Pazar, Aralık 10, 2023
AKTİVİTELERHavacılık

Yamaç Paraşütü

İNSANOĞLUNUN UÇMA HEVESİ 

Yamaç paraşütü ile uçmak, özgürlük bu olsa gerek. İnsanoğlu’nun uçma hevesi  en iyimser tahminle insanlık tarihi kadar eskidir.  Eski zamanlarda insanlar uçmak için bir çok denemeler yapmıştır. Bazıları kuşları taklit ederek kanat takmış bazıları ise günün teknolojisine uygun kanatlı araçlarla uçmaya çalışmışlardır.  Evliya Çelebi  seyahatnamesinde Hezarfen Ahmet Çelebi’nin takma kanatlarıyla Galata Kulesinden atlayıp İstanbul boğazını geçerek 3558 metre ileride Üsküdar Doğancılar meydanına inmeyi başardığından bahsetmektedir.  Eğer  Evliya Çelebi haklıysa bu dünya tarihinde kıtalar arası gerçekleşen ilk uçuştur.

 

Fotoğfaf..: Osmanlı.site

Uçmak kimilerine göre özgürlük,  kimilerine göre bir tutku,  kimilerine göre yeni bir heyecan duygusudur.  Bu gün yaşadığımız dünya da uçma duygusunu en ucuz ve basit olarak yaşamanın yolu yamaç paraşütü yapmaktan geçiyor. Yamaç paraşütü çok hafif hava araçları içerisinde en hafif olanı olup yamaç paraşütü ile yolu olmayan tepelerden bile kalkış yapabilir, saatlerce havada kalabilir, pist olmadan istediğiniz her yere inebilirsiniz.  Hatta yamaç paraşütü sertifikanız olmadan bir pilotun kontrolünde (tandem) uçabilirsiniz. Yupppppiiiiiii sonunda bende uçuyorum.


 

Yamaç Paraşütü
Fethiye Ölüdeniz Tandem Uçuşum

Serbest atlama paraşütünde uçaktan atlanırken, yamaç paraşütü sporunda ise yüksek bir tepeden koşarak havalanmaktır. Eğimli ve yüksek bir tepeye açık olarak serilen paraşüt, pilotun koşmaya başlaması ile hava ile dolar ve pilotla birlikte havalanarak bir planör gibi süzelerek uçar. Daha doğrusu yamaç paraşütüyle atlanmaz, doğru tekniği kullanarak havalanırsınız.

Denizli Pamukkale

Yamaç paraşütü sporu 1940 yıllara kadar dayanmakta, o günden bu güne bir çok değişme ve gelişme göstererek günümüze kadar gelmiştir. 1980 li yıllardan itibaren ise kanat yapısı kolay havalanan iyi bir süzülme ile yavaş çöküş performansı gösteren şekline ulaşmıştır. Ülkemizde Yamaç Paraşütü Sporu 1990 başlarında Fethiye Ölüdeniz bölgesindeki Baba Dağı’nın yabancı pilotlar tarafından keşfedilmesi ile tanınmış, ilk olarak üniversite kulüplerinde aktif olarak başlamıştır.

Yamaç Paraşütü
Fethiye Ölüdeniz Tandem Uçuşum

Hava araçlarının içinde en ekonomik olanı olması ve doğa sporları ile iç içe olması bugün geniş bir kitle tarafından sevilerek yapılmasını sağlamıştır.Temelde özel bir yetenek ve aşırı efor gerektirmeyen Yamaç Paraşütü Sporu standart bir eğitim sonrasında yapımı oldukça kolay ve zevklidir. THK, üniversite kulüpleri ve özel kulüpler tarafından Yamaç Paraşütü Eğitimleri düzenlenmektedir.

 

Yamaç Paraşütü
Fethiye Ölüdeniz Tandem Uçuşum

 

 

YAMAÇ PARAŞÜTÜ EĞİTİMİ VEREN KURUMLAR

Yamaç paraşütü eğitimi veren bir çok kurum ve kulüp bulunmaktadır.

1 – Türk Hava kurumu 

http://www.thk.org.tr/egitim/kurslarimiz/itemlist/category/204-amator_sportif_havacilik_egitimleri_yamacparasut

2 – Uçuş Kulübü

http://www.ucuskulubu.com/tr/13415/Egitimlerimiz-Hakkinda

3 – Tekirdağ Yamaç Paraşüt Kulübü

http://www.teyak.com/yamac_parasut.asp?islem=hoku&hid=331

4 – Skysports 

http://skysports-turkey.com/tr/tr-tandem/

5 – Fethiye Yamaç Paraşüt Okulu

https://www.fethiyeyamacparasut.com/fethiye-yamac-parasutu/

6 – Fnomenair sports

http://www.fenomenairsports.com/egitimler/yamac-parasutu-pilot-egitimi.html

7 – Uçangiller

https://www.ucangiller.com/yamac-parasutu-egitimi/

8 – ikarus Sportif Havacılık

http://www.ikarus.com.tr/egitim-sistemi.php

 

Yamaç Paraşütü

ÜLKEMİZDE YAMAÇ PARAŞÜTÜ UÇUŞ BÖLGELERİNDEN BAZILARI

(Kaynak: http://yigm.kulturturizm.gov.tr/TR,10165/yamac-parasutu.html)

Ülkemizde Yamaç Paraşütü uçuş bölgelerinden bazıları ise şunlardır.

1-Ölüdeniz – Babadağ

Konum: Muğla ilinin Fethiye ilçe sınırlarında yer alan Babadağ deniz kıyısından 7 km içeridedir. Ölüdeniz kumsalının hemen arkasında yükselir ve tam güneye bakar. Kalkış pistine Ölüdeniz’den 45 dakikalık stabilize ancak düzgün sayılabilecek yolla ulaşılır.

Uçuş Mevsimi: Nisan – Ekim arası güvenli uçuşlar yapılmaktadır.

Bölge Özellikleri: Türkiye’de yamaç paraşütünün ilk yapıldığı yer olan Ölüdeniz dünyaca ün yapmıştır. Eşsiz doğası, güneşi ve denizi her sene binlerce yerli ve yabancı turisti büyüleyen bölge her çeşit outdoor aktivitesine uygun yapıdadır. Gelişmiş bir turistik merkez olan bölgede ulaşım, konaklama, yeme içme sorunu yaşanmamaktadır. Çevrede tekne turları ayrıca ilgi çekmektedir. Babadağ yaz kış trekking ve kampçılık alanı olarak tercih edilmektedir.

Kalkış Pistleri: Babadağ da toplam üç pist vardır. 1700 metre güney pisti kalkış için çok müsaittir. 1800 metrelik kuzey pisti biraz küçük ve diktir. 1900 Metre kuzey zirve pistinin kalkış alanı oldukça rahattır. Genelde 1700 metrelik pist günün büyük bölümünde tam karşıdan güney rüzgarı aldığı için genelde buradan uçulur. Oldukça geniş olan piste aynı anda 20 civarında kanat serilebilir.

İniş Pisti: Ölüdeniz kıyısındaki Belcekız plajı, uzun ve genişliği ile oldukça rahat ve güvenli bir iniş alanıdır.

Meteorolojik Özellikler:Yaz sezonu boyunca hava tutarlılık gösterir. Bazen sabah saatlerinde kuzey rüzgarı eser ve kuzey pistlerinden vadi içine kalkış yapılır. Güney pisti günün büyük bölümünde 5-20 km arasında güneyden esen rüzgarı karşılar.

Dikkat edilmesi gerekenler:Özellikle sezonun başı ve sonu olan mevsim değişikliği aylarında havada hızlı değişimler olabilmekte ve kalkış alanına bulut inebilmektedir. Güney pistinde, öğleye kadar geçen sürede dağın batı ucundan gelen batı rüzgarı, sahte güney rüzgarı yaratarak yanıltabilmektedir.

2-Denizli Pamukkale

Konum: Pamukkale Denizliye 21 km uzaklıkta Çökelen Dağı eteklerinde yer almaktadır. Turistik bölge olduğu için bölgeye her türlü ulaşım şekli mümkündür.

Uçuş Mevsimi:Ilıman iklimi ile yılın her mevsimi uçuş yapılabilmektedir.

Bölge avantajları:Eski bir yerleşim bölgesi olan Pamukkale, kireçli sıcak suların çökmesiyle oluşan travertenleri ve tarihi kalıntılarıyla her yıl binlerce turistin geldiği ülkenin önemli turistik merkezlerindendir.Uçuş yapılabilen iki tepe bulunmaktadır:

Eğitim Tepesi

Meteorolojik Özellikleri:Gün doğduktan sonra gün-batı yönünde kendini hissettiren rüzgar öğle saatlerine kadar hafif şiddette eser. Öğle saatlerinde artan rüzgar batıya kayarak gün batımında neredeyse tamamen kesilmektedir.

Kalkış Pisti:70 m yüksekliğindeki tepe alçak oluşundan dolayı amatör uçuşlar için tercih edilmektedir. Yeraltı sularının tüm bölgede yaşanan ılıman etkileri nedeniyle bölgede yaşanan rüzgar değişiklikleri burada hissedilmemektedir. Düzenli rüzgarlar sayesinde yıl boyunca güvenli uçuşlar yapılabilmektedir.

İniş Pisti:Yamaçtan yapılan uçuşlar bölgede bulunan düzlüklerde son bulur. İniş noktaları herhangi bir engel taşımaması nedeniyle son derece güvenlidir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler:Yaz sıcağının en yoğun yaşandığı aylarda öğle saatlerinde hızlanan rüzgarla beraber oluşan sert türbülanslara dikkat edilmelidir.

Dinamit Deposu

Meteorolojik Özellikleri: Batı rüzgarının hakim olduğu tepe özellikle sabah saatlerinde uçuşa elverişlidir. Öğleye doğru başlayan güçlü termik oluşumlar deneyimli pilotlar için uzun uçuşlar sağlamaktadır.

Kalkış Pisti:Adını tepede bulunan eski bir dinamit deposundan alan uçuş pisti 300 metre yüksekliğindedir. İki paraşütün rahatça kalkış yapabileceği geniş bir alanı olan yamaç, Pamukkale’nin tüm güzelliğini görecek noktadadır.

İniş Pisti:Uçuş parkurunun bitimindeki araziye iniş yapılabildiği gibi travertenlerin girişinde yer alan helikopter pistine de güvenli inişler yapılmaktadır.

Dikkat edilmesi gerekenler:Yaz aylarında öğle saatlerin oluşan türbülanslar uçuşlar sırasında maksimum düzeyde dikkat ve kontrol gerektirmektedir.Sert rüzgarlarda kalkış pistinin bitiş noktasında türbülanslara rastlanabilir.Çapraz esen rüzgar kalkıştan hemen sonra paraşütte asimetrik kapanmalara neden olmaktadır.Ayrıca tepenin dik eğimde bitmesi başarılı bir kalkış için çok süratli bir koşu gerektirmektedir.

3-Ankara – Gölbaşı

Konum:Ankara şehir merkezine 27 km uzaklıktaki Gölbaşı bölgesine ulaşım kent merkezinden kolaylıkla sağlanmaktadır.

Bölge Özellikleri:Ankara’ya yakınlığı nedeni ile kent içerisindeki bütün aktivite ve olanaklardan faydalanmak mümkündür. Ankara’daki üniversite havacılık kulüplerinin Yamaç Paraşütü eğitimi verdikleri bölgedir. Gölbaşı, şehir hayatından uzaklaşmak isteyen Ankaralıların hafta sonlarını değerlendirdikleri bir mesire yeri olarak ilgi görmektedir.

Kalkış Pisti:Geniş bir ovaya bakan eğitim tepesi uygun irtifası ve rüzgarı her yönden karşılaması nedeniyle yamaç paraşütü eğitimleri için çok elverişlidir.

4-Bolu – Abant

Konum:Abant Dağları, Bolu şehir merkezinin 34 km güneyindedir. Asfalt olan 25 km.lik Abant Gölü ulaşım yolu kullanılarak ulaşılabilir. Ankara-İstanbul otoyolu geçişi üzerindeki Bolu’ya karayolu ile ulaşım oldukça kolaydır. Abant Gölüne kent merkezinden kalkan minibüsler kullanılabilir.

Bölge Özellikleri: Yoğun orman alanları ile çevrili Bolu ili Her türlü turizm aktivitesine uygundur. Çevresi zengin bir bitki örtüsüne sahip Abant Gölü, yazın piknik ve dinlenme yeri, kışın kış sporlarının yapılabileceği bir yer olarak ilgi çekmektedir. Abant Gölü çevresindeki konaklama ve yeme-içme olanaklarından faydalanılabilir.

Kalkış Pisti: Abant Dağları yamaç paraşütüne elverişli birden fazla kalkış pistine sahiptir. Genel olarak Abant Gölü yakınındaki geniş, düz ve tamamen çimen kaplı Örencik yaylası etrafındaki tepelerde yapılmaktadır.

5-Eğirdir

Konum : Isparta’ya 60 km uzaklığındaki Eğirdir’de karayolu ve demiryolu ulaşımı mevcuttur. Isparta’nın yerel otobüs firmaları Eğirdir’den geçer.

Bölge Özellikleri : Eğirdir Gölü ve adası ile pek çok turistik aktiviteye elverişli Eğirdir, yamaç paraşütü sporu için çok uygun tepelere sahiptir. Süleyman Demirel Üniversitesi Havacılık Kulübü bu tepelerde eğitim uçuşları gerçekleştirmektedir.

6-Kayseri

Konum:Kayseri ili sınırlarındaki Ali Dağı, il merkezine 15 dk. uzaklıktadır. Otomobil ile dikkatlice çıkılabilir. Ya da, Zincidere otobüslerine binerek Alidağı Tabelası’nda inildiğinde, yürüyerek 45 dakikada tepeye ulaşılabilir.

Bölge Özellikleri:Dünyaca ünlü Kapadokya’da yer alan Kayseri her yıl binlerce yerli yabancı turisti ağırlamaktadır. Kayseri elverişli coğrafyası ile yamaç paraşütünün yanı sıra, kayak, bisiklet gibi diğer sportif turizm çeşitlerine de olanak sunar. Erciyes Ünivesitesi’ndeki Sivil Havacılık MYO, Ali Dağına hafta sonları eğitim uçuşları düzenlemektedir.

Kalkış Pisti:600 ile 750 irtifa farkına sahip, birisi güney, diğeri kuzey rüzgarlarına uygun iki kalkış pisti mevcuttur. Stabil rüzgarlarda tepenin dik ve düzgün eğimi saatlerce yelken yapmaya elverişli,ancak türbülanslı havalarda dikkatli olmak gereklidir.

İniş Pistleri: Tepenin önünde rahatlıkla iniş yapılabilecek alanlar bulunmaktadır.

7-Eskişehir – İnönü

Eskişehir’in 15 km batısında bulunan İnönü ilçesinde Türk Hava Kurumunun tesisleri bulunmaktadır. İlçenin kuzeye bakan yamaçları, özellikle yaz aylarında kuzeyden esen rüzgarları ile çok uygun uçuş şartları yaratmaktadır. Türk Hava Kurumu tarafından düzenlenen yamaç paraşütü kursları burada yapılmaktadır.

 8-Antalya – Aksu

Antalya’nın Aksu ilçesindeki tepe Akdeniz Üniversitesi Havacılık Kulübü tarafından eğitim yamaç paraşütü tepesi olarak kullanılmaktadır. Antalya-Alanya yolunun Aksu sapağından Perge Harabelerine dönüldüğünde, Perge’ye girmeden 10-15 km gidildiğinde 40-50 m’lik eğitim tepesine ulaşılır. İnişte sulama kanalına dikkat edilmelidir.


 

 

Sizlerde Yamaç Paraşütü hakkındaki gözlem, bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.

 

Comments

comments

One thought on “Yamaç Paraşütü

  • Merhaba, Web sitenizi tanıtıp ödül kazanabileceğiniz web etkinliğine davetlisiniz. Web sayfanızla şimdi siz de kazanmaya aday olun. Blogunuzu tanıtın, promosyonlar ve ödüller kazanın. Sponsorlarımızın desteği ile bloglar arası etkinlik yarışmamızı 2022 yılı sonuna kadar düzenliyoruz; harika bloglar dünyasına katılarak yeni yıla ödülle girip markalaşın istiyoruz. Bu mesaj spam değildir; biz birlikte aileyiz ve sizi de bu eğlenceli blog etkinliğinde görmek gurur verici olur. Şimdi siz de blogunuzla başvurmak isterseniz detayları inceleyebileceğiniz linke göz atabilirsiniz ve websitenizi dizine ekleyebilirsiniz.

    Toplist: https://www.blogumharika.ga
    Website: https://www.blogumharika.tk

    Yanıtla

Bize Yazın

%d