledilebilmesi için gösterdikleri iyi niyetli çabalar için şükranlarımı belirtmeyi borç bilirim. Eğer bu çabalar sonuç vermediyse, elbette sorumlusu, bu iyi niyetli gayretleri gösteren devletler değildir. Tekrar bu harekatın insanlığa, milletimize ve tüm Kıbrıslılara hayırlı olmasını dilerim. Allah’ın milletimizi ve bütün insanlığı felaketlerden korumasını dilerim.” 

Kıbrıs Tank Gezi Rehberi
Tank Anıt Hitabesi

Ecevit’in yaptığı bu tarihi konuşmayı her dinlediğimde yaşadığım heyecanı,  bu gün bu satırları yazarken de yaşıyorum. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sırasında Beşparmak Dağların’da bin 24 metre yükseklikte dik ve sarp kayaların üzerinden ilerleyerek  düşman tahkimatını püskürten birde efsane tank vardır. Beşparmak dağlarında, Selvili Tepe mevkiinde bulunan 

Tank Anıt Hitabesinde şu cümleler yer alıyor:

“Bu Tank, Türk’e has atılganlık ve cüretkarlığın anıtlanmış bir örneği ve simgesidir. 

02 Ağustos 1974 günü yapılan Lapta muharebelerinde düşmanı yan ve gerisinden vurmak için görevlendirilen, özel görev kuvveti’ne mensup bu tank; St. Hillarion bölgesinden, dar ve namüsait bir yolu kullanarak ve karanlığa sarkan bir zamanda (saat 21:15 sıralarında) buraya kadar gelmiş ve düşmanın yol üzerine döşediği mayına basması sonucu tahrip olmuş, bilahare arkadaki diğer bir tank tarafından da, yolun açılması maksadıyla buraya itilmiştir.”

Tankın çıktığı dik yamacı Google Earth’ta görmek için TIKLAYIN…

Kıbrıs Tank'a nasıl gidilir
Kıbrıs’ın Beşparmak Dağları’ndaki Efsane Tankı

Bugün hala olduğu yerde açık hava müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlayan bu tankı yerinde görmeyenler, bunun bir savaş efsanesi olduğunu sanırlar. Ama bu efsane gerçektir, bir de hikayesi vardır. Gelin bu hikayeyi bir de bizden dinleyin.

Kıbrıs meserya ovasında, sarp ve duvar gibi tek engel Kıbrıs Beşparmak dağlarıdır.  Dağdan Girne sahile baktığınızda uçaktan bakıyormuş izlenimi verir. O kadar dik, sarp ve yüksektir. 

Bu dik yamaca bu tankı çıkartan tank mürettebatı;

Tank Komutanı Tank Üsteğmen Mahmut ŞANLITÜRK, Tank Onbaşı Gürler ERDAĞ, Tank Erler Abdülkadir KURT ve Recep DOĞANYİĞİT’tir.

Birliğin komutanı, tankın sürücüsü kahraman askere;
– Evladım bu tankı buraya nasıl çıkardın? diye sorunca.
Asker;
– Komutanım, o anda gözlerimin önünde engelsiz dümdüz bir yol göründü. Rumlar kaçıyordu, ateş ede ede buraya öyle çıktım.
Komutan mehmetçiğe emreder.
– Tankı indir.
Er cevap verir.
– O yolu görmeden nasıl indireyim komutanım.
 

20-22 Temmuz tarihleri arasında yapılan harekat, Kıbrıs Barış Harekatı’nın ilk bölümünü oluşturdu. 8-13 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşen 2. Cenevre görüşmelerinde Türkiye’nin talepleri karşılanmayıp, 1. Cenevre anlaşmasında alınan kararların da uygulanması gerçekleşmedi. Cenevre’de yürütülen müzakerelerden bir sonuç çıkmayınca 14 Ağustos 1974 tarihinde Dışişleri Bakanı Turan Güneş’in Ankara’ya “Ayşe tatile çıksın” şifresiyle 2. Kıbrıs Harekâtı başlamış oldu.

Kıbrıs'ın Beşparmak Dağları'ndaki Efsane Tankı

Beşparmak Dağlarındaki Tankın Paleti Halen Olduğu Yerde Segileniyor

İnstagram Takip İçin TIKLAYIN…

Selam olsun, 1974 Kıbrıs Barış Harekatında Dünya savaş tarihi’nin ibret dolu hikayelerini yazanlara, selam olsun bu destan yazılırken şehit olanlara. Bugün harekatın üzerinden 44 yıl geçmiş ama o tank, Rumları kaçarken kovalayan Türk M-47 tankının çıktığı tepeyi ölümsüzleştiren bir abide halinde oradadır.  Üzerine tank mürettebatının isimleri kazılı bir de plaket takılmıştır.  Yakın zaman önce Beşparmak Dağlarındaki tankı zirveye çıkaran iki gazı mürettebat 43 yıl sonra tankın önünde buluştu. Gelin tankın Beşparmak Dağlarının zirvesine çıkış hikayesini birde gazilerimizden dinleyin.

YOUTUBE ve Diğer Videolar için TIKLAYIN…

 

TANK’A NASIL GİDİLİR?

Kıbrıs’ın Beşparmak Dağları’ndaki Efsane Tankı ‘na nasıl gidilir?  Lefkoşe şehir merkezinden Girne yoluna doğru devam ederken Saint Hilarion Kalesi yol ayırımından giriyoruz.  Saint Hilarion Kalesi yolu üzerinde sol tarafta tanka gider tabelasını göreceksiniz. Soldan devam ederek yaklaşık 20 km sonra tanka ulaşıyoruz. Aman dikkatli olun. Yol çok dar.

Yolu Harita üzerinde görmek için TIKLAYIN…

p-content/uploads/2018/08/Gezikent.jpeg?w=1024&ssl=1 1024w, https://i0.wp.com/gezikent.com/wp-content/uploads/2018/08/Gezikent.jpeg?resize=300%2C158&ssl=1 300w, https://i0.wp.com/gezikent.com/wp-content/uploads/2018/08/Gezikent.jpeg?resize=768%2C405&ssl=1 768w, https://i0.wp.com/gezikent.com/wp-content/uploads/2018/08/Gezikent.jpeg?resize=390%2C205&ssl=1 390w" sizes="(max-width: 651px) 100vw, 651px" />

Sizlerde Kıbrıs’ın Beşparmak Dağları’ndaki Efsane Tankı hakkındaki gözlem, bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz. 

Comments

comments

One thought on “Kıbrıs’ın Beşparmak Dağları’ndaki Efsane Tankı

  • 01/08/2018 tarihinde, saat 22:41
    Permalink

    Allah hepsinden razi olsun.Hayatta olmayanlara rahmet etsin.Degerlrrini bilelim.

    Yanıtla

Bize Yazın

%d blogcu bunu beğendi: