Cumartesi, Eylül 23, 2023
Gezi GünlüğüSEYAHAT REHBERİ

Pamukkale Travertenleri | Pamukkale Gezilecek Yerler

PAMUKKALE TRAVERTENLERİ – DENİZLİ

Pamukkale Travertenleri her görenin hayran kaldığı beyaz bir cennet aslında. Bu beyaz cenneti anne babamın dur, yapma, oraya gitme, dikkat et, şimdi düşeceksin diyerek peşimden koştuğu,  henüz çocuk yaşlarda keşfedenlerdenim.  O günlerden bu günlere ise Pamukkale travertenleri, sonsuz beyazlığa sahip kocaman bir pamuk tarlası olarak anımsadığım bir hatıra idi.

Tabii aradan yıllar geçti. Eşim ve ben, dur yapma, oraya gitme, dikkat et, şimdi düşeceksin endişeleriyle oğlumuz Fırat’ın peşinden koşarak Pamukkale Travertenleri ziyaretimizi gerçekleştirdik.

Sanırım hızımızı alamadık ya da Pamukkale’ye doyamadık ki sonrasında da Pamukkale Travetenleri ‘ni bir kaç kez daha ziyaret ettik. Pamukkale izlenimlerimizi ve biriktirdiğimiz anıları ha bugün ha yarın derken ertelesek te sizlerle paylaşmanın zamanın geldiğini düşünüyoruz.

Pamukkale denildiğinde hepimizin aklına sadece travertenler gelse de, Pamukkale ören yeri içinde Pamukkale Natural park, Pamukkale Travertenleri, Pamukkale Antik Havuz, Hierapolis Antik Kenti, Pamukkale Hierapolis Arkeoloji Müzesi Pamukkale gezilecek yerler arasındadır. Yine de Pamukkale travertenleri gezilecek yerler listesinin başına koyun. Şimdi buyurun!  Bir Pamukkale masalına.

pamukkale travertenleri gezi rehberi

BİR PAMUKKALE MASALI

Pamukkale Travertenleri bugün bildiğiniz üzere UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde, çok eskiden ise Hierapolis’ti. Lykos Vadisi’nin zengin su kaynaklarına sahip kent, antik dünyanın zengin pınarları, sıcak su kaynakları, hamam ve kaplıcalarıyla dünyanın su cennetiydi.

Dertlere deva, hastalara şifa su kaynaklarına sahip Hierapolis’in ziyaretçisi de çoktu. Çünkü bu şehirde yıkanmak aynı zamanda güzelleşmek anlamına gelirdi. Aynı Oduncu Kızının Efsanesinde anlatıldığı gibi…

Bir hikâyeye göre çirkinliğinden bunalan bir çoban kızı canına kıymak ister ve kendini Hierapolis’in sularına bırakır. O sırada oradan geçen Denizli beyinin oğlu prens atından atlayarak kızı ölümden kurtarır.  Bir süre sonra kendine gelen oduncunun kızı “Ben ölmedim mi diyerek başlar ağlamaya.”  Neden ölmek isteğini soran prense, çirkin olduğunu ve herkesin kendisiyle alay ettiğini söyler.  Bunun üzerine prens “Sen mi çirkinsin oduncu güzeli.  Eğil de suda kendine bir bak, senden güzeli var mı?” diye sorar. Meğer Pamukkale’nin şifalı suları kızı eşi bulunmaz bir güzele çevirmiş.

Rivayete göre Hierapolis’in sularında yüzen kadınlardan biride Mısır kraliçesi Kleopatra imiş. Pamukkale’nin sularına kendini bırakan Kleopatra, o günden sonra güzelliği ile anılırken, Kraliçe’nin yüzdüğü havuzda Kleopatra havuzu olarak anılmaya başlamış.

pamukkale travertenleri gezilecek yerler

PAMUKKALE GEZİ REHBERİ

Bir Pamukkale masalından sonra Pamukkale gezi rehberi ile Pamukkale gezilecek yerler listesine bir göz atalım. Pamukkale travertenleri nasıl oluşmuştur? Pamukkale nerede? Pamukkale travertenleri giriş ücreti ne kadar? Pamukkale travertenleri ziyaret saatleri, Pamukkale’de başka neler yapabilirsiniz? Pamukkale’de nerede kalınır? Pamukkale otel fiyatları Pamukkale ziyaretiniz öncesi tüyolar ile Pamukkale ziyaretinizi planlama konularına yer verilmiştir.

PAMUKKALE TRAVERTENLERİ NASIL OLUŞMUŞTUR?

Her göreni kendine hayran bırakan beyaz cennet Pamukkale Travertenleri, çeşitli kimyasal reaksiyonların çökelmesi sonucunda oluşuyor. Pamukkale bölgesinde 320 metre derinlikten ve 17 farklı kaynaktan çıkan, sıcaklığı 35-100 derece arasında değişin sıcak su kaynağı bulunuyor.  Kaynağından çıkan bu termal suların içerisinde bol miktarda kalsiyum hidrokarbonat bulunuyor. Kaynaktan çıktıktan sonra oksijen ile temas ettiğinde karbondioksit ve karbon monoksit uçuyor. Geriye ise kalsiyum karbonat kalıp çökelmeye başlıyor. Aslında ilk olarak jel halinde,  zaman içinde ise sertleşerek kaya formuna dönüşüp görenleri kendine hayran bırakan Pamukkale Travertenleri oluşuyor.

pamukkale travertenleri gezi rehberi

PAMUKKALE NEREDE? PAMUKKALE’YE NASIL GİDİLİR?

Denizli’nin 20 km kuzey batısında Pamukkale ilçesi yer alıyor. Pamukkale travertenleri de Pamukkale ilçesinde yer alıyor. Denizli İl’inin oldukça gelişmiş bir ulaşım ağına sahip olması nedeni ile ziyaretçiler hem demiryolu, hem havayolu hem de karayolu üzerinden bölgeye ulaşabilirler.

Pamukkale’ye havayolu ile ulaşımda; Denizli Çardak Havalimanı’nda inilerek Pamukkale’ye ulaşım sağlanmaktadır. Denizli Çardak Havalimanına yaklaşık olarak 70 kilometre mesafede bulunmaktadır.  Pamukkale’ye demir yolu ile ulaşımda; Pamukkale Ekspresi’nin kullanılması gerekmektedir

Özel aracınız ile Denizli merkezden Pamukkale’ye ulaşmak için D585 karayolundan kuzeye doğru ilerleyerek Pamukkale’ye ulaşabilirsiniz. Toplu taşımayı kullananlar ise Denizli otogardan Pamukkale minibüslerine binerek Pamukkale’ye ulaşabilirler. Konum için TIKLAYIN.

PAMUKKALE’DE NEREDE KALINIR? PAMUKKALE OTELLERİ

Pamukkale otelleri, her yıl binlerce misafirini Pamukkale ilçesinde ağırlamaktadır. Pamukkale denildiğinde ilk aklımıza gelen Pamukkale Travertenleri gelmektedir.  Haliyle Pamukkale tavertenleri gezilecek yerler arasında ön plana çıkmaktadır. Oysa Pamukkale tarihi ve doğal özellikleri bakımından önemli ilçelerimizden biridir.  Pamukkale ilçesinde Pamukkale travertenlerine yakın birçok Pamukkale oteli bulunmaktadır.

İşte size Pamukkale ilçesi Pamukkale Travertenleri yakınındaki oteller ile Pamukkale otel fiyatları için TIKLAYIN..

 

PAMUKKALE ZİYARETİNİZİ BÖYLE PLANLAYIN

Pamukkale travertenleri, Hierapolis Antik Kenti, Antik Havuz ve Müzeler aynı kompleksin içinde yer almaktadır. Pamukkale’ye 3 ana kapıdan giriş yapılmaktadır.

 • Güney Kapı: Zamanı kısıtlı olan ziyaretçilerin kullanacağı kapıdır. Bu kapı hem travertenlere hem de antik havuza en yakın kapı olup, zamanı kısıtlı olan ziyaretçiler için en uygun kapıdır.
 • Kuzey Kapı: Arkeolojik gezi yapmak isteyenlerin kullanacağı kapıdır. Oteller bölgesi Karahayıt tarafından girişlerin olduğu Hierapolis antik şehir mezarlığının olduğu kapıdır.
 • Traverten Kapı: Pamukkale travertenleri ‘nin altındaki Pamukkale Natural Park yapay göletinin yanından giriş yapılan kapıdır. Tamda travertenlerin tadını çıkaracağınız kapıdır. Ayakkabılarınızı elinize alıp bembeyaz travertenlerin üzerinden akan suların içinden yürüyerek müthiş manzaranın tadını çıkaracağınız kapı. Ama henüz yolun başındasınız. Unutmayın ki Antik havuz, müzeler ve antik tiyatroya ulaşmak için 2,7 km yürüyecek ve 160 metre yükseğe çıkacaksınız. Epey bir yol ve gayret sarf etmeniz gerekecek.

Pamukkale geziniz için asgari 3-4 saate ihtiyacınız olacaktır. Gün batarken travertenlerin görsel şölenini izlemek isterseniz Pamukkale ziyaretinizi bir gün olarak planlamalısınız.

pamukkale gezilecek yerler

PAMUKKALE TRAVERTENLERİ GİRİŞ ÜCRETİ NE KADAR?

Pamukkale Travertenleri giriş ücreti 01.07.2022 tarihi itibari ile zamlanarak 150 TL’den 200 TL’ye çıktı. Kültür ve Turizm Bakanlığı müze ve ören yerlerine ait giriş ücretlerine yüzde 20 ile yüzde 35 arasında zam yaptı. UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Pamukkale Travertenleri ve ören yerlerine giriş ücreti de artmış oldu. Haliyle 4 kişilik bir ailenin Pamukkale giriş ücreti 800 TL’ye yükselmiş oldu.

Müze kart ücretlerinde ise değişiklik olmadı. Alacağınız “Müze Kart” ile sadece Pamukkale değil Türkiye’deki tüm ören yerlerini 1 yıl boyunca ücretsiz gezebilirsiniz. Satın aldığınız ilk günden itibaren bir yıl geçerli olan MüzeKart’ın fiyatı Türk vatandaşları için 60 TL’dir.

18 yaş altı ve 65 yaş üstü kişiler ile MEB öğretmenleri ve Müze Kart sahipleri Pamukkale Travertenlerini ücretsiz ziyaret edebilir.

 • Pamukkale traverten giriş ücreti 2022 yılı için 200 TL.
 • Antik Havuz yetişkin giriş ücreti 2022 yılı saatlik 180TL
 • Antik Havuz 0-4 yaş ücretsiz.
 • Antik Havuz 5-9 yaş 100 TL.
 • Antik Havuz 0-4 yaş ücretsiz.
 • Engelli: Ücretsiz (Refakatçi var ise oda ücretsiz)
 • Hierapolis Antik Kenti Müzesi giriş ücreti 2022 : 30 TL

Pamukkale Antik Havuza girmek isteyenler ücret ödüyor. Havuza girmeden Antik havuzu gezip görmek isteyenlerden ücret alınmıyor. Ayrıca Müzekart+ sahiplerine 50% indirim uygulanmaktadır. 7-18 Yaş Türk Vatandaşı Çocuklar için 50% İndirim uygulanmaktadır.

PAMUKKALE TRAVERTENLERİ ZİYARET SAATLERİ

Pamukkale gezisi için gün kısıtlaması yok. Pamukkale Travertenleri ile Pamukkale ören yeri yaz kış haftanın 7 günü ziyaretçi kabul ediyor. Pamukkale’nin güney kapısı 06.30’da, diğer kapılar ise 08.00’de açılıyor, çok erken gidecekseniz bunu göz önünde bulundurun. 2022 yılında Pamukkale ve Hierapolis‘in ziyaret saatleri ise

 • 1 Mart’tan 31 Mayıs’a kadar 6.30-20.00 arası.
 • 1 Haziran’dan 30 Eylül’e kadar 6.30-20.30 arası.
 • 1 Ekim’den 31 Ekim’e kadar 6.30 – 20.00 arası.
 • 1 Kasım’dan 28 Şubat’a kadar 6.30 – 18.00 arası.

Hierapolis Müzesi, 15 Nisan-30 Eylül tarihleri ​​arasında 08.00-19.00 ve 1 Ekim-14 Nisan tarihleri ​​arasında 08.00-17.00 saatleri arasında çalışmaktadır. Pamukkale Hierapolis Arkeoloji Müzesi sadece Pazartesi günleri ziyarete kapalı oluyor.

pamukkale travertenleri kleopatra havuzu

PAMUKKALE GEZİLECEK YERLER

Pamukkale travertenleri ‘nin de içinde olduğu ören alanın da Pamukkale Natural park, Pamukkale Travertenleri, Pamukkale Antik Havuz nam-ı diğer “Kleopatra Havuzu”,  Hierapolis Antik Kenti, Pamukkale Hierapolis Arkeoloji Müzesi yer alıyor. İşte Pamukkale travertenleri gezi rehberi ile Pamukkale gezilecek yerler listesi.

Pamukkale Travertenleri

Pamukkale gezilecek yerler listesinin başında hiç şüphesiz Pamukkale Travertenleri yer alıyor. Kaynak sulardan ve traverten teraslı tepelerden meydana geliyor. Pamukkale Travertenleri ve Hierapolis, Türkiye’de UNESCO Dünya Mirası kapsamında korunan iki büyüleyici cazibe merkezidir. 

Hierapolis Antik Kenti

Pamukkale Hierapolis Antik Kenti, hem kültürel hem doğal miras olarak UNESCO Dünya Miras Listesi’ nde yer alan ve dünyada eşi benzeri olmayan 2500 yıllık bir antik kenttir.

Pamukkale ören alanında Pamukkale Travertenleri ‘nin yukarısında yer alıyor.  Hierapolis Antik Kenti M.Ö. 3. Yüzyılda Eumenes tarafından, Bergama’nın kurucusu Telephos’un karısı Amazon Kraliçesi Hiera’ya ithafken yaptırmıştır. Görkemli binaları ve anıtlarıyla dünya çapında ilgi gören antik bir kenttir.

Hierapolis Tiyatrosu

Hierapolis Antik Tiyatrosu, Akdeniz Havzası içinde en önemli ve özgün Roma Tiyatrosu olup yapımı 150 yıl süren 1800 yıllık bir Antik Tiyatrodur. Hierapolis Tiyatrosu aslında Hierapolis antik kentinin bir parçasıdır. Yamaç bir tepede kurulu olan tiyatroya gitmek için biraz yürümeniz gerekiyor. Ama müthiş bir manzarası var.

Pamukkale Hierapolis Arkeoloji Müzesi

Pamukkale Hierapolis Ören yeri Müzesi; Hierapolis Antik Kenti içinde, 14.000 m2’lik bir alan üzerinde kuruludur. Müzede Hierapolis kazılarından çıkan eserlerin yanında Laodikeia, Colossai, Tripolis, Attuda gibi Lycos vadisi antik kentlerinden gelen eserler de bulunmaktadır.

Ayrıca Beycesultan Höyüğünden elde edilen arkeolojik buluntular ile Caria, Pisidya ve Lidya bölgelerindeki bazı yerleşimlerden ortaya çıkarılan eserler Hierapolis Müzesi’nde toplanmış ve sergilenmektedir.

pamukkale nerede

Pamukkale Antik Havuz (Kleopatra Havuzu)

Pamukkale’deki Hierapolis Antik Kenti’nde bulunan 2 bin 800 yıllık antik havuz, “Kleopatra Havuzu” olarak da anılmaktadır. Antik çağda termal tedavi merkezi olarak kullanılmaktadır.

Milattan sonra 692’de meydana gelen depremde sütunların yıkılması ve termal suyun birikmesiyle doğal yollarla oluşmuştur.  Antik havuz da yaz kış değişmeyen 36 derecelik suyun kalp damar hastalıkları, romatizma, deri, felç ve sinir hastalıklarına iyi geldiği söyleniyor.

Pamukkale Natural Park

Pamukkale travertenlerinin hemen altında, Pamukkale Traverten giriş kapısının yanında yer almaktadır. Natural Park içerinde bir yapay gölet, 2 adet yüzme havuzu, 1 adet çocuk havuzu ile çamur yavuzu ve kafeler yer almaktadır. Pamukkale Travertenleri inişi sonrası kafelerde çayınızı içerek yorgunluğunuz atabilir, akşamları canlı müzik dinleyebilirsiniz.

pmukkale gezilecek yerler antik tiyatro

PAMUKKALE ZİYARETİ ÖNCESİ TÜYOLAR

 • Pamukkale’yi yaz sezonu dışında ziyaret ediyorsanız, sabahları ve akşamları serin olabileceğinden yanınıza giyecek ilave bir şeyler alın.
 • Güneşin ve suyun tadını rahat bir şekilde çıkarmak istiyorsanız, şort, tişört ve sandaletler Pamukkale’yi ziyaret ederken tercih edilen seçenektir.
 • Pamukkale Travertenleri havuzlarına veya Antik havuza girmeyi planlıyorsanız yanınızda bir maya ve güneş kremi bulundurunuz.
 • Pamukkale ören yeri içinde Pamukkale Travertenlerini gezerken özellikle sıcak havalarda içme suyana ihtiyacınız olacak. Yanınızda su bulundurun.
 • Pamukkale Travertenleri üzerinde ayakkabı ile dolaşılmıyor. Çıplak ayak ile dolaşacağınızdan ayakkabılarınız için elinizde çanta bulundurun.
 • Pamukkale’yi daha soğuk aylarda ziyaret edecekseniz özellikle alt kısımlarda sabahları zemin buzlu olacaktır. Aman! Dikkatli yürüyün.
 • Pamukkale Travertenleri İçinde yürüyebileceğiniz havuzların dibinde çok fazla tortu var. Üzerinde yürümek oldukça kaygan olabilir, bu yüzden suya düşmek istemiyorsanız dikkatli olun.
 • Travertenler üzerinde yürürken, zemin bazı yerlerde çıplak ayakla yürümek için pek uygun değildir. Bu yüzden oralarda dikkatli yürüyün.
pamukkale travertenleri balon turu
Fotoğraf: http://www.memphistours.com

   

Pamukkale Ziyaretiniz Bitti Mi?

Pamukkale’nin üstü olduğu kadar altı da var. Denizli İli Honaz ilçesinde yer alan Kaklık Mağarası ya da diğer adı ile Yer altındaki Pamukkale’yi ziyaret edebilirsiniz. Yer Altındaki Pamukkale; Kaklık Mağarası içinTIKLAYIN.

 Ve Ya

1400 metre rakımlı Bağbaşı Zeytin Yaylasınına ne dersin. Denizli’ye gidilir de hiç Bağbaşı yaylasına gidilmezmi derseniz 6 dakikalık bir teleferik yolculuğu sonrası Bağbaşı Yaylasındasınız. Bağbaşı Yaylası için TIKLAYIN..

 

PAMUKKALE’DE BAŞKA NELER YAPABİLİRSİNİZ?

Pamukkale ören yeri içinde yer alan Pamukkale Travertenleri, Hiearapolis Antik Kenti,  Antik tiyatro, Antik havuz, nam-ı diğer “Kleopatra Havuzu” gibi ziyaret alanlarını gezdiniz. Denizli’de başka neler yapabilirim diyorsanız. Bunlar da burnunuzun dibinde. Haydi başlayalım.

 • Adrenalin sevenler Pamukkale Travertenleri üzerinde sıcak hava balonlarına binebilir veya travertenler üzerinde yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Ya da Microlight ile Denizli’yi tepeden seyredebilirsiniz.
 • Pamukkale’nin üstü olduğu kadar altı da var. Denizli İli Honaz ilçesinde yer alan Kaklık Mağarası ya da diğer adı ile Yer altındaki Pamukkale’yi ziyaret edebilirsiniz. Kaklık mağarası Küçük Pamukkale ya da Mağara Pamukkale isimleri ile de anılmaktadır.
 • Bağbaşı Kent Ormanı’nda bulunan Denizli Teleferik ile 300 rakımdan başlayıp 6 dakikada 1400 metre rakımda bulunan Bağbaşı Yaylasına çıkabilirsiniz

 

Sizlerde Pamukkale Travertenleri hakkındaki gözlem, bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz. 

 

Comments

comments

One thought on “Pamukkale Travertenleri | Pamukkale Gezilecek Yerler

Bize Yazın

%d blogcu bunu beğendi: