Pazar, Aralık 10, 2023
Gezi Günlüğü

Saint Hilarion Kalesi; Beşparmak Dağlarında Bir Kale

SAİNT HİLARİON KALESİ – KIBRIS

Saint Hilarion Kalesi; Kıbrıs Beşparmak dağlarında bir Kale. Bufavento, Saint Hilarion ve Kantara kaleleri Kıbrıs’ın Beşparmak Dağları üzerine kurulmuş üç kalesidir. Bufavento Kalesi deniz seviyesinden 950 metre yükseklikte, Saint Hilarion Kalesi 732 metre yükseklikte, Kantara Kalesi ise 700 metre yükseklikte yer alan bir kayalık üzerinde yer almaktadır.

Kıbrıs Beşparmak Dağları’nın kuzey eteklerinde iki tepe üzerine inşa edilmiş Saint Hilarion Kalesi, 732 metre yüksekliği ile Girne’ye tepeden bakan harika bir manzaraya sahip olup Kıbrıs’ta gezilip görülmesi gereken yerlerden birisidir.

Saint Hilarion Kalesi

SAİNT HİLARİON KALESİ TARİHİ

Saint Hilarion Kalesin Kıbrıs ada halkını Arap akınlarına karşı korumak için Beşparmak dağlarının en tepe noktalarına kurulan kale halkalarından biri olduğu sanılmaktadır. Tarihteki yazılı kaynaklarda ilk defa 1191 yılında adına rastlanan Saint Hilarion Kalesinin, İngiliz Kralı Aslan Yürekli Richard’ın Kıbrıs’ı ele geçirdiği tarihten sonraki belgelerde kalenin varlığından söz edilmektedir.

Saint Hilarion Kalesi Ziyaret saatleri

Lüzinyan döneminde geliştirilip güzelleştirilen . Kıbrıs’taki diğer kalelerden farklı olarak hava sıcak olduğunda bahçenin serinliği ve Kıbrıs’ın güzel manzaralarından birini görme şansının da olması buranın Lüzinyan asillerinin tercih ettiği bir kale olmasını sağlamıştır. Kale ayrıca birçok asilin başları sıkıştığı zaman sığınacakları bir yer olarak da tarihteki yerini almıştır.

Saint Hilarion Kalesi

Kudüs kralı Guy de Lusignan komutasındaki birliklerle Kıbrıs’ı ele geçirdiği M.S 1191 yılından itibaren ilk kez yazılı belgelerde kaleden söz edilmeye başlanmıştır. Bu tarihten sonra Kale kapsamlı bir şekilde genişletilerek hem askeri bir karakol hem de yazlık ikametga olarak kullanılmıştır. Daha sonra Venedik yönetimi sırasında kale ihmal edilerek bakıma muhtaç duruma düşmüştür.

1964 yılında, bir Türk milliyetçi grubu olan Türk Mukavemet Teşkilatı, stratejik konumu nedeniyle kalenin kontrolünü tekrar ele geçirdi. O tarihten bu yana Kale Kıbrıs Türklerinin elindedir.

Saint Hilarion Kalesi

WALT DİSNEY PAMUK PRENSES’İ YARATIRKEN ST HİLARİON KALESİNDEN İLHAM ALDI

Söylentilere göre Walt Disney, animasyon filmi Pamuk Prenses’i yaratırken Saint Hilarion’un pürüzlü hatlarından ilham aldı. Yerel bir halk efsanesine göre, kalenin bir zamanlar 101 odaya sahip olduğu ve bunların sonuncusunun bir peri kraliçesine ait gizli bir iç bahçeye açıldığını söylüyor. Bu büyülü kadın, çobanları ve gezginleri baştan çıkarmasıyla biliniyordu.

Kalenin gerçek tarihi biraz daha az fantastik. Yüce Kale, Kutsal Topraklar’da zulümden kaçan keşiş Hilarion’un adını almıştır. Girne ovasına tepeden bakan, sahil ile Lefkoşa arasındaki geçidi koruyan bir dağ mağarasında yaşayıp orda ölmüştür.

SAİNT HİLARİON KALESİ’NİN HARİTASI

Sait Hilarion Kalesi değişik yükseltilerde kurulu 3 ana bölümlerden oluşmuştur.

  1. Bölüm asker, kale çalışanları ve bu kişiler için yapılmış sarnıç, ahır odaları ve diğer yapılardan oluşmaktaydı. Ana girişi koruyan odaları ve diğer yapılardan oluşmaktaydı. Ana girişi koruyan Savunma Yeri ile başlayan bu bölüm at nalı şeklinde yapılan kulelerle güçlendirilmiştir.                                               
  2. Bölüm ise Kilise, Kraliyet Sarayı ve holü, mutfak, sarnıç ve yine Kale Komutanı’na ait odalar ve kiler, atölye, kışla yapıları ve Ortaçağ tuvaletleri gibi birçok yapıdan oluşuyordu. Girişinde ise yukarı çekilip açılabilen bir köprü ile kapanmış büyük kapı evinden geçerek ulaşılıyordu. Bu bölümdeki X.yy’da yapıldığı sanılan Bizans Kilisesi görülmeye değer etkileyici bir mimariye sahiptir.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              
  3. Bölüm ise dik fakat geçmişte çıkışı merdivenler ve zikzak çıkışlarla kolaylaştıran bir yürüyüş yolu ile başlar. İç bahçeye gelindiğinde burada içinde fırın bulunan mutfak, sarnıçlar ve ilave odaların kalıntıları karşımıza çıkmaktadır. Batıda bahçe Lüzinyan Dönemi, Kraliyet odaları ile kesilmektedir. Bu bölümdeki Gotik mimari özellikteki pencereler Kraliçe pencereleri olarak bilinmekte ve görülmeye değer güzelliktedirler. Bahçeden kısa bir tırmanışla en yüksek kısma yani zirveye ulaşılır. Zirve deniz seviyesinden 732m yüksekliktedir ve müthiş bir manzaraya sahiptir. Bu manzarayı izleyebilmeniz için ise 480 basamak çıkmanız gerekmektedir.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Saint Hilarion Kalesi Nerede                                                                                                                                                                                  

                                  SAİNT HİLARİON KALESİ’NE NASIL GİDİLİR?                                                                                                                   

St. Hilarion Kalesi’ne Girne-Lefkoşa karayolunun Boğaz bölgesinde bulunan kaleye ulaşan dağ yolundan gidilmektedir. Kalenin Lefkoşa merkeze uzaklığı 24 kilometre, Girne’ye uzaklığı 16 kilometre, Gazimağusa’ya ise 85 kilometredir. Eğer aracınız yoksa Kıbrıs taksiyi kullanabilirsiniz. 

Kıbrıs Saint Hilarion Kalesi'ne Nasıl Gidilir

SAİNT HİLARİON KALESİ ZİYARET SAATLERİ VE GİRİŞ ÜCRETİ

St. Hilarion Kalesinin ziyaret saatleri nisan-ekim ayları yaz 09.00-17.00, kasım-mart ayları kış ise 09.00-14.00 saatleri arasındadır. Giriş ücreti yetişkin için 9,00 TL öğrenci için 5,00 TL dir.

Kıbrıs Saint Hilarion Kalesi

                SAİNT HİLARİON KALESİ’NE GİTMEDEN ÖNCE BİLMENİZ GEREKENLER

Kaleye giderken ayağınıza rahat ve kaygan zeminde kaymayan ayakkabılar giymenizi tavsiye ederim. Çünkü kalenin tüm bölgeleri düz değildir. Yüzyıllardır aşınan ve yıpranan kayaların üzerinde yürürsünüz. Ve zirveyi görmeniz için çıkmanız gereken hala 480 basamak var. Kale yüksek bir rakımda olduğundan güneş ve yağmur için hazırlıklı olmalısınız. Biz tam da zirveye ulaştığımızda yağmura yakalanıp ıslanmıştık. Özellikle yaz aylarında Kale’ye gidenlere tavsiyem sabah saatlerinde kaleye çıkmalarıdır. Kıbrıs’ın yazında bir de öğle sıcağına kaldığınızda halinizi düşünemiyorum. Hatta  “Kale’ye bir girişim vardır çıkışımı sormayın ay ol” dediğinizi duyar gibiyim. Kale girişinde ihtiyaçlarınızı gidermek için WC ayrıca bir kafe ile dükkan bulunmaktadır.

Kıbrıs Efsane Tank

 

Comments

comments

3 thoughts on “Saint Hilarion Kalesi; Beşparmak Dağlarında Bir Kale

Bize Yazın

%d