Salı, Ekim 3, 2023
Ne Yenir? Nerede Yenir?

Susurluk’ta Ne Yenir? Nerede Yenir? | Susurluk Nerede?

SUSURLUK’TA NE YENİR? NEREDE YENİR? 

Susurluk’ta ne yenir? Nerede yenir? Sorularının cevabını aslında çoğumuz biliyoruz. Susurluk’u Susurluk yapan meşhur bol köpüklü Susurluk ayranı ile yine bol mihaliç ya da diğer bir adı ile kelle peynirli Susurluk tostu ‘dur. Hal böyle olunca Susurluk nerede? Sorusu akla geliyor. 

Şehirlerarası yolculukların mola noktası olan Susurluk’ta ne yenir? Nerede yenir? Susurluk nerede? Susurluk’a nasıl gidilir? Susurluk tostu nerede yenir? Susurluk ayranı nerede içilir? Susurluk lezzet durakları turuna çıkalım. Meşhur Susurluk ayranı ile Susurluk tostu ’ndan önce kısaca Susurluk tarihi ile başlayalım.

susurlukta ne yenir
Fotoğraf: http://www.duzdagtost.com

KISACA SUSURLUK TARİHi

Susurluk’un bulunduğu bölgenin tarihi, insan yerleşimleri açısında M.Ö. yıllara kadar dayanmaktadır. Söylentiye göre; sularının ve sığır sürülerinin bolluğu nedeniyle, buraya “Susığırlık” denilmiş, sonradan bu isim “Susurluk” a dönüşmüştür.

Susurluk 1892’ de Bucak, 1926’ da İlçe olmuştur. 5 Eylül 1922 Susurluk ’un düşman işgalinden kurtuluş günüdür. Her yıl 5 Eylül de “Kurtuluş Bayramı” törenlerle kutlanmaktadır.

susurluk nerede

SUSURLUK NEREDE?

1950’li yıllardan bu yana Susurluk ayranı ‘nın ünü yurt dışına kadar ulaşınca, Susurluk nerede? Susurluk’ta ne yenir? Sorularının cevapları araştırılmaya başlıyor.

Susurluk ilçesi, Ülkemizin kuzeybatısında Marmara Bölgesinde yer alan Balıkesir ilinin yaklaşık 38.000 nüfuslu bir ilçesidir. İstanbul, İzmir, Balıkesir ve Bandırma karayolu üzerinde yer almaktadır. Susurluk’un Balıkesir’ e uzaklığı 44 km, Bursa İline uzaklığı 108 km, İzmir’e uzaklığı ise 252 km’dir.

susurluk tostu nerede yenir

SUSURLUK NASIL GİDİLİR?

Susurluk ilçesine özel araçlarla veya otobüs seferleri ile ulaşılması mümkündür.  İstanbul-İzmir karayolu üzerinde kalan Susurluk ilçesinden alternatif pek çok otobüs firması geçiş yapmaktadır.

İzmir demiryolu üzerinde yer alan ilçeye Susurluk şehir merkezinden geçen demir yolu sayesinde tren ile de ulaşmak mümkündür. 

susurlukta ne yenir

SUSURLUK ‘TA NE YENİR? NEREDE YENİR?

Susurluk’ta ne yenir denildiğinde hepimizin aklına bol köpüklü ve bol mihaliç peynirli ayran tost ikilisi gelmektedir. İstanbul-İzmir karayolu üzerinde yer alan Susurluk, her yıl on binlerce ziyaretçisini pek çok mutfağa ait leziz yemeklerle ağırlamaktadır.

Yemek açısından oldukça zengin olan ilçede, fast food gıdalardan deniz ürünlerine, çorbalardan ızgara çeşitlerine kadar birçok seçenek bulunmaktadır. Balıkesir mutfağının vazgeçilmezlerinden höşmerim tatlısı, tirit ve peynirli patlıcanın oldukça popüler olduğu Susurluk’ta dünya mutfaklarından yemekler servis edilmektedir.

Susurluk’ta ne yenir? Nerede yenir? ‘den önce meşhur Susurluk ayranı ile başlayıp Susurluk ayranı nerede içilir?  Susurluk tostu nerede yenir? Mekânlarına bir göz atalım.

susurlukta ne yenir

MEŞHUR SUSURLUK AYRANI

Bir rivayete göre Fatih Sultan Mehmet han yaptığı gezilerde güzergâh olarak kullandığı o zamanki adıyla “susığırlık” olan şimdiki adıyla Susurluk ilçemizin bulunduğu bölgeden geçişi esnasında bölgenin sulak ve bataklık olmasından dolayı veziri Zağanos Paşa’ya bu bölgede sığır yetiştir arazi buna çok müsait burada yetişen hayvanın sütü kaliteli ve lezzetli olur der. Sütünden yoğurt, yoğurdundan da ayran yapar bana da bir tas ikram edersin diye talimat verir.

Yaşanan bu güzel hikâye yüzyıllar boyu dilden dile dolaşır. ”Ayran Susurluk’ta içilir” sözü her yerde söylenmeye başlar. Yıllar sonra 1960 yılında karayolunun Susurluk ‘tan geçmesiyle ilçe hareketlenir. İlçenin dışında yaşayan Şükrü Bey ve eşi de kara yolundan geçen araçlara manda yoğurdundan yaptıkları soğuk ve köpüklü ayranları satmaya başlar ve bu işe öncülük ederler.  Akabinde birçok tesis ve seyyar arabalarda Susurluk ayranı satılmaya başlar.

Böylece Susurluk ayranı ’nın 570 yıllık bir geçmişe sahip serüveni başlamış olur. Susurluk’a önemli bir değer katan Susurluk ayranı ve Susurluk Tostu, Susurluk Ticaret Odası’nın girişimleri ile birlikte 27 Şubat 2013 tarihinde Susurluk Ayranı ve Susurluk Tostu isimleri ile tescillenmiştir. 

susurluk'ta ne yenir nerede yenir

SUSURLUK TOSTU NEREDE YENİR?  SUSURLUK AYRANI NEREDE İÇİLİR?

Eeeee ne demişler. Tost Susurluk’ta yenilir. Ayran Susurluk’ta içilir. Şehirlerarası yolculukların mola noktası olan Susurluk’ta, bu ikilinin tadına bakmak isteyen birçok kişi Susurluk tostu nerede yenir? Susurluk ayranı nerede içilir diye araştırıyor. İşte meşhur Susurluk Tostu ve Susurluk ayranı mekânları.

Düzdağ Tost

İstanbul yönünden gelenler için Susurluk merkezde belediye dinlenme tesislerinin arkasında yer alıyor. Hijyen ve kalite anlayışıyla tost çeşitlerini geliştirerek Türkiye’de lezzet düşkünlerine hizmet vermektedir. Düzdağ tost, Susurluk tostu ve bol köpüklü Susurluk ayranı ile birlikte Marmara-Ege arası seyahat eden yolcuların lezzet durağı Çalışma saatleri sabah 05.00 ‘ten gece 01.00 ‘e kadar açık bir mekân.

Adres: Han, Buzcuoğlu Apartmanı Garaj Cd. 10600 Susurluk / Balıkesir

Tel: 0266 865 14 04

Yörsan Fast Food

Yörsan fast food İstanbul yönünden gelenler için Susurluk’tan çıkmadan hemen solda yer almaktadır. Bol mihaliç peynirli Susurluk tostu nerede yenir, Bol köpüklü Susurluk ayranı nerede içilir derseniz Yörsan fast food 24 saat hizmet vermektedir.

Adres: Sultaniye Mahallesi, Balıkesir Caddesi Susurluk Çıkışı Total Petrol Yanı No: 107 Susurluk- BalıkesirTel: 0266 865 30 02

Yasa Dinlenme Tesisleri

İstanbul-İzmir kara yolu üzeri Susurluk merkezde yer alan Yasa Dinlenme Tesisleri, bol köpüklü Susurluk ayranı ile Susurluk tostu ikilisini yiyebileceğiniz leziz mekânlardan biridir.

Adres: Orta Mahallesi Balıkesir Caddesi No: 6 Susurluk – Balıkesir

Tel: 0266 865 67 07

Susurluk Ayran Evi

İstanbul yönünden gelenler için Susurluk ilçesine girişte trafik ışıklarından sağa dönülerek gidiliyor. Susurluk ayran evi belediyeye ait bir işletme. Aynı zamanda bakımlı, temiz fiyatları da makul seviyede. Bol köpüklü Susurluk ayranı ile bol peynirli Susurluk tostu yanında diğer menülerini de deneyebilirsiniz. Sabah 08.00’den gece 01.00 kadar hizmet veriyor.

Adres: Yeni, Muammer Aksoy Blv. 10600 Susurluk/Balıkesir

susurluk nerede

SUSURLUK YOL BOYU RESTORANLARI

Marmara-Ege geçiş güzergâhında yer alan Susurluk, yol boyu restoranlarından, esnaf lokantalarına, tostçulardan, fast food işletmelerine kadar birçok lezzet durağı ile misafirlerine hizmet vermektedir. Susurluk ’ta ne yenir? Nerede yenir? Diyenler için şimdi de Susurluk yol boyu restoranları.

Köfteci Yusuf

İstanbul-İzmir karayolu üzerinde, İstanbul’dan gelenler için Susurluk’ ilçesine girişte hemen sağda yer almaktadır. Köfteci Yusuf Susurluk ilçesine ait lezzetlerden öte Türkiye markası haline gelmiş bir firmamızdır. Köfteci Yusuf Susurluk şubesi 10.000 m² alan içinde 2.500 m²’si kapalı alan, 600 m² ise açık alan olmak üzere aynı anda 900 misafirine çok çeşitli menüsü ile 7 gün 24 saat hizmet vermektedir.

Adres: Yeni Mah. Bandırma Yolu No:79 Susurluk/Balıkesir

Tel: 444 61 62

Susurluk Belediye Dinlenme Tesisleri

Susurluk Belediye Dinlenme Tesislerimiz, İstanbul ve Ankara güzergâhından gelen yolcular için şehrin girişinde, ikinci trafik lambalarında ve hemen yol kenarındadır. En az diğer işletmeler kadar iddialı bir tesis olup fiyatları da diğer işletmelere göre daha ekonomiktir.

Burası da çok çeşitli bir menü ile misafirlerine hizmet vermektedir. Balıkesir’in yöresel yemekleri başta olmak üzere pek çok bölgeden yemeklerin servis edildiği restoran, hızlı ve lezzetli yemekleriyle ön plana çıkmaktadır.

Adres: Bursa Balıkesir Karayolu, Balıkesir Caddesi, No: 1 Susurluk, Balıkesir

Tel: 0266 865 4100

Yasa Dinlenme Tesisleri

1995 yılından bu yana Susurluk’ta hizmet veren Yasa Dinlenme Tesisleri, Susurluk ayranı, Susurluk tostu, çiğ böreği ve diğer ürünleriyle 7 gün 24 saat kaliteli bir hizmet vermeye devam etmektedir.

Adres: Han Mah. Balıkesir Cad. No:3, Susurluk- Balıkesir

Tel: 0266 865 6707

Dağıstanlı Dinlenme Tesisleri

Dağıstanlı Süt Ürünleri markası 1985 yılında kurulup, bugün hizmet sektörü ile de yoluna devam etmektedir. Bu mekân da ev yemekleri, çiğ börek ve Susurluk tostu ve Susurluk ayranı ikilisini bulabilirsiniz. 

Adres: Karşıyaka Mahallesi 10.Sokak No:12 Susurluk, Balıkesir

Tel: 0266 865 3784

Yörsan Fast Food

Yörsan Fast Food konumu itibari ile İzmir’den gelenleri Susurluk ilçesi girişinde karşılayan, İstanbul’dan gelenleri Susurluk çıkışında uğurlayan bir restorandır. Aslında Susurluk denince akla tost ve ayran, tost ve ayran denince de akla Yörsan geliyor. Ve Yörsan Fast Food 23 yıldır bunu hep yapıyor.

Her geçen gün menüsünü zenginleştiren Yörsan Fastfood, kahvaltı, tatlı, ızgara ve ev yemekleri ile 7 gün 24 saat hizmet veriyor.

Adres: Sultaniye Mahallesi, Balıkesir Caddesi Susurluk Çıkışı Total Petrol Yanı No: 107 Susurluk- BalıkesirTel: 0266 865 3002

SUSURLUK ESNAF LOKANTALARI

Susurluk’ta ne yenir? Nerede yenir? Derken başta Susurluk tostu ve Susurluk ayranı olmak üzere, yol boyu restoranlarından, esnaf lokantalarına kadar bölgenin tüm lezzet duraklarına yer vermek istedik. Şimdi buyurun Susurluk esnaf lokantalarına.

Aşçı Hilmi Çorba Evi

Susurluk merkezinde yer alan Aşçı Hilmi, çorba, ızgara ve tatlı çeşitleri ile ön plana çıkmaktadır. Doyurucu menüsü ve kaliteli hizmet anlayışı ile yılın her günü 7/24 açık olan mekân yol boyunda yer almaktadır.

Adres: Orta Mahallesi, Beş eylül Caddesi, 10600 Susurluk/Balıkesir

Tel : 0 266 865 1277

Çiçek Izgara Lokantası

Susurluk yol kenarında 1978’den beri hizmet veren aile işletmesi. Sulu ve etli yemekleriyle ön plana çıkmaktadır. Terbiyeli et çorbaları çok meşhur ve lezzetli. Izgara ve sıcak yemek menüleri de var. Güzel bir yol üstü lezzet durağı, temiz ve kaliteli hizmet sunan bir işletme.  Yılın her günü açık olup, sabah 09:00’dan akşam 23:00’e kadar hizmet vermektedir.

Adres: Orta Mahallesi, Balıkesir Cd. 10600 Susurluk/Balıkesir

Tel: 0266 865 14 28

Temizel Lokantası

Susurluk merkezde yer alan Temizel lokantası özellikle sulu yemek servisi ile biliniyor. Mekân olarak oldukça geniş olan işletme sabah 08.00’den gece 01.00’a kadar hizmet vermektedir. 

Adres: Orta, Beş eylül Cd. 10600 Susurluk/Balıkesir

Şefin Yeri

Susurluk merkezde yer alan işletme çorba, pide, lahmacun, pizza, kebap ve ızgara çeşitleri ile hizmet vermektedir. Aile salonu ve açık alan masaları yanında geniş ürün yelpazesi ile müşterilerine zengin bir menü sunmaktadır. Haftanın 6 günü sabah 09.00’dan akşam 22.00’ye kadar açıktır.

Adres: Han Mah. Eskici Yusuf Sk. no.32/A, 10600 Susurluk/Balıkesir

Tel: 0553 300 02 66

 

Sizlerde Susurluk’ta Ne Yenir? Nerede Yenir? hakkındaki gözlem, bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.

 


 

Comments

comments

Bize Yazın

%d blogcu bunu beğendi: