Perşembe, Ekim 5, 2023
Seyahat Önerileri

Uludağ’a Nasıl Gidilir? | Uludağ Nerede?

ULUDAĞ NEREDE? ULUDAĞ’A NASIL GİDİLİR?

Uludağ’a nasıl gidilir? Sorusunu farklı alternatifleri ile değerlendirmeye çalışalım. Kış sezonunun yaklaştığı şu günlerde Bursa’nın önemli kış turizm merkezlerinden Uludağ’da da hareketlenme başlayacaktır.

Türkiye’nin ilk ve en büyük kayak merkezlerinden birisi olan Uludağ’a ulaşım oldukça kolaydır. Havayolu, karayolu, deniz yolu ve teleferik olmak üzere Uludağ’a gitmenin 4 farklı yolunu bulunmaktadır. Bu alternatif ulaşım seçeneklerinden size uygun olanını seçebilirsiniz.

Uludağ’a gitmek isteyenler için Uludağ nasıl gidilir? Uludağ nerede? Bursa’ya nasıl gidilir? Bursa’dan Uludağ’a nasıl gidilir? Soruları ile birlikte Uludağ turuna çıkalım.

uludağa nasıl gidilir

ULUDAĞ HAKKINDA BİLGİ

Uludağ, Olympos Dağı olarak da bilinir. Ayrıca halk arasında Keşiş dağı olarak ta bilinmektedir. Uludağ’ın iklimi alt kademelerden zirveye doğru kademeli olarak değişimler göstermektedir. Alt kısımlarda Akdeniz iklimi görülürken,  zirveye doğru nemli mikro termik iklim tipin görülmektedir. Kışları yüksek rakımlarda ise buzlu iklim görülmektedir. Yılın 67 günü kar yağısı olmakta, karla kaplı günler ortalaması ise 180 gündür.

Yılın neredeyse altı ayı karla kaplı olan Uludağ, Türkiye sınırları içerisinde kış sporları, kayak tatili ve dağcılık denilince ilk akla gelen turizm merkezlerinden birisidir.  1933’lerden bu yana hızla büyümeye ve gelişmeye devam eden Türkiye’nin en önemli kış turizmi bölgelerinden biridir. Aynı zamanda 2.543 metre yüksekliği ile Marmara Bölgesinin en yüksek dağıdır.

uludağ nerede

ULUDAĞ NEREDE?

Uludağ,  Marmara bölgesinin Bursa ilinde yer almaktadır. Bursa il merkezine 40 km uzaklıkta yer almaktadır. En yüksek nokta, göller bölgesinde bulunan Uludağ Tepesi’dir. 2543 metre yükseklikteki zirve yolculuğu araçla 1 saat 20 dakika sürmektedir. Çevresinde Sobra, Kadı, Kirazlı ve Sarıalan yaylaları bulunmaktadır.  1961 yılında milli park ilan edilen Uludağ bugün Türkiye’nin en gözde kış sporları merkezidir.

Mevsimine göre seyahat planlayanlar için Uludağ, hem yazları, hem de kışları gidebileceğiniz bir turizm merkezidir. Yaz aylarında kampçılık, trekking ve günübirlik piknik etkinliklere, kış aylarında ise kayak, snowboard, kar motosikleti ve buz pateni gibi çeşitli aktivitelere imkân sağlamaktadır.

Hem yazları, hem de kışları gidebileceğiniz bir turizm merkezi olan Uludağ nerede? dir. Kış sporlarının ilk olarak 1927 yılında başladığı Uludağ, kış aylarının yaklaşmasıyla herkesin gezi rotasına eklediği Türkiye’nin ilk ve en büyük kayak merkezidir. Pe ki kış mevsimi için en ideal tatil yeri olan Uludağ nasıl gidilir?  Bunun için önce Bursa il merkezine gelmeniz gerekiyor. Bursa il merkezine ise karayolu, havayolu ve deniz yolu ile ulaşım sağlanabiliyor. Şimdi önce Bursa’ya nasıl gidilir?

BURSA’YA NASIL GİDİLİR?

Uludağ ziyaretçilerinin önce Bursa’ya, oradan Uludağ’a devam etmeleri gerekiyor. Bursa için karayolu, denizyolu ve havayolu gibi birden çok ulaşım seçeneği bulunmaktadır. Şimdi Uludağ’a nasıl gidilir? Den önce Bursa’ya nasıl gidilir?

Karayolu İle Bursa’ya Nasıl Gidilir?

Özel aracınız ile karayolunu kullanarak Bursa’ya gitmek için bulunduğunuz şehirden en yakın karayoluna bağlanarak güzergâh yönlendirme tabelalarını kullanarak Bursa’ya ulaşabilirsiniz.  

Karayolu ile Bursa’ya gitmenin bir diğer yolu da şehirlerarası otobüs seçeneğidir.  Türkiye’nin tüm İllerinden Bursa’ya otobüs seferleri düzenlenmektedir. Hemen hemen her ilden kalkan otobüsler ile Bursa’ya gidebilmek mümkündür. Bursa seferleri için bilet fiyatları, yolculuğunuzun süresine, seçtiğiniz otobüs firmasına ve güzergâha göre değişiklik gösterecektir.

uludağa nasıl gidilir

Deniz Yolu ile Bursa’ya Nasıl Gidilir?

Deniz otobüsleri her gün düzenli olarak İstanbul – Bursa arasında seferler düzenlemektedir.  İDO ve BUDO’nun gerçekleştirdiği seferler ile İstanbul’dan Bursa’ya denizyolu ile gelebilirsiniz. İDO seferleri ile Kadıköy ve Yenikapı’dan Güzelyalı Feribot İskelesi’ne, BUDO’nun düzenlediği seferler ile Büyükçekmece ve Eminönü-Sirkeci iskelelerinden kalkan deniz otobüsleri ile Mudanya İskelesi’ne gidilebilmektedir.

Güzelyalı ile Bursa arası yaklaşık olarak 40 kilometredir.  İskelenin önünden kalkan otobüs, minibüs ve taksi gibi ulaşım seçenekleri ile Bursa’ya ulaşılabilmektedir.  Mudanya ile Bursa arası 30 kilometre olup iskelenin önünden kalkan otobüs, minibüs ve taksiler ile Bursa’ya gidilebilmektedir.

Hava Yolu İle Bursa’ya Nasıl Gidilir?

Bursa’ya gitmenin en konforlu ve en kısa yolu uçak yolculuğudur.  Türk Hava Yolları ve Anadolu Jet firmalarının düzenledikleri seferler ile aktarmalı olarak Bursa İli Yenişehir ilçesinde yer alan havaalanına ulaşabilirsiniz. Bursa uçak bileti fiyatları ise bileti almak istediğiniz güne ve seçtiğiniz firmaya göre değişiklikler gösterecektir.

Yine Sabiha Gökçen havalimanından haftanın yedi günü yarım saat aralıklarla kalkan otobüsler ile Bursa’ya ulaşılabilmektedir.

uludağ nerede

BURSA’DAN ULUDAĞ’A NASIL GİDİLİR?

Uludağ’a gitmek için öncelikle Bursa’ya ulaşmak gerekiyor.  Bursa’ya nasıl gidilir? Den sonra, Bursa’dan Uludağ’a nasıl gidilir? Bir de ona bakalım. Bursa’dan Uludağ’a gitmenin birden fazla yolu bulunmaktadır. Birden fazla ulaşım aracını ve yolunu kullanarak Uludağ’a gidebilirsiniz.

Özel Araç, Minibüs ve Taksi ile Uludağ’a Nasıl Gidilir?

Uludağ, Bursa şehir merkezine yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Özel aracı ile Bursa’ya gelenler Çekirge Caddesi üzerinden Uludağ’a çıkış güzergâhını kullanarak, 40 Km’lik yol ile yüzden fazla virajı aşarak Uludağ’a ulaşabilirler.

Karayolu seçeneğini kullanarak farklı otobüs firmaları ile Bursa’ya gelenler,  terminalde indikten sonra 96 numaralı halk otobüsüyle Tophane semtine, oradan da minibüs ya da özel taksi ile Uludağ’a ulaşabilirler.

Bursa Yenişehir Havalimanı üzerinden Uludağ’a gitmek isteyenler, havalimanında yer alan otobüs ve minibüsler ile Bursa’ya oradan da Uludağ’a ulaşabilirler. Veya özel taksi ve özel araç kiralama gibi ulaşım seçeneklerini tercih ederek kısa sürede Uludağ’a ulaşabilirler.

İDO seferleri ile Güzelyalı Feribot İskelesi’ne, BUDO’nun düzenlediği seferler ile Mudanya İskelesi’ne gidilebilmektedir. İskelenin önünden kalkan otobüs ve minibüs ile Bursa terminaline, 96 numaralı halk otobüsü ile Tophane semtine, oradan da minibüsler ile ya da özel taksi ile Uludağ’a ulaşabilmektedir.

uludağa nasıl gidilir

VIP Araçlarla Uludağ’a Nasıl Gidilir?

Uludağ’a gitmek için havalimanı transfer, şoförlü araç kiralama ya da vito kiralama hizmeti veren firmalardan hizmet alabilirsiniz. Burada devreye hem konforlu hem de diğer seçeneklere göre daha ekonomik tercih edilen araç kiralama seçeneği gelmektedir. Bu sayede karla kaplı güzel doğayı seyrederek ve güvenle otelinize ulaşabilirsiniz.

Hatta bazı firmalar var ki sizleri Mudanya feribot iskelesinde, Bursa Yenişehir Havalimanında,  Bursa Otobüs Terminalinde, İstanbul Havalimanında, Sabiha Gökçen Havalimanında karşılayıp Türkiye’nin en gözde kayak merkezi Bursa Uludağ’a transferinizi gerçekleştirmektedir.

Teleferik ile Uludağ’a Nasıl Gidilir?

Yükseklik korkusu olmayanlar için Uludağ’a gitmenin en keyifli ve en kestirme yolu Uludağ Teleferik.  9 km Hat uzunluğu ile Türkiye’nin ve dünyanın en uzun teleferik hattına sahip Uludağ Teleferik,  30 dakikada Uludağ’da olma imkânını sağlıyor. Eşsiz Bursa ve Uludağ manzarası eşliğinde size tüm gezi alışkanlıklarınızı unutturup yepyeni ve çok özel bir deneyim sunuyor.

Bursa otobüs terminalinden 94 numaralı halk otobüsü ile Bursa Teleferik merkez istasyonuna ulaşılmaktadır. Mudanya iskelesinden F3 numaralı halk otobüsü ile Bursa Teleferik Merkez İstasyonuna,  Güzelyalı iskelesinden F1 numaralı halk otobüsü ile heykel semtine,  oradan Teleferik’e giden dolmuşlar ile Bursa Teleferik Merkez İstasyonuna ulaşılmaktadır.

ULUDAĞ’A EN HESAPLI NASIL GİDİLİR?

Uludağ’a gitmenin en hesaplı yolu gidiş dönüş konseptinde hizmet veren tur şirketlerini tercih etmektir. Uludağ otelleri için rezervasyon yaptırdığınızda sizi direkt kayak merkezine ulaştıran firmalar bulunmaktadır.  Bu firmalarının konaklama seçeneklerinden faydalanarak otobüs ya da uçak biletine ekstra bir ücret ödemeden gidiş dönüş konseptinde hizmet alarak Uludağ’a gidebilirsiniz.

Sizlerde Uludağ nasıl gidilir? hakkındaki gözlem, bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.

 


 

Comments

comments

Bize Yazın

%d blogcu bunu beğendi: