Şeytan Sofrası | Gezi Rehberi | Ayvalık’ta Bir Tepe

ŞEYTAN SOFRASI – AYVALIK

Şeytan Sofrası, Ayvalık ilçe merkezinin 8 km güneyinde bulunan hakim büyük kayalık bir tepenin üzerindedir. Muhteşem doğa manzarasını, ağustos ayında bile tatlı tatlı esen rüzgarını, gün batımını izlemenin keyfine varabileceğiniz nadir yerlerden birisidir.

seytan-sofrasi-ayvalik

Bu tepe  Ayvalık’ta adı Şeytan sofrası ismi ile ünlenmiş bir tepedir. Ayvalık‘ ın genel coğrafyası göz önüne alındığında yüksekte kaldığı söylenebilen bu yer, gün batımı manzarası ile tatilcilere unutulmaz anlar yaşatan tüm Ayvalık adalarının, koylarının ve Midilli’nin görülebildiği, üzerinde şeytan’ ın ayak izinin olduğuna inanılan eski bir lav kayalığıdır.

seytan-sofrasi

Sönmüş bir volkanın geride bıraktığı lav birikintilerinin yuvarlak bir sofra şeklini andırdığı tepenin ortasında büyük bir ayak izine benzer bir şekil bulunur. Üç ayağı olduğuna inanılan şeytanın bir ayağı ida dağı eteklerinde, bir ayağı Midilli adasında ve bir ayağı Şeytan Sofrası’ndadır. Şeytanın ayak izinin olduğu çukur şu anda demir kafeslerle çevrilmiş, koruma altına alınmıştır.

seytanin-ayak-izi

Aslında bu isim Şeytan sofrası efsanesiyle başlamıştır. 1500’lü yıllarda Osmanlı İmparatorluğu egemenliğinde bulunan Ayvalık’ta Rum halkı yoğunluktadır.

seytan-sofrasi-gezi-rehberi

Kilise tarafından kovulan Panalope (Şeytan lakaplı) isimli bir rum gelip buraya yerleşir ve yıllar boyunca tek başına yaşar.

Yıllar sonra yaşanan kuraklığı Panalope ile ilişkilendiren halk, toplanarak tepede yaşayan Panalope’yi öldürmek ister. Panalope , kendisini öldürmek isteyen halka mükellef bir sofra kurar. Açlıktan kırılan halk, sofrayı görünce öldürme planlarını erteler. Zaman kazanan Panalope  ise kaçar ve kurtulur. O günden beri bu bölgenin adı Şeytan Sofrası olarak anılır.

       

Tabi ki tüm bunlar bir efsane. İster bu efsanenin bir parçası olup Şeytan sofrası ‘nda, şeytanın ayak bastığı çukura dileğinizin gerçekleşmesi için bozuk para atar ve kurdele bağlayarak  bir dilekte bulunursunuz,  İsterseniz de eşsiz manzaranın tadını doyasıya yaşarsınız, Tercih sizin.

Gün batımını seyretmek için burası harika bir nokta. Gün batımını seyretmek için Şeytan Sofrasına gitmek isteyenler, Cumhuriyet alanından dolmuşlarla, veya Çamlıktan sonra Sarımsaklı yoluna devam edildiğinde bir kilometre sonra sağa işaret levhasını görüp döndüklerinde dar asfalt yolu takip edilerek ulaşabilirler.

Özel olarak işletilmekte, tepede bir lokanta bulunmaktadır. 

Ayvalıkta  kesinlikle Şeytan sofrasına uğramadan geçmeyin. Hele hele fotoğraf makinasız hiç gitmeyin.

Sizlerde Şeytan Sofrası hakkındaki gözlem, bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.

 

Comments

comments

2 thoughts on “Şeytan Sofrası | Gezi Rehberi | Ayvalık’ta Bir Tepe

Bize Yazın

%d blogcu bunu beğendi: