Çarşamba, Kasım 29, 2023
Bisiklet-MotosikletVİDEOLAR

Motokros Yarışları | Gönen’de Yapıldı | Motokros Nedir?

MOTOKROS YARIŞLARI GÖNEN’DE YAPILDI

Motokros yarışları Gönen’de yapıldı. Türkiye LIQUI MOLY Motokros Şampiyonası’nın 4. ayak yarışları Balıkesir’in Gönen ilçesinde yapıldı.

Gönen Belediyesinin ev sahipliği yaptığı Şakir Şenkalaycı Motokros Parkuru’nda gerçekleştirilen yarışlarda, MX1, MX2, MX2 Junior, MX, 85cc, 65cc, 50cc, Senior ve Veteran sınıflarında 120 sporcu motokros yarışlarında mücadele verdi.  Bu spora gönül veren yüzlerce sporcu ile binlerce seyirci Gönen’de adrenalin ve heyecanı bir arada yaşadı. Bugün motokros sporu dünyada 2 milyar insanın takip ettiği bir aktivitedir.

Peki, dünyada birçok izleyicisi olan Motokros nedir? Motokros nasıl yapılır? Motokros ekipmanları nelerdir? Motokros yarışlarına ev sahipliği yapan Gönen nerededir? Gönen’in neyi meşhurdur? Gelin birlikte bir göz atalım.

motokros yarışları

GÖNEN NEREDEDİR?

Antik çağlardaki Asepsus ve Artemea isimleriyle anılan ilçe zengin bir kültürel ve tarihi mirasa sahiptir. Bulunan kitabelerde şehrin adı ‘Sıcak Su Şehri, Thermi’, hamamları ise ‘Granikaion Hamamları’ olarak geçmektedir.

Peki! Türkiye’ye nam salmış kaplıcalara, yemyeşil bir doğaya, verimli topraklara sahip bir ilçe olan Gönen nerededir?

Gönen, Marmara Bölgesi’nin Güney Marmara Bölgesi içinde Balıkesir iline bağlı 73.000 nüfuslu bir ilçesidir. Balıkesir’e 120 Km, Çanakkale’ye 150 Km, İstanbul’a 270 Km, İzmir’e 250 Km, Ankara’ya 540 Km uzaklıkta yer almaktadır.

GÖNEN’İN NEYİ MEŞHURDUR?

Gönen Kaplıcaları

Tarihi ve doğal yapılara, yemyeşil bir doğa ile bereketli topraklara ev sahipliği yapan Gönen kaplıcaları ile meşhurdur. Her yıl on binlerce turist İlçede yer alan termal sulardan faydalanmaktadır.

Gönen Baldo Pirinci

Zengin ve bereketli topraklara sahip Gönen ovasında, baldo pirinci başta olmak üzere hububat, yem bitkileri sebze ve meyve yetiştiriciliği yapılmaktadır. Türkiye’de ve Dünyada lezzeti ve kalitesi ile tanınan Gönen baldo pirinci sadece Gönen’de yetişmektedir. Türk damak tadına uygun Gönen baldosu Türkiye’de yetişen en kaliteli pirinç türü olup oldukça meşhurdur.

gonen kelle peyniri

Gönen Mihaliç (Kelle) Peyniri

Eeee topraklar bereketli olunca tarımsal ve hayvansal üretime dayalı sanayi de gelişmiştir. Yörenin en güzel ve kaliteli peynirleri ilçedeki mandıralarda üretilmektedir. Yaklaşık 200 yıllık bir geçmişe sahip Mihaliç peyniri, halk arasında “Mağlıç”, “Mahlıç” Manyas, Gönen ve Bandırma yörelerinde ise “Kelle” peyniri olarak da bilinmektedir. Gönen kelle peyniri olarak bilinen bu peynir eşsiz tadı, ağızda dağılan yumuşak dokulu yapısıyla Gönen’in meşhur bir peyniridir.

Gonen'in neyi meşhur

Gönen İğne Oyaları

İğne oyası geçmişten günümüze Gönen’de, İğne ve iplik yardımı ile Gönenli hanımların ellerinde sanata dönüşüyor. Oyacılığın Gönen’de ne zaman başladığı kesin olarak bilinmese de, 1969 yılından bu yana Gönen’de Salı günleri pazarın yanında bir de oya pazarı kurulmaktadır. Bu pazarda bayanlar sabahın erken saatlerinden öğleye kadar yaptıkları iğne oyalarını satmaktadır. İğne oyası Gönenli binlerce hanım tarafından en ince ayrıntılarına kadar öğrenilip üzerinde uzmanlaşılmış bir sanat, meslek ve iştir. Gönen’in iğne oyaları Dünyaca meşhurdur.

Ve her yıl yapılan motokros yarışları Gönen’in tanıtımına ve ekonomisine katkı sağlayacaktır.

gönen motokros yarışları

MOTOKROS NEDİR?

Motokros, engelli ve engebeli arazi üzerindeki parkurlarda motokros motosikletlerinin yarıştığı bir arazi sporudur.

Motocross ya da dilimizdeki adıyla Motokros, adrenalin seviyesi yüksek, denge konusunda üstün yetenek isteyen, çok fazla fiziksel ve zihinsel eğitim gerektiren Dünyadaki fiziksel olarak en zorlu ikinci spordur.

Motokros sporunda motokros motosikletleri ile özel toprak yarış parkurlarında zaman denemeleri, sıralama yarışları ve büyük yarışlar yapılmaktadır.

motokros nasıl yapılır

MOTOKROS NASIL YAPILIR?

Motokros yarışları katılımcılar için olduğu kadar izleyiciler için de çok eğlencelidir. Amatör ve profesyonel sürücülere yönelik olarak farklı şekillerde düzenlenen motokros yarışlarında genelde sürücüler başlama noktasından aynı anda start alarak çıkış yapmaktadır. Parkur alanında keskin dönüş yerleri, ıslak ve çamurlu noktalar ile tepeler yer almaktadır. Sporcular motorun gücünden yararlanarak kazanmaya oynamaktadır.

motokros yarışları

MOTOKROS AKSESUARLARI NELERDİR?

Motokros yarışmaları sırasında güvenliğiniz konusunda önemli rol oynayan motokros aksesuarları seçiminde ihtiyaçlarınız doğrultusunda bir ürün almalısınız. 

motokros yarışları

Motokros Motorları

Motokros yarışlarında ana ekipman motorlardır. Yarışmalarda kullanılan motosikletler 50 ila 550 cc arasındadır. Motosikletler normal motosikletlere göre çok daha hafiftir.  Motokros motorları yarışa hazır durumda satın alınabilir veya sürücünün zevkine göre uyarlanabilir.

Motokros yarışmalarında 10 yaşına kadar 50cc grubunda yarışılabilirken, 8-14 yaş arası yarışmacılar 65cc’yi tercih ederler. 10 yaş üzeri özellikle yapısı uygun çocuklar ise 85cc’de mücadele ederler. 15 yaşından itibaren artık büyük standart motorlara geçme zamanı gelmiş demektir. TMF kuralları gereği 16 yaşından büyüklerin MX olarak adlandırılan standart kategorilerde yarışması zorunludur.

Motokros Kaskları

Motor sporlarındaki en önemli aksesuarlardan birisi kasklardır. Cross kaskların sürücülerin hayatını kurtaran önemli bir işlevi vardır. Kendi içinde farklı özellikler içeren kaskların havalandırma kulak koruma, yüz koruma gibi özellikleri bulunmaktadır. Kaliteli bir kask, ciddi beyin hasarlarına karşı sizi koruyabilecek en önemli aksesuardır.

Gözlükler

Motokros sporunda güvenliğiniz gereği sürüş gözlüklerini takmanız gerekir.  Motokros yarışlarında kullanılan gözlükler, gözleri ve yüzde kaskın kapatamadığı alanları koruyacaktır. Gözlükler ayrı bir aksesuar olmasına rağmen kaskların gözlüklü modelleri de bulunmaktadır.

motokros eldiveni

Eldiven

Eldivenler sürüş esnasında ellerinizi koruyacak güvenli bir ekipmandır. Eldivenlerin ele tam oturması sürüşünüzü kolaylaştıracaktır. Motokros yarışmalarında mevsimsel geçişlere göre eldiven tercihi yapılmalıdır.

Göğüs Koruyucu

Motokros yarışmalarında bir kaza durumunda koruma sağlayan bu ekipman, düşmelerde üstün koruma sağlar. Farklı tasarımlar ile giyilen bu ekipman olmazsa olmaz aksesuarlardan birisidir.Dizlikler

Motokros sporlarında kask ve diğer ekipmanlar ne kadar önemli ise darbelere karşı dizliklerde o kadar önemlidir.

Botlar

Motokros yarışmalarında olmazsa olmaz ekipmanlardan biri botlardır. Kaliteli bir bot ayak bileğinizi koruyacaktır.

GÖNEN MOTOKROS YARIŞ VİDEOSU

 

 

Sizlerde Motokros yarışları hakkındaki gözlem, bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.

 

 

 


 

Comments

comments

Bize Yazın

%d blogcu bunu beğendi: