Cumartesi, Eylül 23, 2023
Gezi Günlüğü

Konya Kyoto Japon Parkı

KONYA KYOTO JAPON PARKI

Bozkırın tam da ortasındaki Konya Tropikal Kelebek bahçeleriyle, Japon parklarıyla,  tarihi ve dini yapılarıyla gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir çeşitliliğe sahip olmuştur.

Türkiye’nin en büyük Japon Bahçesi olan Konya Konya Kyoto Japon Parkı, doğal dünyası, yemyeşil doğası ve güzel manzarası ile ziyaretçilerini büyülüyor. Bizimde içinde gezerken hem büyülenip hem de çok keyif aldığımız Kyoto Japon parkı; Türk-Japon halklarının kardeşlik duygularının geliştirilmesi ve her iki ulusun birbirlerini daha iyi tanımaları amacıyla Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmıştır. Japon Parkına girdiğiniz anda sizde gerçekten farklı bir dünyaya adım attığınızı hissedeceksiniz.

JAPON BAHÇESİ NEDİR?

Japon geleneklerine göre düzenlenen bahçelere Japon bahçesi denilmektedir. Avrupa bahçeleri daha çok lüks ve zenginliği temsil ederken, Japon bahçeleri  Avrupa’nın aksine Japon halkının karekteri, doğa ve tabiat sevgisi ile doğaya özleminin bir parçası kabul edilmiştir.  

İnsan eli değmemiş gibi duran Japon bahçesinde aslında el değmemiş yer yoktur. Japonların göllere, dağlara, nehirlere, kayalara ve ağaçlara karşı duydukları sevgi, doğaya olan hayranlıklarının bir kanıtıdır. Doğayı küçülmüş ve minyatür olarak yeniden tasarlamak ve kendi ruhundaki duygu ve güzellikleri de katarak doğayı bahçeye yeniden uyarlamak, Japon bahçe sanatının temel ilkesidir. Japon bahçelerinde ana kullanım amacı sadece güzel görüntü de değildir. Öncelikli olan ruhun huzur bulacağı bir ortam yaratmaktır.

KONYA KYOTO JAPON PARKI

Tamda bu duygular ile hem Japon ruhunda bahçe yaratmak, hem de Konya ile Kyoto arasında kardeşlik ilişkilerinin geliştirilmesi amacıyla kolları sıvayan Konya Büyükşehir Belediyesi 2010 yılında 36 bin metrekarelik alanıyla Türkiye’nin en büyük Japon Bahçesi olan Konya Kyoto Japon Parkını hizmete açıyor.

Japon mimarisi ve kültürüne uygun olarak yapılan Konya Kyoto Japon Parkı’nda 4000 m2 lik bir gölet, ahşap ve taş köprüler, japon bahçesi, küçük adalar ve doğal tepeler, kamelyalar, seyir terasları, taş fenerler, bambu su oyunları, kuru bahçe, japon ağaçları ve bitkileri ile Japon mimarisi tarzıyla inşa edilmiş üç kapı bir de çay evi bulunuyor.

Bunun yanında park alanı içerisinde Japon Kültüründe büyük bir öneme sahip Sakura ağaçları bulunmaktadır. Her an ölümü yaşayan Sakura ağaçları. Sakura çiçekleri Japonya’da baharın müjdecisi olmasına rağmen, daha en güzel halindeyken dallarından düşmeye başlar; bu yüzden edebiyatta ölüm ile yaşamın birlikteliğini ifade eder onlar için.

Sakura ağacı aslında bir kiraz ağacı. Üstelik meyve bile vermiyor. Sakura Türkçe’de ‘’Kiraz Çiçeği’’ anlamına gelmektedir. Ağır ağır açar bu ağacın çiçekleri ama dökülmesi de bir o kadar hızlı olur. Tıpkı hayatın başlangıcı ve sonu gibi.

Özellikle hafta sonları düğün fotoğrafçılarının da yoğun ilgi gösterdiği Japon Parkı’nda fotoğraf çekimine gelen gelin ve damatlarla da karşılaşabilirsiniz. Yeni evlenen çiftler Japon Parkı’na gelerek düğünden önce açık hava çekimlerinin bir çoğunu bu parkta yapıyor.

Neler yok ki dereler, tepeler, göletler, akarsular, kayalar, seyir terasları, japon ağaç ve bitkileri ile Konya hem kendi halkına hem de gelen misafirlerine doğa harikası bir park yaratmış. Biz gezmeye ve fotoğraf çekmeye doyamadık.   

KYOTO JAPON BAHÇESİ NEREDE?

Kyoto Japon bahçesi Konya İlinin Selçuklu ilçesi Kosova Mahallesi Veysel Karanı  caddesi No:131 adresinde yer almaktadır. Tel: 0332.2612303 Web Sitesi: http://www.japonpark.com/ Konum için TIKLAYIN..

KONYA KYOTO JAPON BAHÇESİNE NASIL GİDİLİR?

Konya Kyoto Japon Bahçesine toplu taşıma araçları ile gitmek için, Alaaddin Tepesinden hareket eden 10A, Konya Otogardan hareket eden 59A ve Mevlana Müzesinde hareket eden 44D numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz.

Özel aracınız ile Konya Kyoto Japon bahçesine gitmek için Alaeddin Tepesi ile Karatay Medresesi yakınlarında bulunan caddeden devam ederek Sille Kavşağına, sonrasında ise Çevre Yolu Caddesi’ne çıkılarak İstanbul Caddesi takip edilmelidir. Bu cadde takip edildiğinde parka ulaşılacaktır. Alaeddin Tepesi ile parkın arasındaki mesafe 13 km’dir. Kyoto Japon bahçesi çevresinde aracınızı park edebilirsiniz.

KONYA KYOTO JAPON PARKINDA NE YENİR?

İşletmesi Belediye tarafından yapılan Kyoto Japon Parkı’ndaki Japon mimarisiyle yapılmış Japonpark Restaurant ve Cafe’de hafta içi her gün 08:30 – 12:00 saatleri arasında, hafta sonu ise 08:30 – 13:30 saatleri arası açık büfe kahvaltı keyfini yaşayabilir ya da kahvaltı hizmetinin yanında Japon mutfağının geleneksel lezzetlerini tadabilirsiniz. Hem bol çeşitleri hem de uygun fiyatları ile yemyeşil bir ortamda huzur içinde yemeğinizi yiyebilirsiniz. Restoran için rezervasyon yaptırmanıza gerek yok.

Özellikle hafta sonları yoğun ilgi gören Japon Parkı’nda restoranı kullanmak istemeyenler için gölet kenarında kamelyalar oluşturulmuş. Bu alanlarda piknik yapabilir, çayınızı yudumlayarak ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

Konya Kyoto Japonpark Restaurant ve Cafe Menüsü için TIKLAYIN…

KYOTO JAPON PARKI ZİYARET SAATLERİ

Her gün 08.00 ila 23.00 saatleri arasında açık olan Kyoto Japon Parkına giriş ücretsiz olup Japonpark Restaurant ve Cafe’de hizmetlerin kullanılması için ise misafirlerin ücret ödemesi gerekmektedir.

Comments

comments

One thought on “Konya Kyoto Japon Parkı

Bize Yazın

%d blogcu bunu beğendi: