Pazar, Aralık 3, 2023
Gezi Günlüğü

Ege’nin Sakin Şehri; Seferihisar

SEFERİHİSAR GEZİ REHBERİ – İZMİR

Egenin sakin şehri Seferihisar. Güzel ülkemizin ilk (Cittaslow) sakin şehir unvanlı ilçesi olan Seferihisar,  rahat ve huzurlu bir tatil geçirmek isteyenler için ideal bir şehir; benim için ise 26 yıldır özlemle adını andığım, sana gelirken heyecanlandığım, askerlik hatıralarımı tekrar canlandıran şehir. Çok büyümüş ve gelişmişsin. Seni tanımakta zorlandım.  Ama yıllar önce meydanında içtiğim çayını,  yediğim yemeğini, fotoğrafçıda çektirdiğim fotoğrafı, posta’nenden gönderdiğim mektupları, ankesörlü telefonunundan aradığım sevgiliyi işin özü maziyi hatırlattın bana. Ben seni çok özlemişim.  Kokunu, suyunu, havanı özlemişim. Büyümüşsün ama hala sakinsin. Doğal’lığını hiç kaybetmemişsin.  Belkide o yüzden  Türkiye’nin ilk sakin şehir unvanına sahipsin.

Seferihisar meydanı

Seferihisar Türkiye’nin ilk yavaş şehri olma özelliğine sahip bir ilçemizdir. Geçmişine bakarsanız M.Ö 2000 yıllarına dayanıyor. Seferihisar, 2009 yılında Cittaslow unvanını Türkiye’de kazanmış ilk ilçemizdir.  Her geçen gün bu uluslararası ağ ülkemizi sarmış ve şuanda ne mutlu ki Türkiye’de 13 adet Cittaslow şehri bulunmaktadır.

CİTTASLOW NEDİR?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cittaslow sembolü ise doğanın en yavaş canlılarından olan salyangoz ilk olarak 1999 yılında İtalya’da kurulmuş uluslararası bir belediyeler birliğidir. Kelime kökeni İtalyanca “Città (Şehir)” ve İngilizce “Slow (Yavaş)” kelimelerinin birleşmesiyle türetilen Cittaslow, “Sakin Şehir” anlamında kullanılmaktadır. Yavaş Hareketi’nin bir parçası olarak bilinmektedir. Şehrin dokusunun, renginin, müziğinin ve hikayesinin uyum içinde, şehir sakinlerinin ve aynı zamanda ziyaret edenlerin zevk alabilecekleri bir hızda yaşanması hedefleniyor. Bunun yanında, yerel tatları sadece eskilerin hatırlayabildiği kavramlar olmaktan çıkarıp, bunları sonraki nesiller ve ziyaretçileri ile paylaşmak isteniyor.

Seferihisar Ahşap Güvercin Kafesi

Cittaslow felsefesinin hayat bulması için yerel üreticiler daha çok destekleniyor ve onların ürünlerini satabilecekleri satış merkezleri oluşturuluyor. Bu sırada çevreye ve insana zararlı olmayan alternatif ve yenilenebilir enerji kaynaklarına halk ve belediye teşvik ediliyor. Belki de bu felsefede en önemli şey bir şehrin dünyada var olan binlerce şehirden kendini farklılaştırması diğerlerine oranla daha sade olmasıdır.  Seferihisar da 2009 yılında küreselleşmenin kentleri aynılaştırmasına karşı çıkan Cittaslow hareketine katılıyor. 28 ülkede 182 üyesi olan bu birliğe üye olan kentler belirlenen kriterler çerçevesinde projeler geliştirmek ve uygulamak zorunda. Seferihisar küreselleşmenin kentleri aynılaştırmasına ve özelliklerini yok etmesine karşı çıkan birliğin belirlediği 70 kriteri yerine getirerek Türkiye’nin ilk Cittaslow’u oluyor.

Instagram’ada BEKLERİZ….

Seferihisar Meydanı

Bu sakin şehre 26 yıl sonra tekrar geldiğimde saat 15:00 civarıydı. Eşimle merakla sokaklarını dolaştıktan sonra 26 yıl önceki gibi, Seferihisar meydanında tavşan kanı çaylarımızı yudumladık. Daha sonra Seferihisar merkezde bulunan Kültür müzesini ziyaret ettik.  Bu müze Seferihisar’ın kültürünü en güzel şekilde yansıtmaktadır. Bu kültürü yaşamak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla kurulmuştur. Bu kültür müzesinde çok sayıda etnografık eseler bulunmaktadır. Seferihisar’a özgü kıyafetler, eşyalar gibi objeler sergilenmektedir.

Seferihisar meydanı

Yine Seferihisar Ulu Camii, Seferihisar’da gezilip görülecek yerler arasındadır.  Geç Osmanlı Dönemi yapılarından olan Seferihisar Ulu Camii, 1816’dan günümüze kadar gelen eserlerdendir. Geniş bir avlu içinde yer alan tek minareli bina ve ahşap mahfil ve minbere sahip olan cami halen kullanılmaktadır. Seferihisar da akşam yemeğimizi yedikten sonra Seferihisar’a 8 km mesafede olan Serefihisar’ın sahil mahallesi Sığacık’a geçtik.

 

Seferihisar sokakları

 

SIĞACIK’TA GEZİLECEK YERLER

Sığacık, İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı bir mahalle. oniki İon kentinden biri, Şarap tanrısı Dionysos’un memleketi, eskilerde Seferihisar’ın ufak bir balıkçı köyü olan Sığacık, şimdilerde ise sakin yaşam tarzı ve doğal ürünleri ile her geçen gün popülaritesini arttıran  ve Seferihisar’ın en çok ziyaret edilen bölgesi.  Şehirden kaçışın artması ve hafta sonlarını daha sakin bir ortamda geçirmek isteyenlerin ilgisi  nedeni ile Sığacık’ta hafta sonları yer bulmakta zorlanabilirsiniz.

Sığacık

Sığacık Kalesi

Sığacık Seferihisar’ın sakil kanadında bir balıkçı köyüdür. Sahilde bulunan limanı çevreleyen kalenin içine kuruludur. Dar sokakları ve özgün mimarisi ile görenleri kendine hayran bırakan bu köyde çok sayıda tarihi yapı ve plajlar bulunmaktadır. Sığacık Kalesi tarihi ve mimari yapısı ile görülmeye değer yerlerdendir.

Sığacık kalesi

Sığacık Kalesi 1521–1522 yıllarında Rodos seferine hazırlık olması amacıyla Kanuni Sultan Süleyman’ın emri üzerine donanma komutanı Parlak Mustafa Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Yapı bir dış kale, bir de koğuş tabir edilen, askerlerin günlük hayatını ve eğitimini geçirdiği iç kaleden oluşmaktadır.  İç kalenin denize bakan kısmında iki burç ve iki kapı bulunmaktadır.  Surların yapımında Teos antik kentinin taşlarından yararlanılmış olup, duvarlarda Teos’tan gelme yazıtlara rastlamak mümkündür.  O dönemde meskun bir yer olan Sığacık kalenin inşaatı ile birlikte hububat ve kuru meyve ticareti açısından önemli bir liman haline gelmiştir.  Sığacık Kalesi belli bir yerleşim yerini savunmaktan çok bir deniz üssü olarak hizmet vermiş, daha sonraları gümrük kontrol merkezi olarak kullanılmıştır.

Teos Marina

Teos marina

Adını 12 İon şehrinden biri olan Teos Antik Kentin’den alan ve özel bir şirket tarafından 2006 yılında Sığacık Yat Limanı’nı 25 yıl süre ile işletmek üzere kurulan Teos Marina 2010 yılı Haziran ayında hizmete açılmıştır. 510 yatı aynı anda barındırabilen marina bölgenin tarihi ve doğal yapısını bozmadan kurulmuştur.

Sığacık Gece Pazarı

Sığacık gece pazarı

Sığacık’ta bir de gece pazarı kurulmaktadır.  Her akşam Saat 17-18 gibi başlayıp gece yarısına kadar devam eden pazarda çeşitli reyonlar bulunmaktadır.Bizim ziyaretimiz ekim ayında olmasına rağman açık tezgahlar vardı. Keşke  SIĞACIK GECE PAZARI adı altında faaliyet gösteren bu alışveriş pazarında yöreye özgü ele emeği göz nuru ürünlerin sunulduğu bir pazar olsa daha güzel olabilirdi.

Sığacık Üretici Pazarı

Sığacık üretici Pazarı

Sığacık üretici pazarı

 

Youtube’da BEKLERİZ…

Sığacık üretici pazarı

Sığacık organik pazarı

Sığacık organik pazarı

Seferihisar’ın Renkli Pazarı sloganıyla hayata geçirilen Sığacık Organik Pazarı her Pazar günü tarihi kalenin sokaklarında kuruluyor. Halden mal girişinin yasak olduğu pazar yerinde yalnızca çevre köylerde üretim yapan üreticinin getirdiği ürünlerin satışına izin veriliyor. Seferihisar ve çevre köylerdeki üreticilerin ürettiği ürünler ve el işlerinin olduğu pazar Türkiye’nin en gözde pazarları arasında. Pazarda özellikle kale içinde yaşayan halk evinin kapısının önüne pazar tezgahını kuruyor. Ürettiği sebze, meyve, ege otları,  tavuğunun yumurtası, hazırladığı kışlık tarhanasını, yaprak sarmasını, kurduğu turşusunu, el emeği göz nuru el emeklerini, ev baklavalarını, el açması börekleri ile  ev yapımı reçellerini biz ziyaretçilerine sunuyor.

Sığacık üretici pazarı

Sığacık üretici pazarı
Sığacık organik pazarı

Sığacık’ın Tarih Kokan Sokakları 

Kale içinde geleneksel Sığacık evleri, cami, hamam, mescit ve ticari mekanlar bulunmaktadır. Evler bitişik düzende olup, bazıları tek, bazıları iki katlıdır. Evlerin çoğu kerpiçtendir ve büyük bölümünde iç avlu bulunmaktadır. İki katlı evlere cumbalar ve tahta panjurlar eklenmiş, içerideki merdivenler ve kapılar ahşaptan yapılmıştır.

Sığacık kale içi

Sığacık kale içi

Sığacık kale içi

Sığacık kale içi evleri görülmeye değer. Kalenin herhangi bir yerinden ya da surların çevresinden Kaleiçi’nin daracık sokalarına adım atarak bu dar sokaklar arasında farklı mimaride yapılarla seyahat severlere güzel anılar yaşatan şirinmi şirin Sığacık evlerini ziyaret etmeyi sakın ihmal etmeyin. Bu sokaklar arasında gezerken bu evlerin hala pansiyon yada ev olarak kullanıldığını ve tertemiz olduklarını göreceksiniz.

Sığacık kale içi

Sığacık kale içi

Sığacık kale içi
Sığacık Kale içi Sokakları

Teos Çamlık Mesire Yeri

Teos çamlık mesire yeri

Teos Antik Kenti yolu üzerinde Teos çamlık mesire yeri bulunmaktadır. Günübirlik piknik olanağı sunan mesire yerinde tuvalet, büfe, piknik üniteleri, elektrik, içme ve kullanma suyu bulunuyor. Alanın ziyaretçi kapasitesi günlük yaklaşık beşyüz kişidir.

Teos Antik Kenti 

teos antik kenti

teos antik kenti
Teos Antik Kenti

Sığacık’a yaklaşık 3 km mesafede bulunan Teos Antik Kenti, ilçenin en eski ve günümüzdeki en önemli tarihi kalıntısıdır.  12 iyon kentinden birisi olan Teos, ilk kez MÖ 1080’lerde Akalı Komutan Athamas tarafından kurulmuştur. Güneyinde ve kuzeyindeki limanların ortasında bulunan Teos’a gelindiğinde görünen ilk yapı, Teos’un koruyucu tanrısı Dionysos adına Anadolu’nun en büyük ve Helenistik dönemin ünlü mimarı Hermogenes tarafından yapılan Dionysos Tapınağı’dır.  Döneminin en büyük liman kenti özelliğini taşıyan Teos aynı zamanda sanatçılar şehri olarak da biliniyor.  Ziyarete her gün açık olan Teos Antik Kentinde bizim ziyaretimiz esnasında da halen kazı çalışmaları devam etmekteydi.  Teos Antik Kenti yazımız için TIKTIK..

SEFERİHİSAR VE SIĞACIK’A NASIL GİDİLİR?

Seferihisar haritası

İzmir’e 44 km uzaklıkta olan Seferihisar’a ulaşım gayet kolaydır.  Eğer özel araçla gelecekseniz   yaklaşık İstanbul için 600  km, Ankara için 640 km ve Bursa için 378 km  yol katederek Seferihisar’a ulaşabilirsiniz. Bunun için İzmir’e geldiğinizde Aydın istikametine giderken Çeşme tabelasını kaçırmadan, İzmir – Çeşme otoyolundan Çeşme yönüne dönüyorsunuz  ve de  otoyolun SEFERIHİSAR (Güzelbahçe) çıkışından çıkıyorsunuz. Seferihisar tabelasını takip ederek sağa dönüp yola devam ediyorsunuz.

Yok dolmuş yada otobüs ile gelecekseniz İzmir Üçkuyular’dan  hareket eden düzenli otobüs ve dolmuş seferleri ile Seferihisar’a ulaşım sağlanmaktadır. İlçeye şehir içi ESHOT otobüs ulaşımını kullanarak gitmek isterseniz 730 SEFERİHİSAR – F.ALTAY Aktarma Merkezi otobüs hattını kullanarak ulaşabiliyorsunuz. Bu seçenek kullanılırsa İzmir Seferihisar otobüs yolculuğu normal olarak 1-1,5 saat kadar sürebilir.

ESHOT sefer saatleri için tıklayınız.

Seferihisara geldikten sonra sığacık yaklaşık 8 km. Otobüsten  Seferihisar Migros durağında inerek  Migros önünden Sığacık minibüsüne binerek Sığacık’a ulaşabilirsiniz.

SIĞACIK’TA NEREDE KALINIR?

Sakin şehir Seferihisar da kalmak isterseniz; Seferihar yerine Sığacık’ta kalmanızı öneririz. Zaten Seferihisar’da kalınabilecek çokta uygun bir yer bulamayabilirsiniz.  Sığacık belde merkezinde yada kale içinde kalabileceğiniz bir çok küçük çaplı motel ve pansiyon bulabilirsiniz. Sığacık sahil beldesi olmasına rağmen denize girilecek bir plaja sahip değil. Deniz için maalesef 3-5 km mesafede yer alan AKARCA ve AKKUM gibi yerlere gitmeniz gerekiyor. Ha bu arada Sığacık bir sahil beldesi olduğundan dolayı her sahil kasabası ve tatil beldesinde olduğu gibi, liman çevresindeki balık restoranları tabii ki çok popüler. Sığacık deniz ürünleri sevenler için çok sayıda balık restoranının bulunduğu bir tatil merkezi. Mevsimine göre taptaze balıklar bulabilirsiniz.

Sizlerde İzmir İlimiz’in Seferihisar İlçesi ve Sığacık beldeleri hakkındaki gözlem, bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz. 

Comments

comments

3 thoughts on “Ege’nin Sakin Şehri; Seferihisar

Bize Yazın

%d blogcu bunu beğendi: