Cumartesi, Eylül 23, 2023
Gezi GünlüğüSEYAHAT REHBERİ

Ege’nin En Ünlü Çarşısı; Sığacık Üretici Pazarı

SEFERİHİSAR VE SIĞACIK ÜRETİCİ PAZARLARI

Seferihisar Ege’nin incisi, İzmir ilimizin bir ilçesidir. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk sakin şehir (citta slow) ünvanlı bir ilçesidir. Tarihi M.Ö. 2000 yıllara dayanan Seferihisar ilçesi topraklarındaki en eski yerleşim ise Teos’tur.

Bir de mahallesi var.  İlçe merkezine 8 km. mesafede. Mandalina bahçeleri arasından geçerek ulaşılan muhteşem bir koyun yanı başında, 12 iyon kentinden birisi olan Teos Antik Kentinin aşağısında, Şarap tanrısı Dionysos’un memleketi; Sığacık. Eskilerde Seferihisar’ın bir ufacık balıkçı köyü olan Sığacık, şimdilerde sakin yaşam tarzıyla ve doğal ürünleri ile günden güne popülaritesini arttırmaya devam ediyor.

Sığacık Üretici Pazarı

PEKİ; NEDİR BU SEFERİHİSAR VE SIĞACIK’I ÖZEL YAPAN?

İzmir’in Seferihisar ilçesi Türkiye’nin ilk citta slow şehri. Yani sakin şehri ya da yavaş şehri de diyebiliriz. Citta slow şehrin kriterlerinden biri de şehrin kendine has dokusunun korunup, kendi özelliklerini ve yerel ürünlerini koruyarak kendi mutfaklarına sahip çıkmaktır. İşte Seferihisar’da bu kriterler doğrultusunda iki tane üretici pazarı kurulmuş. Biri şehir merkezinde Salı günleri kurulan Seferihisar köy pazarı, diğeri de Sığacık kale içinde Pazar günleri kurulan Sığacık üretici pazarı.  Bunlar harici Sığacık’ta yaz boyunca açık olan bir de Sığacık gece pazarı bulunmaktadır.

Seferihisar’da Slow Food felsefesi ile birçok yerel ürün pazarı kuruluyor. Bu pazarlardan en ünlüsü Sığacık‘ta kale içinde pazar günleri kurulan Sığacık Üretici Pazarı. Şimdi hep birlikte gelin bu pazarları dolaşalım.

Sığacık Kaleiçi Sokakları

Instagram’ada Bekleriz..

SEFERİHİSAR VE SIĞACIK ÜRETİCİ PAZARLARI

Sığacık Gece Pazarı

Yaz döneminden büyük ilgi gören Sığacık gece pazarı, Teos marina karşısı Düz Alan mevkiine kurulup Eylül ayı sonuna kadar saat 17:00 ile 02:00 saatleri arası açık kalmaktadır. Sığacık gece pazarında el işinden takılara, kişiye özel çantalara, hediyelik eşyalardan, doğal taşlara, ayakkabıcıdan, tekstilciye, oyuncakçıya kadar zengin çeşitli stantlar yer almaktadır.

Sığacık Gece Pazarı

Seferihisar Köy Pazarı

Türkiye’nin ilk sakin şehri Seferihisar merkezde salı günleri kurulan köy pazarı bulunmaktadır. Bu köy pazarı, Seferihisar ve çevre köylerindeki emekçilerin kendi yaptıkları ve ürettikleri ürünleri sergileyip, satabilmeleri ve emeklerini gelire dönüştürebilmelerine katkıda sağlamak amacıyla kurulmuştur. Her salı 9 köyden gelen organik tarım ve iyi tarım sertifikalarına sahip olan yaklaşık 120 çiftçinin katılımıyla, köylünün kendi el emekleri ile köylerinde yetiştirdikleri meyve ve sebzeler  köylü çiftçiler tarafından pazarda satışa sunulmaktadır.

Sığacık Üretici Pazarı

Seferihisar köy pazarı, Sığacık gece pazarı derken Ege’nin en ünlü çarşısı Sığacık üretici pazarında dolaşmadan olmaz.  “Seferihisar’ın Renkli Pazarı” sloganıyla hayata geçirilen Sığacık üretici pazarı her pazar günü tarihi kalenin sokaklarında kuruluyor. Pazar günleri deyim yerinde ise bütün İzmir Sığacık üretici pazarına akıyor.  Türkiye’nin en gözde pazarları arasında yer alan Sığacık üretici pazarında, kale içinde yaşanan Sığacık halkı, evinin kapısının önüne tezgahını açıyor. Sığacık’lı hanımların ellerinden çıkma ürünler pazarın en büyük gözdesi. Hanımların hazırladığı ev yapımı tarhanalar, odun ateşinde pişen ekmekler, tepsi tepsi ev yapımı baklavalar, börekler, ev yapımı salçalar ve reçeller ile hanımların doğadan topladığı egenin meşhur otlarını tezgahlarda bulabilirsiniz.

Sığacık Üretici Pazarı

Seferihisar Belediyesi, Seferihisar köy pazarı’nın ardından yerel üretimi destekleyen ikinci pazarı olan Sığacık üretici pazarını “Seferihisar’ın Renkli Pazarı” sloganı ile hayata geçirip, pazara halden mal girişine izin vermiyor. Sığacık Kale İçi Pazarı’nda, yüzün üzerinde çiftçi ve iki yüz ev hanımı kendi ürettikleri ürünleri satıyor. Köylüler tarla ve bahçelerinde ürettikleri ürünleri, bayanlar ise kendi el emeği göz nuru el işleri ile yine kendilerinin hazırladığı hamur işi yiyecekler ile reçel, kurutulmuş otlar, ev yapımı zeytinler, limonatalar, sabunlar saymakla bitmiyor ki.

Sığacık üretici pazarında hanımların hazırladığı o kadar bol yiyecek var ki, hal böyle olunca hangisini deneyeceğinizi şaşırabilir, ondan azıcık bundan azıcık derken birde bakmışsınız ki tıka basa doymuşsunuz.  Pazarda dolaşırken Seferihisar’a özel olan babaanne kurabiyesi ile Ege’nin dillere destan lezzeti kabak çiçeği dolmasını mutlaka denemelisiniz. Sığacık’ın tarih kokan Kaleiçi sokaklarında hem tarihe yolculuk yapıp hem de Sığacık üretici pazarında keyifli bir Pazar geçirebilirsiniz. Sığacık üretici pazarı hakkında daha fazlası için TIKTIK..  Pazardan alışverişe başlamak için  TIKTIK..

Sığacık

Youtube’da Bekleriz..

SIĞACIK ÜRETİCİ PAZARI’NA NASIL GİDİLİR?

İzmir’e sadece 46 km. mesafede bulunan Seferihisar’a hava yolu ile gitmek isterseniz, İzmir’e neredeyse saat başı uçak var. İzmir, Adnan Menderes Havaalanı’na ise 40 kilometrelik uzaklıkta bulunuyor. Sonrasında Üçkuyular Terminali’nden Ürkmez ya da Seferihisar minibüslerine veya 730 numaralı belediye otobüslerine binebilirsiniz. Seferihisar’a geldikten sonra sığacık yaklaşık 8 km. Otobüsten  Seferihisar Migros durağında inerek,  Migros önünden Sığacık minibüsüne binerek Sığacık’a ulaşabilirsiniz. Kendi aracınızla ise İzmir–Çeşme Otoyolu’ndan Çesme istikametine giderken, Seferihisar-Güzelbahçe çıkışından çıkılıyor. Gişeleri geçtikten sonra Seferihisar tabelasını takip ederek sağa dönülüyor. Düz ilerleyen bu yol üzerinden yaklaşık 20 kilometre sonra Sakin Şehir Seferihisar’a ulaşabiliyorsunuz. Türkiye’nin ilk sakin şehri Seferihisar sokakların’da dolaştıktan sonra Sığacık için sadece 8 km yolunuz kaldı.

Sığacık’a girişte Sığacık Kalesi avlusu içerisine kurulan Sığacık üretici pazarı ile kaleiçi evleri arasında tarihi koklayıp, sokaklarında dolaşırken Sığacık’ın nefis lezzetlerini tatmayı ihmal etmeyin.  

Seferihar Gezi Rehberi yazımız için TIKTIK..

Teos Antik Kenti yazımız için TIKTIK..

Sizlerde Sığacık Üretici Pazarı hakkındaki gözlem, bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.

Comments

comments

Bize Yazın

%d blogcu bunu beğendi: