Cumartesi, Eylül 23, 2023
Güncel Turizm HaberleriSEYAHAT REHBERİ

Moldova’ya Kimlikle Gidebilirsiniz

MOLDOVA’YA KİMLİKLE SEYAHAT DÖNEMİ BAŞLADI

Moldova’ya kimlikle gidebilirsiniz. Moldova Ankara Büyükelçisi Igor Bolboceanu, Moldova ve Türkiye arasında kimlikle seyahat uygulanmasının başlatılması için yasal sürecin tamamlandığını ve Gürcistan, Ukrayna ve Kuzey Kıbrıs’tan sonra Moldova’ya da kimlikle seyahat edebileceğimizi belirtti. Türkiye ile Moldova arasında yapılan anlaşma ile Türkiye ile Moldova arasında pasaport yerine sadece kimlikle seyahat dönemi başlamış oldu.

İki ülke vatandaşlarının artık doğrudan ziyaretlerinde pasaport yerine kimlik yeterli olacak. Moldova’ya kimlikle seyahat edilebilme imkanı sunulmasının ardından vatandaşlar Moldova nerede, Moldova nasıl bir ülke, Moldova’ya komşu ülkeler hangileri,  Moldova’da gezilecek yerler neresi, Moldova’ya nasıl gidilir sorularına yanıt aramaya başladı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Ukrayna ve Gürcistan‘a Moldova’nın da eklenmesiyle Türkiye vatandaşlarının pasaportsuz yani çipli kimlikle gidebildiği ülke sayısı dörde çıktı. Türkiye ve Moldova vatandaşları turistik, iş bazlı veya diğer nedenlerle diğer ülkeye sadece çipli kimliklerini ibraz ederek giriş yapabilecek ve 90 güne kadar kalabilecek.

MOLDOVA NEREDE?

Moldova veya resmî adıyla Moldova Cumhuriyeti, Doğu Avrupa’da yer alan Ukrayna ile Romanya arasında kalan bir ülkedir. Başkenti Kişinev’dir. 1991 yılında SSCB’nin dağılmasının ardından bağımsızlığını kazanmıştır. İçinden Prut ve Dinyester nehirleri geçmektedir. Dinyester nehrinin doğu kıyısını bir şerit halinde kapsayan bölgede tek taraflı bağımsızlığını ilan eden de-facto bir cumhuriyet olan Transdinyester bulunur.

MOLDOVA NASIL BİR ÜLKE?

Avrupa’nın en fakir ülkelerinden bir olan Moldova’nın yeşili bol olup ormanlarla ve göllerle kaplıdır. Yeme içme fiyatlarının oldukça uygun olduğu Moldova,  dövizin yüksek olduğu şu sıralarda yurt dışına seyahat etmek isteyenler için ideal bir ülke durumundadır. Karadeniz’e kıyısı bulunmayan Moldova’nın resmi dili Romence’dir.  Aynı zamanda Rusça’da ülkede hem ilk dil hem ikinci dil gibi görünmektedir. Para birimi Moldova Leyi’dir.

MOLDOVA’NIN SINIR KOMŞUSU ÜLKELERİ HANGİLERİDİR?

Moldova’ya sınır komşusu olan ülkeler arasında  Ukrayna, Romanya ve Belarus yer alıyor.

MOLDOVA’DA GEZİLECEK YERLER NERELERİDİR?

Ormanlar ve göllerle kaplı Moldova’nın insanı sıcak kanlı olup bir çok gezilebilecek yeri bulunmaktadır. Başkent Kşinev’de Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Güzel Sanatlar Müzesi, Stefan Çel Mare Heykeli ve Meydanı, Opera Binası, Gül Vadisi, Botanik Parkı ünlü yazar Puşkin’in Evi, Holly Gates, Nativity Katedrali,  Valea Morilor Meydanı, Stefan Cel Mare Parkı gezilebilir.

Ülkenin başkentinden sonra Moldova’da bulunan en büyük ikinci şehir Balti’dir. Moldova’nın bu bölgesinde de şarap üretimi oldukça önemli. Ülkenin ilk ulusal tiyatro binası olan Vasile Alecsandri Ulusal Tiyatrosu, Saint Constantine ve Elena Katedrali, Saint Nicholas Kilisesi Balti’de gezilecek yerler arasındadır.

Kişnev’ e yaklaşık 200 km uzaklıkta bulunan Edinet şehri, Moldova’nın tarihi kentlerinden biridir. Moldova’da 500 yıllık tarihe sahip bir şehirdir.

MOLDOVA’YA NASIL GİDİLİR?

Moldova’ya kara yolu ya da hava yolu ile gidilebilir. Moldova’ya seyahat için en ideal yol havayolu’dur. Ülkenin tek havaalanı başkent Kişinev’e İstanbul,  Izmir ve Ankara’dan direkt uçuşlar mevcuttur. Moldova’ya gitmek için tercih edilebilecek bir diğer yol ise karayoludur. Yaklaşık 13 saat süren kara yolculuğu yolların çok düzgün olmaması nedeniyle pek tavsiye edilmemektedir.

 

Sizlerde Sadece Kimlikle Moldova seyahati hakkındaki gözlem, bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.

 

Comments

comments

2 thoughts on “Moldova’ya Kimlikle Gidebilirsiniz

Bize Yazın

%d blogcu bunu beğendi: