Cuma, Aralık 8, 2023
VİDEOLAR

Norveç Dünya’nın En Mutlu Ülkesi

DÜNYA MUTLULUK HARİTASI

Norveç  Dünya’nın en mutlu ülkesi . Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Ağı’nın hazırladığı 2017 Dünya Mutluluk Raporu’na göre Norveçliler dünyanın en mutlu insanları seçildi.

Dünya mutluluk haritasına göre 155 ülkenin yer aldığı raporda Türkiye 69. Sırada yer aldı.

Table of Contents

MUTLULUK NEDİR?

Rapora göre mutluluk hem sosyal hem de kişisel bir kavram. İnsanlar ancak her iki yönde de mutlu olduklarında kendilerini tam anlamı ile mutlu olarak ifade ediyor.

Mutluluk sıralamasında İlk sıralarda yer alan ülkeler, rapor hazırlanırken dikkate alınan ve mutluluğu artırdığı belirtilen sağlık, sosyal güvence, gelir, iyi yönetim, özgürlükler ve cömertlik gibi unsurlarda yüksek puan alan ülkeler. Aynı zamanda bu ülkeler güçlü sosyal güvenlik sistemlerine sahip ülkeler. Rapor, sosyal dayanışmanın mutluluktaki etkisinin çok önemli olduğunu ortaya koyarken, en büyük mutsuzluk sebeplerinden birinin de işsizlik olduğunu gösteriyor.

MUTLULUK RAPORU NASIL HAZIRLANIYOR?

Dünya Mutluluk Raporu 2012’den bu yana her yıl yayımlanıyor. Bu rapora göre 2017 yılında Norveç Dünya’nın en mutlu ülkesi seçildi.

Rapor, bu ülkelerden her birindeki 1000’er kişiyle, her yıl, Gallup şirketi tarafından yapılan anketlerin oluşturduğu verilerinin analizine dayanıyor.

Bu anketlerde insanlardan hayatlarını bir ila 10 arasındaki bir skalada derecelendirmesi isteniyor.

Raporu hazırlayanlar ülkelerin en az dörtte üçünde altı temel unsurun mutluluk göstergesiyle bağlantısı olduğunu belirtiyor.

Bu etkenler şunlar: Kişi başı gelir, sosyal destek, sağlıklı yaşam beklentisi, kişisel özgürlük, hayırseverlik ve yolsuzluğun bulunmaması.

Mutluluk seviyesinin yüksek olmasında kişi başına düşen gelirin yüksek olması, sosyal desteğin bulunması, sağlıklı yaşam beklentisinin uzun olması, kişisel özgürlüklerin korunması, hayırseverliğin fazla olması ve yolsuzluğun bulunmaması gibi etmenler göz önünde bulunduruluyor.

BM verileriyle hazırlanan rapora göre, en mutlu insanlar Norveç’te, en mutsuzlar Orta Afrika Cumhuriyeti’nde yaşıyor.

Norveç Dünya’nın en mutlu ülkesi videosuna bir göz atalım.

 

 

Comments

comments

Bize Yazın

%d