Cumartesi, Eylül 23, 2023
Gezi Günlüğü

Türkiye’de Güneşin En Güzel Doğduğu ve Battığı Yerler

TÜRKİYE’DE GÜNEŞİN EN GÜZEL DOĞDUĞU VE BATTIĞI YERLER

Türkiye’de güneşin en güzel doğduğu ve battığı yerler. Güneşin ilk ışıkları yeryüzünü renkten renge boyarken güneşe nerede günaydın demek isterdiniz? Ya da günü doyasıya yaşadınız,  güneşe bu günlük nereden Hoşça kal demek isterdiniz?

Türkiye'de Güneşin En Güzel Doğduğu ve Battığı Yerler

Gün doğumu ve gün batımı, her gün yaşayabileceğimiz en huzurlu anlardan ikisidir. Bununla birlikte, günlük yaşamın koşuşturması, o anın tadını çıkarmayı zorlaştırabiliyor. Hayata bir stop çekip en güzel gün doğumu ve batımlarından birine tanıklık etmeyi deneyin. şte güneşin gökyüzünde günlük yolculuğunu başlatmasını veya bitirmesini izlemek için en iyi noktalardan bazıları.GÜNEŞİN EN GÜZEL DOĞDUĞU YERLER

Dünya hala uykudayken gösteri başlamak üzere. Siz hala ön sırada yerinizi almadınız mı? İşte Türkiye’de güneşin en güzel doğduğu ve battığı yerler.

Türkiye'de Güneşin En Güzel Doğduğu ve Battığı Yerler-Nemrut dağı

Nemrut Dağı

Görebileceğiniz en heybetli gün doğumunu yaşamak için dünyanın bir ucuna gitmenize gerek yok.  Adıyaman’dan zirveye olan mesafenin sadece 83 km olduğunu ve 1 saat 30 dakika sonra muhteşem bir gün doğumuna şahitlik edeceğinizi unutmayın. Her ne kadar güneşin en güzel doğduğu yerler desek te. Tanrıların dağı Nemrut’ta hem gün doğumu, hem gün batımı muhteşem oluyor. Gidin Nemrut’a gizemli kral ve tanrı heykelleriyle beraber dünyanın en güzel gün doğumlarından birine şahit olun.

Türkiye'de Güneşin En Güzel Doğduğu ve Battığı Yerler-kapadokya

Kapadokya

Kapadokya hayatınız boyunca şahit olabileceğiniz en güzel gün doğumu ve batımlarından birine tanıklık edebileceğiniz bir bölge.  Sıcak hava balonları gün ağarmadan Kapadokya semalarına yükseliyor. Gidin Kapadokya’ya, gün doğumunu gökyüzünde karşılayın. Güneşin doğuşunu  gökyüzünde balonlardan izleyin.  Günün tam doğduğu o anda, Kapadokya manzarası izlemenin keyfi ayrı bir güzel!  Türkiye’de gün doğumu izlenebilecek en romantik noktayı arıyorsan işte buldun.GÜNEŞİN EN GÜZEL BATTIĞI YERLER

Güneşe bu günlük nereden Hoşça kal demek isterdiniz. Gün batımı, günün sonunda gevşemek için mükemmel bir terapidir.

Türkiye'de Güneşin En Güzel Doğduğu ve Battığı Yerler-Ayvalık şeytan sofrası

Ayvalık Şeytan Sofrası

Gün batımının en güzel izleneceği yerlerden biri de Ayvalık Şeytan Sofrası.  Dünyada güneşin batışının çıplak gözle en iyi izlendiği yerlerden biri kabul edilir Şeytan Sofrası. Özellikle yaz aylarında her akşam güneşin batışını izlemeye gelen yüzlerce insanın uğrak yeri burası. Güneşin Midilli adasının güneyinden denizle bütünleşerek batması tam bir doğa harikası.

Türkiye'de Güneşin En Güzel Doğduğu ve Battığı Yerler-Pamukkale

Pamukkale

Görenleri kendine hayran bırakan travertenlerin muhteşem manzarası ile ‘Beyaz Cennet’ Pamukkale’de yeni trend gün batımını izlemek. Travertenlerin muhteşem manzarası akşam saatlerinde de görülmeye değer. Gün batımı saatlerinde gökyüzündeki büyüleyici renklerin bembeyaz pamuklara benzeyen kayaçlarda oluşturduğu yansımaların, gündüz saatlerindeki görüntüden çok daha güzel olduğu söyleniyor.

Türkiye'de Güneşin En Güzel Doğduğu ve Battığı Yerler-Amasra

Amasra

Fatih Sultan Mehmet’in,  Amasra için ‘Lala Lala Çeşhm-i Cihan Bu Mu Ola? (Dünyanın Göz Bebeği) diye seslendiği yer Bakacak Tepesi. Amasra’nın tüm tarihi ve doğal güzellikleri ile gün batımını şehir merkezine inmeden kuşbakışı olarak gözler önüne seren bir seyir noktası burası.  O gün Fatih Sultan Mehmet’i kendine hayran bırakan bu gün batımı manzarası, bugünde sizi kendine hayran bırakacak.

Bozcaada

Gündüze son noktayı koymak için Batı Burnu’nu ziyaret etmek bir gelenek haline gelmiş Bozcaada’da.  Polente Fenerinde gün batımına doğru kimisi elinde bir piknik sepeti, kimisi sadece bir ada şarabıyla alıyor yerini en büyüleyici günbatımları için.

Ildırı

Ildırı Köyü, Ege’nin hemen her köyü gibi bir yanını tarihe yaslamış Çeşmeye bağlı minik bir balıkçı köyü.  Bura’da solunuza bakın deniz, sağınıza dönün limon ve zeytin ağaçları yer alıyor.  Tarihin en ünlü filozoflarından Homer’in evi olan ve Homer’in güneşin “En güzel battığı yer” diye anlattığı bir yer Ildırı köyü.

Unutmayın ki yılın her anı harika bir gün doğumu seyretmek için erken kalkmaya ya da gün batımını görmek için doğru anı bekleyerek gününüzü bitirmeye değer. 

Sizlerde Türkiye’de Güneşin En Güzel Doğduğu ve Battığı Yerler hakkındaki gözlem, bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.

 

 


 

Comments

comments

Bize Yazın

%d blogcu bunu beğendi: