Cumartesi, Eylül 23, 2023
Gezi GünlüğüVİDEOLAR

Tatlısu | Gezi Rehberi | Tatlısu Nerede | Nasıl Gidilir

TATLISU – ERDEK

Tatlısu, Erdek Kapıdağ yarımadasında Erdek ilçesine bağlı bir mahalledir. Erdek ilçesi yarımadanın batısında kaldığından gerek Erdek’e gerekse Tatlısu‘ya tüm ulaşım yolları Bandırma ilçesi veya  Edincik  köyü üzerinden sağlanır.   Tatlısu köyü tarihi zamanlar boyunca Kyzikosluların,  Ermenilerin, Rumların ve Osmanlı’ların yaşadığı köy, zengin bir tarihi geçmişe sahiptir. Buyrun Tatlısu gezi rehberi.

tatlisu-gezi-rehberi

KAPIDAĞ İSMİ NEREDEN GELİYOR?

Tatlısu adı meydanında ve birkaç noktasında bulunan ve Kapıdağ içlerinden gelen serin ve taze kaynak suyundan alıyor. Bu su, bölge yerleşim yerlerinden gelenlerin de ilgi gösterdikleri bir su.

Köyün bugünkü yerleşim bölgesi anlatılanlara ve bölgede bulunan kaynaklara göre 1720 senelerinde Orta Ermenistan’dan gelen 60 kişilik bir grup tarafından bugün bulunduğu bölge üzerinde kurulmuştur.

tatlisu-gezi-rehberi

O dönemde tüm Kapıdağ Yarımadası, Rumların ikamet ettiği köylerden oluşurken sadece Hamamali ve Tatlısu Türk köyü olarak kurulmuş. 1922 senesinde yapılan Trakya’daki Türkler ile Turkiye’deki Rumların yer değiştirmesini öngören anlaşma gereğince bugün orda bulunan halkı göçmen olarak buraya yerleşmiş. Bu sebeple köyün adı eski yaşlılar arasında geçtiğimiz senelere kadar Ermeni Köyü diye de anılıyordu. Köyde o günlerden bu güne kadar kalan eski yapılar maalesef yıkılmış ve yok olmaya yüz tutmuş durumda.

Tatlısu köyü yaz ayları ile birlikte sayfiye yeri olması sebebiyle oluşan kalabalık nüfus, esnafı hareketlendiriyor. Bu zamanlarda bölgedeki çay bahçeleri de hareket kazanıyor.

tatlisu-nerede

TATLISU’YA NASIL GİDİLİR?

Tatlısu‘ya ulaşabilmek için Bursa istikametinden gelirseniz Bandırma üzerinden seyahat edebilirsiniz. Eğer Çanakkale istikametinden gelirseniz Bandırmaya Ulaşmadan Edincik ayırımına dönerek bu yolu da kullanabilirsiniz. Bandırma’dan hususi araç ya da minibüslerle Erdek istikametini takip ederek Bagfaş Fabrikası’nı geçmenizin ardından yolun sağa doğru ayrım gösterdiği kavşaktan 5 km. sonra (Aşağıyapıcı Köyü’nün içinden geçerek) Tatlısu‘ya ulaşabilmeniz mümkün. Antik dönemlerden kalma Kyzikos, yolun bu kısmında kurulmuştur. Kapıdağ’ ın Erdek ve çevresindeki bu köylerde yapacağınız gezintilerde heran bu dönemden kalma kalıntilara rastlayabilirsiniz (daha geniş bilgiyi ve eserleri Erdek’ te bulunan Açık Hava Müzesinde görebilirsiniz.). Yolun köye ulaşılan adımında Tatlısu sizi küçük ve şirin kumsalı iki yaşlı çınarı ( Çınarların altı) , köy kahveleri, çay bahçeleri ve şirin balıkçı barınağı ve dalgakıranları ile karşılar.

tatlisu-erdek

 

Köyün çevresinde bulunan küçük koylarda da yazlık evler var ve buralarda konaklayan misafirlere hizmet için küçük bakkal dükkanları ve vakit geçirilecek kafe ve çay bahçeleri bulabilmeniz mümkün. Köyün coğrafi yapısı, yarımadanın doğu tarafındaki en güzel kumsalını ve denizini içinde barındırması ve ulaşım yerlerine yakın olması nedeniyle her zaman tatil için ideal yerlerdendir.  Köy içinde tüm evlerin çoğunlukla müstakil evlerden oluşmaktadır. Burada kalmak istediğiniz de 1-2 motel harici pansiyonlarda kalabilirsiniz.

 

Sizlerde Tatlısu Gezi Rehberi hakkındaki gözlem, bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.

Comments

comments

Bize Yazın

%d blogcu bunu beğendi: