Pasaportsuz ve Vize Almadan Sadece Kimliğinizle Gidebileceğiniz Ülkeler

Sadece Kimliğinizle Gidebileceğiniz Ülkeler

Siz tam bir seyahat aşığı mısınız? Gezmeyi yeni yerler keşfetmeyi çok mu seviyorsunuz? İstediğiniz an çat kapı gidebileceğiniz ülkeleri sizler için derledik.  Canınızın istediği an pasaport’a ihtiyacınız olmadan vize telaşı ile uğraşmadan çat kapı gidebileceğiniz yerler arasında yavru vatan Kıbrıs, kuzeydoğudaki komşumuz Gürcistan ve bir doğu avrupa ülkesi Ukrayna sadece nüfus cüzdanınız ile Türk vatandaşlarına 90 gün boyunca ülkelerinde kalma imkanı sunuyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Gürcistan’a eski ve yeni tip kimlik kartlarından her ikisi ile de  giriş yapılabilirken Ukrayna’ya  yeni tip çipli kimlik kartı ile giriş yapılabilmektedir.

İşte Çat Kapı Pasaportsuz, Vizesiz Gidilen Ülkeler

1.Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine gitmek için ne pasaport’a nede vizeye ihtiyacınız var.  Sadece nüfus cüzdanınız ile ziyaret edebileceğiniz yerler arasında yer alan Kıbrıs vizesiz giriş yapabileceğiniz yerler arasında. Sadece kimliğinizle gideceğiniz yerler arasında yer alan yavru vatan Kıbrıs’ta 90 gün kalabilirsiniz.

Kıbrıs Mağusa

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Akdeniz’in üçüncü büyük adası ve kuş uçuşu mesafe ile Türkiye’ye sadece 65 km uzaklıkta bulunmaktadır. 15 Kasım 1983 yılında bağımsızlığını ilan eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni Dünyadaki ülkeler arasında tek tanıyan ülke Türkiye’dir. Her mevsim tatil için uygun olan Kıbrıs dolu dolu bir tatil geçirmek isteyenler için denizi, plajları, doğası, farklı kültürleri taşıyan lezzetleri, tarihi dokusu ve eğlence mekanları ile tatil severlere bir çok seçenek sunmaktadır.

Türkiye’den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gitmek isteyenler için bir çok ilimizden uçak seferi havalimanlarının dış hatlar terminallerinden gerçekleştiriliyor. İstanbul’dan 1 saat 15 dakikalık uçuş mesafesinde bulunan Ercan havalimanı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin turizm şehri Girne’ye 40 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaygın olarak kullanılan para birimi TL. Ağırlıklı konuşma dili Türkçe.  Bize göre ters olan ise trafik. Trafik İngiltere’de olduğu gibi yolun solundan akmakta, araçların direksiyonları çoğunlukla sağdadır. Araçlar her zaman sağdan gelene yol vermekte, geçiş hakkına sahip taraf her zaman sağdan gelendir.  Araç kiralamak isterseniz aman buna dikkat edin.

Kıbrıs’a gelmişken Güney Kıbrıs’ıda gezmek isterseniz, burasının Avrupa Birliği’ne  dahil olduğunu vize ve pasaporta ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

2.Gürcistan

Kuzey doğu komşumuz Gürcistan, 2011 Aralık ayından bu yana Türk vatandaşlarının sadece kimlikle gidebileceği ülkeler arasıda. Türkiye-Gürcistan arasında yapılan anlaşmaya göre her iki ülke vatandaşları  2011  Aralık ayından buyana vizesiz ve pasaportsuz bir sekilde seyahat imkanından faydalanmaktadır. Gürcistan’a geçişte 15 TL lik yurt dışı çıkış harç pulunun alınması ise zorunlu.

Gürcistan Batum

Gürcistan’a yapacağınız ziyaretlerde Artvin’in Hopa ilçesinde bulunan Sarp sınır kapısını kullanarak Gürcistan’a geçiş yapabilirsiniz. Bunun yanında İstanbul ile tüm Karadenizden kalkan otobüs seferleri ile Gürcistan’a gidebileceğiniz gibi İstanbul çıkışlı Tiflis ve Batum uçak seferleri ile de Gürcistan’a gidebilirsiniz.

Kimlik kartınız ile Gürcistan’a giderken eski yada yeni tip kimlik olmasının önemi olmayıp, kimliğiniz eski yada deforme olmamış olmalı, on yıldan eski olmamalı, bebekler dahil tüm kimliklerin ise fotoğraflı olması isteniyor.  Yeni kimlik çıkıncaya kadar verilen geçici belge kabul edilmiyor.

Eğer araçla geçiş yapmak istiyorsanız, kendi aracınız ise sıkıntı yok, araç başkasının adına kayıtlı ise İngilizce ve Gürcüce vekaletname olmalı, emniyet kemerleriniz takılı, şehir içinde 40 km hız sınırını aşmamalı ve trafik kurallarına sıkı bir şekilde uymanız gerekiyor.

Gürcistan ile 8 Haziran 2015 te yapılan anlaşmaya göre Türk vatandaşları vizesiz olarak bir yıl boyunca Gürcistan’da kalabiliyor.

Gürcistan’ın başkenti Tiflis başta olmak üzere Batum, Kutayıs, Mtskheta, Gagra gezilip görülmeye değer yerler olup, doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve gece hayatı Gürcistan’ı cezp edici kılmaktadır.

3. Ukrayna

1 Haziran 2017 tarihi itibariyle Ukrayna Türk vatandaşlarının vizesiz pasaportsuz gidebileceği ülkeler arasına katıldı. Her iki ülke vatandaşları Haziran 2017 tarihinden itibaren karşılıklı ziyaretlerinde vize almadan sadece kimlikleriyle seyahat edebilmektedir. Ukrayna’ya yapacağınız ziyaretlerinizde yeni çipli kimlik kartınız ile vize almadan ülkeye giriş yapabilirsiniz. Eski tip nüfus cüzdanları ile Ukrayna’ya seyahat etmeniz mümkün değil. Ukrayna içinde 15 TL yurt dışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Fotoğraf: ukraynali.com

Yeni tip çipli kimliğiniz yada pasaportunuz ile vize almadan gidebileceğiniz Ukrayna’da 180 günlük zaman diliminde 90 gün süreyle gezerek ülkenin sahip olduğu tüm güzellikleri keşfetme imkanına sahip olabilirsiniz. Kışları soğuk olduğu için yazın ziyaret etmeniz tavsiye edilen Ukrayna’nın en güzel şehri Kiev. Kendine has konsepti, tarihi dokusu, müzeleri, doğal güzellikleri, mimari yapısı, kafe ve barlarıyla görülmeye değer bir ülke Ukrayna. Ankara ve istanbul’dan Ukrayna’nın Kiev, Odessa, Lviv, Dnipro, Kherson, Kharkiv şehirlerine direkt olarak uçabilir yada İstanbul Haydar paşa limanından Odessa’ya düzenlene gemi seferlerini kullanabilirsiniz.

Yurt Dışına Pasaportsuz Nasıl Çıkılır?

Yurtdışına çıkış için kimlik olmazsa olmazınızdır. Ehliyet ile yurt dışına çıkamazsınız. Özellikle Ukrayna için yeni tip çipli kimlik kartına sahip olmanız gerekiyor. Ukrayna ve Gürcistan’a kimlik ile giderken 15 TL lik yurt dışı çıkış harcı ödemeniz gerekirken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için 15 TL çıkış harcı ödemenize gerek yok.  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne kimlik ile yapılan ziyaretlerde 180

günlük zaman aralığında 90 gün kalabilirsiniz. Kimlik ile yapılan Gürcistan ziyaretinde vizesiz olarak bir yıl kalabilir, bir yılı geçirdiğinizde para cezası ödeyeceğiniz gibi ülkeye giriş yasağıda alabilirsiniz. Ukrayna’ya kimlik ile yapılan ziyaretinizde 90 gün kalabilir geçirdiğiniz taktirde para cezası ödeyeceğiniz gibi ülkeye tekrar girmek istediğinizde sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Comments

comments

3 thoughts on “Pasaportsuz ve Vize Almadan Sadece Kimliğinizle Gidebileceğiniz Ülkeler

 • 11/06/2018 tarihinde, saat 15:57
  Permalink

  Merhaba Ukrayna için de bebek kimlik kartlarında Fotoğraf olması zorunlu mu

  Yanıtla
  • 11/06/2018 tarihinde, saat 17:34
   Permalink

   Mrb,
   Çocukla Ukrayna seyahatiniz sırasında bebeğiniz için, fotoğraflı çipli kimlik yada pasaport istenmektedir. Daha fazla bilgi için Ukrayna’nın Ankara Büyük Elçiliği 0.312.4405289 numaralı telefon ile iletişime geçebilirsiniz. İyi tatiller…

   Yanıtla
   • 11/06/2018 tarihinde, saat 17:39
    Permalink

    Farklı forumlarda farklı insanlar fotoğrafsız kimlik kartının sıkıntı olmadığını yazmışlar. Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği bu şekilde demesine rağmen.Teşekkür ederim.

Bize Yazın

%d blogcu bunu beğendi: