Yaz Mevsiminde Serin Havası ile Tam Bir Temiz Hava Deposu; Suuçtu Şelalesi

SUUÇTU ŞELALESİ

Bursa İli Mustafakemalpaşa İlçesi sınırları içerisinde yer alan Suuçtu şelalesi yazın sıcağından bunalanlar için serin ve temiz havası ile Bursa’nın gizli kalmış bir cenneti.  Mustafakemalpaşa İlçesine 17 km uzaklıkta Çataltepe mevkii, Muradiyesarnıç köyü yakınlarında, Karadere üzerinde yer alan suuçtu şelalesi Karadeniz fay hattının çökmesi ile oluşmuş ve 38 metre yüksekliğe sahiptir.  Bir çok doğal güzelliğe sahip bu bölgenin geçmişteki adı Krimasti’ymiş. Krimasti ismi Kirmastarya adında zengin bir Rum kadının isminden geldiği söyleniyor.

Suuçtu Şelalesi

Özellikle son yıllarda ziyaretçi sayısını arttıran şelale, Belediyenin yaptığı yeni düzenlemeler ile adeta yeniden gün yüzüne çıkmaktadır.  Dört mevsim kendine has doğal güzellikleri ile de öne çıkan bu şelalenin sıcak yaz aylarında yanına yaklaştığınızda, o çağlama sesinin yanında, suyun uçarak vücudunuza dokunduğunu hissediyorsunuz.  38 metre yükseklikten dökülen şelalenin suyu gerçekten de uçuyor.

Suuçtu Şelalesi

464 metre rakıma sahip şelalede, suyun bol ve en gür aktığı zamanlar ise Şubat ve Mart aylarıdır.  Bu aylarda eni 30 metre genişliğe kadar ulaşan şelale tek parça halinde göle dökülmektedir. 38 metre yükseklikten coşku ile akan şelalenin şırıltılı sesi yanında kış aylarında önünde oluşturduğu gölet ayrı bir güzelliktedir. Bursa ili tabiat güzelliklerinden biri olan suuçtu şelalesi, dört mevsim ziyaret edilebilecek, doğal  güzellikleriyle kendine hayran bırakacak niteliktedir.

Suuçtu Şelalesi

Gezi alanı ve piknik yeri olarak tercih edilen suuçtu şelalesi etrafını saran kayın ağaçları arasında ziyaretçilerini ağırlamaya devam etmektedir. Özellikle hafta sonları kalabalık olan şelalede boş piknik masası bulamayabilirsiniz.  Şimdi de bu doğa harikası yere nasıl gidilir, su uçtu şelalesinde neler yapılır, nerede kalınır gelin bunlara bir göz atalım.

Suuçtu şelalesi

SUUÇTU ŞELALESİ’NE NASIL GİDİLİR?

Bursa İli, Mustafakemalpaşa İlçesi, Muradiyesarnıç Köyü, Çataltepe mevkii, Karadere üzerinde yer alan Suuçtu Şelalesi Bursa Merkeze yaklaşık 100 Km mesafededir.  Özel aracınızla Bursa’dan Balıkesir yönüne ilerlerken 80 km sonra Karacabey Harası At Çiftliğini, devamında Mustafakemalpaşa tabelalarını göreceksiniz.  Mustafakemalpaşa İlçesinden Kayabaşı köyü yönüne ilerleyip Muradiyesarnıç köyü içerisinden geçerek şelaleye ulaşabilirsiniz.  Toplu taşıma araçlarını kullanarak Suuçtu şelalesine ulaşım, Arabayatağı İstasyonu-Saitabat güzergahında D/19 belediye otobüsü ya da Arabayatağı İstasyonu-Osmaniye güzergahından D/20 numaralı belediye otobüsüyle sağlanmaktadır.

2016 yılı mayıs ayına kadar suuçtu şelalesi’ne giriş için ücret ödenmezken, bu tarihten sonra Suuçtu şelalesine araçla girişler ücretli oldu.  Suuçtu Şelalesi giriş ücreti motosikletler için 5,00 TL, pick-up, kamyonet, otomobil için 7,50 TL, grup halinde minibüs için 20,00 TL,  toplu grup halinde girişlerde 35,00 TL, otobüsler için ise 70,00 TL ücret alınmaktadır.

Suuçtu Şelalesi

SUUÇTU ŞELALESİ’NDE NELER YAPILIR?

Tam olarak doğa ile baş başa kalacağınız Suuçtu Şelalesi bölgesinde;

 • En sıcak yaz günlerinde bile Şelale’den uçuşan su tanecikleri ile serinleyebilirsiniz,
 • Şelale alanında ki masalarda piknik yapabilir, hatta mangal keyfi bile yapabilirsiniz,
 • Bu doğa harikası yerde çadır kamp yapabilirsiniz,
 • Şelaleden iç kısımlara doğru ilerlediğinizde ormanlık alanlarda doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz,
 • Fotoğraf tutkunu iseniz burada dört mevsim manzara fotoğrafları çekebilirsiniz,
 • Bölgedeki buz gibi suda yetişen işletmedeki alabalıklar ile kendinize bir alabalık ziyafeti verebilirsiniz,

 

Suuçtu şelalesi

SUUÇTU ŞELALESİ ÇEVRESİNDE NELER YENİR?

Suuçtu Şelale’sinde görsel ziyafetin yanında piknik yapmak isteyenler için de ahşap masalar bulunmaktadır. Bu doğal ortamda en güzel yapılacak şey, şelale alanındaki piknik masalarından faydalanılarak mangal yapmaktır. Yok hazırlıksız geldim derseniz şelaleye giden yol üzerinde bulunan kahvaltı yada et mangal lokantalarından yada alabalık tesislerinden faydalanabilirsiniz.   Altınkasap Şalale Et Mangal Sosyal Tesisleri için TIKLAYIN

Suuçtu Şelalesi
SUUÇTU ŞELALESİ ÇEVRESİNDE NEREDE KALINIR?

Bu tabiat harikası yeri görmek için geldiğinizde şelale alanında konaklamak için otel veya pansiyon bulunmamaktadır. Şelale alanı içerisinde konaklamak için en iyi seçenek çadır kampı kurmaktır. Suuçtu şelalesi doğayla iç içe olmak isteyenler için bulunmaz bir fırsat olup, kalabalık ve karmaşadan uzaklaşacağınız gecenin karanlığında sessizliği dinleyebileceğiniz Suuçtu şelalesi çadır kampını, şelale etrafı ile şelale’nin üst mevkisi Çataldağ’da kurabilirsiniz.  Bunun dışında Mustfakemalpaşa ilçesindeki otellerde, ilçe ve çevresini gezmek için iyi bir seçenektir.

1Hotel İşcen Konumu Tel: 0224.6135602

2Gülvardar Rezidans Otel Konumu,  Tel: 0224.6132091

3Hande Otel  Tel: 0224.6132345

 

Tarihi ve doğal güzellikleri ile göz kamaştıran Bursa’nın suuçtu şelalesi tabiat parkı, mesire yeri, piknik alanı ve doğal ortamı ile her gün ziyaretçi saysını arttırmaktadır.   Bu muhteşem do

a harikası yerin keyfini çıkartmak için vakit kaybetmeyin. Bu arada Mustafakemalpaşa’ya gelmişken tatlısının tadına da bakmayı ihmal etmeyin….

Sizlerde Suuçtu Şelalesi hakkındaki gözlem, bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz. 

Comments

comments

Yaz Mevsiminde Serin Havası ile Tam Bir Temiz Hava Deposu; Suuçtu Şelalesi” için 2 yorum

 • 24 Ekim 2018 tarihinde, saat 14:21
  Permalink

  çok güzel bir yermiş, umarım kısa zamanda ziyaret edebiliriz.

  Yanıtla
  • 24 Ekim 2018 tarihinde, saat 16:01
   Permalink

   Doğayı sevenler için harika bir yer. En kısa sürede gezip görmeniz dileğiyle…

   Yanıtla

Bize Yazın

%d blogcu bunu beğendi: