Çarşamba, Kasım 29, 2023
Gezi GünlüğüVİDEOLAR

Esminyatürk Türk Dünyası Şaheserleri

Table of Contents

TÜRK DÜNYASI ŞAHESERLERİ

Eskişehir Sazova’da  dünyadaki tarihi ve kültürel yerlerin minyatürlerinin bulunduğu park. Esminyatürk Türk Dünyası şaheserleri parkı.  Anadolu’nun sosyal ve kültürel açıdan en zengin kentlerinden Eskişehir, 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçildi. Bu kapsamda Eskişehirde bir çok etkinlik yapılmış, uzakdoğudan balkanlara kadar 32 adet eserin minyatürleride yapılarak sazova parkında ziyaretçilere açılmıştır. 

Eskişehir gezilecek yerleri arasında yer alan Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı içerisinde yer alan Esminyatürk ya da tam adı ile Esminyatürk Türk Dünyası Şaheserleri,  Eskişehir 2013 projesi kapsamında Türk Dünyası Vakfı tarafından Sazova Parkı’nda Türk Dünyası Bilim, Sanat ve Kültür Merkezi kompleksinin ön bahçesine yaptırılan bu minyatür parkta toplam 32 adet eserin maketi sergilenmektedir.

Eskişehir’de Türk Kültürünü yaşamış ve yaşayan ülkelerde yer alan Türk izleri taşıyan şaheserlerin küçük örneklerinin sergilendiği bu parkta şu eserlerin maketleri sergilenmektedir.

Divriği Ulu Camii, Diyarbakır Ulu Camii, Ahlat Ulu Kümbet, Çifte Minareli Medrese, Aşık Paşa Türbesi, Ethem Bey Camii ve Saat Kulesi, Mümine Hanım Türbesi,  Alaca Camii,  Hümayun Türbesi, Gök Kümbet, Otuzüç Gözlü Köprü, Hoca Ahmed-i Yesevi Külliyesi, Rabia Sultan Türbesi, Hansaray,  Fatih Cami, Gül Baba Türbesi, Mustafa Paşa Camii, Orhun Abideleri, Uluğ Bey Medresesi, Muhammed Emin Han Külliyesi, Şam Osmanlı Tren Garı, Medine Osmanlı Tren Garı, Sultan Sencer Türbesi, Sultan Tekeş Kümbeti, Bey Hamamı, Selimiye camii, Mostar köprüsü, Sultan Murat Türbesi, Taç mahal, Bala Havuz Camii

Gelin bu eserlerin yer aldığı Esminyatürk Türk Dünyası Şaheserleri parkında dolaşarak eserlere bir göz atalım.

 

 

Diğer videolarak için tıklayanız….

Comments

comments

One thought on “Esminyatürk Türk Dünyası Şaheserleri

Bize Yazın

%d blogcu bunu beğendi: