Perşembe, Aralık 7, 2023
SEYAHAT REHBERİVİDEOLAR

Niagara Şelalesi Gezi Rehberi

NİAGARA ŞELALELERİ

Niagara Şelalesi gezi rehberi ile Niagara’yı tanımaya ne dersiniz.  Dünyada, birbirinden güzel görünen ve efsane olmuş çok sayıda şelale bulunmaktadır.  Bu şelalelerden bir tanesi de her yıl milyonlarca misafiri ağırlayan Niagara Şelaleleri’dir.  Dünyanın birçok farklı noktasından milyonlarca ziyaretçi bu şelaleleri görmeye gitmektedir. Niagara Şelaleleleri dünyada bulunan en büyük şelale değil, dünya üzerinde bulunan en ünlü şelaledir.  Bu muhteşem doğanın tadını çıkartmak isteyenler için Niagara Şelalesi gezi rehberini hazırladık. Bu rehberde  Niagara Şelalesi Nerede? Niagara Şelalesi’ne nasıl gidilir? Niagara Şelalesi hakkında bilinmesi gerekenleri bulabilirsiniz.

NİAGARA ŞELALESİ NEREDE?

Niagara Şelalesi gezi rehberi ‘ne Niagara Şelalesi nerede sorusu ile başlayalım. Niagara Şelalesi, Kuzey Amerika’nın doğu kısmında, ABD ve Kanada sınırı arasında ve Niagara Nehri’nin üzerinde yer almaktadır.  1950 tarihinde yapılan bir antlaşma ile bu şelale iki ülke tarafından paylaşılmıştır. Dünyaca ünlü Niagara Şelalesi, hem ABD hem de Kanada’daki en gözde turistik yerlerden birisidir.

Niagara şelalesi gezi rehberi

NİAGARA ŞELALESİ Mİ? NİAGARA ŞELALELERİ Mİ?

Niagara şelale esas itibari ile 3 adet şelaleden meydana geliyor. Niagara Şelaleleri, aslında ABD ve Kanada sınırında ye alan olan üç şelalenin ortak bir adıdır. Niagara Nehri’nin üzerinde bulunan 3 şelalenin de ortak ve farklı özellikleri olsa da dünya genelinde sanki tek bir şelale gibi bilinmektedir.  Bu üç şelalelerin en büyüğü ve en çok bilineni, ziyaretçilerinde en çok etkilendiği şelale ise at nalına benzeyen görseli nedeniyle Horseshoe yani At Nalı şelalesidir. Diğer iki şelale ise “American Falls” ve “Bridal Vells Fall” şelaleleridir. Büyük olan Horseshoe (Atnalı Şelalesi) Kanada tarafında, American Falls ve Bridal Veils Fall ise daha küçük şelaleler olup Amerika tarafında yer almaktadır. Horseshoe Falls 48 metre yükseklikten, Amerikan Falls ise 50 metre yükseklikten akıyor. Niagara şelalesinden her saniye yaklaşık olarak 3160 ton su dökülmekte olup ortalama 660 ton su American Falss ve Bridal Vells Fal’dan, kalan 2500 ton su ise Horseshoe Fall’dan dökülmektedir.  Niagara Şelaleleri 1932 yılında tamamen donmuştur.

Niagara şelalesi gezi rehberi

NİAGARA İSMİ NEREDEN GELİYOR?

Niagara ismi aslında Kızılderililer tarafından kullanılan bir sözcük olup,  sözcüğün orijinalinin Onguiaahra olduğu ve anlamının ise gürleyen su ya da suların şimşeği olduğu için şelalenin bu ismi aldığı söylenmektedir.

Niagara şelalesi gezi rehberi

NİAGARA ŞELALESİNDE GEZİLECEK YERLER

Niagara Şelalesi’nin popülerliği yanında birçok gezilecek alanda bulunmaktadır.  Bu alanlar;

 • Rainbow Bridge (Gökkuşağı Köprüsü)
 • Maid of the Mist (Sislerin Kızı)
 • Gözlem Kulesi
 • Goat Island (Keçi Adası)
 • Cave of the Winds (Rüzgarlı Mağaralar)
 • Welland Kanalı

NİAGARA ŞELALESİNDE NELER YAPILIR?

Doğal güzelliklerinin yanında birçok aktiviteye ev sahipliği yapan Niagara Şelalesinde,  ücreti karşılığında bu aktivitelere katılabilir eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Gelin bu aktivitelere bir göz atalım.

 • Niagara’da nehirde bot turlarına katılabilir, doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.
 • Niagara bölgesinde sıkça oluşan gökkuşağını seyredilebilirsiniz.
 • Rainbow Köprüsü üzerinde yapılan yürüyüşle, aynı köprü üzerinde iki ayrı ülkeyi görmenin keyfi çıkarılabilirsiniz.
 • Niagara Ulusal Parkı içerisinde bulunan Daredevil Müzesi’ni gezebilirsiniz.
 • Skylon Tower ‘dan şelaleleri yüksekten seyredebilirsiniz.
 • Doğanın eşsiz yapısını ve muhteşem manzaraları bu şelalede oldukça yakından görebilirsiniz.

Niagara şelalesi gezi rehberi

NİAGARA ŞELALESİNE NASIL GİDİLİR?

Niagara şelalelerine Amerika ya da Kanada üzerinden ulaşabilirsiniz. Amerika üzerinden gidecekler için New York ve Niagara Şelaleleri arasındaki mesafe yaklaşık 680 Km Karayoluyla yaklaşık 8 saat sürmektedir. Amerika Birleşik Devletleri ‘nin  New York eyaletine ait bir şehir olan Buffalo’ya yarım saat uzaklıkta yer almaktadır.  Kanada üzerinden gidecekler için ise Toronto’dan özel araç ile yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir.  Her iki ülkeden de tren, özel araç, otobüs ile ulaşım sağlamak mümkündür. Ayrıca turistler için özel olarak bir hizmet veren bazı turist otobüsleri ile ulaşma imkânı bulunmaktadır.

Niagara şelalesi gezi rehberi

NİAGARA ŞELALESİ’NE GİRİŞ ÜCRETLİ MİDİR?

Niagara Şelalerine girişte herhangi bir ücret alınmayıp, Şelale içerisinde düzenlenen aktivitelere katılmak ise ücretlidir.

 

Sizlerde Niagara Şelalesi hakkındaki gözlem, bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz. 


 

 

Comments

comments

Bize Yazın

%d