Türk Lirası’nın Değerli Olduğu Vizesiz Ülkeler

TÜRK LİRASI İLE DOYA DOYA TATİL YAPABİLECEĞİNİZ VİZESİZ ÜLKELER

Türk Lirası’nın değerli olduğu vizesiz ülkeler. Evet yanlış duymadınız. Hem de Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat imkanı sunuyor. Yükselen döviz kurunun karşısında sürekli değer kaybeden Türk Lirası ile hayal ettiğiniz ülkelere gidemiyormusunuz. Hem Türk Lirasının değerli olduğu hem de vizesiz seyahat edebileceğiniz vizesiz ülkeler listesini sıraladık. İşte cebinizde ki Türk Lirası ile doya doya tatil yapabileceğiniz Türk Lirası’nın değerli olduğu vizesiz ülkeler  listesi…

         

   

ÜLKE  KITA  VİZE TİPİ  VİZE SÜRESİ
Moğolistan Asya Vizesiz 30 Gün
Filipinler Asya Vizesiz 30 Gün
Endonezya  Asya Vizesiz 30 Gün
Ukrayna  Avrupa  Vizesiz 90 Gün
Moldova  Avrupa  Vizesiz 90 Gün
Sırbistan Avrupa  Vizesiz 90 Gün
Makedonya Avrupa  Vizesiz 90 Gün
Arjantin  Güney Amerika Vizesiz 90 Gün

 

Yurt dışı tatil planlarını sadece Avrupa ve Amerika ülkeleriyle sınırlandıranlar bu dönemde yüksek döviz kurları nedeniyle hayal ettiğiniz ülkelere gidemeyeceğinizi düşünüyorsanız  işte size uygun fiyatlı, tatil ve seyahat harcamalarını en az seviyeye indirebileceğiniz Türk lirasının değerli olduğu vizesiz  ülkeler.

 

Türk Lirası'nın Değerli Olduğu Vizesiz Ülkeler Moğolistan

MOĞOLİSTAN

Asya coğrafyasında bulunan Moğolistan, baş döndürücü doğasıyla mavi göklerin ülkesi olarak biliniyor. 1.564.116 kilometrekarelik yüzölçümüyle dünyanın en büyük ülkelerinden biri olmasına rağmen, metrekare başına düşen insan sayısının dünyada en az olduğu yer Moğolistan. İnsan az, coğrafya büyük, ulaşım zor olunca da pek az insanın seyahat planları arasında yer alıyor. Türk vatandaşlarından 30 güne kadar turistik seyahatlerde vize istemeyen Moğolistan’ın para birimi Moğolistan Tugriki olup, 2020 Aralık itibarıyla 1Türk Lirası yaklaşık 365,04 Moğolistan Tugriki ediyor.

 

Türk Lirası'nın Değerli Olduğu Vizesiz Ülkeler

FİLİPİNLER

Güney Asya’da bulunan Filipinler 7641 adacıktan oluşan Mavinin Tonlarıyla çevrili bir ada ülkesidir.  Pasifik Okyanusu’nda bulunan ülke Luzon, Visayas ve Mindanao isimli üç büyük adasıyla 3.000 kilometrelik bir alanı kapsamaktadır.  Dünyanın en büyük yeraltı ırmağı, aktif yanardağları, yağmur ormanları, volkanik coğrafyası ve turkuaz suların renklendirdiği muhteşem doğasıyla Filipinler her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır.  Hiçbir ülkeyle kara kara bağlantısı bulunmayan Filipinler’in güneyinde Endonezya, batısında Brunei Sultanlığı ve Vietnam bulunuyor.  Filipinler’in başkenti Manila aynı zamanda Ülkenin en popüler şehridir. Türk vatandaşlarından 30 güne kadar turistik seyahatlerde vize istemeyen Filipinlerin para birimi Filipinler Pesosu olup, 2020 Aralık ayı itibari ile 1Türk Lirası 6,15 Filipin pesosu’ dur. 

Türk Lirası'nın Değerli Olduğu Vizesiz Ülkeler

ENDENOZYA

Dünyanın en kalabalık nüfusa sahip bir ülkesi olan Endonezya, nüfus yoğunluğu sıralamasında dünyada Çin, Hindistan ve Amerika’dan sonra dördüncü sırada yer alıyor. 17.508 adadan oluşan Endonezya, aynı zamanda 250 milyon civarında nüfusuyla dünyanın en kalabalık Müslüman ülkesidir. Resmi adı Endonezya Cumhuriyeti olan ülke,  dünyanın en büyük takımada ülkesidir. Tropik iklimde yer alan yemyeşil doğası, muhteşem kumsalları ve farklı etnik kökenleriyle turistler tarafından oldukça fazla ilgi gören Endonezya Türk Vatandaşlarına 30 güne kadar vizesiz seyahat imkanı sunuyor. Endonezya’nın para birimi Endonezya rupisi’dir.  2020 Aralık ayı itibari ile 1 Türk Lirası = 1804,356 Endonezya rupisidir.

Türk Lirası'nın Değerli Olduğu Vizesiz Ülkeler

UKRAYNA

Avrupa kıtasında yer alan Ukrayna’nın listemizdeki diğer ülkelerden farkı, Türk vatandaşlarına 90 günlük vizesiz seyahatin yanında pasaportsuz sadece yeni tip çipli kimlik ile seyahat imkanı sunması. Bir de para birimi TL’ye göre daha değersiz olunca Ukrayna ucuz tatil imkanı sunuyor. Ukrayna’nın para birimi Ukrayna rivnası’dır.  2020 Aralık itibari ile 1 Türk lirası yaklaşık 3,60 Ukrayna grivnası ediyor. Bu da bol paralı bir tatil anlamına geliyor.

Kışları soğuk olduğu için yazın ziyaret etmeniz tavsiye edilen Ukrayna’nın en güzel şehri Kiev. Eğlenceli gece hayatı, tarihi güzellikleri, Unesco Dünya Mirası Listesine giren tarihi eserleri, kendine has konsepti, tarihi dokusu, müzeleri, doğal güzellikleri, mimari yapısı, kafe ve barlarıyla görülmeye değer bir ülke Ukrayna. Ankara ve istanbul’dan Ukrayna’nın Kiev, Odessa, Lviv, Dnipro, Kherson, Kharkiv şehirlerine direkt olarak uçabilir yada İstanbul Haydar paşa limanından Odessa’ya düzenlenen gemi seferlerini kullanabilirsiniz. 

Türk Lirası'nın Değerli Olduğu Vizesiz Ülkeler

MOLDOVA

Ukrayna’da olduğu gibi Türkiye ve Moldova arasında pasaportsuz seyahat uygulaması 19 Şubat 2019 tarihi itibarıyla başlamıştır. Türkiye ile Moldova arasında yapılan anlaşma ile Türkiye ile Moldova arasında pasaport yerine sadece kimlikle seyahat dönemi başlamış olup,  aynı zamanda 90 güne kadar ziyaretlerde Moldova Türk vatandaşlarından vizede istemiyor.

Moldova veya resmî adıyla Moldova Cumhuriyeti, Doğu Avrupa’da yer alan Ukrayna ile Romanya arasında kalan bir ülkedir. Başkenti Kişinev’dir. 1991 yılında SSCB’nin dağılmasının ardından bağımsızlığını kazanmıştır. İçinden Prut ve Dinyester nehirleri geçmektedir.

Avrupa’nın en fakir ülkelerinden bir olan Moldova’nın yeşili bol olup ormanlarla ve göllerle kaplıdır. Yeme içme fiyatlarının oldukça uygun olduğu Moldova,  dövizin yüksek olduğu şu sıralarda yurt dışına seyahat etmek isteyenler için ideal bir ülke durumundadır. Karadeniz’e kıyısı bulunmayan Moldova’nın resmi dili Romence’dir.  Aynı zamanda Rusça’da ülkede hem ilk dil hem ikinci dil gibi görünmektedir. Para birimi Moldova Leyi’dir. 2020 Aralık itibari ile 1 Türk lirası yaklaşık 2,22 Moldova Leyi’dir.

Türk Lirası'nın Değerli Olduğu Vizesiz Ülkeler

SIRBİSTAN

Sırbistan ya da resmî adıyla Sırbistan Cumhuriyeti, Balkanlar’da yer alan bir devlettir. Sırbistan-Karadağ’ın ayrılmasıyla oluşmuştur. Kuzeyinde Macaristan, doğusunda Romanya ve Bulgaristan, güneyinde Makedonya ve Arnavutluk, batısında Bosna-Hersek, Hırvatistan ve Karadağ yer almaktadır. Geçmişte hem Avrupa hem de Balkanlar medeniyetlerine ev sahipliği yapmış olan Sırbistan, Türk vatandaşlarına 90 gün vizesiz seyahat imkanı sağlıyor. Roma, Bizans, Osmanlı, Türk ve Avusturya-Macaristan izlerini taşıyan Sırbistan, Avrupa medeniyetlerinin kavşağında yer alan önemli bir ülkedir. Komşu ülkeleri ve farklı medeniyetleri ile balkanların kalbinde yer alan Sırbistan, pek çok kültürü bünyesinde bulunduran tarihi yerler ve hareketli bir gece yaşamına sahiptir. Türk lirasının değerli olduğu ülkeler listesinde Sırbistan ön sıralara oynuyor. 2020 Aralık itibari ile 1 Türk lirası yaklaşık 12,42 Sırbistan dinarına denk geliyor.

Türk Lirası'nın Değerli Olduğu Vizesiz Ülkeler

MAKEDONYA

Makedonya Cumhuriyeti, Güneydoğu Avrupa’da bulunan bir Balkan ülkesidir. Yugoslavya’nın dağılmasından sonra bağımsızlığı ilk olarak Türkiye tarafından tanınan Makedonya, resmi adı ile Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, görkemli tarihi ve yemyeşil doğası ile yakın mesafe yurt dışı tatili düşünenler için hem ekonomik hem de Türk vatandaşlarına 90 güne kadar vizesiz tatil imkanı sunuyor. Eğlence gezilerinden kayak tatillerine, kültür turlarına kadar her tatil konseptine hitap eden Makedonya’nın para birimi Makedon Dinarı’dır. 2020 Aralık itibari ile 1 Türk lirası yaklaşık 6,52 Makedonya dinarına denk geliyor.

 

Türk Lirası'nın Değerli Olduğu Vizesiz Ülkeler

 ARJANTİN

Bir Güney Amerika ülkesi olan Arjantin, doğal güzellikleri ve eğlenceli tango geceleriyle turistlerin en gözde ülkelerinden biri. Arjantin, And Dağları’ndan Atlas Okyanusuna kadar uzanan oldukça geniş bir toprak parçasına sahiptir. Avrupa mimarisinin büyüleyici örneklerini göreceğiniz Arjantin’de doğa güzellikler de bir hayli fazla. Türkiye’den vize istemeyen ülkelerden biri olan Arjantin’in resmi dili İspanyolca. İçerisinde her kültürden bir parça barındırmasına rağmen kendine özgü bir atmosfere sahip olan Arjantin’in pa

ra birimi Arjantin pesosu’dur ve 2020 Aralık itibari ile 1 Türk lirası yaklaşık 10,45 Arjantin pesosu’na denk geliyor.

Arjantin’in ucuz bir ülke olduğunu ve Türk parasının oldukça değerli olmasına rağmen Ülkemize olan uzaklığı nedeniyle Arjantin’e gitmek için uçak bileti fiyatları konusunda çok da şanslı değiliz.

Sizlerde Türk Lirası’nın Değerli Olduğu Vizesiz Ülkeler hakkındaki gözlem, bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz. 

Comments

comments

2 thoughts on “Türk Lirası’nın Değerli Olduğu Vizesiz Ülkeler

Bize Yazın

%d blogcu bunu beğendi: