Perşembe, Aralık 7, 2023
Gezi GünlüğüSEYAHAT REHBERİ

Yer Altındaki Pamukkale; Kaklık Mağarası

KAKLIK MAĞARASI – DENİZLİ

Yer altındaki Pamukkale; Kaklık Mağarası. Denizli İli Honaz ilçesi Kaklık mahallesinde yer alan Kaklık Mağarası, ismini de Kaklık beldesinden almaktadır.  Kaklık mağarası Küçük Pamukkale ya da Mağara Pamukkale isimleri ile de anılmaktadır.

Kaklık Mağarası – Denizli

Mağara alanına girdiğinizde burnunuzun direğine kırarcasına bir kükürt kokusu hissediyorsunuz. Hay Allah! Bu koku nedir derken, sizde burnunuzda yavaş yavaş alışıyor suyun kükürtlü olmasından kaynaklanan bu kokuya. Sırf bu koku yüzünden yöre halkı tarafından “Kokar Hamam Pınarı” olarak adlandırılmaktadır.

Küçük Pamukkale

KAKLIK MAĞARASI HAKKINDA

Kaklık mağarası büyük bir yer altı deresinin yarattığı yer altı boşluğunun tavanının çökmesi ile oluşmuş. Giriş alanı 13 metre genişliğe sahip mağaranın uzunluğu 190 metre, en derin noktası ise 14 metredir. Yapısı ve oluşumu Pamukkale’ye benzemesi nedeniyle Yeraltının Küçük Pamukkale’si ya da Mağara Pamukkale isimleri ile de anılmaktadır. Düden-kaynak, çöküntü obruğu konumlu aktif bir mağara olan “Kaklık Mağarası” Mayıs 2002 yılında ziyarete açılmıştır.

Şekil olarak obruk özelliği gösteren mağara, içinde suların oluşturduğu Pamukkale’ye benzer merdiven şeklindeki havuzlarıyla, travertenleriyle “Yer altındaki gizli Pamukkale”  olarak ta biliniyor.  

Kaklık Mağarası – Denizli

Kokar hamam pınarının sularının mağara içine şelaleler yaparak akması sonucu travertenler oluşmuş. Mağara içinde bir yanda akan şelaleler, bir yanda akan şelaleler sonucu oluşan travertenler, bir yanda şelalelerin oluşturduğu sular ile beslenen sarmaşık yosun türü bitkiler hatta yarasalar bile bulunmakta. Yarasalar demişken sakın korkmayın. Onlar zaten kendi hallerinde sizlere zararı yok.

Kaklık Mağarası; Yer altındaki Pamukkale

Mağaranın içerisine sızan güneş ışınlarının, akan şelale suları üzerine yansıması ile mağara içesinde ayrı bir güzellik oluşmakta. Kaklık mağara içerinde gezerken farklı renkte bol sayıda termal su bulunmaktadır. Bu sular şifa dağıtmaktadır. Berrak, renksiz ve kükürt kokulu olan bu suyun bazı cilt hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Kaklık mağarasının gelenler hem mağaranın doğal güzelliğini keşfedip hem de termal sular ile şifa buluyorlar.

Mağara Pamukkale

Kaklık Mağarasının daire şeklindeki giriş alanından ahşap merdivenleri kullanarak, etrafınızdan akan sular eşliğinde, sarmaşık yosun türü bitkiler arasında sarkıtlarıyla, dikitleriyle, travertenleriyle süslü bu alanı zevkle ve heyecanla gezebiliyorsunuz.

Kaklık Mağarası – Denizli

KAKLIK MAĞARA ALANINDA BAŞKA NELER Mİ VAR?

Kaklık mağara alanında ziyaretçiler için yapılan yüzme havuzu, küçük amfi tiyatro, seyir alanları, kafeterya ve kameriyeler bulunmaktadır.

Kaklık Mağarası – Denizli

KAKLIK MAĞARASI NEREDE? NASIL GİDİLİR?

Denizli il merkezine 30 km, Pamukkale’ye 45 km uzaklıkta yer alan Kaklık mağarası Honaz İlçesi’nin Kaklık beldesinde yer almaktadır.

Denizli-Afyon karayolu üzerinde Afyon istikametine devam ederek Kaklık’ta bulunan Sola Çimento Fabrikası tarafındaki yoldan ilerleyerek 6 km kadar sonra Kaklık mağarasına ulaşacaksınız. Mağara alanındaki ücretsiz otoparka aracınızı park ederek rahatça gezebilirsiniz.

Yer altındaki gizli bir cennet olan Kaklık Mağarası Denizli’de yarım saatte gezilebilecek bir rota.

Yer altındaki Pamukkale

KAKLIK MAĞARASI GİRİŞ ÜCRETİ VE ZİYARET SAATLERİ

Mağaraya girişi önceden ücretliymiş. 2019 Eylül ayında ziyaret ettiğimiz Kaklık Mağarasına giriş için bizden herhangi bir ücret talep edilmedi. Çevre düzenleme çalışmaları devam eden mağara, çalışmalar bittikten sonra belki tekrar ücretli olacak.

Kaklık Mağarası haftanın her günü 08.00 ila akşam saat 22.00 arası ziyarete açık bulunmaktadır.

 

Comments

comments

2 thoughts on “Yer Altındaki Pamukkale; Kaklık Mağarası

Bize Yazın

%d