Çarşamba, Kasım 29, 2023
SEYAHAT REHBERİ

Sonbahar Gezi Rotaları

SONBAHARDA GEZİLECEK YERLER

Sonbahar gezi rotaları mevsimiyle birlikte aranmaya başlandı. Mevsimlerin değiştiği; hatta sadece yaz ve kıştan ibaret olduğu söylense de bütün gerçekliğiyle sonbaharı yaşıyoruz. Neredeyse tüm ağaçların yaprakları sarardı. Yolda yada parkta yürürken sararıp  ağaçlardan düşen yaprakların,  rüzgarın da etkisiyle havada dansına şahit oluyoruz.  Bütün yılını çalışarak geçirip birazda tatil diyenlere sonbaharda hem kendinizi dinlemek hem gezip hem de yeni yerler keşfetmek istiyorsanız bu doğa harikası sonbahar gezi rotaları na bir göz atın.

Sonbahar Gezi Rotaları

AĞVA  

Sonbahar gezi rotaları nın başında Ağva yer alıyor. Ağva, yemyeşil doğası, iki yanında akan Göksu ve Yeşilçay nehirleri, cephesinde Karadeniz’in masmavi suları, birbirinden lezzetli balıkları ile İstanbul’un kuzeydoğusunda yer alan bir doğa harikası yerimizdir.

Bir yanında Yeşilçay, diğer yanında Göksu dereleri, yeşilin binbir tonunu içinde barındıran ormanları ve Karadeniz’e bakan altın sarısı kumsallarıyla adeta bir yeryüzü cenneti, Ağva. Yeşilçay ve Göksu’nun denize döküldükleri yerde oluşan küçük bir delta üzerine kurulu olan şehir, Latince’de “iki dere arasındaki köy” ve “su” anlamlarına geliyor…

Bisiklet tutkunları, doğa severler için sonbahar Ağva için güzel bir rota. Hem şehrin karmaşasından biraz olsun uzaklaşmış olur hem de bu cennet köşesini keşfetmiş olursunuz.

KIBRIS

Kıbrıs Akdeniz’de bir ada ülkesi.  Kuzeyinde 65 km mesafe ile Türkiye, doğusunda 112 km mesafe ile Suriye, 267 km ile İsrail, 162 km ile Lübnan; güneyinde 418 km ile Mısır; batısında ise 965 km ile Yunanistan yer almaktadır.  Kıbrıs, Akdeniz’in Sicilya ve Sardunya’dan sonra üçüncü büyük adasıdır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yüzölçümü 3.355 km²dir. Yaklaşık olarak ada sahillerinin yarısı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer almaktadır.

Kıbrıs’ın bir tatil yöresi olarak en iyi yanı Nüfus cüzdanınızla seyahat yapabilmeniz, kimseniz sizden pasaport istememesidir. Eğer Kıbrıs’a gitmeye karar verdiyseniz nüfus cüzdanınızın yanınızda olması yeterli.  Ayrıca denize girmeyi sevenler için sonbahar mevsiminde bile  Girne ve Magosa sahillerinde plajlar ziyaretçilerini en güzel şekilde ağırlıyor. Kıbrıs plajlarını keşfetmek isteyenler sımsıcak iklimi ve her bütçeye uygun otelleri ile Kıbrıs sizleri bekliyor.

Sonbahar Gezi Rotaları

ESKİŞEHİR ODUNPAZARI

Hani bazen sıkılır da  şehrin stresinden, sıkıntısından kaçıp uzak bir yere gitmek ister insan. Odunpazarı da öyle bir yer.  Eskişehir’in ilk yerleşim yeri olan Odunpazarı sıkılmadan gezip dolaşabileceğiniz özel bir yer.
Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde de adından büyük bir övgü ile söz edilen Odunpazarı, bugün seyahatnamede adı geçen sokakların 5’ini aynı ismi ile korumaya devam ediyor. Bütün gizemi ve ihtişamı ile görenleri kendine hayran bırakan Odunpazarı ve onun eşsiz evleri, sizleri görsel ve kültürel bir şölene davet ediyor. Eskişehir’in tarihi ilçesi Odunpazarı gizemi, ihtişamı ve sıcak insanlarıyla sizleri bekliyor.
  
Sonbahar Gezi Rotaları

                                                                                                                 

FOÇA        

Bir Ege kasabası olan  Foça’nın; Homeros Destanı’nda da adı geçen mitolojik kent Foça’nın simgesi fok ve horozdur. Foça’daki taş evlerin verdiği huzur, masmavi denizi, tatlı tatlı esen rüzgarı ve bozulmamış yapısı ile tam bir antik balıkçı kasabası dır Foça.  Buraya İlk defa gidenler için kesinlikle “aklım Foça da kaldı” izlenimi bırakacak bir tatil beldesi Foça. Birde şu ünlü karataş’a basarsanız mecburen yeniden geliyormuşsunuz Foça’ya. Ama bu karataş nerededir, kimse bilmiyor. 
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

GÖNEN           

                                                                                                                                                                                                                                Balıkesir‘in İlçelerinden birisi Gönen.  İlçe, Bursa-Çanakkale  karayolu üzerinde Gönen ayırımından dönerek ilçeye ulaşabilirsiniz. Balıkesir’e 114 kilometre mesafededir. DÜnyaca ünlü kaplıca şehri.  Fakir fukaradan krallara kadar yüzyıllardır çeşitli hastalıkların pençesinde kıvranan sayısız insana yaşama umudu aşılayan Gönen, şehirleşme tarihinde “kaplıca şehri” ya da “şifa şehri” olarak tanınmaktadır. Antik Çağ’daki adı Asepsus olan Gönen, daha sonraki yıllarda kaplıcaları nedeniyle Artemea adı ile anılmıştır. Evliya Çelebi Seyahatname’sinde Gönen’in Bursa krallarından Mihaliç’in kenti olduğunu ve bakımlı, kırmızı kiremitli yapılardan oluştuğunu yazar.

Asırlardır her derde deva sularıyla sağlık dağıtan Gönen, modern kaplıca tesisleriyle  konuklarına hizmet vermektedir. ilçe merkezi ile iç içe ve 70 bin metrekarelik doğal bir park üzerine kurulmuş olan ve Gönen Çayı kenarında konuşlanan Gönen Kaplıcaları, yeşil doğasıyla da sakin ve huzurlu bir tatil için  sizleri bekliyor.

 

Sonbahar Gezi Rotaları

İZNİK                       

                                 
Bursa’nın kuzeydoğusunda kalan bir ilçesi olan İznik hem göl kıyısındaki güzellikleri ile, hem tarihi mirası ile  önemli bir ilçemizdir. 4500 yıllık dört devletin başkentliğini yapmış Anadoluda ki ilk Türk başkenti dir. El sanatları  ile çinicilik konusunda  en gelişmiş yerlerden  birisi olan İznik doğal yapısı ve tarihi yapısı bakımından mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir.  Bir dönem Bizans ve Osmanlı’ya  ev sahipliği yapan İznikte bir çok gezilecek yer bulunmaktadır.   İznik’te gezilecek yerlerin çoğu birbirine yürüme mesafesinde. Ayrıca tarihte ilk defa altın paranın basıldığı yer olması nedeniyle “Altın Şehir” diye de anılıyor. Bir çok medeniyete ev sahipliği yapmasından dolayı bu medeniyetlere ait eserleri, çini çarşısı ve İznik gölü ile İznik sizileri bekliyor.        
Sizlerde Sonbahar Gezi Rotaları hakkındaki gözlem, bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.                                                                                                                                                                   

Comments

comments

Bize Yazın

%d blogcu bunu beğendi: